Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 11 Avg 2020, 20:01

Paaaa sve :)

Sto se mene tice, voleo bih da citam ceo tok dogadjanja od samog pocetka. Kako ste se snasli za stan, kako si se snasao na poslu, kakav vam je zivot i kolika je promena bila, kako vam se dopada mesto boravka, da li biste se selili... O stvarima kojima ste zadovoljni i onima kojima niste, drustvenom zivotu, planovima za buducnost... Ne mozes promasiti. :D


Nevezano za vase price, imam poznanicu koja se nakon 10 godina zivota u Becu vratila za NS. Jednog poznanika koji je sa porodicom vec nekih 5-6 godina u Kanadi i razmisljaju o povratku. Sa strane sve cesce cujem o ljudima koji planiraju da se vrate... Opet, sestrina kuma je resila da se sa porodicom vrati iz Kanade nakon neke 3-4 godine, dosla sa decom na par meseci i brze bolje pobegla nazad kod muza. Raznih prica ima, ali je ocigledno da mnogi ocekuju samo med i mleko od selidbe preko, pa ih realnost cesto opovrgne.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 11 Avg 2020, 20:06

Ja cekam da mi neko na moju sirovost napise - pa sto se ne vratis? :mrgreen:
A stvarno vise puta sam napisao da ja samo iznosim moje zapazanje i ono sto me nervira. Nisam rodjen u centru MinKena pa da imam njihov mentalitet i zato zelim da podelim sa vama sta je i kako je. Znam da i ostali clanovi vide isto sto i ja, ali cute jer su se komplet presaltali na ovaj zivot i to je to.

Proci ce i mene verovatno da koju godinu, sto je neko napisao gore - ne mozes da pobegnes od sistema pa onda opet ovde pokusavas da zivis po tom sistemu.

Stvarno nema @Risto da napise koju, Blau se jos ubaci, ali Lakonski :mrgreen:

Sto se tice povratka kad sam otisao bio sam na 99% da se necu nikad vratiti, sad sam na 98% :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 11 Avg 2020, 21:13

Ti si bar iskren.
Vecina ni je kaze cime se tamo bavi, bar 80% pise samo super mi je super.
I meni dodje pored svega da pobegnem,ne zbog para, zaradim ovde dovoljno. Ali jako me smara vlast npr. Mada je vlast svugde slicna, ako cemo s druge strane.
Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 11 Avg 2020, 21:18

@Gagi
Pisem kratko, jer uvek kucam sa telefona i uzasno smara da pisem eseje :)

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 11 Avg 2020, 21:38

Pozdrav drugari,

vidim pominjete me, pa kako onda da se ne javim :D Probaću kroz post da odgovorim i na neka pitanja koja je Duke postavio ali i da iznesem neka zapažanja.

Što se tiče stana, to ovde nije toliki problem, stanova ima (naravno ne baš milion ali ima) i cene su ok (dvosoban stan kreće od 450 do 600 evra, na to dodju još troškovi struje i internet). Može vam se desiti, zbog prethodnog lošeg iskustva neće da vam izdaju stan, ja sam nudio dupli depozit ali lik nije hteo da mi izda stan. Što se tiče stana, to bi voleo da imam i ja u Srbiji, ovde depozit nije simboličan, imaš neke ugovorne obaveze (12+3 meseca minimalnog boravka), moram da platim jednom u 2 godine čišćenje bojlera od kamenca, obavezno je i osiguranje stana.

Što se tiče posla, ja sam imao 3 dimenzije problema, nova industrija, malo drugačija uloga i deo integracije (kultura, mindset na poslu, kolege i rad na nemačkom jeziku). Moj problem, rekao bi zbog uplašenosti, jezika i omče oko vrata da sam uleteo mnogo love a mogu da ne uspem da zadržim posao posle probnog rada, jeste bio da sam jedno vreme bio malo suzdržan i u grčku. Nakon jedno 12 meseci bi rekao ad sam se uklopio, danas sam im (po njihovim rečima) omiljeni kolega u timu i to znači da je moguće integrisati se čak iako se samo opustiš i budeš prirodan. Za ova 22 meseca, otpustili su 4oro, ja sam preživeo, doduše omča se steže pa ćemo videti šta nas čeka u narednih 6 meseci. Moja firma je generalno u velikom problemu, u novembru otpuštamo novih 19% zaposlenih u administraciji.

Što se tiče društva ovde, hm, tu nisam oduševljen ali mislim da ima dosta do mene. Moja nesreća je da dolazim iz NSa, gdje sam skupio ekipu na faksu i preko kuma, obrazovani, inteligentni ljudi sličnih interesovanja. Bolju bazu za sklapanje prijateljstava nikada u životu neću imati, tako da ovde ne mogu da lako dostignem taj nivo. Dodatno, ne mogu da se družim sa nekim našim "prosečnim" gastosima, suštinski nema neke ogromne razlike u strukturi "balkanskog društva" u mentalnom sklopu ovde i u Srbiji, samo, u Srbiji se vremenom izoluješ od ovih drugih i nemaš dodira sa njima. Ja se i ovde družim sa sličnim ljudima kao kući, jedina razlika je što sam ja ubjedljivo najmladji.

Ja ću, na ovaj ili onaj način morati da se selim, o tome sam pisao i ranije, Klagenfurt je lep grad, 100 hiljada stanovnika, u gradu ima svega osim dešavanja i ljudi :D Jako mnogo mladih ljudi se iseljava iz ovog dela AT, da imam porodicu, možda bi razmislio da ostanemo ovde (divno jezero, lepa priroda, fina pozicija za izlete, blizu Srb/BiH, relativno jeftine nekretnine).


Da li bi se vratio?
Ne, nikako, samo silom :D Jednostavno, što sam duže ovde, više mi upadaju u oči sve mane i problemi na Balkanu, nema svrhe ići nazad. Ovde ti sistem daje sigurnost, nema one teatralnosti, lupetanja gluposti, karanja u mozak, nacionalizma na najvišem nivou i sl., sve to čini svakodnevnicu dole (Corona je bila odličan primer kako je to ovde izgledalo a kako dole). Ovde se sati na poslu uglavnom pišu, znači, umesto dugogodišnjeg rada 9-12 sati u svrhu stvaranja veće zarade poslodavcu, ovde se sati pišu pa ćeš dobiti ili slobodne dane (u mojoj struci češća praksa) ili će ti to isplatiti. O penzionom, zdravstvenom sistemu i sl., da ne pričam, ako sutra budem imao ženu koja se porađa onda ne moram da tražim "vezu" da doktora "častim" sa 500e "da sve bude ok" i sl.

Sada sam obezbedio ovu bolju vizu, imam pravo na 5 meseci pomoći od biroa za nezaposlene ako bi dobio otkaz. Imam utisak potpune sigurnosti. Država stoji iza svog naroda, sada su godinu dana dali neki program za firme za zaposlene koji ne rade puno radno vreme. Time su spasili stotine hiljada radnih mesta, kod nas bi gledali kako se sistem ruši.

Slobodno vreme?
Ja imam 2 problema, putujem (tako sam hteo) 40 km do posla (to košta skoro sat ipo izgubljenog vremena) i radim u firmi gdje se mnogo radi. Krećem na posao u 7, retko sam kući pre 6 (često i u 7 ili 8), tako da preko nedelje imam vremena za 1 aktivnost posle posla. Vreme posle posla provodim tako što ili idem na trening, na neko piće ili (doduše baš ponekada) odem da blejim na nekom jezeru ovde u kraju.

Vikendom ovde ima stvarno mnogo toga da se vidi, pretprošli vikend sam išao na Grossglockner i na 2 glećera, predobar fazon. Da nema ove Corone, zujao bi po IT/SLO vikendima, ovde svi rade neke izlete i sl. To im je lifestyle vikendom, zato je grad prazan i nema nikoga po gradu :D Malo mi fali društvo, to sam već pominjao, nije to ni blizu nivoa kući ali to društvo više nemam ni kući (devojke, prve ženidbe, biće uskoro i dece).

Šta je bitno da bi se "uklopio"?
Pa bitno je da se malo čovek koriguje i prilagodi ovom sistemu, npr., da ti je normalno da ti platiš kafu kolegama a oni tebi nikada. Da prihvatiš i neki drugi način zabave, oni svi vole da idu u prirodu, da šetaju, jednostavno ne očekuj od njih da sede po kafićima. Da ne želiš biti, u mom slučaju Austrijanac, i da nemaš problem sa tim što si stranac. Realno, kod nas ljudi preziru i hejtuju migrante, ja sam za prosečnog Jodlara migrant, i tako to gledam. Kulturni su ljudi prema tebi, bilo da pričamo o državnim službama, ljudima na poslu i sl, ili da pričamo o konobarima i prodavačicama u radnjama. Ali u nekoj situaciji ćeš osetiti tu razliku, ali meni je to normalno. Treba da budeš ono što jesi, naravno, uz prihvatanje normi ponašanja.

Bitno je da znate jezik zemlje gde radite i živite, ja sam tu relativno dobar (ima mesta za doradu ali sam zadovoljan), jezik ti treba za sve, od promene posla do integracije i života (moraš doktoru, advokatu, u opštinu i sl.).

Ima li para tamo?
Odgovorno tvrdim da bi svako imao nešto veći životni standard osim ljudi koji možda imaju specifičan lifestyle. Ja nisam dočekao, tj. odbio sam ponudu da počnem lepe pare da zarađujem u Srbiji (3 prosečne plate) ali sam imao skoro 2 u momentu odlaska. Kući, i pored mog stana, uz malo bolji životni stil, bio sam u stanju da uštedim max 200-300 evra u mesecu, realno često bi završio mesec oko nule ili u minusu (registracija auta, putovanje i sl. vanredni troškovi). Živeo sam sam, imao sam stan u svom posedu, tako da sam tu imao lepu uštedu.

Ovde, imam dovoljno da realizujem manje - više sve što planiram, ne moram da mislim da li ću imati za putovanje ili bilo koji "vanredni trošak". Od moje plate bi mogao da finansiram stan u Beču od (60-70 m2), da imam lep auto i da normalno živim (godišnji, nešto tehnike,/gadgeta i sl, putovanja, izleti itd.). Neću od ovog ovde postati milioner, to svakako, ali mi jeste nebo i zemlja, lako se zaboravi da sam nekada radio za 300 ili 400 evra, a posao je bio relativno uporedi ovom danas. Ako nekome znači, mislim da su fiksni troškovi za samca (stan + internet + prevoz + max 500 evra). Od drugara, sa po dvoje manje dece, čujem da njihove porodice troše oko 2500 evra (sa stanom od oko 1000e), a dečiji dodatak + poresko oslobođenje za dvoje dece dođe 600 evra.

Šta mi "smeta" i šta bi morao da popravim da budem zadovoljniji?
- pa što nemam društvo kao dole, ali, korak unapred bi trebao da se desi kada se jednog dana preselim za Beč (imam tamo par drugara),
- visoki nameti na jake automobile, obavezno osiguranje i porez dodju otprilike 10 evra po KW, znači za mojih željenih 300 ponija je to 2200 evra, po meni je to baš mnogo
- treba naći pravu firmu gde postoji kultura stranaca u menadžerskom kadru ili da krenem nešto svoje (što mi je pametnije)
- da se sredim privatno :D

P.S. Nisam siguran da će ovaj post ni Duke pročitati :D

Edit:
Dag,
ja nikad nisam čuo da neko naš na zapadu zaradi manje od 2000 evra, a u praksi ne vidim baš da imaju toliko koliko vole da se hvale dole. Uvek mi je to smetalo, nekako, ako te neko već pita, kaži čoveku istinu jer mu je možda bitno (hteo bi i on da pali, poredi sa sobom pa računa isplati li mu se i sl.). Nema potrebe lagati, pričati brutto i sl., ali kako onda da se kurčiš u svom selu kako ti je tamo extra :D

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Avg 2020, 21:51

:bravo:

Apropo plate, pricam na proslom poslu sa jednim kolegom Buggarinom i kaze on meni: "Vi iz Srbije uvek radite na nekim dobro placenim poslovima."

Sta god mu to znacilo. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 11 Avg 2020, 22:13

Ajmo jedno hipotetičko pitanje za sve koji žive preko. Zamislite da vam firma kaže - možeš da radiš to što radiš, i dalje za nas, isti menadžment, isto radno vreme, iste pare, ali možeš da radiš iz Srbije. Da li biste se vratili? Znam da pitanje nije lako, možeš isti čovek da u jednom trenutku poželi ovo, a u drugom ono, ali eto, ćaskamo.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 11 Avg 2020, 22:18

DukeNS je napisao:
11 Avg 2020, 20:01
Paaaa sve :)

Sto se mene tice, voleo bih da citam ceo tok dogadjanja od samog pocetka. Kako ste se snasli za stan, kako si se snasao na poslu, kakav vam je zivot i kolika je promena bila, kako vam se dopada mesto boravka, da li biste se selili... O stvarima kojima ste zadovoljni i onima kojima niste, drustvenom zivotu, planovima za buducnost... Ne mozes promasiti. :D


Nevezano za vase price, imam poznanicu koja se nakon 10 godina zivota u Becu vratila za NS. Jednog poznanika koji je sa porodicom vec nekih 5-6 godina u Kanadi i razmisljaju o povratku. Sa strane sve cesce cujem o ljudima koji planiraju da se vrate... Opet, sestrina kuma je resila da se sa porodicom vrati iz Kanade nakon neke 3-4 godine, dosla sa decom na par meseci i brze bolje pobegla nazad kod muza. Raznih prica ima, ali je ocigledno da mnogi ocekuju samo med i mleko od selidbe preko, pa ih realnost cesto opovrgne.
Sad sam seo za laptop, da me @Gagi ne proziva :kezo:

Vec sam pisao jednom kad si me pitao za iskustva, ali je izgleda proslo ispod radara.
Nema sta tu da se mnogo pametuje.
Posao sam nasao preko Infostuda, preko oglasa koji je dala agencija iz DE.
Ti ljudi su bili zaduzeni za sve u vezi mene i moje porodice. Od tih pocetnih faza razgovora do integracije (prijava, otvaranje racuna, pronalaska stana...)
Ljudi iz agencije su mi pomogli kako mi niko u Srbiji nije pomogao. Nisam imao nikakvih obaveza prema njima, sve je bilo reseno izmedju mjih i firme.
Radim u struci i to mi je bio cilj i kod odlaska. Nisam se video u nekoj drugoj profesiji, jer svakako sam dosao u postojbinu moje :)

Generalno, ovde je najveca prepreka stan. Pogotovo u delu Nemacke gde smo mi, Minhen i okolina. Od stana ti sve zavisi. Naravno pricam za ljude koji zele da im porodica dodje. Kome je cilj da salje pare za Srbiju, njemu nije ni frka da zivi u sobi.
Stan je ujedno i najveca stavka u budzetu svakakoga.

U nasem slucaju stan smo trazili 3 meseca, sto je ovde bas odlicno prolazno vreme.
Zivimo u gradu od ca 50k i ok smo se snasli. U blizini stana su nam vrtic, skola...sto nam je jako bitna stvar. Stan nam je veci nego u NS :cool!:

Klinac mi ide u vrtic i dobro mu ide sa jezikom. To je ujedno najbitnija i najvaznija stvar.
Sledece godine bi trebalo da krene u skolu, ali tu uvek postoji opcija da se odlozi na godinu dana ukoliko mi ili psiholozi ocenimo da je bolje da krene godinu kasnije. Ovo je samo zbog jezika.
Zena mi je zavrsila skolu jezika i integracioni kurs, sto je uslov posle 5 godina da se trazi stalna boravisna dozvola.
Zavrsila je B1 i krenula B2, ali je Korona stopirala sve. Skola krece od Septembra ponovo, tako da ce svakako nastaviti.
Posao trazi, ali ce nastaviti i sa jezikom.
Jezik je ovde najbitnija stvar i Nemci to cene, kada vide da se trudis i zelis da naucis.
Naravno, ako ti je cilj potpuna integracija.

Sa poslom sam zadovoljan. Putujem duze, nego u Srbiji i to je najveca stvar sto mi smeta, ali sam se vec navikao. Na pocetku je bilo tesko, ali nisu oni nista bolji, pametniji od nas.
Imaju sistem i to ih drzi u kalupu. Ljudi su svuda isti Nemacka, Srbija, Nikaragva...
I oni vole da sto manje rade i hvataju krivine, ali posao se odradi i na kraju meseca budes adekvatno placen.
To je ujedno i taboo Nemacke, odnosno nase vidjenje Nemaca. Stalno i samo rade i to je to. Sto jednostavno nema veze sa zivotom.
Imaju dve stvari koje su im zakon. Vikend i godisnji odmor!

Stp se tice drustvenog zivota, meni se nije puno promenio jer ni u Srbiji nisam bio kafanski tip.
Porodica mi je na prvom mestu i to je to. Nekad zafali da se ode na pivo sa drugarima, ali nije kraj sveta. Naravno da se vidjamo sa ljudima, ali to nije nista cesto. Oko nas su uglavnom ljudi sa Balkana, ali mi zena ima i prijateljice Nemice. Uglavnom su to mame dece iz vrtica
Svi smo razliciti, tako da kapiram Gagija ;)
Nekad zafali baba, deda service, cisto malo da oladis od deteta, ali ok sve se pregura.

Nemci vole papire i samo da ostane pisani trag, tako da je papirologije mnogo. Sve se zakazuje i ceka. Recimo, internet sam cekao 2,5 meseca. Sto je u Srbiji nezamislivo. Ujedno je i net stvar koja je mnogo jeftinija u Srbiji, nego u DE.

Idemo kroz zivot korak po korak. Jednostavno sam naucio da ne smem da pravim neke planove na duge staze i tako se i ponasam.
Za sada nemam nameru da se vracam i ne razmisljam o tome. Neki bi rekli da sam robot :)

Ako jos sta treba tu sam :sesir:

Edit:
@Grujicd
Ne bi se vratio. Otisao sam iz razloga sto mi se sve smucilo i zato sto sam video da mi dete od 3 godine ceka ista ili gore buducnost, nego sto imam.
Ako imam opciju da mu zivot ucinim boljim, zasto da je propustim.
Opet, nismo ni mi neki matorci, hocemo i mi da vidimo nekog sveta. :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 11 Avg 2020, 22:29

Risto, kao i uvek, pogadja pravo u centar. U AT su mnogo otvoreniji u iskazivanju misljenja. U DE, bar u velikim gradovima, niko te nizasta ne dira, i ko je samoodrziv, tj. nije zavistan od provoda i drustva, idealno.


Apropo pitanja, sa decom koja su od pocetka u nemackoj skoli, vec 4ti razred, nemoguce. Ovo je praktican razlog, a osim njega o ostalima smo pisali, vrlo je individualno.

Pisao sam ranije, mi kada smo otisli, oboje stalan posao daleko iznad proseka, kuca nasa, novoizgradjena, na 3 god menjan uvek novi auto.

Napustili smo sve to jer je stanje u drustvu bilo za nas ukus vec kriticno, ukazala nam se prilika - sto je najvaznije za pocetak ( nadju nam stan, presele stvari, srede papre) , i sa malom decom otisli u Poljsku, doduse u Krakow, koji je jedan od najlepsih gradova, sa dusom, u kojima sam bio, i u startu smo bili na nizem standardu nego u Srb, jer smo hteli stan u novogradnji na ekstra lokaciji u centru. Ali se vremenom sve dovede na svoje mesto, i popravi. Dolazak u DE je vec totalno druga prica.

Inace u DE je bas ozbiljno stanje za administrativu u ovo doba, posebno ko je vezan za usluge. Za medicinu i proizvodnju osnovnih zivotnih proizvoda, vodoinstaltere, elekticare i sl, nema problema.

Jezik je najbitnija stvar kako ce da vas posmatraju (ne na poslu), bar na pocetku. Izuzetno cene kvalitet istog, i moze dosta da utice na integraciju u drustvo, koja je presudna.

P.S. za skolu, nama su klinke posle u skolu sa 5,5 godina, standardno ovde. Njima je prvi razred kao predskolsko kod nas. Jezik uopste nisu znale kada su posle, i pred kraj godine, na razgovoru sa uciteljicom, bila je zabrinuta da li ce zbog istog moci da se uklope u 2., i predlozila da ponove prvi ( u DE ponavljanje razreda u osnovnoj je normalna stvar za mnoge, jer roditelji ne zele da im se deca muce u narednim razredima). Mi smo odbili, jer sam ipak bolje znao decu, a do 2. razreda misljenje roditelja ima prioritet. I nismo se pokajali, procena im je bila losa, i klinke su vec u drugom bile medju najboljima u odeljenju, a u trecem, kada imaju stvarne ocene, to i dokazale, i receno nam je da inicijalna procena nije bila na mestu.


Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk





Poslednja izmena od ikac2000 u 11 Avg 2020, 22:29, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Avg 2020, 22:40

grujicd je napisao:
11 Avg 2020, 22:13
Ajmo jedno hipotetičko pitanje za sve koji žive preko. Zamislite da vam firma kaže - možeš da radiš to što radiš, i dalje za nas, isti menadžment, isto radno vreme, iste pare, ali možeš da radiš iz Srbije. Da li biste se vratili? Znam da pitanje nije lako, možeš isti čovek da u jednom trenutku poželi ovo, a u drugom ono, ali eto, ćaskamo.
Sve vise naginjem da kazem ne, pre godinu dve ne bi bilo tako.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 11 Avg 2020, 22:48

@blaugrana
Šta se radi u tom periodu dok tražiš stan, gde si tada smešten? Kažeš da je 3 meseca za potragu relativno kratak period, može biti i osetno duži. Za to vreme si u hotelu ili nekom drugom stanu koji ti (iz nekih razloga) ne odgovara?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 11 Avg 2020, 22:58

Ja sam imao sobu u jednoj velikoj kuci koja je u vlasnistvu firmu.
Imao sam srecu da budem solo, tako da sam imao pola kuce samo za sebe.

Kirija i troskovi su mu skidani sa plate.

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk


Poslednja izmena od blaugrana u 11 Avg 2020, 22:58, izmenjeno 1 put ukupno.

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od maniaxxx » 11 Avg 2020, 23:01

Sve neki roboti jebote ;) .

Vidim kako je nekima cudna navika odlazka na izlete za vikend, meni je to najnormalnije, meni je cudno kafenisanje iz dana u dan. Jednostavno nisam odrastao u takvoj sredini.

Ja se ni ne mogu brojiti kao gasterbajter jer sam ceo zivot ovde, ali mogu da kazem da balkanci u najgorem smislu su vise zastupljeni u inostranstvu nego u rodnim jim zemljama. To svakog koji nije poreklom od dole bas iznenadi, kad vidi da nisu divljaci dole, barem ne svi :mrgreen:

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 11 Avg 2020, 23:05

Lako je vama da idete na izlete, ponesete kajak i bućnete ga u Blejsko jezero.

Da ovde ne valja ne bi se iz SLO i HR dolazilo kod nas na noćni život :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Avg 2020, 23:20

Nocni zivot je razvijen, da se ne vide sve ostale lepote kad izadje sunce. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori