Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
N_L
Postovi: 479
Pridružio se: 16 Mar 2016, 06:59

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od N_L » 12 Feb 2024, 00:19

Znam sve to, ali bolje mi je od palamuđenja kako bi bilo i mastanja, ovako makar malo vise cu imati dodira i ispalnirati da to maksimalno iskoristim. Turisticki sam bio mnogo puta i "izgustirao" sam odavno sve. Jednostavno neka mjesta imaju taj osjecaj meni da se tu pronalazim i mogu ostati, bio je to London, ali ta prica je gotova, Bec i rijetko dje drugo.
Ovo bi vise bilo kao "pretvaranje" da zivim i radim. Posao mi je remote sad, isao bih "na posao" negdje u grad da vidim commute, smjestaj ne bi bio u centru, pricao bi s prijateljima nasim a i potrudio se da stupim u kontakt s ljudima iz slicnih bransi za iskustva iz prve ruke (realno mogu to i online al opet). Hranio bih se kod kuce, sve maksimalno da priblizim zivotu tu, znam rezije, osiguranja, birokratija itd toga ne bi bilo al jbm ga makar nesto.
Znam da nije idealno ali jedina druga opcija je da sve batalim i odem na slijepo (naravno pod uslovom posao da me ceka, a i zanimanje mi je deficitarno pa sto znam)
ljuba je napisao:
11 Feb 2024, 20:14
I ja isto tako mislim. 2 stvari su najvaznije za inicijalno dobru adaptaciju (na zapadu - a i svuda :)):
1. Dobar posao - koji ispunjava coveka na vise nivoa sa dobrim kolegama i u dobroj firmi - sto i onako cini jedno 65% aktivnog zivota
2. Odgovarajuca uze i sire familijska situcija...
... Sve ostalo ce doci sigurno sa vremenom .... na prvom mestu problemi ali i prednosti ....
Znas kako, mene nijedan posao ne ispunjava uopste. Meni je posao nacin da dodjem do para koje cu rasporediti u sta me ispunjava ili u dalji cilj, a to je da sam vodim svoj posao, ali to je sad duga prica, dok god je posao ok meni je ok, totalno sam neutralan tu.
2. 10 godina zivim sam, cujemo se svaki dan, mislim CG nije predaleko, mogu kad god da sjednem na auto ili avion i odem svakih par mjeseci ali ni tamo mi to ne bi bio problem, isti matrak. Nije mi ovo tolika prepreka.

Nego ajde kad sam krenuo da napisem iz duse sto mi padne na pamet, mozda cu nesto zaboravit al ko ga jebe.

Zadnjih recimo godinu dana sve vise zelim da odem. Ja sam od malena planirao da zivim "vani", prvo je to bila amerika pa odlazak u nju mi je totalno promijenio misljenje, kasnije London ali tu se nisu poklopile kockice. Obisao sam dosta svijeta i slabo dje sam se pronasao u smislu da bih tu zivio. Jedno od tih mjesta je definitivno Bec. Da ne duzim ali ima sve sto mene interesuje i sta mislim da mi treba. Sad, bez duzeg zivota tamo ne znam sta bi mi falilo, sta bi vremenom smetalo ali nekom logikom opet ne moze biti lose kao sad.

Sto sam stariji sve me vise nerviraju neke eksterne stvari od kojih se ne mozes izolovati. Vec razmisljam o porodici, djeci, pa onda gledam kakvu buducnost bi imali kod nas, Srbija, Crna Gora, isti k. kad kazem kod nas mislim generalno na ovom podrucju. Zdravstvo, skolstvo.. znamo u kakvom su stanju. Ako hoces ista krsteno samo pare i privatno ili se nadaj najboljem uz mnogo privikavanja i adaptacija na svasta.
Pa povrh toga zagadjenje vazduha koja je itekako bitna tema meni i stanje je sve gore, pretvara se drzava u kinesku fabriku koje su od tamo izmjestili ovamo.
Naravno i sva druga zagadjenja, kultura prosjecnog covjeka je 0. Setam dorcolom psecih govana na svakih pola metra, ne samo tamo nego svudje ali tamo bas zapada za oci. Ljudi bacaju smece, griju se na gume jebene i na sta stignu, milion nekih retardiranih stvari i 0 neke gradjanske svijesti ili opste kulture.
Da ne zalazim u politiku i povezanost nje sa kriminalom jer to je tek stvar koja me sve vise i vise nenormalno nervira. A gledajuci ljude oko mene vidim i zasto pobjedjuju ovi, da da ima kradje, malverzacije ali imaju oni glasace jer kad pricam sa random ljudima shvatis koliko je neko ili zatucan, glup, alav.. stagod, upoznao sam sve vrste.
Te neke stvari realno ne mozes promijenit, ne mozes se sakrit od njih. Korupcije na svakom coscku, raspada sistema, politika, kriminal itd. Jednostavno sam u stadijumu da hocu red i mir. Ne ni to sad u neke ekstreme ali brate da postoji neki jebeni sistem.

Naravno tu ima nekih sitnica, i koliko banalno zvucale to je nesto sto te kljuca u glavu svakodnevno, npr kad izadjem i vozim do x mjesta, saobracaj... nema resenja za njega, metro nece nikad, gradski prevoz u k, cijene nekretnina ko da smo u Dubaijui, pa nervoza koja prati taj saobracaj, ljudi nadrkani, svadje, vriska svasta.
Pa da mislim 1 ulica u Beogradu da ne postoji a da nema neke rupe, talase ili upale sahte, vozit normalan auto je katastrofa, mogu mislit kako je sa sportskim ili nizim. Tipa juce na autokomandi ka kruznom lik izbusio bar 1 gumu vidim iza njega krater duzine 1 m a dubot bar 20 cm i sirok 10tak jbt. svaka ulica se raspada, a i na tim rekonstrukcijama se najvise krade no da ne duzim tu ima ihaha ali eto pocnem samo od tenzije koje osjecas u saobracaju zbog infrastrukture, guzve i drugih ljudi.
Pa sto pomenuh gore od nedostatka osnovne kulture, prljavo, grafiti, ofucane zgrade, jbg ako mogu ja bih radije isao gdje mi je vizuelno ljepse jer se i ja tada osjecam ljepse. Mozda banalna stvar ali ja volim arhitekturu i gradjevinu i kad gledam ovaj urbanisticki haos...

No dobro, pomenuh neke stvari za buducnost, neke sitne stvari, krupnije, ispiranje mozga ljudima i ljudi koji vjeruju u to ili ne vjeruju ali imaju interes.. Pa razmisljam o poslu i sta kad se to rasiri dodjes nekom na metu kao konkurencija ili da se plati reket drzavnom sistemu ili njihovoj produzenoj ruci navijacima-kriminalcima? Ovo ne pricam kao sta bi bilo nego iz orkuzenja znam kako stvari su prolazile, desavale se i sve, zato me i nervira sve zivo sve vise. Da bi uspio morao bi se valjati sa tim drugim gnjidama u govnima kako bi sve islo kako treba, makar do nekih nivoa koje ja targetiram.

Sad da ne duzim o svemu sto me nervira ili mi ne odgovara kod nas, neke od prednost su sto zivim tu dugo, poznajem, sistem kakav god bio, imam kontakte, mogu posao da sirim lako i vise, mnogo vise fleksibilno (sto je i problem ujedno) i znam da bi mi sve lakse bilo na tom putu dok se ne dodje do nekog stadijuma. A i vec sam tu, ne moras da rizikujes i ides u novo, blizu prijatelji, porodica..

E sad, tamo sta mi odgovara je sve ovo sto mi kod nas smeta. Naravno nisam u zabludi da tamo nema i kriminala i korupcije, ali ne u svakoj sferi i na tim nivoima gdje ljudi sto kolju i melju ljude su dokazano povezani sa najvecim instancama u drzavi pa posle pusteni niz vodu i samo zamijenjeni lol... No nebitno to sad, naravno ne znam sta bi me tamo cekalo kao obicnog covjeka, koliko bih bio placen, ja znam da bih se vrlo lako adaptirao, njemacki i sad znam ok, sa brzim kursom bih za cas bio na velikom nivou, posao ok i sve to ali sto me plasi je to nepoznato, kako bi izgledao zivot, koliko bi mi trebalo da dodjem u neki dobar zivotni stadijum a koliko vremena da totalno istraziom sistem kao ovdje i da mogu posao da krenem (ovdje mogu sjutra). E sad, tamo bih makar imao manje tenzije i nervoze jel i sasvim ok pristojan zivot. A to sve drugo sto ne znam, ne znam, i volio bih da saznam sto vise prije nego sto se odlucim za taj finalni korak i odem.

E sad, i sad sa platom i nekim dodatnim prihodima kod nas mislim da imam slicna primanja kao na zapadu, s time sto su neke stvari skuplje tamo neke kod nas, i ako bi se sirili dodatni prihodi zaradjivao bih vise nego tamo, mada i tamo da krenem i naucim stvari mozda bi i bolje bilo, ali poenta je uprkos tome sa svim ovim "smetnjama" dzaba pare kad jednostavno nisam zadovoljan okruzenjem i nicim, odu pare na gluposti bez obzira na racionalnu potrosnju a sve sto t itreba morace neko mito, placanje privatno itd pa dodjes na isto a i kao sto rekoh ne mozes se izolovat od okoline sem da odem na selo i ne mrdam sem u market sto mi ne odgovara, ja volim velike gradove, New York i London su mi omiljen igradovi, najveca zal mi je sto nisam otisao u London da zivim kad sam imao priliku, ali sad kad sam stariji jbg nije isto i mnogo teze sa vise odricanja bi bilo a i ni tamo ne cjvetaju ruze plus sad cijenim neke druge stvari vise. Ali opet, Bec nije toliko velik ali mi nudi tu kulturu, ljepotu i mir koji su mi veoma potrebni a i svjetliju buducnost. Plus EU, pristup evropskom trzistu itd.

Ne znam, vjerovatno sam svasta nesto pozaboravljao, mozda ce se neko uvrijediti na neke konstantacije ali o ovome opsesivno razmisljam i nervira me malo i poksuavam da prelomim al uzalud, najbolje sto sam smislio je ovo da odem na malo i koliko toliko mislim da bi mi pomoglo pri donosenju odluke.
Takodje sam mislio u Vijetnam/Tajland da odem tipa u Septembar na "pocinem" malo od svega ahaha ali to su drugi razlozi :D

P.S. Trenutno targetiram neke poslove u 4 5 drzava na svijetu pa ako upanem upanem, to bi se radilo ~5 god da se usteka novca, iskustva, poznanstva i onda idemo dalje samo jako ali svjestan sam da je to malo vjerovatno ali ako upali to mi je sad #1 cilj.

Edit: evo pade mi na pamet, npr plan mi je neki da imam vikendicu blizu planine, to kod nas i nije toliko tesko, tamo vec ne znam. Ali onda se sjetim evo sad skoro su mi opet obili kucu na selu, povrh sa katancom zatvorenih celicnih ograda prozora itd, jbg, ne znam sta su ukrali, bio je otac tamo al eto i da imas nesto fino dzaba neko ce makar stetu napravit. Opet, ne iskljucujem da ovo i tamo ne bi bilo al ono, eto iz prve ruke taj osjecaj, a i ranije se desavalo tamo kao i u Baru na primorju... bjezi samo naprave stetu a policiju ne interesuje nece ni otiske da uzmu :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 12 Feb 2024, 06:51

Ja bih ti samo savetovao-ako hoces da ides, idi sto pre. Svaka sledeca godina ce ti biti sve teza.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 357
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 12 Feb 2024, 08:44

Dragvorl je tacno rekao.

N_L
prema onome sto sam procitao mislim da si zreo za selidbu.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8374
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 12 Feb 2024, 08:52

Ovako mamuran sam prvo pročitao "zreo za ženidbu" :)
A verovatno je i to ;)

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 12 Feb 2024, 09:31

I ja sam to procitao :-|

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 12 Feb 2024, 10:13

Pa dobro, nije ni to loša varijanta, prvo ženidba, pa selidba. Udvoje je nekako sve lakše.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 12 Feb 2024, 10:57

Samo ako je druga strana saglasna :)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mix024 » 12 Feb 2024, 11:01

Nervira te puno stvari koje i mene užasno nerviraju. Pre svega nekultura i bahatost.

Isto tako sam jako blizu odlaska, jer se ovde stvari definitivno neće promeniti za vreme naših života.

Jedino što me ovde još drži je što sam uložio svojih 25 godina u razvoj naše firme, od koje živimo solidno.

Po svemu što si napisao, pakuj se i kreći.

Na kraju krajeva i da tamo nešto ne bude OK, nije smak sveta, uvek imaš gde da se vratiš.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 12 Feb 2024, 11:23

Ti imaš 40+ godina, firmu , sredjen život itd.
Ne vidim neku logiku da sad ideš i počinješ sve ispočetka. Na tvom mestu bih radije gledao da se preseliš na more...
Ja recimo svaki slobodan trenutak idem na vikendicu. Tamo mi prija mir i tišina, i da sam daleko od grada i buke. Kad deca malo porastu, prebaciću se u BD na more.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 12 Feb 2024, 11:37

Meni je od svih tih vecih EU gradova Bec nekako najvise legao. Jeste zimi hladnije nego kod nas ali ne bi crk’o od hladnoce. Kad je toplo, ume fino da opali sunce sto ja volim Za mnoge stvari dovoljno blizu a opet dovoljno daleko.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 12 Feb 2024, 11:58

member je napisao:Ti imaš 40+ godina, firmu , sredjen život itd.
Ne vidim neku logiku da sad ideš i počinješ sve ispočetka. Na tvom mestu bih radije gledao da se preseliš na more...
Ja recimo svaki slobodan trenutak idem na vikendicu. Tamo mi prija mir i tišina, i da sam daleko od grada i buke. Kad deca malo porastu, prebaciću se u BD na more.
Pa, vidis da je coveku pun kufer svega. Ima on jos dooosta zivota ispred sebe, pogotovo ako mu i tamo dopi*di moze da se vrati u porodicnu firmu.
Jos ako bude radio u "struci", taman da usavrsi porodicnu firmu.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mix024 » 12 Feb 2024, 12:18

blaugrana je napisao:
12 Feb 2024, 11:58
member je napisao:Ti imaš 40+ godina, firmu , sredjen život itd.
Ne vidim neku logiku da sad ideš i počinješ sve ispočetka. Na tvom mestu bih radije gledao da se preseliš na more...
Ja recimo svaki slobodan trenutak idem na vikendicu. Tamo mi prija mir i tišina, i da sam daleko od grada i buke. Kad deca malo porastu, prebaciću se u BD na more.
Pa, vidis da je coveku pun kufer svega. Ima on jos dooosta zivota ispred sebe, pogotovo ako mu i tamo dopi*di moze da se vrati u porodicnu firmu.
Jos ako bude radio u "struci", taman da usavrsi porodicnu firmu.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
@member

"Pročitao" si me baš dobro. Neki krajnji plan jeste selidba na more, (prema mogućnostima u Grčku), ali ima još da se radi do toga.

@blaugrana

U pravu si i ti, ali me uvek zakoči koliko sam vremena, truda, znoja uložio u "moju" firmu, sada je vodimo brat i ja. Loša stvar je što sam ja ipak veći nosilac rada firme i osetilo bi se da me nema, a u široj slici nije u pitanju samo firma, već i radnici i njihovi poslovi.

Druga stvar je što smo isto toliko uložili i u ženinu firmu ona i ja, a i ona radi solidno.

Već sam sve imao rešeno i dogovoren posao u struci, poslat ugovor, samo da ga potpišem, sa ekstra dobrom platom, u ekstra firmi u mojoj oblasti rada, u Minhenu. Trebalo je da počnem 01.10.2023.

Na kraju sam ipak odustao i rekao da više ne razmišljam o odlasku. Međutim crv i dalje radi, stvari se ne menjaju...

Da nemamo ove dve firme, davno ne bih bio ovde.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 12 Feb 2024, 16:12

To su detalji koje samo ti znas. ;)
Kao sto svako ima svoje detalje. U svakom slucaju uradio si onako kako ti se cini najboljim.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 12 Feb 2024, 16:50

Onda gledaj cerku da posaljes vani (ako zeli), skinuces sebi teret sa glave. Uvek ces imati izgovor da odes i da malo osetis i vani kako tece zivot.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 12 Feb 2024, 17:07

Pa baš zato što ima dosta života ispred sebe, i dosad je rešio važna životna pitanja, stambeno i materijalno je situiran itd. Meni je logičnije da sada treba sebi da skocka život sa što manje frke, trke,stresova, nervoze itd. Treba da uživa u životu narednih 40 godina,a ne da okreće život naopačke i da se cima po Nemačkoj.
Ja tu ne vidim svrhu traženja hleba preko pogače.
To je neko moje mišljenje i ne mora da znači da je ispravno.
To što mu je pun kufer svega u Srbiji, e pa jebiga, napuniće mu se neki drugi kufer i u Minhenu ili bilo gde da ode.
Prodje nam svima život u trčanju za parama i boljim životom. Treba znati kada stati, malo odmoriti, sačuvati glavu i zdravlje.

Odgovori