Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 13 Maj 2019, 19:57

Priča o programiranju:

drugarica završila arapski jezik, naravno promašena investicija. Završila neki kurs, sad je support u jednoj firmi u BG za 600 eura. Sad uči programiranje i hoće da napreduje u istoj firmi

od sestre drugarica, zajedno studirale ekonomiju, nije mogla da nadje posao dugo. Odlučila se za kurseve i radila je u IT firmi u KG, sada radi od kuće sa Amerima. Dobre pare ima, sa suprugom digla kredit, uzeli 2 stana 100 kvadrata i spojili, sredili odlično unutra

druga drugarica studirala sa mnom, videla nema ništa od toga, upisala programiranje, radila u istoj firmi kao i ova gore, pa se zaposlila na nekom drugom mestu. Nije loša kinta kaže.

Sve ljudi koji nisu imali veze ni sa čim bukvalno. Niti su znali da instaliraju jedan program, engleski skroz slabo (sem ove što je završila arapski).
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rade74 » 13 Maj 2019, 20:07

BRABUS je napisao:
rade74 je napisao:
13 Maj 2019, 13:46
Kinezi nude liste za 15$ godinu dana i rade odlicno.
Daj neki detalj
https://m.aliexpress.com/item/329631047 ... 7770546763



I ovaj skuplji

https://m.aliexpress.com/item/329470817 ... 7770728901


Trazi test na 24h i probaj, moze na smart tv ,vlc player,mag ili neki android box.
Ima sve nase i sve sa podrucja hr i slo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 20 Maj 2019, 22:12

Info za nemacke gastose, mozda nekom koristi.

Freenet mreza (koristi O2) nudi besplatnu SIM karticu, koja se placa na dnevnom nivou, i moze da se pauzira kada nije potrebna, i ponovo aktivira kada jeste.

Neograniceni LTE, do 225 Mbs dnevno: 0.99 EUR
1 GB dnevno: 0.69 EUR

Moze i 5 cifara da se izabere, svakog dana moze da se promeni 1 GB ili neograniceno.

Odicna fora kada se putuje negde, pa napravite hotspot za tablet ili laptop za klince, ili za Spotify ili sl.

Ono sto je fora je da pauza moze da traje maksimalno 14 dana, kada moze da se aktivira samo na jedan dan. Za vreme pauze mogu da se primaju pozivi i SMS, ali ne moze da se zove. Isto, nema roming, samo u DE.

Ko hoce da otkaze karticu ili prenese broj posle, besplatno je.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 20 Maj 2019, 22:24

Kulturna stvar, kad budu sredili da ima i EU Roaming biće perfektno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 20 Maj 2019, 22:34

Sada se ocekuje da i veci igraci (Telekom, Vodafone, O2) izadju sa flat paketima. U svakom slucaju, cene idu dole.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 21 Maj 2019, 10:26

passenger je napisao:
13 Maj 2019, 19:57
Priča o programiranju:

drugarica završila arapski jezik, naravno promašena investicija. Završila neki kurs, sad je support u jednoj firmi u BG za 600 eura. Sad uči programiranje i hoće da napreduje u istoj firmi

od sestre drugarica, zajedno studirale ekonomiju, nije mogla da nadje posao dugo. Odlučila se za kurseve i radila je u IT firmi u KG, sada radi od kuće sa Amerima. Dobre pare ima, sa suprugom digla kredit, uzeli 2 stana 100 kvadrata i spojili, sredili odlično unutra

druga drugarica studirala sa mnom, videla nema ništa od toga, upisala programiranje, radila u istoj firmi kao i ova gore, pa se zaposlila na nekom drugom mestu. Nije loša kinta kaže.

Sve ljudi koji nisu imali veze ni sa čim bukvalno. Niti su znali da instaliraju jedan program, engleski skroz slabo (sem ove što je završila arapski).

Meni ovakve priče deluju prilično neverovatno(da ne kažem u našem maniru). Ajde neku podršku da radi(što je veoma popularno i traženo u IT svetu danas) to i da razumem.


Ali programiranje od ničega do nekog ozbiljnog posla za neko kratko vreme-jednostavno teško mi da poverujem.

Evo ja recimo, ceo život se interesujem za kompjutere, gedžete itd, hardware ili software/svejedno i opet mislim da bi mi trebalo dooobrano vremena da uđem u "programiranje".

Vreme mi je najveći problem. I onda idu ove priče "nije znao šta znači off/on" na PC a sad ubija pare kao programer.

Meni to ne pije vodu :zbunjen:
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 21 Maj 2019, 10:35

I meni neverovatno, s obzirom da poznajem te ljude 10,15 godina

I za jednog drugara iz detinjstva, nesposobnog za bilo šta da radi, lenj, ma mislili smo da će da crkne gladan, on kupio stan, auto, deo stana od roditelja otplatio itd, sve od 99 designs i pravljenja logoa.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 21 Maj 2019, 10:39

Nemoj tako dobijaju ljudi i na lutriji, samo ih ima jakooo malo. I ja se slazem da je ta prica vise izuzetak neko pravilo. Mada moderan IT je vise hvatanje magle nego ozbiljan rad, ima nesto i u tome - koliko si sposoban i za tako nesto...

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 21 Maj 2019, 10:50

I meni je neverovatno za tu sto radi sa Amerikancima. Taj sto pravi logoe nije cudno, jer za to ti ne treba neko posebno predznanje, vec vise osecaj za lepo ili sta vec.

Sto kaze ljuba, moderan IT sve vise vuce ka gomilu nekih menadzera i analysta koji jasu jednog developera. Opet ne deluje da bi oni takvu poziciju outsource-ovali. Pored toga, tesko da bi je dali nekome ko je zavrsio samo kurs, bez akademskog znanja. Mozda gresim naravno, ali moguce da ona sredjuje wordpress ili nesto slicno, a opet je plata dobra za nase uslove.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 21 Maj 2019, 11:03

Jedna od zabluda u koju sam i licno verovao je da bi bio programer/softver inzenjer, moras biti kompjuteras. Ok naravno da to ne skodi, al prvenstveno moras imati kliker za matematiku i prirodne nauke i mnogo lakse ce ti to ici nego nekom ko je ceo zivot 'kompjuteras' a matematika mu nije jaca strana. A imas sad milijardu primera u vecim programerskim firmama gde su se mnogi presaltali na programiranje/testiranje a da uopste nisu iz pribliznih struka. Prime te na praksu pa ko se kako snadje posle.

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od tlazar » 21 Maj 2019, 11:18

ftj je napisao:Jedna od zabluda u koju sam i licno verovao je da bi bio programer/softver inzenjer, moras biti kompjuteras. Ok naravno da to ne skodi, al prvenstveno moras imati kliker za matematiku i prirodne nauke i mnogo lakse ce ti to ici nego nekom ko je ceo zivot 'kompjuteras' a matematika mu nije jaca strana. A imas sad milijardu primera u vecim programerskim firmama gde su se mnogi presaltali na programiranje/testiranje a da uopste nisu iz pribliznih struka. Prime te na praksu pa ko se kako snadje posle.
Upravo ovo, ljudi imaju totalno pogrešno misljenje sta je programiranje. Ja znam osobu koja je odlican programer, a ne zna da poveze desktop računar.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 21 Maj 2019, 11:27

Programiranje nema veze sa hardverom :) ali ima veze sa softwareom (koriscenje) :) i naravno ko se vise bavio na taj nacin sa kompjuterima mozda je brze uocio svoj talenat i onda imao vise vremena da ga unapredi do prihvatljivog nivoa. Nema mnogo ljudi koji su sposobni da razmisljaju na taj nacin, plus da se konstantno usavrsavaju i uopste intenzivno koriste mozak tokom veceg dela radnog dana :)

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 21 Maj 2019, 18:53

tlazar je napisao:
21 Maj 2019, 11:18
ftj je napisao:Jedna od zabluda u koju sam i licno verovao je da bi bio programer/softver inzenjer, moras biti kompjuteras. Ok naravno da to ne skodi, al prvenstveno moras imati kliker za matematiku i prirodne nauke i mnogo lakse ce ti to ici nego nekom ko je ceo zivot 'kompjuteras' a matematika mu nije jaca strana. A imas sad milijardu primera u vecim programerskim firmama gde su se mnogi presaltali na programiranje/testiranje a da uopste nisu iz pribliznih struka. Prime te na praksu pa ko se kako snadje posle.
Upravo ovo, ljudi imaju totalno pogrešno misljenje sta je programiranje. Ja znam osobu koja je odlican programer, a ne zna da poveze desktop računar.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Ja veoma dobro znam sta je "programiranje" ali ovakvi primeri sto je dao pass mi nikako nemaju logike.

A svako ko se bavi stvarno tim poslom zna koliko mu je vremena trebalo da se probije.


Ovde na MT, najvise se radi support-realno za nekoga ko ne zna, kad mu se kaze da je podrska u IT firmi on odmah pomisli da je programer.


Znam par ljudi koji su affilate manageri, regionlani manageri za neke zemlje-lepe pare zaradjuju.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 21 Maj 2019, 19:26

Lekcija od pre 30 godina - ETF - Programeri su zanatlije, a i danas se tako tretiraju i zaradjuju shodno tome - malo, u odnosu na menadzere i druge ne prozivodne (programerske) pozicije. Ali trenutno je velika potraznja za njima plus nisu obavezno lokaciski pobezani pa zato su sada “popularni” :) A i cesto imaju “moc” da bez njih prozvod koji kosta od mnogo stotina hiljada eura do mnogo miliona eura stane, pa ih se cesto menadzment plasi i pokusava da ih naprave zamenljivim, ali ni to nije lako...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 21 Maj 2019, 19:38

za nas van IT sveta je svašta programiranje. Da bih razrešio situaciju, kad budem dole pitaću par njih šta tačno rade.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Odgovori