Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 10 Jan 2023, 20:09

Uzivaju ljudi u penziji.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 10 Jan 2023, 20:41

Ji 4Tze je napisao:
09 Jan 2023, 22:10
. Šumska naselja van gradskog područja i gradsko jezgro su dva potpuno različita nivoa kvaliteta vazduha.
Da si čitao prethodne poruke video bi da je to već napisano, i dati konkretni primeri- nazivi tipičnih zagadjenih ulica (već decenijama tako).
I to sve u istom gradu.

A kamoli da je svuda isti (navodno svuda) zagadjen vazduh u celoj Srbiji, kao da nema nigde ni šuma ni područja van užih graskih jezgara.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 10 Jan 2023, 21:20

pedja je napisao:Ženina drugarica (živi u DE) se u početku frapirala, ali je vremenom prihvatila neke stvari.

Jedan od većih šokova je bio kada su u goste, na rođendan detetu, došli baba i deda nemci (suprug joj je nemac). Doneli tortu. Pojelo se šta se pojelo. Spakovali ostatak i odneli :D

Na stranu to što ćešće viđa svoju majku, iz Srbije, nego njih koji su u susednom mestu.
TapaT
Pojeo bi im sve iz principa.

Sent from my 2203129G using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 10 Jan 2023, 22:35

Ima i u Austriji (Vorarlberg) da gosti dodju na venčanje, pa potom svi na svadbeni ručak i onda svaki gost plati svoj račun šta je jeo i pio.
Ako ćemo iskreno, meni je to bode oči mnogo manje nego naši blesavi običaji gde mi je na 1.mestu da se organizuju šatori/daće sa full ručkom za 300 ljudi nakon sahrane. Em što je ta porodica zavijena u crno,pa to nije dovoljno, nego još treba da "časti" ručak za 300 dokonih.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 10 Jan 2023, 23:12

Običaja ima različitih u dva sela, jedno do drugog. Tako da ako ti odgovara ideš, ako ti ne odgovara ne ideš. Prosto je.
Koliko sve košta kad imaš decu znaju smo oni koji ih imaju. Vrtić je bio milina. Sad u školskom dobu puno više izdataka. Sreća pa knjige nismo plaćali. Rođendani, vanškolske aktivnosti, garderoba, obuća, izleti, rekreativna nastava...
I ja kažem da je 2000e malo mesečno za pristojan život četvoročlane porodice. Posebno ako od toga kreditiraš stan ili auto ili još gore, oboje. Gde su troškovi za gorivo, održavanje auta, osiguranje. Pa na kraju dodaj ostale račune i hranu. Ako išta preostane čuva se za neki put, letovanje ili slično. A i to sve teže. Cene u Grčkoj skočile samo tako.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 10 Jan 2023, 23:21


member je napisao:Ako ćemo iskreno, meni je to bode oči mnogo manje nego naši blesavi običaji gde mi je na 1.mestu da se organizuju šatori/daće sa full ručkom za 300 ljudi nakon sahrane. Em što je ta porodica zavijena u crno,pa to nije dovoljno, nego još treba da "časti" ručak za 300 dokonih.
Tako je, baš to i meni skrnavo kod naših običaja, totalno besmisleno...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Martin Mystere » 11 Jan 2023, 00:53

Koliko mu je tako nešto bez veze (a jeste) najmanje isto toliko mu je glupo ovo o čemu se pričalo za Austriju, Nemačku, Nizozemsku ili gde god već - da odem kod nekoga na slavlje i na kraju platim za to što sam bio prisutan i što sam nešto pojeo/popio. OK, neka on lepo slavi u krugu najuže porodice a ja sa mojima lepo idem na ručak u restoran u koji ja želim, u terminu koji meni odgovara...


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Saša » 11 Jan 2023, 00:58

Ja sam to isto doživeo pre dosta godina u jednom restoranu u Karlskroni (Švedska). Devojka za susednim stolom je sa grupom veselih drugarica slavila svoj rođendan i kada se završilo, svaka platila svoje i razišli se. A mi sve ne verujemo šta vidimo.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Martin Mystere » 11 Jan 2023, 01:08

I nakon toliko veselja i slavlja trebaš biti dovoljno priseban da znaš šta si ti pojeo i popio a isto tako i svi ostali da ne bi dobio znatno uvećan račun ili da ti ne bi nakarikali još nešto... Ma po meni glupost neviđena...

Kad zovem na slavlje sav trošak je na meni, kad sam pozvan očekujem da onaj koji slavi reguliše to pitanje, kad po dogovoru izađemo u restoran (prijatelji ili kolege sa posla) delimo račun, kad ja nekog zovem na piće ili ručak ja plaćam jer sam zvao i ne želim nikog da dovodim u neprijatnu situaciju... Simply as that...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 11 Jan 2023, 02:56

Sve je to relativno, zavisi ko posmatra. Mi smo čudni nekome, oni nama i tako u krug.

Na kraju, i kod nas svako plati svoje pre ili kasnije :D

Svadbe, rođendani, krštenja i sl, ne plaćaš račun, ali doneseš dovoljno da se isti pokrije (i preko).

Nekada se u školu odnosile bombone za rođendan, a sada se gleda ko je i kako proslavio, koga je zvao (ili nije). Kompleksi pucaju roditelje, negde nažalost i decu...

TapaT


Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 11 Jan 2023, 08:10

@pedja, upravo bas tako

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 11 Jan 2023, 08:26

Ma da, baš gluposti.

Ali meni čak i nije glupo što oni tako plaćaju svako svoj račun. Ne vidim ni zašto bi to išta komplikovalo ili činilo da atmosfera bude lošija. Mogu da vidim smisao i u jednom i u drugom. S tim da je naš običaj sa čašćenjem humaniji ili solidarniji - nisi diskvalifikovao nekog kome bi inače taj neki restoran bio skup! "Hoću da mi TI dođeš, i tačka".

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 11 Jan 2023, 08:27

Kako sam se ja iznervirao za dečiji rodjendan. :)
2 godine nismo mogli organizovati rodjendan u igraonici zbog Covid19 mera, zabrane okupljanja,nošenja maski itd. I popustile mere, taman pred rodjendan, ona predškolac i završava s vrtićem za par meseci i ajd da detetu ispunimo želju i nek joj dodje ko hoće na rodjendan. Ja sam se uplašio da neće doći niko zbog Covid19 itd.
E kad su ljudi nagrnuli, kao da se igra neka velika utakmica. Koliko god je bilo dece, odraslih osoba je bilo 3puta više. Baš kao u onom vicu "Mi smo sa mladine strane". Devojke koje rade u igraonici me zovu da im je zafalilo pića i da se najviše pije pivo! Sva sreća pa je Univerexport na 200m od igraonice (NSadjani znaju gde je bivša igraonica Dvorac). Na završetku, pola tih odraslih nije prišlo da kaže "Hvala i doviđenja " nego su samo isparili kroz dvorište.
Eto, takvi smo ti mi Srbi, širokogrudni smo samo kad treba da se pije za džabaka.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 11 Jan 2023, 10:19

Zato toga ovde u de nema, ukoliko je detetu rodjendan, roditelji divezu decu, ostave ih i dodju po njih... Milina.
Skoro sam klinci pravio rodjendan, i bas tako bilo.
Kod nas se preteruje sa tim slavljima, a iskreno nikad nisam to ni voleo, dodje kao neko takmicenje, ko je gde slavio, ko je bio, ko je sta doneo itd itd..

Ford S-Max 2,5t


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 11 Jan 2023, 10:22

Šta znam, nikad deci nisam pravio te gala rođendane. Kad su bili manji, nosili su slatkiše u vrtić i školu, kad su malo porasli, dam im neku kintu i odu sa užim društvom da se počaste kako oni misle da treba.
Roditelji su ti koji su pali pod uticaj tog pomodarstva i dozvolili sve to. Meni je apsolutno nenormalno da se ,npr, za prvi rođendan potroši 2-3000€ u igraonici na proslavu. Došlo 20 klinaca i 80 odraslih.
Naći termin u igraonici vikendom je postalo teže nego naći salu za venčanje.

Sent from my 2203129G using Tapatalk


Odgovori