Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 07 Jan 2020, 11:19

Znaci, ko nema lovu crkni sirotinjo.
To smo docekali, da ce lekar da se posveti nama ili nasoj deci samo u privatnoj praksi.
Sta ce ti veci pritisak u glavi, kad sa takvom spoznajom treba da ides od lekara.
Naravno, jos uvek ima dobrih ljudi, ali su i oni u sve manjem broju.

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 07 Jan 2020, 12:27

Skoro sam bio kod doktora specijaliste. Državni, KBC Zvezdara.

Za desetak minuta mi je dao gomilu korisnih informacija, uputio dalje, gde sam za 5 minuta pozakazivao šta treba, a svi u tom lancu su bili ljubazni i nasmejani.

Dobiješ poriv da ih nešto častiš, iako samo rade svoj posao :D

Nažalost, toliko smo navikli na naopake stvari, da nam nešto sasvim normalno predstavlja WOW uslugu. To važi za sve, ne samo za doktore. E, to je benefit Zapada. Verovatno nije ni tamo sve savršeno, ali ti uobičajene/normalne aktivnosti nisu kvantna fizika. Bar mi tako kažu "odbegli". Ima i tamo stvari koje su nelogične ili nepojmljive, ali je ipak drugi sistem, treba vremena za navići se. Makar te niko namerno ne pravi budalom, u velikoj većini slučajeva.

T-T


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 07 Jan 2020, 12:45

Nažalost, nije uvek tako. Pre nekog vremena, sestra imala neki kašalj, nenormalan, maltene da se onesvesti koliko kašlje, ne može da prestane. Izađe sa posla, de do doma zdravlja, da je neko pregleda, a ne može da izgovori šta joj je. Pitaju je ko joj je izabrani lekar, kaže nema, nikad nije bila u Beogradu kod lekara. Pitaju gde ima otvoren karton, ona opet, nema. Na još par pitanja nema odgovor, oni se tu izderu na nju, kako može da nema karton i sl. da je ona tu počela da plače, da se guši, da bi je posle sat vremena lekar primio, i rekao, nije ti ništa. Ni inhalacija, nikakvih lekova, kaže pluća su ti čista, to je to.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 07 Jan 2020, 13:00

Risto je napisao:Pitanje je imaš li uvek dobrog doktora čak i kad imaš novca, pored toga, čak iako je doktor stručan, pitanje je ima li svu potrebnu opremu.

Lako je kad možeš sve da planiraš, znaš da imaš problem, pa ćeš otići kod najboljeg specijaliste. Problem nastaje kad ti se nešto iznenada desi, doživiš na ulici i onda te dohvati ko stigne.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
E tu gresis, nije ni u DE bajno, bile skoro neke kolege, a imao sam uvid u neke slucajeve.

Sistem jeste bolji, za opremu nema dileme, ali za sturcnost onog kod kog zapadnes ti takodje treba i malo srece.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 07 Jan 2020, 13:39

Naravno da nigde nije savršeno, ali je poenta da postoji sistem. Onda se ti prilagodiš ili ne, ali možeš da znaš koja su ti prava, koje obaveze, i šta gde možeš da očekuješ. Isto tako, šta da radiš i gde da se obratiš ukoliko nešto nije u redu. Meni je to najveći problem ovde, umoran sam od improvizacija i natezanja, hvatanja veza za sve što izlazi iz okvira jedi-spavaj-kenjaj.

Što se tiče dileme, od mnoštva poznanika koji su otišli niko nema nameru da se vrati, a svi koji su imali opciju da odu a nisu - kaju se. Meni je to dovoljno da maltene svakog dana spomenem sebi i bližu i širu familiju, jer sam zbog nekih svojih tadašnjih ubeđenja i optimizma ostao zakucan ovde.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 07 Jan 2020, 13:43

Poenta je da se jasno kaze sta i kako, realno. .

Da se ne pricaju bajke kako za tamo, tako i za ovde. Da mislis da ovde dolazis u ruke ubicama a da je tamo svako andjeo spasilac - bajka.

Da je sveukupno tamo bolje nego ovde - sigurno.

A za odlazak svako mora da napravi kalkulaciju za sebe u koju ce da unese poziciju sa koje odlazi, zelje, mogucnosti, ostale aspekte itd...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 07 Jan 2020, 13:54

Nikakve kalkulacije ne pomazu. Ili se ode - ako ti se prelije casa, ili ne :) Ima suvise mnogo parametara od kojih su mnogi u potpunosti u sveri nemerljivog (babe i zabe ne mogu da se porede). I na zapadu je velika prica oko kvaliteta zivota i srece. Niko nema univerzalno resenje i odgovor. A posebno ne na mikro nivou....

Uvek sam se divio ljudima koji su otisli potpuno svesno i da se nisu osvrnuli u nazad... svesno ili primorano (beze :)) ali njima je bas mnogoooo lakse... i da odluce i da ostanu....
Poslednja izmena od ljuba u 07 Jan 2020, 13:56, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 07 Jan 2020, 13:54

blaugrana je napisao:
07 Jan 2020, 08:20
Puzo81 je napisao:Ima ih kao svaka zemlja ali ajmo neke vrišteće?
Znaci, po tebi sve ok?
Ima problema, ali se pliva, gura, "cuti, moze i gore"...

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk

Naravno da nije ok ali nije ni da čupam kosu ono baš baš.
Garantujem da je prosečna plata 100k RSD 70% ljudi što trenutno odlazi ne bi otišlo iz SRB.

Rođena sestra živi sa porodicom u Parizu 15god pa ni tamo nije sve sjajno. Sestra od ujaka sa familijom 4god u Lidvisburgu pa nije zadovoljna i sele se u Austriju.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 07 Jan 2020, 13:56

ljuba je napisao:Nikakve kalkulacije ne pomazu. Ili se ode - ako ti se prelije casa, ili ne :) Ima suvise mnogo parametara od kojih su mnogi u potpunosti u sveri nemerljivog (babe i zabe ne mogu da se porede). I na zapadu je velika prica oko kvaliteta zivota i srece. Niko nema univerzalno resenje i odgovor. A posebno ne na mikro nivou....
Pa upravo na mikro (licnom) nivou mozes da odmeris sta ti je bitno, sta dobijas a sta gubis.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 07 Jan 2020, 14:06

Ne mozes (po meni :)). Kao sto sam napisao, ili ti se prelije casa pa doneses iracionalnu odluku i odes ili ostanes, sve ostale kalkulacije su neprakticne - pricam za vecinu ljudi.... Slicno kao sa trazenjem zene (partnera). Kao kada bi poceo da pravis kalkulaciju. Nekima to ide dobro a vecini ne bas...


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 07 Jan 2020, 14:33

Mislim da tek nakon par godina vani mogu da razumem Ljubin pogled.

Kada sistem ima resenje da svi ljudi budu odrzivi ( na primer u Kelnu je granica za 4clanu porodicu 2100 evra neto mesecno, koje drzava doplacuje ako se ne dostigne, uz gomilu drugih benefita, tipa socijalni stan), moguce je zdravo rezonovanje sire populacije.

Meni licno je nivo frustracija i out-of-the-box resenja za normalan zivot u Srb prelio casu. Plus smer zatupljivanja populacije je na nivou 90ih, pa se ne vidi svetlo na kraju tunela.

Mada ne iskljucujem da cu da se vratim dobrovoljno za penziju, verujem da mora stanje da se popravi za 25 godina. Mada su ovo pricali i gasterbajteri jos 70ih, pa se nikada ne vratise :-)

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk





Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 07 Jan 2020, 15:00

Moj utisak je da ima napretka i kod nas na nekim poljima, ali je moralni pad još primetniji.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 07 Jan 2020, 15:11

Najgore je sto nema sanse da se vratim u penziji bas zbog zdravstvenog... plus gde su deca...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 07 Jan 2020, 15:50

Deca za sebe, gde god hoce kada odrastu.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 07 Jan 2020, 16:23

Svaba si pravi, gde je kuca na 3 sprata za 3 generacije. :kezo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori