Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 01 Okt 2022, 19:12

Ima li neko da dolazi iz Nemačke u skorije vreme, a da nije pun sa stvarima da mi nešto donese?

Hoću da uzmem ovaj odvlaživač. Kod nas je 32.000 din, a u DE košta 130 evra. Prilična razlika.

TROTEC TTK 54 E Dehumidifier (Max 18L/Day) Suitable for Rooms up to 78m3/40m2 Dehumidifier and Air Purifier https://amzn.eu/d/7aUibFD
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 01 Okt 2022, 19:23

Da dolazim u skorije vreme, radi bih ti poneo to, nikakav problem, ali na zalost, ja zimi ne idem za Srb.

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od zdushan » 01 Okt 2022, 20:32

trojanac je napisao:Ima li neko da dolazi iz Nemačke u skorije vreme, a da nije pun sa stvarima da mi nešto donese?

Hoću da uzmem ovaj odvlaživač. Kod nas je 32.000 din, a u DE košta 130 evra. Prilična razlika.

TROTEC TTK 54 E Dehumidifier (Max 18L/Day) Suitable for Rooms up to 78m3/40m2 Dehumidifier and Air Purifier https://amzn.eu/d/7aUibFD
Jel slucaj pvc stolarija+demit fasada+veš žena redja unutra na susilicu+ dolazi zima?
:)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 01 Okt 2022, 20:38

Nije tako strašno. Spašava nas kombinovana mašina za pranje i sušenje. Ali prosto ulazi puno vlage spolja plus ova što mi pravimo. Koristili smo jedan takav uređaj poslednja dva meseca, posle poplave u stanu. I baš se oseti da je prijatniji vazduh u stanu. Tako da kupujem obavezno samo ne bih da dajem duplo više novca ako ne moram.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od zdushan » 01 Okt 2022, 21:04

Imas i one pasivne sprave sa nekim gelom. Plastične kutije. Neverovatno koliko vode skupe..
Moja sestra ima problem koji sam opisao.. Čudim se uvek koliko vode proizvede u stanu..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 01 Okt 2022, 21:21

Sve znam ali ovi uređaji su znatno bolji jer mogu da skupe više u toku 24h. Evo saznao sam upravo da je u Metrou u Nemačkoj ovaj uređaj 109 evra.

Kod nas 270 evra.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12303
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 01 Okt 2022, 21:37

I meni treba nesto za kupatilo. Skoro sam ostrugao silikon sa kade zbog plesni i zalio novi. Hteo bih nekako da predupredim to.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45767
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 01 Okt 2022, 21:40

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 01 Okt 2022, 21:57

Hvala Gezo. Znam da ima raznih, tražio sam. Ovakvi jeftiniji su za 15 kvadrata. Meni treba jači koji pokriva 40 kvadrata. Tu je razlika.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45767
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 01 Okt 2022, 22:03

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 01 Okt 2022, 22:13

Znam i to.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 01 Okt 2022, 23:51

ljuba je napisao:
16 Sep 2022, 19:58
Kako se nekada živelo na zapadu :)

...
Komentar sa malim zakašnjenjem:

Meni je najupečatljivije kako su se stvarala materijalna dobra u vreme pre (mnogo, mnogo pre) industrijskog doba. Kome je nešto bilo potrebno, morao je naći i kupiti materijal, a zatim to što mu treba napraviti sam, ili angažovati zanatliju.

Da ne širim previše priču, ali industrijalizacija u 18, 19 i 20. veku je donela i dobre i loše stvari. Odeća, obuća i druga roba široke potrošnje su postali mnogo jeftiniji i pristupačniji. S druge strane, industrija je "ubila" zanatlije. Setimo se samo kako je na tržište uticao Čeh Bata i njegove fabrike jeftine obuće širom sveta (od Borova u Jugoslaviji do Batanagara u Indiji). Još je to bilo početkom 20. veka, znači u već zrelom kapitalizmu.

Industrija je donela i radničku klasu - proletarijat, koja je tek posle 2. svetskog rata počela pristojno da živi. U 19. veku je život radnika često bio gori nego ovog siromašnoj antičkog seljaka iz prvog primera, ili čak robova. I u srednjem veku i feudalizmu koje obično smatramo "mračnim", seljaci-kmetovi su prilično lagodno živeli u odnosu na potonje :) radnike. Imali su propisan procenat poljoprivrednih proizvoda koji su davali vlasniku zemlje-feudalcu, i koliko dana godišnje su morali da rade na "opštim" poslovima van "svog" poseda.

Počinjem da zvučim kao Marks i Engels i njihovo delo "O položaju radničke klase u Engleskoj". :kezo: A to ne bih voleo, jer su dela ove dvojice, iako su tačno prikazala tadašnji kapitalizam, postala ideološka osnova za razvoj komunizma, koji ne smatram dobrim sistemom. Često ljudi kažu da je ideja bila dobra, ali sprovođenje loše. Ne - ideja komunizma je loša sama po sebi, jer se bazira na tome da svi proizvode koliko mogu, a troše koliko im treba. To može da funkcioniše kod pčela i mrava, ali je potpuno protivno ljudskoj prirodi i zato neostvarivo. Sa ljudima je jedino pravedno: ko koliko doprinosi, toliko i dobija.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 02 Okt 2022, 00:39

To kako kažeš da zvučiš po meni nije loše. Što bi bilo loše uočiti istinu - za položaj radnika. A komunizam bi bio tek nastavak te priče - kako situaciju popraviti. Jedno od ponuđenih rešenja.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8363
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 02 Okt 2022, 02:49

Trojanac, a da li si probao da klimu uključiš u režimu sušenja vazduha? Svi znamo da to radi u kolima, ali kad razmišljaš o klimi u kući samo ti je na umu grejanje i hlađenje.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29977
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 02 Okt 2022, 07:26

Da, leti je stalno u tom režimu jer tad i hladi. I to radi super. No osim što mi sad ne treba hlađenje, klima je u dnevnom boravku, a ovaj uređaj ide u dečiju sobu gde nemam klimu.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori