Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od cozmo » 10 Avg 2022, 19:57

Srbija VS Italija. Inace isto Monini ulje kao u Maxiju je 6,49 evra svugde, na akcijama 5,49e. Cene testenina, hleba i raznih drugih proizvoda (kremovi, dzemovi, kafe, sirevi, ma bukvalno sve osim voca i povrca je jeftinije nego kod nas):

Slika
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 10 Avg 2022, 20:56

Posto su maline u italiji, šljiva ili kukuruz?

Porediti lokalnu cenu artikla u zemlji koja je najveći izvoznik tog artikla na svetu sa zemljom u kojoj to uopšte ne raste nije baš smislena matematika.

BTW nađe se kod nas litar maslinovog ispod 1000din, nije Monini, mada nisu oni nikakav reper kvaliteta.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 10 Avg 2022, 21:09

Ja koliko idem po raznim zemljama, najvise sto sam primetio da je skuplje nego u Srbiji je voce i povrce, za meso verovatnoisto mada to ne znam (sem u Svici, tamo je bruka skupo). Voce bude duplo skuplje ili je bar bilo, ali je vrlo interesantno da je uvozno, recimo juzno voce duplo skuplje. Znajuci da smo malo trziste, cini mi se da je to voce losijeg kvaliteta pa samim tim jeftinije kod nas, jer sva ostala uvozna roba je uglavnom skuplja kod nas.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od lami » 10 Avg 2022, 21:51

To vidis da li imaju ove Derbi banane koje su kod nas ili Dole koje su znatno skuplje.
Takodje se secam da sam jednom probao spanske pomorandze, ono je neverovatno koliko su one bile bolje od grckih, ali im je cena bila veca, a kome ces to da uvalis izuzev u par ekskluzivnih radnji.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od cozmo » 11 Avg 2022, 09:42

nidza je napisao:
10 Avg 2022, 20:56
Posto su maline u italiji, šljiva ili kukuruz?

Porediti lokalnu cenu artikla u zemlji koja je najveći izvoznik tog artikla na svetu sa zemljom u kojoj to uopšte ne raste nije baš smislena matematika.

BTW nađe se kod nas litar maslinovog ispod 1000din, nije Monini, mada nisu oni nikakav reper kvaliteta.
3,5-5 evra ono pakovanje, kako gde.

Druga stvar, hleb je jeftiniji, testenina je jeftinija, masa proizvoda koji se koriste masovno - med, dzem, sirevi itd. Cak i margarin, neka srednja cena je 1,59 e.

Sirni namazi su skuplji, mleko zavisi od 1 do 2 evra, ali toliko je i kod nas. Keksevi su jeftiniji, cokolade isto.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Kabal
Postovi: 2883
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kabal » 11 Avg 2022, 10:16

Ozbiljna kolicina nase psenice se izvozi u Italiju, zato je dobra testenina

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 14 Avg 2022, 14:58

Sipa, ne žali.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 14 Avg 2022, 15:07

Evo kao dali im (seljaci) par nedelja gratis (od vecih akcija) kao dobra volja dok se ne vrati vlast sa odmora da vide da li ce imati nesto pozitivno da im kazu (a nece) pa videcemo kakav ce biti septembar… Inace stalno kao hoce da ganjaju krivicno seljake, a u poslednji sekund uvek prestanu. Inace seljaci su toliko izuzetno jako organizovani da ni jedna firma nece da radi za policiju na uklanjanju djubreta i vozila. A kamo li bilo sta ostalo…

PS: Inace danas su me ponovo odusevili Holandjani. Ispao mi na ulici s22+, ja ga pozovem posle pola sata covek kaze bas sam hteo da odnesem telefon u policiju, nadjemo se ispred prodavnice i vrati mi ga. Nije hteo da uzme ni 10 eur za pice. Samo je proverio da li mogu da otkljucam i bez reci mi vratio. To mi je vec 3 put sa velikim sumama. Pre 10 godina zena u prodavnici ostavi torbicu sa 800 eur, zovu nas posle 2h i kazu dodjite da pokupite torbicu, i pre 7 godina tasti u Ikei ispadne novcanik sa 400 eur. Na pola obilaska je neko proziva preko razglasa, svaki cent je bio tu. Svaka im cast…

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 14 Avg 2022, 15:13

Te priče pričaju starije generacije za ovde, a ima toga i sada al ono, mislim da više se doživi kao pozitivni izuzetak...

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 14 Avg 2022, 15:30

Bilo nekad kod nas i nikad vise... Na zalost.
Kod nas jos da mogu na oci rodjene bi ukrali novcanik, tasnu ili bilo sta drugo...

Ford S-Max 2,5t


ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 14 Avg 2022, 15:55

Ima ludaka i kod nas, evo ja nasao torbicu pre par godina sa 500+ eur i nasao vlasnicu i vratio joj bez da sam uzeo nagradu.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 14 Avg 2022, 16:04

Moj Otac je par puta nasao na zeleznickoj stanici u Frankfurt par puta novcanik sa sve pare i dokumenti, i uvek vratio, a isto mu se desilo da je on izgubio novcanik sa vecom svotom novca, i naravno, vraceno sve, ipak je to bilo krajem 70-tih.
Nada ne umire, jos ima postenog sveta, svuda,ali na zalost, retko.
Ja licno, uvek bih vratio sve, nema veze sta god da nadjem.

Ford S-Max 2,5t



Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 14 Avg 2022, 16:16

Ako ima trag da dodjem do vlasnika, uvek bih, tako sam kao klinac pocetkom 2000tih vratio oko 200 DM koje sam nasao u novcaniku u moru u CG. Do vlasnika sam dosao tako sto sam zvao video klub cija je clanska kartica bila unutra, pa oni dali fiksni tel stana u Pg, pa se javila njegova mama... i tako u krug :)

Al da nadjem torbu sa parama bez dokumenata, pa da nosim u policiju... nisam bas siguran gde bi to zavrsilo

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 14 Avg 2022, 16:21

Kao Tesna Koza, Pantic i Sotir SlikaSlikaSlika

Ford S-Max 2,5t



Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 14 Avg 2022, 16:50

^ Ahahaha, al kako je ovo dobro...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Odgovori