Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 07 Jan 2020, 16:34

Da je grcki jezik malo normalniji i laksi, odavno bi se tamo ugnezdio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 708
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pankoz » 07 Jan 2020, 16:49

Ja to baš danas pričam ženi.Kad nam se deca osamostale,prodamo kuću i kupimo neku malu kućicu u Grčkoj,pored mora...

Послато са LG-H850 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 07 Jan 2020, 17:10

shandu90 je napisao:
07 Jan 2020, 16:34
Da je grcki jezik malo normalniji i laksi, odavno bi se tamo ugnezdio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tamo naci posao verujem da je teska dubioza. Jedino ako moze nesto da se izdaje ili tako nesto.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 07 Jan 2020, 17:58

Grci navaljuju na Holandiju, i svi su mnogo ogorceniji nego Srbi... posebno mlada generacija. Taman da naprave mesta za Srbe u Grckoj:)

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 07 Jan 2020, 19:57

Da su oni ogorceniji od nas, ne bi oni tako ziveli. Realno ne fali njima nista, sad su bar u EU pa mogu lakse da odu. Ovde u NS-u znam par Grka, studiraju (godine nisu bitne). I ako kukaju kako je tesko (sto je jako retko) ne ostavljaju utisak ogorcenosti i spremnosti da grizu i grabe. Mnogo su velike flegme oni.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 07 Jan 2020, 19:59

Puzo81 je napisao:
07 Jan 2020, 00:40
Ima ih kao svaka zemlja ali ajmo neke vrišteće?
Mogla bi se napisati čitava knjiga. Da ne bih ulazio u politiku, za šta nemam snage, a i ne želim da me moderatori opominju, :) napisaću samo ovo: Odsustvo elementarnog patriotizma i osećaja za dobrobit sopstvenog naroda i države na svim nivoima. Jedini "osećaj" je onaj za punjenje sopstenih džepova i džepova bliže i dalje familije. Sve to uz podršku evropskih i svetskih "demokratija", kojima to stanje savršeno odgovara. Meni period Miloševićeve vladavine izgleda naivno i idilično u odnosu na ovo danas.

ljuba je napisao:
07 Jan 2020, 17:58
Grci navaljuju na Holandiju, i svi su mnogo ogorceniji nego Srbi... posebno mlada generacija. Taman da naprave mesta za Srbe u Grckoj:)
Haha, a zbog čega su oni ogorčeni? Nema više EU kredita, pa ne mogu da troše više nego što zarađuju? :D Grčka ima mnogo jaču industriju i osetno jaču poljoprivredu od Srbije. A čak i da im sve to propadne, mogu sasvim lepo da žive od turizma. Naravno, ovo nema veze sa tim kako žive pojedini ljudi, niti kakvo je njihovo okruženje i percepcija države.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 07 Jan 2020, 20:40

Grci su poznati imigranti nije to samo sad, odlaze oni odande oduvek.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 07 Jan 2020, 20:53

Grci su legende, niko nista ne radi, ogroman procenat ljdui zaposlen u javnom sektrou, ukinu im tipa 15tu platu oni zapale pola Grcke, posle toga se opet vrate u primorje i ne rade nista.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 07 Jan 2020, 21:22

Nemoj tako, kao da opisujes Srbe... Pricao sam sa mnogima. Najvise se zale kao i Srbi - na sistem, neravropravnost i nepravdu, ma koliko to cudno delovalo. Najcesce pominju drzavu protiv koje ne mogu da se bore i koja se trudi da im sve maksimalno oteza i sl... Sledi zaposlenje i perspektiva. Jednostavno ne vide sebe u takvom drustvu - bilo to objektivno ili ne. Zvuci poznato :)

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 357
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 07 Jan 2020, 21:31

Moja tj nasa odluka da odemo nije vezana za novac.Daleko od toga da smo nesto puno imali ali nije bilo ni lose.
Medjutim sagledavsi stanje od obdanista,pa skola,administracija, zdravstvo ( u kojem sam radio)i celokupnog stanja drustva ( mi smo srecom bili okruzeni jos uvek prilicno cestitim osobama, kojih na srecu jos uvek ima) resili smo se za odlazak.

Mislim da sam vec pomenuo da je ovde daleko od savrsenog ali je dosta bolje i uredjenije u svim sferama.
Npr kada neko hoce kod doktora ide prvo kod kucnog a zatim moze da bira u celoj Nemackoj gde zeli i koga zeli da ga leci. I to sa osnovnim osiguranjem, ko hoce apartman i sl onda mora imati privatno osiguranje ili da dodatno plati.
I jako bitna stvar je da ovde mozes postati nacelnik iskljucivo po zasluzi i pokazanom znanju i nikako drugacije.Ako se i desi drugacije to jako brzo svepada u vodu jer ovde sistem funkcionise i nakon par neuspeha sve pada u vodu.
Dok kod nas to ide sasvim suprotno i zbog nedostatka transparentnosti,instutucija i i informisanja razni mamlazi koji su osakatili i cak puno ljudi svojom greskom poslali svetom Petru i dan danas rade i vaze za "velike" doktore.

U skoli je roditeljski samo na pocetku godine zajednicki za sve roditelje a kasnije se ide na redovne individualne roditeljske ili po potrebi vanredne.
ITD....

Nego vi kojima klopa nije bas nesto, kazi te mi sa koliko kg ste dosli u Nemacku a koliko sada imate???

PS
u jednom manjem gradu u koji cesto idemo i koji nam je jako blizu su na primer zabranjeni diskaunteri tj Aldi,Lidl.... Moda moze na nekoj teskoj periferiji :) Ali ni tamo ih nisam video.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 07 Jan 2020, 21:51

@Ljuba ja volim da kazem za Grke da bi pocrkali da im Bog (ili ko u sta veruje) nije dao toliku obalu :kezo: ili bi se morali nauciti raditi nesto drugo :kezo:

Skontao sam za ovo vreme da je budalastina ostati u nekoj Bugarskoj, Rumuniji, .... (dopisati) kad moze bilo gde da ode u EU bez ikakvih problema oko papirologije.

Garantujem da 30 posto mladih iz Srbije nece da pokusa u EU samo zato sto ih tako letargicne mrzi da se cimaju oko papira (sto bi i mene verovatno mrzelo), ali da imaju papire zapalili bi pre "Srpske nove godine"...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 07 Jan 2020, 22:07

A sad da se nadovezem na Raleta, pa nek moderatori spoje.
Neke stvari ta nemacka uredjenost je dovela do tolike komplikacije da cesto popizdim oko papirologije. U jebenoj Srbiji se podaci mogu menjati na karticama sa cipom, u De ne moze, mora novo da se vadi. Jako su nestrucni, ovde nas covek sa odlicnim znanjem jezika moze da pisa po njima (pri ovome ne mislim da moze da sebi izdejstvuje neku materijalnu korist jer - zakon, ali moze da se sprda s njima koliko su glupavi), od raznih Rsthausa, Landratsamtova, Auslenderamta do kojekakvih bolnica, svaka jedinka radi na svoj nacin. Svaka opstina po svome. Zakomplikuju gde nema potrebe.

Inace na pitanje o kilogramima ne mogu da odgovorim jer sam u zivotu varirao sve ukupno oko tonu :mrgreen: ja sebi napravim da mi bide lepo i ukusno, ali nije da rado dajem 3e za kilu paradajza koji ima ukus sirceta.
Evo danas sam jeo vrhunsku jagnjetinu, plecka 11e kg (sveze), kao da je juce zaklano na nekoj livadi u Srbiji :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

boggie
Postovi: 37
Pridružio se: 23 Apr 2015, 20:28

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od boggie » 07 Jan 2020, 22:27

Redovno čitam ovu temu jer sam i ja jedan od onih koji razmišlja o odlasku. Zasad je sve to još uvek samo na razmišljanju.
Ali dok čitam ne mogu naći slučaj sa kojim bih mogao da se poistovetim, tj situaciju i okolnosti slične mojim. Ponekad mi se čini da su na ovom forumu (ili tačnije na ovoj temi) 90% ljudi iz IT-a. Onih ostalih 10% rade u zdravstvu
Šta sa običnim smrtnicima? Živim u opštini, varošici od 7000 stanovnika. Cela opština 17000. Bilo 22, 5000 otišlo, umrlo, manje se rodilo...Plate i izbor posla daleko od onoga u Bg, Ns.
Ekonomista, radim u privatnoj firmi, 50000. Za ovo mesto plata odlična. Sopstveni stan. Supruga 40000, ali zaposlena na neodređeno, menja ženu na porodiljskom, još godinu dana.
Još jednu platu (možda i malo više) sam zarađivao baveći se fotografijom. Išlo mi je dobro, ali sve je manje ljudi u gradu a samim tim i posla, konkurencija sve veća, dolaze mlađi, ja već imam 40, mlađe generacije hoće mlađe fotografe..
Sa te dve moje plate plus sad njena mogli smo solidno da živimo, tj još uvek možemo.
Ali ova "druga plata" ima tendenciju smanjenja. Grad je sve mrtviji, monotonija ubija, da nije odlaska na službeni put par puta mesečno tačno bih odlepio. Svi vode tuđu brigu, zavist, malograđanština, snobizam... Plus opštepoznato stanje u društvu, zdravstvu, da ne kažem politici..
Ali koji je izbor?
Imam 40, pasoš EU (supruga nema), prijatelja u gradiću 50 km od Dortmunda, zvao me da dođem. Nalazio mi posao vozača u pekari, noćni rad, 1500 e neto. Ne treba znanje jezika koje ni nemam. Stanovi su oko 500,550 evra sa sve obavezama.
Neki drugi, "bolji" posao ja verovatno ne bih mogao naći. Imam fakultet koji tamo ništa ne znači. Zanat nemam niti sam nešto talentovan za neki. Ako u zanat ne računamo fotografiju koja tamo ne postoji u ovom obliku. B kategoriju imam, mogao bih da eventualno polažem za C, E, ali pitanje da li će neko primiti početnika u 40-im da vozi kamion? Možda neka traka u fabrici, slaganje rafova.. Tako nešto i supruga koja bi došla posle mene ako bi se odlučili za odlazak. I ona ima fakultet društvenog usmerenja. Jezik ne znamo, učili bi.
Ovde sam u istoj firmi skoro 15 godina, prilično poštovan i cenjen ali bez mogućnosti napretka, mala je firma. Kancelarija, klima, toplo. A tamo pekarski kombi na - 10 ili na bauštel kao pomoćnik.
Ali tamo uređeno društvo, zdravstvo, školstvo (nemamo decu ali želimo i planiramo da imamo). Ljudi koji nisu smoreni, ogorčeni, zajedljivi, zavidni. Gde ne moraš da brineš ako nekom nešto radiš da li će ti platiti ili te zavrnuti što je ovde sve češći slučaj.
Verujem da dosta ljudi ima situaciju sličnu mojoj i da razmišljaju šta činiti. Koji rade za 300-400-500 evra, i koji nemaju predispozicije za "uspeh" tamo. Nisu IT, lekari, medicinsko osoblje, dobre zanatlije, šoferi. Godine prolaze, teško prelomiti, napustiti ovde neku stečenu "sigurnost" koja nije velika ali...šta ako se tamo ne uspe, ok, vratiti se ovde, gde naći posao u 45-toj u ovoj sredini? Verovatno bi morao ostati tamo po svaku cenu. Ovde ne verujem da će biti bolje, daj Bože da ne bude gore.

Послато са S8+ duos


Korisnikov avatar
rele
Postovi: 357
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 07 Jan 2020, 23:10

Ovde ljudi u 40-im i 50-im godinama bez problema idu na dalje usavrsavanje ili na skolovanje. Ali je potreban jezik na solidnom nivou.
Jedan poznanik sa eu pasosem radi u manjem gradu u proizvodnji kuhinja ako se ne varam,kod nemca,ima 2400e bruto tj toliko dobije na racun.


Sto kaze Gagi birokratija je u velikim mestima katastrofa ali nisu toliko glupi koliko su ograniceni u smislu da rade samo njihov deo posla i to stroga po knjizi tj kako su ih ucili. Medjutim problem je sto prave greske i nemaju u opste osecaj i zelju da to isprave jer kome se ne svidja neka ide ili trazi dalje.
Meni su izgubili dokumente kada sam predavo ´za novi posao i umesto max 2 meseca ja sam cekao skoro 3,5 meseca.
Medjutim posle sam im se oduzio kada sam predavo za neogranicenu radnu dozvolu i uprkos tome sto nisam ispunjavao sve sto traze ja sam je dobio :loool:

A sa dobrim znanjem jezika ovde se moze cudo postici...

PS.
Nedavno smo pronasli trznicu tj ogromnu halu gde u 3 ujutru pocinju sa klanjem kojecega i do 7-7:30 je sve vec prodano( tu se snabdeva vecina restorana i malih prodavnica u Frankfurtu). Kupili pola praseta, podelili na dva dela i milina. Pihtije, pecenje i sve po redu....

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 07 Jan 2020, 23:17

Da, jezik je najveca barijera, ali se savlada.

Inace sto sam video, ako ne ides djonom i dobar si sa jezikom, uglavnom mozes da nadjes nacin da resis birokratiju. Dosta cene asertivno ponasanje.

A klopa, kod Turaka ima svasta. Mi stalno pravimo burek i sarme :-)

Inace dosao sam sa 108, a sada sam 89 kg. Non stop sam u pokretu, bicikla za posao, 2km hodanja za pauzu za rucak, plus svakodnevna setnja pored reke.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk




Odgovori