Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od sasha015 » 16 Mar 2022, 21:46

Ljuba hvala.
Jel ti od svoje neto plate biras i uplacujes zdravstveni paket?
Ili izaberes "paket" i taj deo ti ulazi u bruto dohodak.
Bruto je tamo kao i ovde.( Zdravstvno,porez drzavi i neto plata)?
Ako je jeftiniji paket,onda je neto veci,ali zdravstvena usluga losija zbog jeftinijeg "paketa".

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 16 Mar 2022, 21:57

Zdravstveno ‘osiguranje’ placam iz netta (sto dobijem na ruke) plus poslodavac placa neki procenat direktno drzavi… Znaci nije isto :) Kod nas je isto osiguranje automobila i zdravstveno siguranje :) ili se bar prave da je istog reda…

Inace postoji (NL) i regres kao 13 plata (juni - obavezno u svim ugovorima), plus dosta (drzavnih) firmi ima i bozicnu platu (70% plate) a dosta privatnih ima standardno bonuse (2x plate) na kraju godine. A dosta managera dobijaju deonice ili opcije koje su i najbolje sa stanovista poreza, a ako radis u dobroj firmi brzo im raste i vrednost…

Ne nije zdravstvena usluga losija, nego je ili dalja (za sela bitna) ili neke (ne standardne stvari) iskljucene : fizio terapija, i sl…

E i najveca misterija za mene razlike izmedju privatnih i drzavnih (ni drzavne vise ne postoje bar ne deklarativno ali fakticno da). Jel gde god da dobijes uput moraju da ti plate, ali to je vec komplikovana prica…. Isto kako i prvu pomoc, ako sam odes u pogresnu bolnicu placas troskove, a ako te odnesu oni placaju… Recimo od 8 velikih bolnica u Amsterdamu u bazicnom paketu pokrivene su 4…

Evo ovde smo mi osigurani:
https://www.zilverenkruis.nl/en/consume ... erzekering

Sta drzava propisuje:
https://www.government.nl/topics/health ... -insurance

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 16 Mar 2022, 22:52

Hvala @ljuba, malo nam opišeš kako to izgleda van naše kasabe.😁
sasha015 je napisao:
16 Mar 2022, 17:43
Specijaliste placamo i ovde 50-100 evra privatan pregled,na platu od 500 evra.
Ma da, i to je ta cena kad si zapravo dobro, i kad ti na kraju kaže "nije ti ništa".

Nažalost, video sam prošle godine kod nas u Srbiji lečenje kancera pluća u Sremskoj Kamenici. Ono je zlo teško: dok je pacijent još na nogama, boli ih uvo, a kad dođe do najgoreg kad mu baš treba pomoć zbog neke komplikacije, tad neće pacijenta ni da pogledaju. Tad kažu "terminalna faza bolesti", tj. da umire, i ni tad neće da ga prime. Naravno, to su bolesti teške, i može se govoriti i da možda oni ni ne mogu da pomognu, ali ipak. Mogli bi barem da daju pravi odgovor, da kažu ako pacijent ima pravo na bolju terapiju kojom bi ipak mogao duže da živi ili da lakše podnosi bolest. Za sve to vreme u medijima govore kako se kod nas daju najsavremenije terapije, a u stvari gledaju kako da pacijenta otkače. Nikakav makar savet kako da se hemioterapija bolje podnese, a kamoli da primaju pacijente na neko kraće vreme da lakše ljudi to savladaju. Sve stojećki, ko Spartanci...

I to ipak ima i privatno, ali za to trebaju ljudima hiljade evra. Pri čemu većina tih privatnih bolnica zapravo ni nisu bolnice, imaju previše ograničene mogućnosti. Ako nisu prevaranti.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 16 Mar 2022, 23:30

Ja kad sam izracunao koliko sam placao u prethodnoj firmi preko doprinosa zdravstveno (ide u % bruto plate) u Madjarskoj, placao sam vise ili isto kao u Svajcarskoj neki srednji paket. A mozete misliti razliku u nivou usluge, a i razliku u plati iako sam za ovdasnje uslove imao nadprosecnu platu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 16 Mar 2022, 23:52

Ja koliko sam imao prilike da čujem za CH, osim što je sve skupo, ni tamo ne valja.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 16 Mar 2022, 23:53

Velik je problem što kod takvih stvari u Srbiji sad ni ne može da se za to kaže "nivo usluge". Svi zaposleni u Srbiji za to izdvajaju novac, a kad im neko dođe, kao prosjak da im je prišao. "Šta si meni tu doš'o, još nisi umro", pa ko da je u g*vno ugazio.

Sve dok može da se kaže "nivo usluge", nije to tako loše.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 27 Mar 2022, 09:37

Kako lepo kroz medicinu opisan glavni problem zapadne nauke i privrede…. Moje iskustvo 100% takvo,…


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 09 Apr 2022, 21:38

Mnogo skupo za tako male plate...



PS: Plate u Holandiji
https://russianvagabond.com/what-is-a-g ... erlands-2/

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 17 Maj 2022, 09:08

Rekordno zategnuto tržište rada: 133 slobodna radna mesta na 100 nezaposlenih

Zategnuto tržište rada oborilo je rekorde u prvom kvartalu. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, na 100 nezaposlenih bilo je 133 slobodna radna mesta. U poslednjem kvartalu 2021. i dalje ih je bilo 106 na 100.

Koliko brzo raste nestašica možete videti na grafikonu:


CBS/NOS

Broj slobodnih radnih mesta porastao je za 59.000 na 451.000, takođe rekord. Istovremeno, broj nezaposlenih je pao za 32.000 na 338.000. To je 3,5 odsto radno sposobnog stanovništva.

Najviše slobodnih radnih mesta je u trgovini, poslovnim uslugama i zdravstvu. Zajedno, ova tri sektora čine polovinu svih slobodnih radnih mesta. Rast slobodnih radnih mesta najveći je bio u ugostiteljstvu; u tom sektoru je u prva tri meseca dodato 15.000.

Iz Centralnog planskog biroa ranije su izrazili očekivanje da će se za sada nastaviti veliki nedostatak na tržištu rada. To bi moglo da ima posledice i na, između ostalog, planove iz koalicionog sporazuma. „Pitanje je da li se sva planirana intenziviranja mogu realizovati s obzirom na zategnuto tržište rada i druga uska grla u kapacitetima“, piše CPB u martu.

Takođe rekordan broj poslova
U poslednjem kvartalu je dodato 127.000 radnih mesta. Kao rezultat toga, ukupan broj radnih mesta je porastao na rekordnih 11.244.000. Ovo se odnosi i na poslove zaposlenih i samozaposlenih, sa punim i nepunim radnim vremenom.

Agencije za zapošljavanje su za tri meseca otvorile 57.000 radnih mesta. To je povećanje od 7,6 odsto i najveći rast u poslednjih 26 godina. To znači da se i sektor privremenog zapošljavanja vratio na nivo koji je bio pre korone. Tokom korona krize, broj privremenih poslova je naglo opao.

Neiskorišćen radni potencijal
Takozvani neiskorišćeni radni potencijal opao je sedmi kvartal zaredom. Ovo je još uvek oko 1,1 milion ljudi. Od toga je 338.000 nezaposlenih, odnosno nezaposlenih koji su nedavno tražili posao i koji su mu lako dostupni.

Drugi deo se tiče ljudi koji su dostupni i koji nisu tražili (182.000) ili koji nisu dostupni, ali su tražili (119.000). To su takozvani polu-nezaposleni. A tu je i grupa od skoro pola miliona neiskorišćenih honorarnih radnika. To su ljudi koji rade skraćeno radno vreme, žele da rade više sati i odmah su dostupni za to.
https://nos.nl/artikel/2429125-recordkr ... -werklozen

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 17 Maj 2022, 09:27

Heinz je napisao:Ja koliko sam imao prilike da čujem za CH, osim što je sve skupo, ni tamo ne valja.
U CH je zdravstvena usluga pokrivena osnovnim osiguranjem krš. Možda imate sreću pa naletite i na dobrog lekara u startu ali veća je verovatnoća da ćete se zajebavati s samouverenim studentima, asistentima, stranim lekarima koji ni jezik ne znaju kako treba a o kompetencijama da je govorim.

S druge strane sa privatnim osiguranjem birate lekara i imate pravo da gore navedenu ekipu sklonite od sebe ali to košta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 17 Maj 2022, 10:15

Bas skoro sam bio sa zenom u bolnici tamo, a ona ima poluprivatno osiguranje. E ono je bilo sve kako treba da bude, sama je bila u sobi, osoblje se pojavi na max par minuta kada pozoves, itd. Vrlo profi.
Inace je to osiguranje kostalo manje nego moje u Madjarskoj drzavno, jer sam placao kao procenat od plate, a sto vise zaradjujes to vise i placas.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 17 Maj 2022, 10:19

Ljubaznost i osmeh imaš sa svakim osiguranjem, nije to problem. Problem je doći do dobrog lekara sa osnovnim osiguranjem. Dobrog mislim kompetentnog a ne nasmejanog… svi su oni ljubazni

Ja sam u početku bio u fazonu zabole me za paket ali sam posle jednog lošeg iskustva bez razmišljanja prešao na privatno. Mada je i poluprivatno dobro.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 17 Maj 2022, 10:31

Nisam spominjao ljubaznost (to se podrazumeva) nego to da li se pojave i koliko brzo kad nesto treba i kad stisnes dugme za poziv, i naravno da li znaju posao. Ako dodju za pola sata onda kao da nisu ni dosli. Zena se skoro srusila u kupatilu, za par sekundi je doslo ja ne znam, 5 6 ljudi i sve je reseno munjevito.
Lekara je ona birala i taj je dolazio svih 5 dana dok je bila tamo. Koliko sam video u toj bolnici izmedju poluprivatnog i privatnog je bila razlika u ishrani (a la carte) i da li moze supruznik "besplatno" da spava tamo. Od sestara je bilo tu nekih koji su na praksi, recimo 20%.
Inace cenim da je sa Balkana bilo 20% osoblja koje sam sreo tamo, a verovatno i vise.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 17 Maj 2022, 11:02

U državnim bolnicama nema razlike izmedju poluprivatnog i privatnog osim to što si rekao ali za privatne ima. U privatnim bolnicama gde rade najbolji lekari, privatno osiguranje plaća bez uslova a poluprivatno uslovno.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 17 Maj 2022, 11:06

A kod nas (NL) nema izbor privatno / drzavno. Odnosno kada postoji izbor zdravstvenih ustanova svi biraju drzavno. Obicno privatne imaju mnogo krace vreme cekanja (a u osiguranju i ceni uglavnom nema razlika). Za sve sto zelis vise moras da se bunis konstantno, to jedino pali. Inace kada jednom dospes u bolnicu za nesto ozbiljnije onda zaista sve tece fantasticno.... i ultra su ljubazni - za ne verovati. Hirurg(kinja) koja me je operisala znala me je po imenu, cak je dosla da me vidi na zadnjoj kontroli da mi kaze kako je prezadovoljna sa oporavkom - i da me vodi na sladoled :) koji je upravo dosao kod njih na odeljenje ....

Odgovori