Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 05 Jan 2020, 20:44

Ukratko, to ti niko ne može reći.

Znam mnogo ljudi koji su obišli planetu uzduž i poprijeko, u raznim branšama.
Osnovno:
Sve zavisi šta je tebi prioritet u životu.
Ako su ti bitne pare, onda ideš u USA. Ako ti je bitna sigurnost i stabilnost: onda Evropa.
Ako si emotivac,nostalogičar, vernik,tradicionalista, i bitno ti je da nadješ neku srodnu dušu i maštaš o nekim nematerijalnim ciljevima....onda ne idi nigdje iz Srbije.

Eto, ukratko.

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 05 Jan 2020, 20:46

Rolla je napisao:
05 Jan 2020, 20:25
U zadnje vreme se bosim mislju da idem iz Srbije.
Posto radim u IT-u gledao sam malo koliko su plate za moju poziciju po inostranstvu.
Od svega najvise se izdvajala Amerika. Oko 120k prosecna plata u odnosu na max 80k u EU, nekretnine jeftinije od EU, gorivo mnooogoo jeftinije, a ostale zivotne namirnice tu negde, nesto skuplje nesto jeftinije.

Nakon toga dolazim do saznanja da su ovo ustvari bruto plate gde na kraju se sve svede na razliku od par stotina evra mesecno.
E sad, Amerika ima jako los (skup) zdravstveni sistem dok je u evropi malo bolja situacija.
U narednom periodu cu pokusati da sagledam troskove zivota u raznim EU zemljama i Kanadi.
Ono sto bi mi bilo najlakse je da odem negde gde se koristi engleski, ne uci mi se jos jedan jezik :)

Sta vi mislite sta raditi i gde ici? Planiram da odem iz Srbije za 1.5-2 godine..
Ne znam kako ti se svede razlika izmedju 110k eur u US i 80k u EU na par stotina eura neto, osim ako ne ides u Bugarsku da radis gde je porez 10%...

Zavisi koliko godina imas i koliko te muka tera, ali ako nisi spreman da postanes Amerikanac i da zaboravis na sve sto znas o evropskom nacinu zivota, tesko ces uspeti u Americi, bices non-stop rastrgnut ako u glavi ne zaboravis da postoji nesto osim Amerike. Da se razumemo, ja mislim da je Amerika najbolja zemlja na svetu, ali nije za svakoga (ukljucujuci i mene, ziveo tamo pa pricam iz iskustva)

Amerika ima najbolji zdrastveni sistem na svetu i za ovu platu gore sto si naveo ti je jeftinije u Americi zdravstvo nego u EU, samo ga placas iz neto umesto iz bruto plate

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 05 Jan 2020, 20:58

Sto se tice EU, ono sto sam primetio u mojoj struci, mada ne tvrdim da imam celu sliku, je da je u DE nekako najbolji balans brutoa, poreza i troskova i striktnosti zivota, koja uopste nije kako ljudi misle u odnosu na CH na primer.

Posedovati auto je ubedljivo dzabe u odnosu na NL i AT sto se cena auta i poreza tice, zdravstveno je super, hrana i tehnika veoma povoljna, dosta stranaca i opusteniji zivot. Jedino su nekretnine otisle u nebo, ali ako si spreman da ne zivis bas u velikom gradu (preko 500k stanovnika), moze da se nadje kompromis.

Takodje, kada je potrebno, sednes u auto i u Srb si relativno brzo.

Inace 80k bruto je dosta visoka plata za DE uslove, i ima je mali deo ljudi, ali nije nedostizna ukoliko si u jakoj firmi i imas dosta iskustva.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk




Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 05 Jan 2020, 21:04

Piči u Kanadu.
Besplatno zdravstveno osiguranje, besplatna škola i doškolovavanje. Standard je u prvih 10 najvećih na svetu. Najjače IT firme su i u Kanadi. Gorivo jeftino, voda besplatna.
Klima - hladna.

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 05 Jan 2020, 21:20

Zvuci kao onaj vic kada direktor treba da nadje sebi sekretaricu :) da ga skratim - uzme onu sa najvecim grudima. Isto to vazi i za izbor zemlje, ne treba gledati ni pare ni uslove, to je sve prosecno - sto cesto ne znaci nista. Ti zivis svoj zivot a ne prosecni. Po meni je najvaznija dobra konkretna osnovna ponuda koja moze da se proba - ili pak vec imas iskustva sa njima. Kao i uslovni kompomis o lokaciji - jedne ili vise (partner, deca i sl) zainteresovane strane... A svaka zemlja ima svoje specificnosti koje nekom odgovaraju a nekom ne, ali opet mikro lokacija je jos vaznija - posebno u Americi, ali i svuda...

To ti je kao kada odes na razgovor za posao a firma o sebi prica bajke, sto je veca firma bajke su vece - ali se nekada i ostvare :) samo treba mnogo nabadati...

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 05 Jan 2020, 21:45

srdjanyo je napisao:
05 Jan 2020, 21:04
Piči u Kanadu.
Besplatno zdravstveno osiguranje, besplatna škola i doškolovavanje. Standard je u prvih 10 najvećih na svetu. Najjače IT firme su i u Kanadi. Gorivo jeftino, voda besplatna.
Klima - hladna.

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока
A ko mislis da placa to sto ti mislis da je besplatno? Porezi u kanadi su skoro kao u Zapadnoj Evropi

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Saša » 05 Jan 2020, 22:04

I za mene je Kanada zemlja obećana. :D Pogotovo što je tamo i brutalno dobro i za pecanje. :D Jedino što bih gledao da odem negde gde je englesko govorno područje. Suviše sam mator da sad učim i francuski. :) Kad bi mi nešto iskrslo za posao tamo - sve ovo ovde bih batalio u zapalio sa porodicom. Imam inače i puno rodbine u Australiji (recimo strica i njegovu familiju plus više familija daljnje rodbine, no ne ide mi se nešto tamo, suviše vruće i daleko). :)

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 830
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Rolla » 05 Jan 2020, 22:36

Sto vise citam i sto se vise informisem sve sam blizi odustajanju od USA. Prvo zato sto dobijas bruto platu i onda placas porez, zdravstveno l, penzijsko i sl.

Gore navedeni primeri su $120k i £80k. Kad se sve preracuna ostaje oko $7k i nesto vise od £4.5k. Sto kad se prevede u istu valutu dodje se do razlike od $1k u korist USA iz kojih treba finansirati zdravstveno i penzijsko.

Ono sto me takodje odvraca od Amerike je njihov zakon o radu. Radnik je slabo zasticen i bukvalno moze svakog trenutka bez najave dobiti otkaz.

Nisam neki vernik niti nostalgicar, lako se prilagodim na novu sredinu. Vise volim hladnije vreme. Tako da se ne brinem za sebe :)
Neki generalni plan je da ja odem da se smestim sa poslom i stanom i nako nekog vremena da supruga dodje. E sad, u tom prvom periodu, dok ona ne nadje posao, moja plata ce nas izdrzavati.

Znaci sada ide istrazivanje o Kanadi :D
Amerika mi se cini jako blizu otpadanja. Evropa ostaje u razmatranju (UK i NL) i eventualno jos neka zemlja gde se pretezno koristi engleski.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2426
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Sinisa G. » 05 Jan 2020, 22:38

:kezo:

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 05 Jan 2020, 22:57

Rolla je napisao:
05 Jan 2020, 22:36
Sto vise citam i sto se vise informisem sve sam blizi odustajanju od USA. Prvo zato sto dobijas bruto platu i onda placas porez, zdravstveno l, penzijsko i sl.

Gore navedeni primeri su $120k i £80k. Kad se sve preracuna ostaje oko $7k i nesto vise od £4.5k. Sto kad se prevede u istu valutu dodje se do razlike od $1k u korist USA iz kojih treba finansirati zdravstveno i penzijsko.
80k funti godisnje (4600 mesecno) u UK ti je odlicna plata, ali ako si u Londonu a nema supruga prihode ili imas decu, nije nesto narocito, troskovi su jako visoki. Zdravstveno se ne placa dodatno, a penziono imas 170 funti nedeljno od drzave, za sve ostalo ako hoces mora da uplacujes privatno. Ipak, ja bih pre UK izabrao, mislim da posle Brexita ce sve lakse da bude sto seimigracije i poreza tice, dok ce u kontinentalnoj Evropi da stigne visedecenijski socijalizam na naplatu koji ce da plate ljudi kao ti kroz poreze

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 06 Jan 2020, 00:37

Svastika sa porodicom u Hamburgu evo skoro sesti mesec. Klinac se lako uklopio u to odeljenje gde su stranci, Čečenija, Kuba, Albanci, Arapin...! Mora jezik ispočetka i ništa joj nisu priznali odavde jer nije polagala na Geteu. Tamo su joj rekli min B2 (da bi radila negu starih) i trajaće oko 8meseci nešto tipa 4-5h dnevno. Do prakse ima 25km x2 dnevno, idw biciklom. Autom kaže nema šanse, gužve bolesne. Suprug vpzi šleper, pon-petak na terenu pa vikend kuća. Kiša i oblačno skoro uvek. Zadovoljna je ali mora što pre početi raditi jer sa jednom platom su knap knapova.

Pitam bi li otišla da si ovde imala 100.000! Odgovorila je ne bi nikada.

Idemo do nje u aprilu maju na 15ak dana, da vidimo kako je.

Da je prosečna plata u SRB npr 600-700e za SSS, 1000-1200 za VII1, mislite li da bi ljudi odlazili u ovom broju?

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ChobbyNS » 06 Jan 2020, 00:47

Ja licno ne bih.
Ja i supruga da imamo zajedno jedno 2k evra mesecno ziveli bi kao bogovi ovde.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 06 Jan 2020, 01:04

Kažu da u IT-u po možeš dosta da prolaziš i samo sa engleskim u većini zapadne evrope. Naravno zavisi od konretnog posla i firme. I ako ostaneš da živiš bolje je za tebe da naučiš lokalni jezik, ali za sam odlazak i početak i nije toliko bitno kao za neke druge struke.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 06 Jan 2020, 01:18

Bez jezika na B2 nivou u DE, na 9 od 10 oglasa za visoku strucnu spremu nema prolaza, bar mi se tako cini.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 06 Jan 2020, 01:25

ChobbyNS je napisao:
06 Jan 2020, 00:47
Ja licno ne bih.
Ja i supruga da imamo zajedno jedno 2k evra mesecno ziveli bi kao bogovi ovde.


To je jako relativno i zavisi od osobe do osobe. Neko masta o 500€ plate, a kada je dosegne, bas jako bi mu dobro doslo da zaradjuje 1.000. Posle nekog vremena se navike, zivotni stil se promeni i lepo bi mu/im legla jos koja stotina da moze da se ustedi sa strane. Ne postoji puno ljudi koji ne teze vecoj zaradi od postojece, sto je donekle i normalno jer svi zelimo da napredujemo, ali je to ujedno i veliko prokletstvo vremena u kom zivimo. Dobro, ne samo ovog vremena. Svi mi bismo trebali cesce da se preispitujemo i prestanemo da srecu trazimo pretezno u materijalnom. Nije floskula, skromnost jeste vrlina. Ja i sebe pronalazim u recenicama iznad, te moram povremeno sam sebi da lupim packu. Ne u smislu bezrazloznog trosenja novca, vec nalazenju balansa i zadovoljstvu trenutnog dosega i ne trazenju ‘leba preko pogace.

Odgovori