Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Dec 2020, 18:51

Uzmeš netflix i onda će supruga biti osuđena na engleski titl :)

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2308
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 03 Dec 2020, 19:06

I to se menja. Nema srpski ali ima hrvatski titl za dosta naslova.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Dec 2020, 20:52

Ma jedna od novogodišnjih odluka za 2020 mi je bila da poboljšam konverzacijski engleski, evo već decembar, moram da zapnem :D

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 03 Dec 2020, 21:12

https://www.youtube.com/watch?v=qsrMkde23s0
Uzmeš ovako nešto i slušaš, par nastavaka po sat dva i prilagodiš se tom akcentu.
Nadješ temu koja te zanima.

Onda nadješ sličnu oblast koja te zanima ali recimo Ozi neki da priča, slušaš i ako čak i ne razumeš posle par sati uho se navikne da bar nešto razumeš.
Vratiš se na USA pa opet odslušaš. Sada već mnogo lakše prihvataš.

Meni je UK nezgodan za razumevanje ako nije književni i naročito indijsko pakistanski engleski gotovo ništa ne razumem.
Nigerijski (pidgin) engleski je sličan iskvarenom UK ali nekako se lakše razume.

Uglavnom, što više različitih verzija slušaš lakše posle razumeš kada neko ko tečno i lepo govori.

Još jedna stvar, ako si početnik i još se uho nije naviklo dobro je slušati zvanične vesti tj javne servise jer su tu spikeri obično kvalitetnog izgovora i dikcije.

Ja za učenje nemačkog slušam na TV žive emisije, jako lepo pričaju na ARD i ZDF dok recimo na RTL nekako zakovrnu da zvuči drugačije.

Šta god slušaš poenta je da slika bude manje bitna od teksta, najbolje neka statična slika dok se nešto objašnjava. Onda se mozak skoncentriše da razume glas a slika bude potisnuta u drugi plan.

Kada se privikne uho na dobar i jasan ton onda može da počne slušanje na kratkim (KT, KW) radio talasima preko radio aparata, opet vesti. Tu se stalno menja razumljivost i intenzitet pa je potreban dodatni napor da se razume ali to dodatno motiviše mozak da radi.

Slušanje se uči, ja sam počeo sa slušanjem morzeove telegrafije na nivou šuma, to kada nateraš mozak da isfiltrira šum od informacije posle bude slušanje jezika onako, recimo ne previše komplikovano za koncentraciju.

Drugi metod učenja jezika koji sam čuo da je efikasan je da ko se vozi dugim deonicama u autu sluša audio snimke romana koje čitaju spikeri. Tako mi prišao jedan naš koji je tako učio u Kanadi dok je satima putovao do posla i nazad. Kaže da iako reč nije znao da je za 6 meseci savladao dovoljno da govori tečno i sporazumeva se.

Mislim da nema pravila, neko prosto upija i lako razume a neko i pored truda teško razume jezik koji uči.
Samo treba biti uporan, i u kontinuitetu redovno slušati.

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 03 Dec 2020, 21:22

Ali kako uopšte nauči slušajući audio snimke romana, kad ne zna ni o čemu se radi? Kako će povezati da je neka reč to što jeste?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 03 Dec 2020, 21:38

Subtitles pa polako.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 03 Dec 2020, 21:59

Ko hoce nemacki, a voli aute, evo ih moje komsije, mada ke daleko od Hochdeutsch, vise je mangupski kelnski dijalekt :-)

Zamena lanca na 1.4 TSI tiguanu od 95k km.




Sent from my iPhone using Tapatalk

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 04 Dec 2020, 06:41

Na prvi pogled, Nemac priča a dodjoš prlja ruke i radi


Sent from my iPhone using Tapatalk

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 04 Dec 2020, 09:30

dragvorl je napisao:Subtitles pa polako.
Kako subtitlovi na audio snimku koji se sluša preko radija i ne gleda vizuelno? :)

Može prevođenje "on the fly" ali to već nije ono što je ljubitelj rekao.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Dec 2020, 10:03

Ok, nisam video. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 04 Dec 2020, 10:15

Slušaš, pa polako razumećeš sve više i više reči.
Slično kada si negde u javnom prostoru pa slušaš šta drugi pričaju i hvataš nove reči.
Nekada se sličnim metodom učilo sa gramofonskih ploča, slušanjem pa reč po reč.
--------------------------------------------
Kelnski lako razumem, problem mi je bavarski ili švajc. Tu ako pohvatam svaku petu reč da uopšte čujem šta je rečeno, lakše mi posle razumeti značenje.

Ima i prethodna epizoda sa Tiguanom koji je kupljen usled neisplativosti popravka prethodne vlasnice,
Treći set lanca od 2013. godine.
Ova zamena lanca košta 1.700 eura, procenjena. Naravno pošto serviser sam sebi ne naplaćuje silne sate bude to prihvatljivi remont.
Interesantno je da se ugradjuje potpuno novo konstruisani set, drugačiji je lanac, lančanici sa izmenjenim profilom zubaca i ceo reparaturni set bi trebao da konačno reši ovaj model motora.
Mora original VW set, tako kažu pa otuda i cena popravke.

Ali komentari su još interesantniji, koliko ljudi ima iste probleme kao što se prikažu u nekom video klipu što će reći uglavnom vozila sa sistemskim problemima dolaze u servis.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 04 Dec 2020, 11:22


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 06 Dec 2020, 01:02

ikac2000 je napisao:
03 Dec 2020, 10:35
Meni je za nemacki trebalo 3 godine da mogu da lepo pratim i da se izrazavam, doduse „vranjanski“ :-)
Ikac, pretpostavljam da si u školi učio nemački? Znam da je veoma individualna stvar, ali koliko u proseku treba ljudima koji nisu uopšte učili nemački?

ljuba je napisao:
03 Dec 2020, 11:26
Kada sam poceo da se trudim - 7 godina od dolaska mi je trebalo godinu, dve da ih razumem (plus sam imao skolu Holandskog dva puta nedeljno po 3h godinu, dve isto) osnovno a dosta mi je i uslo u uvo samo za taj dugacak prvi (neaktivni) period. Kada sam presao na nov posao tih godina rekao sam sebi i njima da samo pricamo 100% na Holandskom a posto sam bio i jedini stranac to nije bio problem :) Tada mi je naglo skocilo razumevanje. Ali naravno sto skolovaniji covek to ga razumes vise i to drasticno. Seljake ne razumes skoro nista, odnosno ili moram da se ultra koncentrisem ili sam se maksimalno istrenirao bas za njega. Pa mnoge u Srbiji kada pricaju nista ne razumem jel pricaju sebi u bradu ili mumlaju... Najsmesnije je sto u sadasnoj firmi imam kolegu koji radi iz Srbije i ne razume skoro ni rec Holandskog a kaze da kada ja pricam Holandski sve razume :) toliko o meni :)
Razumem ga sada vise nego Engleski mada sam i njega lepo pricao a i radio sam malo u USA... Plus su srodni jezici pa mi se mesaju, odnsono pocnes da pricas Engleski kao Holandski :) Inace Holandski je srodan sa Nemackim koliko i sa Engleskim. Kada je sin bio mali a mi bili na nekom letovanju druzio se sa nekim Nemcima, pa kaze, tata sto ja dobro razumem taj Nemacki :) Inace u srednjos kolli od jezika imaju Nemacki, Francuski, Engleski i naravno Holandski :)

Ljubo, da li si ti učio u školi nemački?

Holandski je čak, po lingivističkoj klasifikaciji, sličniji engleskom nego nemačkom (mislim da se grupa u kojoj su holandsi i engleski zove "zapadno-germanski", a grupa u kojoj su nemački, danski, švedski i norveški "severno-germanski" jezici). Ali u praksi, po fondu reči (leksici), a i po nekim elementima gramatike, postoji velika sličnost holadskog i nemačkog, i za učenje holandskog mnogo pomaže prethodno znanje nemačkog.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 06 Dec 2020, 08:08

Nisam, ucio sam samo Engleski (bio sam u zadnjim generacijama sa samo jednim stranim jezikom u skolovanju). A na letovanjima (kao mali isao sam svake godine oko 3 meseca) sam se dosta druzio sa Nemcima pa sam naucio neku bazicnu komunikaciju, ako u opste vredi da se pomene.. Meni navise prija kod Holandskog sto je ultra prost jezik, gramatika im je tvrda (red reci u recenici) a vremena fleksibilna, plus ako lupas odmah kazu Amsterdamski akcent.. Sve se svodi na trening, mada sto si matoriji teze ide..

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 06 Dec 2020, 09:19

Nisam ucio nemacki pre Nemacke, znao sam ga simbolicno.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk


Odgovori