Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Feb 2018, 07:35

Ne znam odakle ti ta informacija. To "pooštravanje" se početkom svake godine tematizuje, ili da bi se na dnevnopolitičkom nivou održavala neka atmosfera straha ili da bi se pojedine grupe ljudi (da sad ne navodim koje, svi znamo o kome se radi), odvratile od avanture zvane "odoh odavde u EU pa šta bude, tamo ću da se prijavim kao azilant".
U praksi NIKO ko iole normalno izgleda i normalno se ponaša neće ni doći u situaciju da vadi i pokazuje novac ii kartice. Majka mi više puta godišnje dolazi ovamo, osim povremenog pitanja (na dolaznom aerodromu) kod koga ide, sve to bez traženja "garancije", koja za zemlje bele šengenske liste i ne postoji, ne dešava se NIŠTA.
Mislim, ako nekoga nekim čudom neki balkanski carinik (HR ili HU) i pita nešto, može i da se kaže "odoh do prvog shopping mola na par sati".
Nikada neću razumeti to medijsko veštačko pravljenje nekog straha u Srbiji. Malo malo pa se u vestima provuče neki (pod)naslov gde se koristi pojam viza/garancija/etc. Tako i prošli put kad je predstavljen ETIAS. Prvo što se provuklo kroz naše dnevnike je "VIZA". Kao da se igraju gluvih telefona.
Putujte ljudi i uživajte bez brige. Samo bez jurnjave, kamera ima svuda. :D
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 01 Feb 2018, 07:46

Imaj zapisano ime i adresu kod koga ides. Ako te pitaju, kaxi da te ceka na aerodromu. Imas i kreditnu karticu, i odstampanu kartu za nazad.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ogi » 01 Feb 2018, 07:55

A sta je ulazak u DE posto granica ne postoji ? Ili postoji sada posto su poostrili kriterijume zbog bande sa istoka ?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 01 Feb 2018, 07:56

Ovde pricamo o aerodromu, mada ako ti ides kolima imaj odstampanu rezervaciju i ime i adresu kod koga ides ako te neko pita.

A kada ulazis u DE ima neja mini granica gde gledaju ko je sve u autu, i tu je obicno mali zastoj. Isto kao i na HU AT granici.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ogi » 01 Feb 2018, 08:00

Isli bismo kod zenine sestre, privatno. Je li onda dovoljan neki mail na nemackom da mi posalju, kao da cu biti kod njih itd. ?

Bas sam uzbudjen zbog mogucnosti da odemo, ako se dogovorimo imacu jos pitanja. :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Feb 2018, 08:12

Na ulazu u Nemačku, pretpostavljam da ćete da idete preko Salzburga, kada se prodje ono što je nekada bilo granica, napravili su "levak" gde desna traka skreće na parking i ona je namenjena kamionima, kombijima sa i bez prozora , vozilima sa kamp-prikolicama.....svim onim vozilima gde bi se potencijalno moglo prokrijumčariti par ljudi. Ako ti se desi da "zaglaviš" autom u desnoj traci i ne možeš da predješ u levu, moraš da prodješ preko parkinga, gde sa strane stoje policijski službenici i kad vide auto uglavnom ti samo mahnu da ideš dalje. Najgore što može da vam se desi da vam neko traži da pogleda pasoše, što će vam produžiti putovanje za oko 30ak sekundi. Naravno, sa strane leve trake stoje takodje isti službenici i uglavnom odmahuju rukom, osim u slučaju da im je tablica neobična ili su lica u autu po njihovim merilima vredna kontrole. U tom slučaju, takav auto usmere na gorepomenuti parking. Postoji i "leteća brigada" u civilnim autima (obično A6, A8 ili BMW 5 sa BGL tablicom) koja radi i dubinske kontrole. One mogu da budu i bukvalno 70-80km od granice, ali oni uglavnom gledaju autobuse i velike putničke kombije, automobili ih u najvećem broju slučajeva ne zanimaju.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 01 Feb 2018, 09:59

ikac2000 je napisao:Imaj zapisano ime i adresu kod koga ides. Ako te pitaju, kaxi da te ceka na aerodromu. Imas i kreditnu karticu, i odstampanu kartu za nazad.
Drugar dolazi po nas. Karte cu svakako odstampati, mada imam i app na telefonu.
Pare nosim sa sobom, zena je zaduzena za kartice :)

Edit. Celu pricu sam zapoceo jer je koleginica u nekoj prici spomenula kako su joj poznanicu vratiti sa Ciriskog aerodrom. Navodno nije imala 500 eur. kod sebe. Msm da nema EU papire.
Rek'o bolje da ja proverim kakvo je stanje po tom pitanju u DE :)

Gesendet von meinem SM-J500FN






Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 01 Feb 2018, 10:54

Mene je uvek uzasno nerviralo diskreciono pravo granicara da ti ukine pravo ulaza po nahodjenju - iliti bez cvrstog razloga. Srecom pa to cesto ne koriste. Svojevremeno su me mnogo drndali, ali nikada sa vecim posledicama. Inace u NL imaju neke akcije pa mi nekada tastu bukvalno drndaju po pola sata iako dolazi kod nas svake godine po par meseci, a nekada je ni ne pogledaju... I tako u krug... Najbolje je bilo kada si morao da ih prijavljujes u policiji, prijavis posetioce (online) jos pre nego sto udju ...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 01 Feb 2018, 11:31

Ma sad je još i super kako će biti uskoro. Ne znam da li ste čuli za ETIAS? Sličan sistem postoji u Americi i Kanadi a radi se o elektronskoj aplikaciji za ulazak.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 01 Feb 2018, 11:43

Bilo je ovde price oko toga. Cini mi se ce ici i neka naplata

Gesendet von meinem SM-J500FN


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Feb 2018, 11:52

Biće naplata od 5€ za period važenja unetih podataka od 5 godina. Sve se završava online.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 01 Feb 2018, 12:01

Ti popunjavaš online formular i oni u roku od 72 sata treba da ti odgovore da li možeš da putuješ, da eventualno zatraže dodatna dokumenta ili da odbiju ulazak.

Za većinu će biti formalnost ali opet cimanje u odnosu na sadašnje stanje.

Plaćaće se i neka taksa.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Feb 2018, 12:13

Proces validacije za 99,9% ljudi traje samo nekoliko minuta. Jedino u slučaju da prema podacima koji su uneti sistem oceni osobu kao "rizičnu"(time što uporedjuje podatke sa šengenskom bazom/Europol-om) validacija tada traje od 4-14 dana. Kako već napisah, koštaće 5€.
https://www.schengenvisainfo.com/etias/
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Saša » 01 Feb 2018, 12:15

Kad to uvode? Da odem na vreme da podignem hrvatski pasoš. :mangup:

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Feb 2018, 12:15

Planirano je od 2020.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori