Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Delija » 05 Jul 2012, 14:30

nixa je napisao:Viša elektrotehnička, inženjer elektrotehnike za računarsku tehniku.
Bez ljutnje, ali poredjenje vise i faxa je malo neozbiljno.
Zasto nisi ETF zavrsio?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nixa » 05 Jul 2012, 14:44

ETF jer me ne zanima šta se radi na ETF-u.

Poredim na osnovu svega što znam o singiju, vets, fonu (srodne visokoskolske ustanove) i kazem da je istina da se sociologija ili takvi predmeti na singiju polazu lakse, ali da se strucni predmeti drze dosta visoko, pogotovo praktični deo.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Delija » 05 Jul 2012, 14:55

I drzavni realno nisu ni blizu onome sto su nekad bili...

Igrom slucaja u kontaktu sam sa ljudima koji zavrsavaju fax, tacnije s vremena na vreme intervjuisem potencijalne kandidate za posao (softverski inzenjering / programiranje) i svasta moze da se cuje tom prilikom... :glavomuzid:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1569
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Одг: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od sasa lbg » 05 Jul 2012, 14:55

Nemojte se prepirati oko fakulteta...svako ucenje je zlata vredno i isplatice se u nekom trenutku u zivotu kao sto se i svaki rad u smislu posla isplati pre ili kasnije.
Uglavnom novac nije lako zaraditi i to zna svako ko je pokusao....
Stoga svaka cast svakom ko uspe zaraditi ....da li kroz platu ili sopstveni posao :)

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aleksandar194 » 05 Jul 2012, 14:55

Uroš S. je napisao:Ako imaš kintu da isfinansiraš BBA onda tata i zna ljude koje treba da zna, zar ne(tamo je godina 3000e ako se ne varam, ja studiram za dž, faks me košta manje nego srednja škola)? Ne mislim ja loše o ljudima koji studiraju privatno da ne bude zabune. Sve koje znam sa Singidunuma otvoreno priznaju i sprdaju se na račun toga da je u pitanju "lažni fakultet", isto tako i ja kažem da i na državnom može na foru, ako si bezobrazan, preko veze. Ako znaš ljude koje treba, reče delija, bitno je samo da imaš diplomicu, to se vidi i po instituciji Predsednika Republike.
KPMG, PWC, Deloitte, E&Y takođe, tamo se ne zapošljavaš preko Career Days-a i ostalih marketinških mazalica očiju.

Ne tvrdim da imaš siguran posao i veću platu s državnim fakultetom(nažalost, u takvoj smo državi), isto kao ni sa privatnim, a mislim da je utisak drugačiji iz sledećeg razloga, obično ko ima para da isfinansira privatni fakultet, a to je najmanje 6000e po studijama školarine, plus su sporedne stvari dosta skuplje nego na državnim(prijave ispita, overe semestara, udžbenici), ti ljudi su obično dobrostojeći i znaju neke druge dobrostojeće ljude i onda nalaze posao, zato se čini da sa privatnim prolaziš podjednako dobro ili bolje.
Ključna stvar je da se bez veze jako teško zaposliti bilo da si na privatnom ili državnom fakultetu i tu se s tobom slažem 100%.
Izuzetak su oni ljudi koji su imali lepe proseke, kakav je konkretno imao moj drugar na BBA. Da, godina je 3000e, ali niti su mu roditelji imućni niti mu je ćale pomogao posle da se zaposli. Taj ortak je bio vukovac i u osnovnoj i u srednjoj školi, imao je volju za učenjem pa mu nije bilo teško da dobije sve 10ke na BBA. U to kako je uspeo da isfinansira taj fakultet, ne bih stvarno javno, ali, kao što rekoh roditelji mu nisu imućni ljudi.

A što se tiče konkretno Singidunuma, kad sam ja studirao, godina je bila 1500e. Koliko je godina na državnim fakultetima ako si na samofinansirajućem? Prijava ispita na Singiju je 500 dinara (na socijologiji 420, juče mi rekao drugar), udžbenici su besplatni.
Tačno je da ima više bogatijih ljudi na privatnim nego na državnim fakultetima, ali ne čine samo oni studente....
Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 14:57

Off topic
Pa na BBA je ranije makar, postojao neki kao budzet za najbolje studente..

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aleksandar194 » 05 Jul 2012, 14:59

E da... Prvu godinu redovno plaćaš, a ako imaš prosek 10,00 onda čini mi se pola školarine. Proveriću sa drugarom.

Inače, tako je i na Singi-dingiju, prva redovno, a ako je prosek 9,5+ ili 10,00 onda ne plaćaš školarinu.
Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Uroš S. » 05 Jul 2012, 15:03

Na Pravnom je godina 85000, znači 800e, ali postoji i mogućnost da bude besplatna, što nije slučaj s privatnim. Nisam znao da su udžbenici besplatni, eto to jefino od njih, a prijava je jeftinija nego kod mene za divno čudo, mada sam ja u vidu imao Megatrend gde je dosta skuplje od mojih 1000din, mada su meni prve tri prijave besplatne. Naravno, ima izuzetaka, kao što je npr taj tvoj drugar sa BBA, ali moja iskustva su drugačija, znam gomilu ljudi(iz moje i graničnih generacija), desetine su u pitanju, koji na PF nisu mogli da daju ispit dve godine pa su me sada za 2 godine sustigli prebacivši se na Union?! :zbunjen:

I svi oni imaju više nego moji, a ja uopšte ne smatram da živim loše.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 15:07

Jeste da se teme preklapaju i da je tesko ne pomenuti kvalitet fakulteta, ali se o samim fakultetima ipak diskutuje u drugoh temi :back2topic:

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od NexT » 05 Jul 2012, 15:10

Svaki dan radim sa nekoliko izuzetno jakih stranih firmi u Srbiji, ministarstvima itd.

Direktor jedne od najjacih firmi mi je rekao "meni je apsolutno nebitno da li je diploma sa drzavnog, privatnog ili stranog fakulteta, svi ce proci isti probni period od 3 meseca i bitno je koliko se ko trudi. Manjak znanja mozemo da nadoknadimo, a manjak ambicije nikako"

Znam za slucaj da su u firmi dobijali otkaz ljudi sa ekofa jer su oznaceni kao "losi timski igraci"...

I, na kraju krajeva, sve se svodi na to da vas neko nekome preporuci...

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aleksandar194 » 05 Jul 2012, 15:12

@Uroš
Može da bude besplatna na privatnom, napisah baš u prethodnom postu. Sem prve godine. To može na Megatrendu :mrgreen:
Koliko je školarina na državnoj ekonomiji? Ne zezam, ozbiljno pitam...

Slažem se ja sa tobom, ima ultra mega giga bogatih i na Singiju, ali ja se, iskreno, nikad nisam družio sa njima. Znam dosta ljudi koji su slabiji sa kešom. Drugar je radio kao konobar, jedan kao obezbeđenje, itd...radili su to da bi plaćali fax. Zato sam ja i počeo u pozorištu da radim. Sreća je što može na rate, pa nas je rata izlazila 150e na 40ak dana.

Kao što sam rekao, svestan sam toga da su lakši privatni fakulteti i to dosta, ako hoćeš da imaš neki nizak prosek. Ali za visok prosek se mora dosta učiti.
NexT je napisao:Svaki dan radim sa nekoliko izuzetno jakih stranih firmi u Srbiji, ministarstvima itd.

Direktor jedne od najjacih firmi mi je rekao "meni je apsolutno nebitno da li je diploma sa drzavnog, privatnog ili stranog fakulteta, svi ce proci isti probni period od 3 meseca i bitno je koliko se ko trudi. Manjak znanja mozemo da nadoknadimo, a manjak ambicije nikako"

Znam za slucaj da su u firmi dobijali otkaz ljudi sa ekofa jer su oznaceni kao "losi timski igraci"...

I, na kraju krajeva, sve se svodi na to da vas neko nekome preporuci...
Pošteno i logično. Je*eš diplomu, ako nećeš i ne znaš da je primeniš u praksi...
Neću više da idem u offtopic, obećavam! :D
Slika

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nixa » 05 Jul 2012, 15:22

Ajde i ja još jednu, pa da završavam sa OT...

To što se negde lakše polaže ne znači da se i lošije uči. Jednostavno, stavi se akcenat na bitne stvari, ne zamaraju se ljudi nekim nebitnim detaljima (to može u informatičkoj struci, ne u medicini npr), ja danas bolje znam neke stvari koje su se manje učile (naravno ne sve...), nego one što sam poginuo, naučio i momentalno zabravio jer je jednostavno mozak bio preopterećen stresom i količinom informacija.

Uostalom, kao što je NexT i napisao, ambicija je bitna. Moja sestra je zavšila državni fax i počela da radi na faxu. Sve što je radila nije učila na osnovnim studijama, već je ambicijom nadoknadjivala sve. Danas je profesor na istom tom faxu.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23305
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Day Walker » 05 Jul 2012, 15:26

Ljudi svima koji ne znaju sta znaci studiranje na drzavnoj ekonomiji recimo, zelim da iskuse par predmeta:
Strategijski menadzment, projekti, potrosaci, teorija cena, racunovodstvo kod Kate, upravljacko racunovodstvo, EKP... :pardon:

Ako mislite da i jedan ispit na privatnom moze biti od gore navedenih, nemate nikakav uvid u studiranje drzavnih fakulteta ;)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 15:27

I dalje o samim fakultetima -.-

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aleksandar194 » 05 Jul 2012, 15:30

Grujo, prebacuj ovo u odgovarajuću temu :)

@ DW
Rođena sestra mi je završila državnu ekonomiju. Godinu i po dana je tražila posao, na sreću ga nekako našla, radila par meseci i sad više ne radi, opet traži posao.

Verujem ja tebi da su ti predmeti teški i ne želim sad da se prepucavamo kome je i koliko teže, poenta je da koji god fakultet da završiš, bilo državni ili privatni, ti si go ku*ac ako nemaš vrhunski prosek ili još bolje vezu.
Slika

Odgovori