Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29890
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 06 Okt 2019, 06:58

Pa knap jer im treba da se srede. Kad imaš sve ostalo sređeno i sa ta dva minimalca živiš vrlo pristojno. Ovde ti treba 4 minimalca za osnovne potrebe četvoročlane porodice. Pod uslovom da imaš rešeno stambeno pitanje.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 06 Okt 2019, 11:16

member je napisao:
05 Okt 2019, 21:27
@brabus , zanimljiva priča! Koliko dugo si živeo gore? Napiši još štogod o Londonu kad budeš imao vremena.
Malo preko 11 godina. Kad odes jako mlad, gladan i pravis karijeru, nema boljeg mesta. Centrale svih vecih van EU multinacionalnih firmi i banaka za Evropu su tamo, ogroman broj investicionih fondova, berzi, advokatskih firmi itd. konstantno ima potrebe za kvalifikovanom radnom snagom iz razlicitih delova sveta. Uvek ce neko iz nasih krajeva da ima prednost da u nekoj firmi pokriva exYu trziste iz Londona nego neko kom nije maternji na primer

Svi rade jako puno, sto zbog toga sto su troskovi zivota ogromni, sto zbog toga sto ih sistem gura da napreduju (kombinacija mogucnosti napredovanja, primamljivosti potrosackog drustva i lakocom dobijanja otkaza). Za razliku od kontinentalne Evrope, u Londonu se jako mnogo trosi, kupuje, putuje i izlazi. To, kombinovano s veoma multikulturalnim drustvom sa ogromnim brojem stranaca mnogo znaci da kao novi imigrant se uklopis i nadjes drustvo. Englezo su generalno cool ljudi, opusteni, ali ih nema mnogo u centralnom Londonu, zive uglavnom u predgradjima i druze se medjusobom zbog mesta stanovanja.

Sve je generalno sjajno i bajno dok si single i ne dodjes u godine gde pocinjes da mislis o porodici. Tada vecina ljudi shvati da ako hoces da odrzis isti stil zivota i zivis u centralnom Londonu, treba ti 3 puta vise novca i ljudi se ili sele u predgradja, u svoje maticne zemlje ili negde drugde u EU gde je mirniniji zivot.

Posle pet godina boravka ako si na radnoj vizi se dobija stalni boravak a godinu dana nakon toga mozes da trazis drzavljanstvo, koje se dobija dva-tri meseca posle toga.

London je raj za ljubitelje automobila, ima neverovatan broj egzotike na ulicama redovno, do te mere da se ne okreces za Ferrarijem posle nekog vremena osim ako nije neki limited edition tipa GTO, TDF, F40/50/Enzo/LaF :D

S obzirom da scuda stizes najbrze javnim prevozim ili uberom (zbog parkiranja), u centralnom Londonu ljudima uglavnom ne treba auto, pa cesto ko ima para kupi vikend auto. UK uprkos manjku suncanih dana ima najvise kabrioleta po glavi u svetu. U okolini Londona ima mnogo trkackih staza na kojima konstantno ima nekih desavanja.

Automobili imaju registraciju po kojoj poznas koje su godiste, birokratija oko kupovine i prodaje je minimalna, sve online ili postom. Kupis auto na placu, prodavac unese online kod iz registracionog dokumenta za promenu vlasnika i stigne ti novi registracioni dokument na tvoje ime. Kupis online polisu osiguranja i platis porez na upotrebu puteva i vozis. Kad prodajes, ista procedura, samo sto ti stigne cek od poreske uprave za neiskoriscen a placen porez za tu godinu, kao i cek od osiguranja za neiskoriscenu a placenu polisu.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23744
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 06 Okt 2019, 15:03

trojanac je napisao:
06 Okt 2019, 06:58
Pa knap jer im treba da se srede. Kad imaš sve ostalo sređeno i sa ta dva minimalca živiš vrlo pristojno. Ovde ti treba 4 minimalca za osnovne potrebe četvoročlane porodice. Pod uslovom da imaš rešeno stambeno pitanje.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk
Nije to poenta, poenta je da za takav zivot zbog kog se odlazi moraju dvoje da rade i vrlo pozeljno ne za minimalac. To vazi manje vise svuda na zapadu. Oni su prosli vec ono najgore, opremili stan, kupili auto, ona kad se zaposli imace solidna primanja jer joj je struka trazena. Sa Srbijom ne bih poredio, nije bas ni za poredjenje. Zaostatak je oko 100 godina.
Inace vec dugo su pokusavali da odu, negde od 2008. Ona radila sa tom diplomom biohemije u kafani a posle u medicinskoj laboratoriji kao tehnicar.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 06 Okt 2019, 15:12

Realno, svi kad dođemo krećemo od nule, neretko ljudi ovde zarađuju kikiriki u odnosu na ono što bi trebali. Ali problema bude više, jezik, iskustvo i sl.

Treba mnogo rada da bi se uspelo, ali sigurno da može sve da se ostvari uz dosta truda. Znam po sebi i kolegama, oni imaju lepo sređene kuće, nove automobile, neretko već obrazovanu decu i slične plate.

To znači da sam ja jedno bar 300k evra u zaostatku u odnosu na njih, ali logično, njihove porodice štede i rade 70 godina a ja 1 godinu... Zato i bacaju pare na jakne od 1200 evra, bicikla od 7600 evra, i sl.

Po njima, ja bacam pare na auto, život u gradu i putovanje 90km dnevno do posla i nazad...

@BRABUS

Kakve su plate za te pozicije kad si karijerista, šta može da se očekuje za neke ekspertske pozicije? Konkretno Controlling plus iskustvo iz industrije i banke i sl., sve u svemu 5-10 godina iskustva.


Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk



Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 06 Okt 2019, 18:55

Nemam iskustva s controllingom, ali google kaze 70-80,000 funti godisnje ( https://www.indeed.co.uk/m/viewjob?jk=f ... &from=serp ) sto je nekih 4-4500 mesecno

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23744
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 07 Okt 2019, 02:47

To je neto 3k otprilike? Kolika je to lova za London?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 07 Okt 2019, 08:29

To je neto 4000-4500. Pristojno jako za jednog, nategnuto prilicno za porodicu

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 09 Okt 2019, 00:04

120e mesečno osiguranje za onog audišu A4 avanta 2.0TDi 2011 što je svaja kupila u Hamburgu pre koji dan :think:

Rekli su joj da osiguranje može da padne na 60e ako donese iz Srbije overenu dvojezičnu potvrdu da nije imala šteta i zadnjih x godina. Pije li to vodu ili ne?

Ima našu dozvolu. Do kads mora uzeti nemačku i koja ke procedura?

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1051
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od meidling » 09 Okt 2019, 00:16

Pisali smo već o tome.Posalji joj potvrdu iz osiguranja koju će morati da prevede i dobiće maksimalni popust.Mislim da je @ikac2000 u jednom postu baš detaljno objasnio.

Gesendet von meinem SM-N950F mit Tapatalk



Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 09 Okt 2019, 00:22

Ne mogu da nađem post :(

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 09 Okt 2019, 00:23

Nece sva osiguranja to da prihvate, ali njeno verovatno hoce kada su joj rekli. Postoji neki obrazac koji nasa osiguranja izdaju, sveziji gastosi ce to bolje da kazu, ja nisam imao to.

Dozvola vazi 6 meseci od datuma prijave boravka, i lako se menja u rathausu, supruzi je trajalo 2 nedelje u NRW, a nekima na drugim mestima mesec i vise dana.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10464
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 09 Okt 2019, 01:27

Ja sam prošle godine predao potvrdu iz Dunava da imam 3 godine kod njih vezano bez štete, potreban je prevod toga na nemački i prihvataju bez problema. Meni su čak i vratili skoro 300 evra razlike dok sam čekao da to prihvate od početka registracije vozila.

Što se tiče prevoda dozvole, svaka pokrajina ima svoja pravila. Negde se treba prevod naše dozvole a negde ne, negde traže očni pregled a negde ne, sve zavisi ali nek ode u Zulassungstelle i nek pita.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 09 Okt 2019, 10:05

Jel mogu ja nesto da izjavim za dnevnik :)

Meni su u Milenijumu izdali potvrde za 3 godine, ali na engleskom. Rizokovao sam da ne prevodim na Nemacki i prihvatili su mi.
Ne priznaju sva osiguranje, treba proveriti.

Dozvolu sam samo zamenio, nikakvi pregledi.
Cekao sam 4 nedelje.
Zena je cekala 2 nedelje


Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 09 Okt 2019, 11:07

Ne priznaju sva osiguranje u inostranstvu, ali uvek se može naći neko koje priznaje. Bar u AT, ima naših koji mogu da uz novčanu naknadu srede najveći bonus, u tom slučaju ne treba ništa. Navodno se za to časti sa 1 zelenom

P.S. Ja sam išao regularnim putem...

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Mr.Rotor
Postovi: 6355
Pridružio se: 18 Sep 2014, 21:42
Garaža: ПОЛУПРЕМИЈУМ
Lokacija: Краљево

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Mr.Rotor » 09 Okt 2019, 11:10

Кад смо код развијених земаља...

https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... heir-homes


Odgovori