Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 08 Mar 2022, 19:26

Ovih par dana u Hamburgu u gostima, kada vidiš cene i po "skupljim" marketima (Edeka, Rewe...) dođe ti da plačeš kada uporediš sa našim u SRB :besan:
Jbt nama jebeni Lidl vau a ovde skoro niko i ne ide u njega.

Sa dve plate u zbiru neto 3000-4000e, dečijim dodatkom ili dva, državnim stanom (700e kalt 70kv)... može baš baš lepo da se živi.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 14 Mar 2022, 12:01


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ji 4Tze » 14 Mar 2022, 19:30

Odličan, sviđa mi se ovaj deo oko japanske poslovne literature, čak i ja imam jedan primerak Bušida :D a nisam ni znao odakle mi ideja da ga kupim…
Boringly average, but also perfect for school run mums

qstudio
Postovi: 28
Pridružio se: 04 Nov 2021, 18:24

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od qstudio » 15 Mar 2022, 18:36

ljuba je napisao:
06 Mar 2022, 12:43


PS: Nije ni najmanje trivialna prica kako zvuci iz naslova :)
Hvala puno za ovaj link. Gledao sam i nabavio i knjigu kasnije. Ovo baš vredi pogledati. Inače nisam ni znao za ovog lika, posle sam tek našao još neke njegove knjige i saznao za njegove čuvene principe. Zna o čemu priča. :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Mar 2022, 18:52

I ja sam pogledao. Vrlo interesantno. Na zalost mi se nalazimo bas u nezgodnom trenutku.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 15 Mar 2022, 20:01

Nekako mi ceo zivot pricaju da se nalazimo u nezgodnom trenutku :)

Sve ovo sam gledao uzivo…
‘80 napunio 18 godina i iz partera doziveo slom socijalizma
‘90 slom nacionalizma i jeze ratova kao i urusavanje strukture drustva
‘00 sam se odselio u Holandiju i zaista manje vise uzivao u toj dekadi
‘10 dosle finansiske krize na zapadu i nagli pad svih vrsta slobode (na tom istom zapadu - finansiske i licne / fizicke)
‘20 dosla korona i ostala s@#%a

Prosto ne znas koja dekada je bila gora od koje… a tek buducnost se ne smesi ni najmanje :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45628
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 15 Mar 2022, 20:29

Ali nije isti ekonomski obrazac u datom trenutku zajednički za celu planetu. Azija je imala ekonomske lomove od 90-ih, naročito Japan. Latinska Amerika od 80-ih je u nekoj dubiozi, a za to vreme je Evropa imala stabilno stanje.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Mar 2022, 20:46

Na zapadu je do 90-ih 2000ih ipak bilo nekako lakse obicnom radniku da obezbedi i nekretninu i da moze sebi da priusti neke komfore. Gledam sad od tih plata obican covek moze vrlo tesko da obezbedi nekretninu po ovim naduvanim cenama. Sve vise sirotinje i koncentrisanje bogatstva u rukama vrlo malog broja ljudi, sa izuzetkom mozda Skandinavije. Bivsa Jugoslavija sa ratovima je druga kategorija. Strasno kroz sta su prosli ti ljudi, srusio im se sistem u kom su odrastali za 2 godine.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od danijel00 » 16 Mar 2022, 13:59

Puzo81 je napisao:Ovih par dana u Hamburgu u gostima, kada vidiš cene i po "skupljim" marketima (Edeka, Rewe...) dođe ti da plačeš kada uporediš sa našim u SRB :besan:
Jbt nama jebeni Lidl vau a ovde skoro niko i ne ide u njega.

Sa dve plate u zbiru neto 3000-4000e, dečijim dodatkom ili dva, državnim stanom (700e kalt 70kv)... može baš baš lepo da se živi.
Izvini, koliko koštaju škole i vrtići?
Lekari, zdravstveno osiguranje?



Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Delija » 16 Mar 2022, 14:57

Ne dobacuje do toga nijedan "turista" :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od danijel00 » 16 Mar 2022, 17:20

Bes ga, nema dve plate ako nema ko da ti čuva decu od 8 do 18, a to u mnogim zemljama košta ko pola te jedne plate, po detetu ili više.
A zdravstvo kolko košta često vidiš kad misliš da će dete da ti umre pa ga vodiš u hitnu i ne pitaš šta košta (dok ne dobiješ račun).

Pošto je pivo :)?




Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Using Tapatalk

milanns
Postovi: 375
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od milanns » 16 Mar 2022, 17:40

Ali kod nas cuvanje po detetu oko 40k u NS. U odnosu na srpsku platu, hm… Da, ima vrtica ali uglavnom su privatni dostupni. Koji se, istina, subvencionisu neko vreme. Ali nece zauvek. Plus, u NS velika vecina ljudi koje znam je prinudjena da placa za svoje lecenje, dijagnostiku stagod od medicinskih usluga. Tako da ni to nije u stvarnosti nikakva bagatela. Pogotovu ako pogledas u odnosu na najcesce plate.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od sasha015 » 16 Mar 2022, 17:43

danijel00 je napisao:
16 Mar 2022, 13:59
Puzo81 je napisao:Ovih par dana u Hamburgu u gostima, kada vidiš cene i po "skupljim" marketima (Edeka, Rewe...) dođe ti da plačeš kada uporediš sa našim u SRB :besan:
Jbt nama jebeni Lidl vau a ovde skoro niko i ne ide u njega.

Sa dve plate u zbiru neto 3000-4000e, dečijim dodatkom ili dva, državnim stanom (700e kalt 70kv)... može baš baš lepo da se živi.
Izvini, koliko koštaju škole i vrtići?
Lekari, zdravstveno osiguranje?



Sent from my SM-G781B using Tapatalk
Koliko kostaju?
I mene zanima.Ozbiljno.
Koliko kosta vrtic?
Koliko kosta zdravstveno gde dobijes pregled lekara opste prakse.
Specijaliste placamo i ovde 50-100 evra privatan pregled,na platu od 500 evra.

Sta se dobija tim zdravstvenim tamo?Besplatne operacije,nega ili se sve placa.Lupam,imas karcinom.Jel zdravstvo pokriva,preglede,operacije,hemoterapije?

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 16 Mar 2022, 18:01

Ja sam se zezao ove godine mnogo po lekarima i bolnicama pa mogu da ti kazem iz prve ruke.

Prvo potpuno sam se razocarao u lekare kao profesiju - ozbiljno su losi, brzi, i povrsni kao i vecina profesija koja je u ozbiljnom padu zadnjih godina, ali kada te uvuku u sistem onda sve sljaka kao blesao. Vode te za ruke gde god treba, sestre, lekari i hiruzi vrhunski, sve cisto i jako udobno. Liste cekanja prakticno i ne postoje za hitne slucajeve (vecina stvari), svuda ides sledeci dan. Sve cisto,prostrano i udobno.

Malo o cenama:
- Za 4 clanu porodicu (za 2 deteta ispod 18 godina), godisnje zdravstveno osiguranje (NL) je oko 3600 eur. Minimalno je oko 2200 eur. Za vecu cenu ukljucenu se ekstra stvari kao zubne proteze za decu, 20 fizio terapija, alternativna medicin, naocare (na akcijama i 3 komada) svake 2 ili 3 godine, pokrivenost svih klinika: drzavnih i privatnih, kao i zubarsko osiguranje oko 350 era godisnje, sto je dovoljno za 2x godisnje higijena, kontrola i jedna (omanja) intervencija, za decu do 18 zubar je dzabe skoro za sve… osim proteze koja se nalazi u malo skupljem paketu…
- Godisnja participacija (za sva lecenja i lekove) je 400eur po osibi (punoletnoj, za decu ne postoji)
- Ekstra zahvati (zubar, plasticna hirurgija i sl) sto je van participacije moze da se odbija od poreza na platu pa su svi troskovi 50% manji
- posete kucnom lekaru i sve oko kucnog lekara ne ide u participaciju (ne placa se) ali on je jaka barijera da se ide dalje. On se trudi rukama i nogama da ne odes dalje posto dalje sve kosta ozbiljno…
- prevencija, vadjenje krvi i neke analize (bar do 60) su ultra retke i teske za dobiti, osim ako kucni ne proceni da si i ozbiljnom problemu…

To bi bilo otrpilike to. Bolnica ima koliko hoces, i prilicno su dobre, ali lekare tesko vidjas, stalno si sa asistentima i lekarima na obuci. Kada vidis lekara onda se zapitas sta ozbiljno nije u redu sa tobom (sto su oni procenili :))

PS: Sve pokriva zdravstveno skoro iz osnovnog paketa (osim participacije) karcinom, specijalista i sve ostalo po spisku :) samo su neka ogranicenja u izboru bolnica prisutna kod jeftinijih osiguranja i zubara koji je bas sarena opcija, sve ekstra troskove priznaje poresko da odbijes od poreza…

Vrtic je oko 1000 do 1600 eur mesecno po detetu za boravak ok 8-17h, i dobar deo toga se vraca iz poreza ako radis za neke vece pare. Sada planiraju da se ne placaju vise ali je veliki problem sto su svi vrtici privatni pa se plase zloupotreba… Teska prica tu, znam mnoge zene kojima se vise isplatilo da ne rade nego da daju decu u vrtic, ili pak dovlacili su devojke iz Srbije da cuvaju decu…

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 16 Mar 2022, 19:03

Ja proveo 4 dana na skijanju u austriji i bas je primetno poskupljenje svega, pocev od goriva, smestaja, preko kapucina od 4-5 evra pa sve do ski pasa koji kosta 60 evra dnevno(pre 10ak godina bio je 40). Bukvalno ko god je cuvao pare u slamarici(racunu) ispao je budala, preko noci je izgubio 30% vrednosti barem. To je ujedno i jedan od najjacih razloga za trenutnu cenu nekretnina jer svako ko je imao koji dinar u steku gleda da ga konvertuje u kvadrate ili bilo sta drugo.

Odgovori