Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2259
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 15 Sep 2019, 13:29

Nemam još uvek želju da se odselim iz ove naše vukojebine. Ali ko zna šta će biti za godinu, dve, tri ...
Kolega moj otišao u Norvešku i lepo živi od geodezije.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 14:00

Znaš šta će da bude? Za godinu, dve, tri ćeš ipak da kreneš negde napolje, pa kad stigneš tamo sam ćeš sebi da kažeš "što ne ode ovamo pre godinu, dve, tri.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 15 Sep 2019, 14:14

Moze, al ne mora da znaci, razni su scenariji...

Ja za sada nemam zelju da idem nigde al podrzavam da i ko sada ne planira, uci jezik da bi imao opcije kasnije.

Ucenje jezika nece da skodi, samo moze da koristi, ulaganje u sebe je uvek dobra stvar, a mozda kasnije i bude ulaznica za promenu drzave ako se izmene planovi.

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2259
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 15 Sep 2019, 14:23

kragujevac je napisao:Znaš šta će da bude? Za godinu, dve, tri ćeš ipak da kreneš negde napolje, pa kad stigneš tamo sam ćeš sebi da kažeš "što ne ode ovamo pre godinu, dve, tri.
Pa ne mora baš da znači. Ima velikih izgleda da od moje struke živim sasvim pristojno u Srbiji. Sad mogu sebi i porodici da priuštim i letovanje i vikendom negde da odemo i bioskop i pozorište...
Ako bih već birao da se selim onda je to da se odselim iz BG-a. Verujem, tj. znam da bi mi život u toj nekoj manjoj sredini bio kvalitetniji.
Žena isto radi ali sve su joj ugovori na po 2-3 meseca i nikako nešto na duže da bude.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Sep 2019, 14:30

Heinz je napisao:
15 Sep 2019, 12:52
Jedna DE ne može da organizuje srednje medicinske škole, nema učenika za njih? Ili im se jednostavno ne isplati jer dobiju džabe več odškolovan kadar odavde? Pre će biti ovo drugo.
Oni mogu sve da izorganizuju, ali ne mogu nikog da nateraju da uci neku struku ili radi nesto. Nemci ne zele da rade te poslove. Ja to znam na licnom primeru za posao koji radim i srodne, jako tesko nalaze ljude i kad nadju u Nemackoj ugl odu posle probnog perioda tj. pre isteka istog, a lova nije uopste losa. Sve sto je malo teze za uciti i raditi nerado prihvataju jer im se moze.
Imaju veoma ozbiljan nedostatak strucnog kadra, da mogu sve da pokriju bili bi jos jaci nego sad. Sa druge strane nove clanice EU ce sve manje ljudi da napusta ako se nastavi ovaj trend rasta. Eventualno ostaju Rumunija, Bugarska i Hrvatska. Dosta pricam sa Poljacima, i tuse polako vec smanjuje odlazak, za 15-20 godina nece vec ni biti neke potrebe da napustaju Poljsku.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 15 Sep 2019, 14:49

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Sep 2019, 14:59

Ja kad sam prvi put otisao u Nemacku podsetilo me na Ameriku. :kezo: Ujedinjene nacije.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 15 Sep 2019, 15:14

Gaginh0 je napisao:Drugari treba mi bankarska pomoc, ali pisem u ovoj temi jer se radi o De banci.
Posto nisam imao nista para na racunu, a trebao sam da platim porez na auto sto sam ovde kupio, stajala mi je odredjena suma na "pending" dok mi ne legnu prve pare pa ce oni sami da skinu. Medjutim ja pametan cim su mi legle pare odem i kliknem da se uplati, a posle 2 sata oni mi skinu jos jednom istu sumu koja je bila na cekanju da se skine. Ovde sam se raspitao samo kod jednog naseg coveka i on me je ubedjivao kako ce oni sami to da vrate jer ce sistem prepoznati neregularnost, tj da je dva puta uplaceno. Medjutim prosle je malo vise od mesec dana pare nisu vracene.
Slika

Kome ja da se obratim za ovo? Posto jos uvek slabo pricam nemacki vise bih voleo mail da posaljem, ali nit znam kome nit znam da lepo objasnim na Svabskom sta se dogodilo :think:
Rekoh ti ja da će da sami skinu :D sačekaj još malo, ako ne, sroči jedan mail Poreskoj, mada su kolegi sami vratili prošle godine.

OnePlus 6T


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 15 Sep 2019, 16:03

Poslao sam za pocetak mail ovom mom liku iz banke sto mi ga aplikacija sama predlozi :kezo:
A zaboravio sam skroz da smo pricali o tome iskreno :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 15 Sep 2019, 16:30

Svi redom se tripuju oko toga :D ako bude trebalo, piši da sastavimo mail.

OnePlus 6T


Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 15 Sep 2019, 16:40

@kragujevac
Meni to nije jasno, kako može da fali tih radnika... Pre će biti da je Heinz u pravu.
Šta je fora, eto u tvojoj struci, je l' imaju previše bonica, zašto imaju previše, šta mladi Nemci rade i studiraju? Ti kažeš fali medicinara, a ovamo opet fali raznih stručnjaka, pa ajde to, a ono opet pored toga fali vozača, zanatlija, svega. Pa kako bre? Imaju 80+ miiona stanovnika, svakodnevno dolazi i kuso i repato, šta rade svi oni crnci i Arapi. Gde je Nemac, nemoguće da Nemci ne mogu da se uhvate mešalice, kombinirki, ili pelena za stare?

Možda ja pošto nisam mnogo izlazio iz Srbije nemam predstavu o tome koliko im je jaka ekonomija. Ako ne možeš da nađeš radnike zatvori firmu ne mora svako da bude preduzetnik i da uvoziš sirotinju Balkana i Bliskog Istoka?
Jesam, bio tamo u Frankfurtu na 2 nedelje još 2010. ali vise turistički, sem što kaze Dragvorl liče na USA, po ulicama, šta drugo da primetim.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Sep 2019, 16:46

Moras da odes tamo da vidis kako to funkcionise, nije kao ovde pa je tesko shvatiti dok ne vidis. I meni je bilo cudno, mnogo toga je drugacije tamo, ne samo materijalno nego i mentalitet, odnos prema svemu i svacemu, uopste nema svrhe porediti sa Srbijom i mnogim drugim drzavama. Razlike su dijametralne. Da pocnemo od toga da posla ima i to raznog i ko hoce da radi zaista nije problem, a mozes i da radis prekovremeno i sve ti to plate bez ikakvih diskusija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 354
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 15 Sep 2019, 16:56

Malo je nezgodnoto sve opisati i razjsniti.
Ono sto sam ja video je u grubo 3 vrste Nemaca:
1. oni koji nece nista da rade,imaju socijalni stan,sve placeno i jos dobijaju mesecno neki kes , nisam siguran koliko ali mislim da se vrti cifra oko 500-700e.
E sad kad se sabere cena tj zakup stana,npr 700e( minimum) + svi troskov oko istog 200e + pare koje dobiju na ruke jednostavno nece da rade za platu od 1500e nego ce da lade jaja kuci.

2. nornmalna srednja klasa koja radi sve te poslove koje dosta njih nece,ali se opet malo usavrsavaju i u paru zarade sasvim solidno za normalan i lagodan zivot.


3. i jako velika grupa koja hoce da radi dobro placene poslove,da imaju slobodne vikende,putovanja,karijera itd....Oni nemaju nikakvog drugog interesa sem da se skoluju ,dobro zaradjuju i dobar deo njih takodje ide negde napolje na jos placenije poslove.

I na kraju dolazi i veliki problem sa obnovom populacije, jer oni iz prve grupe mahom nemaju dece,iz druge grupe imaju 1-2 ili retko 3 deteta a treca grupa je takodje problematicna i tu retko ko ima vise od jednog deteta, eventualno dva.

Sve to kad se na duzi niz godina sabere dobije se aktuelno stanje.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 17:12

dragvorl je napisao:
15 Sep 2019, 16:46
Moras da odes tamo da vidis kako to funkcionise, nije kao ovde pa je tesko shvatiti dok ne vidis.
To je to. Teško objasniti, a pošteno i mrzi me da razmišljam o tome. Jedino što nije dovoljno da se "ode tamo da se vidi", ispravnije bi bilo napisati " da se ode tamo da se živi".
Pulp Fiction je napisao:
15 Sep 2019, 16:40
.....nemoguće da Nemci ne mogu da se uhvate mešalice, kombinirki, ili pelena za stare?
Nije da ne mogu, nego NEĆE, dok god ima neko drugi da radi to.
Poslednja izmena od kragujevac u 15 Sep 2019, 17:15, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 15 Sep 2019, 17:15

Moraću da odem :)

Mislim imam ja familije koji su tamo već 40 godina... Verovatno je to sila ekonomije tj. kapitalizma. Svaka selo ima neku fabriku.
Moguće da potcenjujem snagu te države, pa mi je malo nejasno da im non-stop nedostaje toliko radnika...

Odgovori