Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 18 Avg 2020, 11:30

Imate raznih ljudi, i očekivanja, koja verovatno nigde ne mogu da se ispune. Moj drugar se vraća za Bosnu, radio kao freelancer za neke Amere, ponudili mu full time posao I ide nazad jer je to višestruko više love nego ovde.

Pitanje je kome će on sutra reči zašto se vratio i koji razlog će navesti. Moji su se 91. vratili jer je bilo očigledno da se mama sa znanjem ruskog neće nikada integrisati. To je pravi razlog, to u mojoj kući niko nikad nije rekao na glas, niti će iz poštovanja prema njoj.

Pored toga, imate one koji "neće da sede ovde za 500e više", to je sad nekom mnogo love da se stavi sa strane, nekom malo, zavisi kako vam je bilo ovde i kako ovde ekonomišete. Naslušao sam se svega, laganja sebe svih vrsta, tipa lik koji je u Srbiji radio za 600e sad posle godinu dana misli da može u Srbiji da ima platu 2000e I planira nazad kad nadje taj posao od 2000e u Srbiji

Neka riba iz NS, IT inženjer, ode u Holandiju da radi, plata kao duplo veća, ona mora redovno na nokte, kod frizera, kozmetičara itd, na kraju dok to poplaća (rekla je da ju je to tamo koštalo 600e), plati još stan, ostane u minusu u odnosu na Srbiju.

Zapad ne trpi takav lifestyle za nas obične smrtnike...

Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk



BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 18 Avg 2020, 11:33

Ipak retki su oni koji sa platom od 2000€ u Srbiji imaju želju da odu iz iste :)
Znam jednog, mnogo mu je dobro ovde, na ovaj srpski standard, odlično. Preko bi morao da zarađuje duplo više minimum da bi imao sve što ima i ovde.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Krojf
Postovi: 80
Pridružio se: 24 Jun 2020, 15:37
Garaža: Citroen C5 Business line

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Krojf » 18 Avg 2020, 11:35

Pa kad ideš sedmično u kupovinu vremenom i da mećeš zapamtiš. A iskreno i ne variraju im cene toliko pa je godinama slično.

Ja sam u Srbiji imao solidnu platu dok sam bio momak, međutim to je bilo dovoljno da idem u kupovinu i sipam gorivo koliko hoću. Ali kada dođe trenutak promene auta, nekih stvari koje su još uvek kod nas luksuz, tv, pc, konzole itd... Tu nastaje pakao...

Ja bih za 2000 ostao u Srbiji iskreno, ali kada bih znao da će bar na ovom nivou sve ostati.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 11:36

Ja sam ekonomista, volim cifre :)

Kako da ne znaš kada sam živeo doduše kratko, provlačio kartice, nabavka, posao, sestrići me rasturali...uđeš u sistem.


200 crvenih ovde i budeš Abdul al hasan aj bajrami od Vjeternika :)

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 18 Avg 2020, 11:38

Ne bih se baš složio to za odnos plate i minimalca, bar sa moje tačke gledišta. Razlog da idem su sistem (odnosno odsustvo istog), zdravstvo, školstvo...

Meni lično problem trenutno pravi kako otići zajedno sa devojkom, da nemamo period od godinu, dve dok se rešavaju papiri. Šansa da oboje dobijemo posao u istom trenutku su male, realno. Oboje imamo fakultete, relativno sređen život, i išli bismo samo na bolje pozicije, dakle ne po svaku cenu. Ali počeo sam da gledam neke oglase, pa ako nešto naleti, prijaviću se.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 18 Avg 2020, 13:21

Ne znam šta si po struci, ali nije lako otići na bolje ako nisi baš u nekoj deficitarnoj struci. Ja sam u Srbiji ostavio poziciju "Tim lidera" (M3 ako je bitno, daleko od nekog visokog menadžmenta) i uzeo opet da budem šljaker.

Znam ljude koji su i kao šefovi koje čega otišli da rade operativne poslove. Oni često imaju skepsu prema iskustvu iz inostranstva, plus ne znaš jezik, plus ne znaš firmu, ako budeš tražio menadžersku poziciju kao ulaznicu onda će to da potraje. Traži nešto ranga što radiš u Srbiji, pa posle ćeš vremenom da dodješ do toga što želiš.


Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 18 Avg 2020, 13:51

Zato treba otici mlad i sto ranije, integracoja i jezik nisu nimalo naivni.

Ja otisao sa 35, zena, deca taman za skolu, niko jezik...daleko je komplikovanije.

Sada nakon 3 god u DE, skroz drugacije i lakse.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 18 Avg 2020, 14:03

Elektro inženjer (plus neki master na ekonomiji). Kažem, ne bih da idem po svaku cenu, ovde živim normalno, stan, auto, dve solidne plate u kući... Plan mi je da se javljam na neke konkurse da malo steknem osećaj i da pokušam da pregovaram, nisam bio na razgovoru za posao 5 godina. A i svestan sam da sam kad se javim na konkurs u lošijoj poziciji nego kad mene traže (al do toga još nisam stigao hehe).

Verovatno većina ljudi ovde misli na Nemačku kad priča o odlasku iz Srbije, ali ja bih iskreno najradije negde u Španiju, blizu mora, čak i Grčku. U Španiji sam bio na nekoj praksi i oduševljen sam načinom života, u Grčkoj sam 2-3 puta godišnje na moru i kod prijatelja. Sestra mi je u Nemačkoj, bio sam kod nje nekoliko puta, prvo je bila u Nirnbergu, sad je u Berlinu, lekari ona i zet, lepo je i njima, ali sebe vidim kako 80-100 dana godišnje provedem na moru :D

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk


Luki-SB
Banned
Postovi: 129
Pridružio se: 09 Jan 2019, 15:58

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Luki-SB » 18 Avg 2020, 14:09

Prosao Sam brodom celu Evropu Ali ne bi nikad ostalo da zivim u Tim zapadn zemljama sem AmerikeAustralije, od tih evropskih zemalla jedino Grcka I imao Sam ponudu da radim u Grckoj sezonski Ali je korona sve sjebala. Prvo klima je jako loss, bukvalno sad u francuskoj desi se uvece u sred leta da je hladni I vetrovito, Onda skupo a, ne volim zemlje gde je sve preskupo I gde ako kupis 2 cokolade I pivo potrosis 20 evra ko u francuskoj. Gde ljude na ulici je bas briga da ti nesto objasne na engleskoj Koji je najrasprostranjeniji jezik, izuzetak su holandjani Koji stvarno dobro pricaju engleski. Zamisli da stranac dodje u srbiju pritom ostavlja novac I nesto te pita I ti krenes na srpskom da my objasnjavas, to je osnovna nekultura

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 18 Avg 2020, 14:23

U mojoj ulici puno Spanaca i Grka :-), imam i giros u ulici.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 18 Avg 2020, 15:11

Puzo81 je napisao:Izlasci, restorani, izleti...baš baš lepa para treba tamo što se retko praktikuje da se ne lažemo!
3x Burger
2x Radler
1x Sok od Jabuke
1x Pomrit, posebno

50€

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 18 Avg 2020, 15:17

Pare su najmanji razlog zasto (sam) bih otisao u inostranstvo, isto kao sto je najveci razlog (bio i ostao) da ostanem u Srbiji blizina rodbina i prijatelja.
3x Burger
2x Radler
1x Sok od Jabuke
1x Pomrit, posebno
3x7,5 + 2x2 + 1x2,5 + 1x2 =31 eur u normalnom restoranu (ne brza hrana, ali nista luksuznije) u NL

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 15:48

blaugrana je napisao:
18 Avg 2020, 15:11
Puzo81 je napisao:Izlasci, restorani, izleti...baš baš lepa para treba tamo što se retko praktikuje da se ne lažemo!
3x Burger
2x Radler
1x Sok od Jabuke
1x Pomrit, posebno

50€

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk

Majku mu, da vidim NS...
3x XXL burger u T.baru 3x4,7e
2x vopi 2x 2e
1x sok 1x 1,5e
1x pomfrit 1x 1,5e
=21 juro :)

Pariz hebe kevu, ono je ludilo, supruga, sestra, zet i 2 sestrića nešto najnormalnije u njihovim normalnim restoranima nije moglo ispod 150-170e i opet sam ostajao gladan.

E jedino ona varijanta jedeš koliko oš za 17 i 25e dok se ne onesvestiš ali ako ti nešto ostane na tanjiru plaćaš penal 25-30e po osobi koliko se sećam. Znate te varijante.


@Ljuba

Šurak je opčinjen Amsterdamom. Tamo mu je bio dry dok 4 godine po mesec dva dok su sređivali cruzer na kom je radio. Oduševljen je multikulturom i celokupnim utiskom grada. Kaže rado bih živeo ali prekupo je.
Poslednja izmena od Puzo81 u 18 Avg 2020, 15:51, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 18 Avg 2020, 15:48

Za 3k din. Srbija, punjeno pileće belo, karađorđeva i 10 ćevapa sa kajmakom, salata i svakome po sok.

Ja da imam 800e ovde gde sam ne bih nigde išao :D Ni u BG i NS. E sad u njima da imam te pare ne bi bilo baš ništa posebno.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 18 Avg 2020, 15:51

Meso je u Srbiji mnogo jeftinije nego napolju. Jedan sam od onih koji cesto zdere pilece i jagnjece, to u inostranstvu vec ne bi mogao da ispratim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori