Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djors » 17 Jan 2020, 11:08

snork je napisao:
17 Jan 2020, 03:57
djors je napisao:
15 Jan 2020, 15:32
Doslovno smo gori od jedne Indije.
Gledam u Valjevu, nemaju pulmologe (tj imaju al ko da nemaju), otkad su podigli branu Rovni zatvorili su "promaju" koja je koliko toliko ventilirala grad, sad ljudi padaju ko muve od pluća, a ko zna koja je statistika (ah, povišen pritisak imao, crko od srca, itd..)
Tast roka neku pumpicu sa kortikosteroidima da bi mogao da diše normalno, sin mu je "ok" dok je u NS, onda ode u Valjevo i raspadne se doslovno preko vikenda, kaže kako se popne na brdo van grada bude mu bolje.
I to je samo jedan grad, samo jedan porodičan primer...
Što te čudi da smo gori od Indije? Pa to zemlja koja će uskoro prestići Kinu po broju stanovnika i velika industrijska sila. Imaju svemirski program, sposobni su da proizvedu praktično bilo šta. Tata Communications je jedan od najvećih svetskih telekomunikacionih provajdera, sa 700 hiljada km sopstvenih optičkih vlakana kojima premrežavaju okeane i kontinente. Problem je što od 1.3 milijarde stanovnika, oko milijardu ili živi u teškoj bedi, ili se u najboljem slučaju bavi poljoprivrednom za sopstvene potrebe, pa skoro ništa ne doprinosi dobrobiti države. Da ta milijarda može da se "odseče", Indija bi bila supersila. Država je pod ogromnim opterećenjem da gradi i održava infrastrukturu za tolike ljude. Npr. i dalje veliki deo naselja nema struju. Premijer Narendra Modi je prošle godine objavio plan konačne elektrifikacije zemlje. Uporedi to npr. sa SSSR-om: Staljin je 1925. naredio da se potpuna elektrifikacija završi u narednih 10 godina (do 1935), što je i urađeno.

U Indiji je i prenaseljenost ogromna, ne samo u velikim gradovima, već svuda. Ne čudi što imaju problem sa zagađenjem. Mene više brine što smo na listi sa onim ostalim, najsiromašnijm, mahom afričkim zemljama. Nije jasno po kom kriterijumu i na osnovu kojih podataka je pravljena lista. Dok je u Severnoj Koreji i kod nas glavni uzrok zagađenja grejanje na čvrsto gorivo (zimi) i termoelektrane na ugalj (cele godine), u tim afričkim zemljama sigurno nema potrebe za grejanjem.

Mislim, nije to ništa nerešivo, samo kasnimo 50-60 godina za razvijenim zemljama. :) U Londonu su 1950-ih, dok su se grejali na ugalj, ljudi zimi umirali od zagađenja. Odatle i potiče izraz "smog", kao kovanica od smoke + fog. Onda su sistematski izvršili gasifikaciju (pomoglo je i što su pronašli sopstvene izvore gasa u Severnom moru), pa tih problema više nemaju.

Kod nas je Užice, koje je u kotlini, ranije zimi bilo nepodnošljivo zagađeno. Sada se čak i mnoge individualne kuće greju na gas i mnogo je bolje. Nažalost, kao što si i ti napisao, u Valjevu je situacija pogoršana. Ovih dana se, sa okolnih brda, bukvalno ne vidi grad od smoga.

U velikom prenaseljenom gradu kao što je Beograd, zagađenje najviše potiče od motornih vozila. Da ne širim priču na benzin/dizel, skidanje katalizatora i filtera, razne EURO standarde i sl, reći ću samo - da sva vozila zadovoljavaju emisione standarde iz svoje godine proizvodnje, ne bi bilo problema.
Snork, hvala na nekim od informacija za Indiju, nisam ih do sad znao, a nalazim ih zanimljivim :) Elem, odseći 75% da bi to bilo to, baš i nije dobro stanje, a i sa takvim stanjem je bolja što se zagađenja tiče od nas. Imaju te neke planove uređenja koje teraju koliko mogu, mi slabo.. Bilo je skoro (i dalje pričam o Indiji) da se u svaku kuću u nekoj oblasti uvede kanalizacija i WC (kod nas na 6-7km od centra Bg nemaš kanalizaciju), davali su podsticaje državne, baš su grunuli u to, ne znam dokle su stigli.
Da kasnimo -> kasnimo, tu nema šta da se priča i to je stanje na svim frontovima. To što nemamo sopstvene izvore gasa, pa nema ih ni Švica (nije najbolji primer), pa su gasifikovali sve. Briga o stanovništvu je ono što bi državi trebao biti prioritet. Da je skupo kod nas preći na drugo gorivo/sistem, jeste, što do para, što do državnog sistema koji treba to da podrži i uredi, što do samog mentalnog sklopa stanivništva koji se snalazi, loži šta stigne, vozi šta stigne jer smo gadljivi na dobro. Ali da mora da se uradi mora. U Londonu 1950-ih bilo i priznali su da se od toga umire i delali, kod nas se statistika ne vodi, ili se vodi pa se daju propagandne brojke.

Hvala ti još jednom na iznetim informacijama, mislim da se slažemo u gro stvari, da ne offtopičimo dalje.

To the topic, trivia:
U Bernu u gradski vodovod dodaju razne minerale i vitamine (pogotovo u sezoni gripa) i tako bustuju imunitet. Ako su lagali mene, i ja lažem vas, meni je fascinantno. To sam čuo od poslovnog partnera kad sam bio tamo, na moje pitanje da li da kupujem flaširanu vodu.
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 17 Jan 2020, 12:43

Sumnjam u to, ali ako ćemo zaverenički onda se tako može staviti štošta u isti...

Ne razumem ako je tamo teško prevariti državu i nema korupcije, kako toliki naši rade na crno tamo? Vozio sam komsiju na autobus čoveka u kasnim 50im koji ide tako 3 meseca do pola godine maks, po Nemačkoj kao građevinac da radi. I on ljudi moji nema dana staža sem nešto iz mladosti u doba SFRJ!! Ovo sve je kao da i ne radi u Nemačkoj, gazde su naravno neki naši tj. Bošnjaci i sad kako je to moguće, da njemu inspekcija ne dolazi? Naravno da ide, ali se podmazuje. I uvek je to ta građevina ili ugostiteljstvo gde se radi na crno, a Švabe sigurno angazuju te nase podizvođače i vrlo dobro znaju kako oni funkcionišu, pa im ne smeta očigledno. Mislim koliko je to i opasno, zamisli nešto ti se desi na poslu, šta onda...

boggie
Postovi: 37
Pridružio se: 23 Apr 2015, 20:28

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od boggie » 17 Jan 2020, 14:19

Moj drug takođe, u Nemačkoj, povremeno radi na crno iako ima radnu i boravišnu dozvolu (tamo je već 17 godina). Građevina je u pitanju. Razveo se od žene, tj razveo se treći put, i mislim da radi na crno zbog nekih caka oko alimentacije, nisma ulazio u to.. Kaže i na gradilištu ih ima na crno, gazda je Bosanac a rade kao podizvođači za jednu veću firmu koja opet radi na održavanju jednuće svetski poznate Nemačke kompanije.
Na kraju sedmice sastanak u kafani i pare na ruke.

Послато са S8+ duos


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heineken » 17 Jan 2020, 14:49

Jako puno ljudi tako radi tamo... pa i ja sam radio na crno slican fazon doduse ne u Njemacku.. Mada mozda su to sve lovacke price :kezo:

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kabe » 17 Jan 2020, 14:53

Tako se radi na crno građevina i u USA. Kada krene kontrola, samo pobacaju alat na patos i magla. Na građevini ostane 5 čoveka, a alata ima za 30 osoba.

Sve se to prećutno radi. Zna i inspekcija i država.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 17 Jan 2020, 15:56

Isti slučaj je i u FR tj Pariz, građevina.

Standardne kontrole daje se keš i ne diraju ih dok one zajebane budu najavljene od strane ovih što uzimaju keš i sve bude kako treba.

Naravno naši ljudi (pod)izvođači i radnici dok je FR prpa i rerko se upuštaju.

Ja sam radio 3meseca na auto placu, sa inspekcijom na bonžur, sava brate :kezo:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 17 Jan 2020, 17:31

Kabe je napisao:
17 Jan 2020, 14:53
Tako se radi na crno građevina i u USA. Kada krene kontrola, samo pobacaju alat na patos i magla. Na građevini ostane 5 čoveka, a alata ima za 30 osoba.

Sve se to prećutno radi. Zna i inspekcija i država.
Radi se, radio sam sa ljudima koji su tamo 15+ godina tako. To nije zivot, narocito sad od Trumpa i vracaju se ljudi koji mogu. Tu je velik problem kad se neko povredi recimo, ako nem vozacku ili ID nema putovanja avionom i tako to. U Nemackoj se radi na crno, ali se i pada. Jednom kad padnes pritvor, ima datum do kad trebas da izadjes i 3 godine zabrane ulaska u EU, ne Sengen, EU. Drugar je tako na gradjevini navatan.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 356
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 17 Jan 2020, 20:49

Ja koliko sam video do sada nema toliko puno "podmazivanja" koliko se poslodavcima isplati da imaju radnike na crno pa cak i kada plate kaznu za to sto rade opet im se visestruko isplati jer kroz legalnog radika su im davanja astronomska.
I tako je svuda.
U bolnicama je od prosle godine na "osetljivim" odeljenjima uveden zakon koliko pacijenata sme biti po kfalifikovanom radniku.
Mislite da se postuje...... Naravno da ne,jer je kolicina para koju uzmu na vise pacijenata mnogostruko veca nego kazna koju za to plate,ako je i plate...
Licno doziveo.

Ima puno sranja,gresaka,nejasnoca i debilizama u birokratiji ,ali je to uglavnom mnogo izrazenije u velikim gradovima. U manjim sredinama je potpuno druga prica.

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kabe » 18 Jan 2020, 00:09

dragvorl je napisao:
17 Jan 2020, 17:31
Kabe je napisao:
17 Jan 2020, 14:53
Tako se radi na crno građevina i u USA. Kada krene kontrola, samo pobacaju alat na patos i magla. Na građevini ostane 5 čoveka, a alata ima za 30 osoba.

Sve se to prećutno radi. Zna i inspekcija i država.
Radi se, radio sam sa ljudima koji su tamo 15+ godina tako. To nije zivot, narocito sad od Trumpa i vracaju se ljudi koji mogu. Tu je velik problem kad se neko povredi recimo, ako nem vozacku ili ID nema putovanja avionom i tako to. U Nemackoj se radi na crno, ali se i pada. Jednom kad padnes pritvor, ima datum do kad trebas da izadjes i 3 godine zabrane ulaska u EU, ne Sengen, EU. Drugar je tako na gradjevini navatan.
Upravo tako. Imam drugara koji radi u USA na belo kao inženjer. Upravlja sa tonom južnoamerikanaca koji su tu na crno. Kada ih pitaš kako se zovu svi kažu jedno isto ime, tipa kod nas - Dragan. Tako pokrivaju tragove i unose zabunu kada naiđe gusto.

Kada je reč o EU i to je tačna priča. Pre neki dan mi je jedan albanac sa Kosova ugrađivao alu stolariju. Radi u Swiss sa dvojicom sinova raznorazne šljake na ugradnji stolarije. Pre nekoliko meseci prijave ih komšije preko puta zgrade u kojoj su radili jer su ih videli da se motaju oko terase dok su skidali prozore (zamisli kakva svest građana).

Upala inspekcija, policija. Uhapsili ih. Najstarijeg sina zadržali 30 dana u zatvoru, ostali pušteni. Epilog 1. godina zabrane ulaska u Swiss + kazna...

To uopšte nije problem, ali je problem bio taj što su imali preko 50 ugovorenih poslova u naredne dve godine i onda je nastao haos. Na neku foru uspeo je da otkaže neke poslove, a ostale da reguliše tako što je našao neke ljude da odrade umesto njega.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 18 Jan 2020, 01:00

Kabe je napisao:
18 Jan 2020, 00:09


Kada ih pitaš kako se zovu svi kažu jedno isto ime, tipa kod nas - Dragan. Tako pokrivaju tragove i unose zabunu kada naiđe gusto.
Pedro ili Hose. :kezo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 18 Jan 2020, 12:44

Holandija je tu najjasnija. Zna se sta se dobija na crno a sta na belo. Pa ti biraj sta ti je volja :) Stvarno su proracunati za sve :) Na crno nemas zastitu drzave, odbitak od tvog poreza i imas potencijalnih problema sa zakonom - plus razna osiguranja koja su njima jako bitna. Inace ni najmanje se ne gade od svakojakih kombinacija, jel su u dusi trgovci, samo da bude (skoro) cisto sta se dobija a sta gubi sa tim dilom... Sto bi rekao policajac - Nemas srece, sta ces, lep dan ti zelim :) kada ih uhvati i naplati masnu kaznu... :) I treba da bude slobode da radis sta zelis... tu su bas dobri... dok ne povredjujes i ugrozavas druge... i po tome u bas poznati.. kao i za drogu. Ako zelis da se ubijes tvoj problem, drzava ce ti i tu pomoci da u toj konzumaciji ne povredjujes druge...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 01 Feb 2020, 15:06

Nije da nije :-) Slika

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 01 Feb 2020, 17:38

Da da, ima takvih i na zapadu. Ko ume sa rukama iskreno veliko je pitanje da li se isplati zavrsavati fakultet. Naveo sam primer jednog Amera koji je u mojoj firmi, zavrsio neki koledz 2 godine za dizel motore, sad ima skoro 100k da otplacuje kredit, ne znam sta mu je to trebalo, a radi kao serviser.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 09 Feb 2020, 21:50

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 09 Feb 2020, 21:56

Meni su drugacije pricali stariji, a ja slusam starije


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori