Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 02 Feb 2021, 22:53

Prosecna plata je totalno nebitna cesto jer je razlika ograomna izmedju raznih bransi, prvi pogodak na Google je prikacen i racunao sam prilicno nepovoljan porez (jer taj podatak je bruto uvek, tek da se zna) dakle 43% posto sam bas juce pricao sa drugarom koji je dobio ugovor tamo od ovog meseca, neozenjen, najnepovoljnija grupa, itd...dakle tih 42.4 k eura godisnje ti izadje neto 1995 mesecno. Mislim da je neto i veci u statistici ali nema veze. Evo ti koliko u Lidlu zaradjuju, minimum 2000 bruto za puno radno vreme https://jobs.lidl.de/lidl-als-arbeitgeb ... stiegslohn
Oni zaradjuju toliko, a tamo neki inzenjeri zaradjuju 70 i vise hiljada godisnje. Ima puno ljudi koji rade za 1200 i 1400 ali to nije prosek niti neki pokazatelj sveopsteg stanja. Takodje po regijama se razlikuje prilicno. Na sajtu numbeo postoke vrlo precizne stavke ata kpliko kosta, boravio sam u puno gradova i uvek je bilo poprilicno tacno sto je napisano. Moguce da ti poznajes puno ljudi koji rade za navedene sume. U bivaoj firmi kod Regensburga gde sam radio pocetnici monteri imaju od 16 do 20 eura bruto.
Prikačeni fajlovi
Screenshot_2021-02-02-22-45-06-285_com.android.chrome.png
Screenshot_2021-02-02-22-45-06-285_com.android.chrome.png (107.51 KiB) Pogledano 717 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 02 Feb 2021, 23:49

Slučajno naleteh, pitanje za milion dolara kolika bi bila plata u razvijenim zemljama za ovaj posao, poziciju koju su nazvali IT manager, Ako uopšte postoji ovakva ponuda po obimu.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1804885

A evo i koji hotel u Bgd nudi https://poslovi.infostud.com/posao/IT-M ... rad/338870

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 02 Feb 2021, 23:56

Jedan drugar mi je radio bas na toj poziciji u tom hotelu nekad...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 03 Feb 2021, 00:06

Ovo se zove helpdesk support :-)

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 03 Feb 2021, 00:23

Jesi li pročitao sve obaveze, počevši od instalacije i održavanja servera, telefonije, PMS, POS i ostalog.
Pa budžetiranje, vodjenje finansija i troškovnika, obuka gostiju.
I fleksibilno radno vreme pride, verovatno kao što i hotel radi 24/7/365 :)

Dobri su komentari na B92.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Feb 2021, 00:45

Komentari su klasični srpski “idealno bi bilo da znam i radim jednu jedinu stvar u životu i da budem strava plaćen”.
Mislim da bi bez problema za svoj posao mogao da izvučem ovako 100 stavki, a i mnogi od vas bi isto mogli. Nije ovo 15. vek da naučiš zanat sa 15 godina i radiš isto do kraja života. Ovaj posao iz oglasa, kao i mnogi koji zavise od tehnologije, ni ne možeš da imaš 100% u glavi. Gledaš detaljno dokumentaciju ili guglaš kad se pojavi neki problem, ništa vezano za tehnologiju i ne možeš da znaš u potpunosti jer je previše složeno i stalno se menja.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 03 Feb 2021, 08:17

Mislim da nije u tome poenta komentara šta se (može) treba znati ili naučiti nego u obimu poslova koji su praktično na dnevnom nivou predvidjeni i potrebni da odradi 1 (jedna) osoba da bi se ispunilo funkcionisanje svega 24sata/365 koliko je za goste otvoren hotel i koje treba takodje opsluživati. I uz nedefinisano radno vreme.
Komentarišu ljudi oglas onako kako je napisan i formulisan da (podrazumevano) sve obavlja jedna osoba.
Sasvim drugo bi bilo da je napisano da se traži osoba na čelu tima ljudi koja bi koordinisala rad i vršila nadzor/ upravljanje bilo sopstvenim bilo autsorsovanim kapacitetima, pa pobrojane odgovornosti tima kao celine a posebno direktne obaveze te osobe.

Što je najgore, postoje poslodavci koji zaista smatraju da jedna osoba može i treba da provodi na radnom mestu 250-350 radnih sati mesečno i bude okačena na čiviluku da bude pozvana na posao bilo kada unutar 24 sata da se pojavi pod odmah, bez prava na godišnji odbor ili bolovanje ikada.

I posle se čude što im se retko ko zadrži u firmi duže od nekoliko meseci, oglas maltene svakih par nedelja da traže popunu za istu poziciju koju je neko napustio.

Ili da jedna osoba bude zaposlena na jednom radnom mestu zvanično a stvarno radi na još 6 drugih radnih mesta (na crno praktično) u 6 drugih povezanih firmi razbacanih na 6 lokacija širom grada. I dostupna 24sata, fleksibilno radno vreme. Uz podrazumevani prekovremeni rad, stalno.

Upoznao i takve poslodavce koji imaju opisana očekivanja, ne pričam napamet.
.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2021, 08:55

A zasto ti mislis da je predvidjeno da sve ove poslove obavlja jedna osoba a ne da je odgovornost/nadleznost menadzera za sve ove pobrojane stavke?

Ok u praksi cesto kod nas ljudi traze one man show i sve je to ok al ovo je ipak hotel koji je deo svetskog lanca koji ima svoje standarde i procedure i neko je samo prepisao ovaj zahtev i tesko da se misli da ovaj posao treba jedan covek da radi.
Poslednja izmena od ftj u 03 Feb 2021, 08:59, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Feb 2021, 08:56

Samo što velika većina ovih taskova sa spiska nije na dnevnom nivou, već samo rešavanje problema kad se pojave. Bez direktnog iskustva, pa moguće da skroz grešim, procenjujem da će 90% ovih stvari biti na radaru tipa jednom godišnje. Ali će par stavki da se vrti svaki dan, samo odavde ne znaš šta je usko grlo i čest problem.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 03 Feb 2021, 10:58

Ne mislim ništa, tako piše da je radno mesto jednog za sve to pobrojano.
I ja želim da verujem da je neko samo pogrešno prepisao i da ne misli ono što je napisano kao ponuda.

Imam nešto dodira sa hotelima i sličnim, cenim da je predvidjeno opsluživanje wifi za goste, laptopova i tableta za goste, obuka i podrška gostima za korišćenje privatnih uredjaja, da je obrada i nadgledanje PMS sa sve evidencijama čišćenja i tehničkog održavanja soba, da je obezbedjivanje i kontrola sigurnosti, da je finansijsko vodjenje troškova rada recepcijske opreme (recimo izdavanja listinga poziva), uz POS terminale... već sasvim dovoljno dnevnih obaveza. Sve je to manje više 24h aktivno u hotelu tog ranga.

Jedna stvar je posao nadzora nekog sistema a sasvim druga stvar je direktna podrška ljudima gde svakome treba posvetiti dužnu pažnju i vreme. Neka bude u hotelu samo 50 gostiju sa svojim dnevnim upitima, zahtevima za neku pomoć...Da sve radi jedan čovek i pri tom bude zadovoljan i on kao zaposleni i gosti hotela i kolege u hotelu je mislim na osnovu vidjenog u praksi nemoguća misija.

I da se stoga neko tu zaigrao nabrajajući 60+ radnih obaveza za jednog zaposlenog.
Što napisa neko u komentarima sega mega diplomac koji verovatno nije probao u praksi sam da izvrši to što očekuje od drugog.


Ne bih da širim priču, slučajno sam na B92 naišao na komentare, ne bih rekao da su toliki ljudi pogrešno shvatili i po mom shvatanju poslova koji su 24h aktivni drugačije je trebalo formulisati da se izbegne moguće očekivanje od 1 čoveka da opslužuje skoro sve hotelske sisteme.
Ono što sam zaključio na više primera je da minimalno 2 čoveka moraju da opslužuju goste, i da budu istovremeno dostupna. Gosti ne žele da čekaju u redu ni 15tak minuta a kamoli duže da im recimo neko rešava to što ne mogu da se nakače na WIFI iz ko zna kog razloga.

A gde je tu dnevna podrška zaposlenima za mailove, pa antiviruse, obuka istih, bekapovanje i tekuće održavanje/izmene baze podataka kroz check in -check out poslove, nabavka potrošnog materijala za printere, faxove...i još podosta drugih stvari koje se pojavljuju.
Sam security kompanijske mreže i podataka je posao za sebe i to u ozbiljnim firmama je centralizovano tako da mali broj specijalizovanih i ovlašćenih ljudi ima pristup za mnogobrojne objekte u lancu.
Ništa lokalno i onako usput uz ostale obaveze.

Pa nije za džabe podeljeno na backoffice, na front desk, na help desk, na room service, na održavanje (objekta) infrastrukture, na čitav niz razdvojenih poslova koje ima jedan tipičan hotel.
Obaška što finansije su obično specijalizovane i odvojena služba od IT osobe.
Radno vreme prilično strogo podeljeno po smenama od do, ozbiljan hotel ne može da se zasniva na fleksibilnosti radnog vremena dugoročno. Puknu ljudi ako se dan za danom preopterete poslom.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2021, 11:25

Pise malo neodredjeno
IT Menadžer je zadužen za rad svih IT komunikacionih Sistema u hotelu.
Da omogući servisnu podršku sistemu.
Ja iz toga ne vidim da ce IT menadzer da ide i da licno pruza podrsku gostima.

I kao sto rekoh, hotel koji je pod upravom stranog lanca nece sam izmisljati toplu vodu i procedure nego ce bukvalno raditi po uputstvima iz centrale, to je i poenta kad das hotel pod tudju upravu.

Meni je ovde veci problem sama perspektiva posla u hotelu u najgore moguce vreme da imas hotel.

Kosovic
Postovi: 15
Pridružio se: 05 Dec 2017, 22:14

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kosovic » 03 Feb 2021, 11:58

Kako radim IT na brodovima, a brod je ogroman ili manji hotel a među prvima video ovaj oglas kad je okačen i na isti uz ogroman kez konkurisao, pokušaću da dam neko svoje mišljenje. :)

Ovo je ili pisao neko ko je i hteo da izazove neki publicitet ili nikad u žvotu nije imao dodira s tim, pa sve što je video oko sebe lepo pobrojao.

Suština je da je trebalo postaviti sve po nekim delovima rada a ne navoditi sve taksativno jer onda ispadne smešno. Ovde dosta toga ide pod jedno zaduženje, a oni su ga raslojili taksativno.
Moguće je raditi ovakav posao (ja ga radim, na zadnjoj firmi apsolutno sam + komunikaciju (telefone, radio stanice, satelite, AV, NAVI opremu itd)) jer su ovde 80% stvari koje se samo spoadično dešavaju i rešavaju se neke od njih jako brzo (tipa POS zaledi ili štampač ne izbacuje račun itd), brave ne crkavaju po ceo dan a kad crknu prvo obično recepija (koja ujedno i štampa kartice i programira ih) ili batler / sоbarica probaju master karticom pa ako ni to ne radi, zoveš IT koji ili zameni bateriju, promeni bravu ili je samo reprogramira itd itd itd. Treninzi .... :) Iz iskustva znam da možeš da ih moliš, učiš, radiš šta hoćeš i kliknuće šta ne treba, mada ima i onih s mozgom pa objasne kolegi da je to virus, itd.

Ono što ja vidim kao najlošije i najtragičnije u ovome je što na sve te odgovornosti u poslu prolazićeš 100 krugova pakla selekcije, pa kad prođeš sve i dođeš da pregovaraš o plati i uslovima, očekuju da tražiš 500e a prekovremeno i subote da su u sklopu svega. Još gore, takav će se i pojaviti!!! To je ono što je baš najcrnji deo ovog oglasa. Ovo kažem jer sam već 8. mesec kući i pokušao sam bez preporuka (namerno ne cimam ljude za preporuke jer ću se vratiti na brod ako se stanje stabilizuje) da nađem posao i od ne znam ni ja koliko oglasa, dođem u 4 firme do samog kraja gde treba da pregovaramo o plati i početku rada i shvatim da cifru koju tražim - neće da prihate jer uvek ima neko ko bez pogovora pristaje na manje. Cifra koju tražim je 700e + put (sve zajedno ispadne oko 900e). Od te 4 firme, 2 su velike firme u Srbiji a jedna od njih pravi ogroman novac i vrlo agresivno se svuda reklamira.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2021, 12:08

Odakle putujes pa treba 200e za prevoz?

Kosovic
Postovi: 15
Pridružio se: 05 Dec 2017, 22:14

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kosovic » 03 Feb 2021, 12:18

Novi Sad. Te 2 firme su bile u Beogradu s tim što su mogle da mi daju i službeni auto jer je ionako u mojim obavezama održavanje udaljenih lokacija po Srbiji i Beogradu. Realno, meni treba i nešto više od 200e za put NS - BG, ali sam bio u fazonu da se pokrene nešto pa makar i ja sam od svoje neto plate snosio deo puta. Druge 2 u Novom Sadu. Ni ovima u Novom Sadu se nešto nije dopala 700e plata. :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 03 Feb 2021, 12:31

Domacinski nema sta. I ja sam tako bio na razgovoru za neki posao u BG, hvala Bogu pa se nismo dogovorili. Taj put ili zivot tamo bi me kostao ozbiljnu sumu. Ljudi sebi spustaju cenu cesto puta.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori