Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 14 Sep 2019, 20:21

ljuba je napisao:
14 Sep 2019, 20:08
Pa moze i to lako da se resi. Ja kada dodjem u Beograd dosao sam kuci, i kada dodjem u Amsterdam dosao sam kuci :). Tamo gde ti je stan i porodica i osecas sigurno i prijatno onda si kao kod kuce... Mada uvek imam osecaj (i posle 20 godina) da kada se posle duzeg vremena vracam u Amsterdam da se osecam kao u inostranstvu - do prvog odlaska na posao :) Uvek se iznova odusevim putevima i vozacima :) e tu se ne osecam ni sigurno ni prijatno u Srbiji...
Meni se taj osećaj menjao sa godinama boravka ovde. Prvih par godina života u Minhenu sam svaki slobodan trenutak koristio da odem kući u Kragujevac, nekada bukvalno samo na 3-4 dana (autobusom). I uvek mi je padalo užasno teško kad sam dolazio nazad u D. Kako je vreme prolazilo razmaci izmedju dva odlaska su bili sve duži i duži. Kad su stigli klinci išlo se i u SRB i u HR , uglavnom dva puta godišnje (pola odmora SRB, pola HR). Tu smo bili već u fazonu "idemo kući i vraćamo se kući". Poslednjih par godina idemo jednom godišnje u Kragujevac i jednom u Obrovac/HR, i odatle se vraćamo kući u D. Kad prodjem Salzburg i krenem "uzbrdo" prema Walserbergu imam osećaj "stigao sam kući". To je samo od sebe došlo.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 14 Sep 2019, 20:27

Kada premotam film, u poslednjih godinu dana svi koji su otišli za DE iz mog okruženja su ili medicinske sestre ili vozači kamiona, nema treće.
Svastika i drugar su konačno našli stanove posle 6meseci traganja i odbijanja stanodavaca, ona 65kv u Hamburgu za 950e prazan, on u Bonu 50kv 520e dibidus prazan.

350e mesečno su časovi za ceo A1 u Hamburgu.

p. s. Svastika je navalila da idemo i supruga i ja u Hamb mada i moja sestra da se preselimo u Pariz.
Nama super u NS, ne razmišljam uopšte o selidbi.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 14 Sep 2019, 22:20

Ja nisam ni vozac ni medicinski radnik :)

Od tih para koje daje za jezik moze da dobija povrat 50% ako polozi B1 iz prve.

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
rele
Postovi: 354
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 14 Sep 2019, 22:49

blaugrana je napisao:
14 Sep 2019, 22:20
Ja nisam ni vozac ni medicinski radnik :)

Od tih para koje daje za jezik moze da dobija povrat 50% ako polozi B1 iz prve.

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk

Odlaze ljudi svih profila...

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 11:44

Interesantno je da veliki broj medicinskih radnika ode u EU iz balkanskih zemalja a da se uopšte ne primećuje bilo kakvo olakšanje što se tiče brojnosti personala u bolnicama. Da i ne pričam o staračkim domovima i kućnoj nezi, tu je situacija odavno katastrofalna.
Ceo taj trend odlaska medicinara u EU je veoma veoma ozbiljan problem za balkanske države, a otprilike da se vlasti ne potresaju previše. Sećam se još vremena od nedavno kada se govorilo o "hiperprodukciji" medicinskog osoblja u SRB. Pa samo u KGu je svake godine iz medicinske škole izlazilo 120-140 novih medicinskih tehničara za koje nije bilo ni najmanje šanse da nadju posao u struci (osim ako......stranka i tako to). Čak i da je pola od njih nastavljalo školovanje na fakultetu, opet je bilo previše novih nezaposlenih. Džabe je Aleku i njegovoj kamarili da povećavaju plate 10-15%, sad kad je već učvršćen trend bežanije nema više nazad.
U D je toliko veliki nedostatak medicinskog osoblja da vlada već ima ideje o zatvaranju/proredjivanju bolnica širom cele države, jer su očigledno svesni da ovaj problem nikada neće rešiti. Obzirom da oni kad planiraju obično prave planove za 25-30 godina unapred vidi se da za taj problem nema rešenja. Jedino da povećaju plate duplo pa da se neko i zezne da ode u tu branšu.
Ja svakom praktikantu koji dodje kod mene na odeljenje odavno govorim da beži iz zdravstva/medicine glavom bez obzira.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7024
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 15 Sep 2019, 11:50

Obzirom na brojke koje im dolaze iz istocne Evrope, cudno mi je da ne mogu da se pokriju. Ko im je radio pre ovih desetina hiljada medicinara koje su im dosle?

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 11:52

Ne mogu ni blizu da se pokriju, znam za nekoliko bolnica u Minhenu (gde mi rade prijatelji) da su čitava odeljenja sa +30 kreveta zatvorena jer ne mogu da obezbede dovoljno personala. I to nije situacija da su zatvorena od skoro, neka stoje mesecima prazna.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Mr.Rotor
Postovi: 6355
Pridružio se: 18 Sep 2014, 21:42
Garaža: ПОЛУПРЕМИЈУМ
Lokacija: Краљево

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Mr.Rotor » 15 Sep 2019, 11:55

План и јесте да се код нас 50% пацијената пребаци на приватну праксу. Због тога се ништа и не ради, све иде по плану.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 11:57

DukeNS je napisao:
15 Sep 2019, 11:50
Ko im je radio pre ovih desetina hiljada medicinara koje su im dosle?
Isto to pitanje "ko vam je radio pre nego što smo mi došli?" sam ja postavio pre 29 godina kad sam došao u D (u bolnicu crvenog krsta). U roku od pola godine je na odeljenje došlo nas 10 (deset) iz Jugoslavije i sa nama je brojnost na odeljenju pokrivena tako da je moglo da se radi koliko-toliko, i opet je bio problem pokrivanja smene ako samo jedan iz tima ode na bolovanje.
Ako prebace 50% (čak i manje) pacijenata na privatnu praksu mortalitet u Srbiji će skočiti u neslućene procente (i samo olakšati južnom plemenu posao koji su započeli).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 15 Sep 2019, 12:17

kragujevac je napisao:Interesantno je da veliki broj medicinskih radnika ode u EU iz balkanskih zemalja a da se uopšte ne primećuje bilo kakvo olakšanje što se tiče brojnosti personala u bolnicama. Da i ne pričam o staračkim domovima i kućnoj nezi, tu je situacija odavno katastrofalna.
Ceo taj trend odlaska medicinara u EU je veoma veoma ozbiljan problem za balkanske države, a otprilike da se vlasti ne potresaju previše. Sećam se još vremena od nedavno kada se govorilo o "hiperprodukciji" medicinskog osoblja u SRB. Pa samo u KGu je svake godine iz medicinske škole izlazilo 120-140 novih medicinskih tehničara za koje nije bilo ni najmanje šanse da nadju posao u struci (osim ako......stranka i tako to). Čak i da je pola od njih nastavljalo školovanje na fakultetu, opet je bilo previše novih nezaposlenih. Džabe je Aleku i njegovoj kamarili da povećavaju plate 10-15%, sad kad je već učvršćen trend bežanije nema više nazad.
U D je toliko veliki nedostatak medicinskog osoblja da vlada već ima ideje o zatvaranju/proredjivanju bolnica širom cele države, jer su očigledno svesni da ovaj problem nikada neće rešiti. Obzirom da oni kad planiraju obično prave planove za 25-30 godina unapred vidi se da za taj problem nema rešenja. Jedino da povećaju plate duplo pa da se neko i zezne da ode u tu branšu.
Ja svakom praktikantu koji dodje kod mene na odeljenje odavno govorim da beži iz zdravstva/medicine glavom bez obzira.
Hiperprodukcija i jeste postojala i postoji, barem kada je rec o doktorima, samo se sada ne vidi/nema je.

Pre samo par godina nije bilo lako da se sestra zaposli za stalno, bude tu par ugovora na odredjeno sa prekidima izmedju, pa tek posle par god se dobije za stalno... Sada se dobija mnogo brze dobija ma neodredjeno, a i sam posao jako lakse, negde su stalnk otvoreni konkursi i za neka mesta ne mogu da se nadju ljudi.

Za dr isto, guzva je u velikim centrima, svakog ko znam da ne hteo da se vrati u svoje mesto tamo se i zaposlio, cak su mnogi dobijali vise ponuda, i to pricam bez veze... Tipa radi u pzz ili banji a zovu ga iz bolnice i nude posao

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 15 Sep 2019, 12:52

Jedna DE ne može da organizuje srednje medicinske škole, nema učenika za njih? Ili im se jednostavno ne isplati jer dobiju džabe več odškolovan kadar odavde? Pre će biti ovo drugo.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 15 Sep 2019, 13:00

Evo meni žena ima problem da nađe stalan posao od kako je izašla sa fakulteta a po profesiji je farmaceut biohemičar. Čak sa njenim faxom i preko nema prolaza osim možda u Sloveniji i Norveškoj. Što se tiče mene ja opet kao inženjer na gradilištu i imam šansu da biram i menjao sam poslodavce kako mi se ukaže bolja prilika.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8780
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 15 Sep 2019, 13:23

Drugari treba mi bankarska pomoc, ali pisem u ovoj temi jer se radi o De banci.
Posto nisam imao nista para na racunu, a trebao sam da platim porez na auto sto sam ovde kupio, stajala mi je odredjena suma na "pending" dok mi ne legnu prve pare pa ce oni sami da skinu. Medjutim ja pametan cim su mi legle pare odem i kliknem da se uplati, a posle 2 sata oni mi skinu jos jednom istu sumu koja je bila na cekanju da se skine. Ovde sam se raspitao samo kod jednog naseg coveka i on me je ubedjivao kako ce oni sami to da vrate jer ce sistem prepoznati neregularnost, tj da je dva puta uplaceno. Medjutim prosle je malo vise od mesec dana pare nisu vracene.
Slika

Kome ja da se obratim za ovo? Posto jos uvek slabo pricam nemacki vise bih voleo mail da posaljem, ali nit znam kome nit znam da lepo objasnim na Svabskom sta se dogodilo :think:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 15 Sep 2019, 13:23

Heinz je napisao:
15 Sep 2019, 12:52
Jedna DE ne može da organizuje srednje medicinske škole, nema učenika za njih? Ili im se jednostavno ne isplati jer dobiju džabe več odškolovan kadar odavde? Pre će biti ovo drugo.
Neatraktivan posao koji klinci jednostavno neće da uče. Rad po smenama, noćni rad, svaki drugi vikend radni itditd. Današnju klinčadiju ne možeš da hvataš na humanost, socijalno razmišljanje, ljubav prema čovečanstvu i slične pizdarije. Samo lova i gotovo. Zato je apsolutno jedini način ozbiljno povećati plate, ali za to nema političke volje.
S druge strane, zadnjih 30-40 godina su dobijali iškolovan kadar spolja, pa su nekako uspevali da kompenzuju taj problem, ali sad ni "uvoz" spolja više nije dovoljan.
@Gagi.....obrati se banci, ako ne zoveš može da se desi da ti obračunati tek sledeće godine sa porezom na auto.
Poslednja izmena od kragujevac u 15 Sep 2019, 13:25, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mitar1982 » 15 Sep 2019, 13:24

@skipper
Učite Norveški, sa tim strukama i dve plate ovde može jako dobro da se živi.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Odgovori