Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 06 Jan 2020, 02:00

Sve što više raste plata više ljudima zine guzica pa razmišljaju o stvarima (npr dalja putovanja, veća nekretnina, bolji automobil, fensi hrana, garderoba... daj još još) koja im pre i nisu padala na pamet.

Treba se imati granica, balans, neka sredina da ti bude ok skoro u svakom pogledu.

I sam sam bio upao u to kolo nakratko daj daj daj ali hvala Bogu razuman sam pa video da to ničemi ne vodi pa se spustio na zemlju.

Banalni primeri, išli u CG na more, čoveče bilo nam bruka pa sa rastom plata u braku ajmo Tasos, Sarti..., ajmo 14dana Pariz, Prag, Budapest, Rim... sada već gledam neki allinc. 2000e+ Belek, Kemer, 3000-4000e kruzer kod šuraka Amsterdam pa dalje...
Corsu iz avatara vozio 18god, i danas je vozim i pride dobru 147.Već tražim 159 full ili pasat CC prvi...
Stan dvosoban dobar uz relativno mali kredit posedujem, gledam trosoban 65+ za godinu dve...

Čekaj stani, đe sam krenuo, i ovo trenutno mi je baš baš ok i supruga i ja zadovoljni. Posao oboma dobar, perfektno obavljam pa čak i 3x više nego što trebam, ne nerviram se ni 1% kada odem, poslodavac me ceni i zna koliko vredim. Viša pozicija donosi 100x veće nerviranje uz malo veća primanja, treba li mi to, neka hvala.

Sve ostalo je hleb preko pogače što reče Duke!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 06 Jan 2020, 02:13

Nemoj zaboraviti da ta hrana sto kosta isto kao u Evropi u Americi bas i nije ista kao u Evropi. Sve je prepucano secerom, tesko je naci bilo sta sto nije. Davno sam bio u USA, skoro u Kanadi, a dosta cesto sam u Istocnoj Evropi, Nemackoj, nekad i u Svajcarskoj...ono sto je prednost Amerike je sto nisi stranac i ne moras da ucis jezik ako znas engleski. Koliko sam ja shvatio, i video, u Americi je sustina zivota ziveti sto sire, kupovati svasta sve i da ti ne treba, velika kuca sa 5-6 i vise soba a da zivis samo sa zenom u njoj, pckup za do radnje i tako, imam i rodbine tabo, bio, gledao kako funkcionisu. Da ne bude zabune, kad sam bio 2010. hteo sam da ostanem, vrlo je to primamljivo kad si mladji, ali ja sad ne bih isao tamo da ostanem, turisticki da. Ja bih se na tvom mestu dobro raspitao koliko ce ti od bruta ostati neto i sta mozes s tim na zeljenoj lokaciji ostvariti. Nije isto 80k u San Franciscu, LA ili u Alabami. Nemoj zaboraviti da u USA placeni godisnji nije nesto sto se podrazumeva. Porezi uneju da budu zestoki, sad sam isao na neke obuke u firmi, bio sam tamo sa nekoliko Amera, jedan kaze roditelji mu se sele iz kuce jer ne mogu porez da plate, idu u drugu drzavu, placaju porez za skolu iako deca odavno ne idu u skolu...ne kazem da je to svud tako, mozda imaju i ogromnu kucu, mislim da je Pensilvanija u pitanju. Ono sto znam sigurno da je rodjak 60 km od LA severno placao godisnji porez na kucu 10k dolara, fo je 1% vrednosti kuce. U Evropi sto sam ja video nije toliko megalomanski, ali se vise i dalje ide na kvalitet, bar po meni, hrane, stanovanja, sveukupno zivota, nije samo posao, posao, lova, kupuj, kupuj...mada ide u smeru USA stila sve, na zalost.
Inace na Zapadu su ti svud manje vise plate izrazene bruto, poslodavca interesuje koliko ga kostas, nece on da se zanima sa tim koja si poreska grupa itd, sto je na kraju i skroz logicno. Cak i ovo u istocnoj Evropi sto sam radio sve je plata izrazena bila bruto.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 06 Jan 2020, 03:22

Ja bi otisao da sam imao i 100k.
Koji su za moju struku u Srbiji misaona imenica ako se radi u jednoj firmi.
Ne mogu da kazem da smo ziveli lose u Srbiji, ali nije sve u parama.
Meni su svi govorili kako trazim "'leba preko pogace" zato sto hocu da idem u DE.
Naravno da i ovde ima minusa, ali ima puno vise pluseva.
Nije lako, ali je daleko rasterecenije nego u Srbiji.
Nemamo nameru da se vracamo




Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 830
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Rolla » 06 Jan 2020, 07:54

Zavisi is kog ugla se gleda. Evo npr meni u BG treba mesecno 400 za stan, 150 za racune, 300-400 za auto (gorivo, registracija, odrzavanje,...).
Samo ove tri stavke su skoro 1000 evra, gde je mesecna potrosacka korpa, letovanje, skolovanje dece, drugi auto za suprugu i jos da se nesto malo ustedi. Lako sve ovo zajedno premasi dve hiljade.
U srbiji 2k+ evra primanja ima jako mali broj porodica i kad se na to doda jako nestabilna politicka situacija na Balkanu dodjem do toga da mi je lakse da se preselim i u neku ruku imam finansijski stabilniji i mirniji zivot za svoju porodicu.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 06 Jan 2020, 08:23

Ima tu i još jedan faktor. Deca i troškovi. U USA deca mnogo više "koštaju".
Imam drugara u USA, tamo zaradjuje odlično,kad mi je pričao koliko novca je potrošio dok mu se dete rodilo, slošilo mi se. Jednostavno, sve košta papreno skupo. A tek kad dodje vreme za školovanje, mogu da zamislim.

Ko želi da stvara veću porodicu, treba mu vreća para.
On sad ima problema s kičmom, i kaže da ga i to košta jako mnogo novca.

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mitar1982 » 06 Jan 2020, 22:42

Banalizujete priču gledajući samo proste troškove, Srbija ima toliko ozbiljnih društvenih poremećaja da odlazak ne mora da ima nikakve veze sa finansijama.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 06 Jan 2020, 23:23

Npr?

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 07 Jan 2020, 00:20

Uf
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 07 Jan 2020, 00:40

Ima ih kao svaka zemlja ali ajmo neke vrišteće?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 07 Jan 2020, 08:13

Ma kao u Diznilendu :-)

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 07 Jan 2020, 08:20

Puzo81 je napisao:Ima ih kao svaka zemlja ali ajmo neke vrišteće?
Znaci, po tebi sve ok?
Ima problema, ali se pliva, gura, "cuti, moze i gore"...

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 07 Jan 2020, 09:05

Ja dosta često razmišljam o odlasku negde, ali nikako da prelomim.

Bio sam kao klinac (sa 22 godine) 6 meseci na praksi u Španiji, oduševio se, imao ponudu da ostanem ali nisam mogao. Baš sam klinac bio, porodica, društvo... Sad mislim da sam se zeznuo jer sam mogao napredovati mnogo više za 8 godina nego ovde, ali dobro. S jedne strane, Španija je super za život, lepa zemlja, lepa klima, Sevilja lep grad, nije preskupa, Španci zajebanti, svaki dan apsolutno posle posla u kafanu. Osim Španije, imam u neposrednom okruženju ljude koji su otišli baš širom sveta, i praktično svi su se lepo snašli, a apsolutno svi koji su završili faks su super prošli.

Ovde je mnogo toga loše, ali što se samog posla tiče, stvari su se prilično popravile u poslednjih godinu-dve, ali prihvatam mogućnost je da je meni u očima tako. Naravno, ježim se od mogućnosti da mi deca ovde idu u školu, da sam na roditeljskim sastancima sa određenim strukturama ljudi koje viđam po ulicama, da idem u ovdašnje domove zdravlja, da gradim kuću pa da jurim dozvole po našim institucijama... Maltene sve institucije su nam problematične, a to ne mogu pare da reše. Lično, ne mogu da se žalim na finansije (iako bih u drugim državam - kao i svi realno, zarađivao duplo, ili čak više od toga), ali ne čine pare život...

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ChobbyNS » 07 Jan 2020, 10:34

Kako ne mogu pare da reše problem institucija?
Pa baš to i cveta kod nas, apsolutno sve se lovom završava, od doktora do građevinskih dozvola i raznih inspekcija.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 07 Jan 2020, 10:57

Pitanje je imaš li uvek dobrog doktora čak i kad imaš novca, pored toga, čak iako je doktor stručan, pitanje je ima li svu potrebnu opremu.

Lako je kad možeš sve da planiraš, znaš da imaš problem, pa ćeš otići kod najboljeg specijaliste. Problem nastaje kad ti se nešto iznenada desi, doživiš na ulici i onda te dohvati ko stigne.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ChobbyNS » 07 Jan 2020, 11:06

Ima kod nas i dalje dobrih doktora samo što u državnoj ambulanti rade sa 10% kapaciteta a 90% čuvaju za privatnu ordinaciju gde je bolja lova.

Odgovori