Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 14 Sep 2019, 17:00

Nisam mislio na banku ili Ogija konkretno, vec generalno na normalnu poziciju ekonomiste u boljoj firmi, naravno, uz dobar nemacki, izvinjavam se za nesporazum.

Banke se raspadaju ovde definitivno, bar filijale, vecina se zavrsava onlajn, jednom kada otvoris racun.

Mi gledamo sada neku kucu ili stan oko Kelna (znaci krug od 50ak km) , ali sam navikao na grad, i sa decom u skoli i osnovnim aktivnostima, dok smo sa njima, tesko je izaci, jer nam je vremenski sve u 30 min.

Kada deca odrastu i odu, onda je i ruralno dobra opcija u nekom trenutku. Ako se secate filma "Pre kise", gde Rade Serbedzija kaze da, ko ume ds zivi, svugde mu je dobro za zivot, na pitanje zasto je iz Londona otisao u planine na balkanu.

Inace u Srb ima prelepih ruralnih oblasti, celo detinjstvo sam leti bio na planini oko Vlasinskog jezera, usred borove sume, kod babe i dede.

Isto tako, mislim da je najbolje biti Srbin u Srbiji, Poljak u Poljskoj i sl. ali ne ovakvoj. A da bi bila drugacija, treba malo siriti vidike, a ne stavljati ratne simbole pored stadiona i potpaljivati mrznju.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk




Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ralee » 14 Sep 2019, 17:17

Nigde nije bolje nego u svojoj zemlji i medju svojima, ali kada drzava ne doprinosi stvaranju okruzenja u kojem ce pojedinac moci da ostvaruje svoje slobode, isti vise nema sta da trazi u njoj.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 14 Sep 2019, 17:33

ikac2000 je napisao:
14 Sep 2019, 15:11


Nije lose za pocetak, ali je posao otpadanje.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Šta znači otpadanje, lako ili teško?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 14 Sep 2019, 17:52

Intenzivno fizicki, kako sam je razumeo.

ljuba je napisao:Plus Ikac tvoji postovi zvuce bas kao da gledas kroz ruzicaste naocare a situacija nije ni blizu takva...
Pazi, u odnosu na ono kako sam ziveo do pre par godina, ovde mi se bas svidja, a porodici tek, pa iz te perspektive i prenosim svoje iskustvo, isto tako i iskustva ljudi oko mene, sto nikako ne daje celovitu sliku o drustvu.

Generalno, nigde nije jednostavno i svugde je borba, cisti kapitalizam, ali humaniji i sa jakom socijalnom zastitom, sto cini razliku.

Ti si daleko duze u celoj prici, imas izgradjen zivot i porodicu u toj sredini, i sarenije iskustvo, plus u NL je opet malo drugacije, socijalnija drzava:-)


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Poslednja izmena od ikac2000 u 14 Sep 2019, 18:04, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 356
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 14 Sep 2019, 18:58

Grujic je napisao:
14 Sep 2019, 17:33
ikac2000 je napisao:
14 Sep 2019, 15:11


Nije lose za pocetak, ali je posao otpadanje.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Šta znači otpadanje, lako ili teško?

Otpadanje u ovom slucaju mislim da znaci jako puno posla... Barem je tako u vecini slucajeva.
Meni je tako bilo pa sam menja posao,sad je bolje ali i dalje prilicno zahtevno,ali sasvim drugacija atmosfera medju kolegama i drugaciji sastav pacijenata pa sa posla uglavnom idem totalno rasterecen .
Eh da, sto se tice plata ima dosta razlike a u principu sve zavisi kako se dogovoris ( prodas). Postoje platni razredi i svaki poslodavac ce uvek ponuditi naj nizi, a nasa stvar je hocemo li to prihvatiti ili traziti vise.
Kod predhodnog poslodavca kolega sa priznatom diplomom i b2 dobio bruto 2650e,ja imao 2800,kad sam promenio poslodavca dogovorio 3400, naravno prva ponuda imje bila 2800 ali je nisam prihvatio.
Poslednja izmena od rele u 14 Sep 2019, 19:05, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 14 Sep 2019, 19:02

Tako bih i ja shvatio otpadanje, al me čudi jer većina sestara i tehničara koji su otišli kao pozitivnu stranu samog posla navode da je lakši, organizovaniji, rade svoj posao itd...

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 356
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 14 Sep 2019, 19:07

Jeste sve to tako ali jednostavno fali personala i to je problem.
A bolnice su kao fabrike,non-stop pun gas i naplacivanje od fonda itd...

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 14 Sep 2019, 19:10

Ogi je napisao:
ikac2000 je napisao:
14 Sep 2019, 15:11
Da prenesem malo iskustva poznanice koja je pocela da radi u DE kao medicinska sestra. Radi se o Dortmundu, 600k stanovnika, velika bolnica.

Sa priznatom diplomom i B2, pocetna plata je 2800 bruto, odnosno 1850 neto (klasa 1), dok ne dodje porodica. Kada dodje, plata je 2100 evra mesecno (klasa 3), plus jos 408 evra mesecno deciji dodatak, znaci 2500 evra.

Nije lose za pocetak, ali je posao otpadanje.

Stan oko 700 evra.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Koliko bih recimo mogao ja da dobijem za posao nekakvog nazovi specijaliste u nekom odeljenju u banci?

Imam diplomu prvog stepena Ekof drzavnog i VII stepen Megadensa. Ne znam da li nekakvo predjasnje iskustvo nesto znaci ali radim 12+ godina u bankarskom sektoru.
Bankari mogu da se isele, osim ako nisi u prodaji na nekim početnim pozicijama. Ima par banaka u AT koje uzimaju kadrove sa Balkana. Ako imaš dobro iskustvo, ništa nije problem, po meni si ti davno "pečen" za iseljenje. Ne očekuj neki ogroman skok životnog standarda ako ti i supruga nema neko adekvatno zanimanje koje je ovde utrživo...

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 14 Sep 2019, 19:18

Ja bih pre rekao "ne očekuj previše para" , a skok životnog standarda ćeš doživeti u svakom slučaju.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Saša » 14 Sep 2019, 19:58

Ne znam ljudi, bio sam svuda po Evropi i na prvu loptu se takođe uvek oduševim kako je sve lepo i sređeno, putevi dobri, ali već posle kraćeg vremena se nekako smorim i zaželim kuće. Meni je ovde i pored svega najlepše. :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 14 Sep 2019, 20:01

Verovatno jer ti sve odgovara, zadovoljan si i to je ok. Treba neko i da ostane i bude zadovoljan.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od swemir » 14 Sep 2019, 20:03

To je kao i punto. Ovde je punto...

A kad bi znao kako se golf 7 ili 6 vozi kolikoo je tisi. Ili recimo.audi. a4 a6 hmm
Mercedes?

E pa to je i srbija u poredjenju sa nemackom austrijom holandijom..

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока


Poslednja izmena od swemir u 14 Sep 2019, 20:03, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 14 Sep 2019, 20:03

Darko je napisao:
14 Sep 2019, 16:03
Poslednji put u Slo sam vodio drugara koji sa 33 god je 2 puta bio van Srb i to poslednji put pre 10 god u paraliju. Otprilike covek je bio u cudu i ponavljao je pitanje "jel ovo moguce?" videvsi pojave poput toga da reke nisu toliko zagadjene, da nigde nema smeca, da smece separatise, kakvi su AP, da je trava svuda pokosena, da face nisu toliko namrgodjene, itd itd.
:)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 14 Sep 2019, 20:08

Pa moze i to lako da se resi. Ja kada dodjem u Beograd dosao sam kuci, i kada dodjem u Amsterdam dosao sam kuci :). Tamo gde ti je stan i porodica i osecas sigurno i prijatno onda si kao kod kuce... Mada uvek imam osecaj (i posle 20 godina) da kada se posle duzeg vremena vracam u Amsterdam da se osecam kao u inostranstvu - do prvog odlaska na posao :) Uvek se iznova odusevim putevima i vozacima :) e tu se ne osecam ni sigurno ni prijatno u Srbiji...

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od maniaxxx » 14 Sep 2019, 20:15

swemir je napisao:
14 Sep 2019, 20:03
To je kao i punto. Ovde je punto...

A kad bi znao kako se golf 7 ili 6 vozi kolikoo je tisi. Ili recimo.audi. a4 a6 hmm
Mercedes?

E pa to je i srbija u poredjenju sa nemackom austrijom holandijom..SlikaSlikaSlika

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока

Da ali i AMG-ja se pre ili kasnije naviknes pa ti nekako obiccan, osim ako nema neku dusu, znaci Srbija ko Alfa, pokvarena, slabo konstuirana, sa očajnim servisom, al ti nekako zaigra srce kad upali ( šta se nekako ne desi svaki dan naravno), ali kad te previše zeza svejedno je zameniš vagenom zbog racionalnosti a ne zbog srca

Odgovori