Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12302
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 22 Feb 2020, 12:26

Kako takva zemlja ima tako losu pokrivenost i nizak nivo usluga? Ranije sam se osecao prevarenim svaki put kad placam racun za mobilni, kasnije sam shvatio da mi ipak sve fercera bez problema i da mi je sve dostupno uvek.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 22 Feb 2020, 14:38

A da vidis tek u Kaliforniji hit, nema mreze u jednom od najskupljih delova drzave, moras izlaziti na dvoriste da bi imao signal. Ne znam da li se ista popravilo od 2010 kad sam bio zadnji put, ali sumnjam.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 22 Feb 2020, 14:52

Ovo u vezi laganja.
Nije da su lažovi nego su dvolični licemeri.
Obično je to u situaciji gde je on "iznad" tebe, ili ga ni na koji način ne možeš ugroziti i naneti mu neku štetu i gde ga ne košta ništa ako te slaže i pravi te budalom. Jednostavno, tako mu je mnogo "jeftinije" i komfornije da te magarči nego da ti bilo šta objašnjava na ljudski način.
Pa se ti posle misli i češi po glavi, šta i kako.
Naravno, to ne važi za policiju, lekare itd. Tu su surovi i brutalni. Meni su jednom u bolnici odmah na prijemu rekli da mi E-card ne važi i da bi bilo dobro što pre da ozdravim jer inače će skupo da me košta.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Feb 2020, 15:26

member je napisao:
22 Feb 2020, 14:52
Nije da su lažovi nego su dvolični licemeri.
Obično je to u situaciji gde je on "iznad" tebe, ili ga ni na koji način ne možeš ugroziti i naneti mu neku štetu i gde ga ne košta ništa ako te slaže i pravi te budalom. Jednostavno, tako mu je mnogo "jeftinije" i komfornije da te magarči nego da ti bilo šta objašnjava na ljudski način.
Svaka cast. Nisam znao tako da se izrazim ali to sam hteo da kazem.
Jos da dodam, ako znaju da ne mozes da proveris da li je to istina, tek onda te zahebavaju.

Ja garantujem da je bilo ko sa ovog foruma na visem mentalnom razvoju od mojih dispecara i da bi ih provalili svako put kad slazu, kao sto ja uradim. Toliko su gupavi da misle da su odnosi medju svim kolegama hldni kao medju Svabama i onda kad uporedim price i cinjeince sa mojim kolegama Makedoncima ispada da nas magarce kao konje, al aj sad ti dokazi... Ne mozes, vec mozes i ti njih da podjebavas na nekom nizem nivou, ali ti dusa srce na mestu :D

Evo konkretan primer, izmene mi turu za 360 stepeni u sred dana, poludim jer umesto da budem kuci u 4, bicu kuci u 8. Dodjem na krajnje odrediste gde treba da se nadjem sa kolegom Poljakom i zamenim prikolicu sa njim, ali on nije tu. Zovem moju dispecarku 3 puta, zovem glavnog disepacara 3 puta, zovem moju dispecarku na privatan broj 2 puta, zovem gazdu jednom, niko se ne javlja. Nece govna da se jave. Ja posaljem poruku preko telematika (stize svima u firmi) da ako kolega ne dodje za 10 min, da se vracam nazad u firmu (200km) bez da sam uzeo drugu prikolicu. Za 15 sekundi zovu meee sve okeee, zvace odmah kolegu, da sacekam 2 minuta... Znaci kad se radi o njihovom dupetu onda se javljaju. E to me nervira, govna pokvarena.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6740
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Feb 2020, 15:33

Zato treba dobro nauciti sistem... Kada pocnes da ga koristis sve ide dosta lakse. Najgora je inicijalna inercija i mentalno prilagodjavanja :) Sve ide posle lako :) Nisu oni g***a nego tako to funkcionise :) na zalost i srecu :) istovremeno... A samo se treba truditi da bas ne budes onaj sa jeftinijim ulaznicama :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Feb 2020, 15:49

I ti si sve u pravu, ali tek 8 meseci sam ovde, doci ce to na svoje, polako :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 22 Feb 2020, 16:18

ljuba je napisao:
22 Feb 2020, 15:33
Zato treba dobro nauciti sistem... Kada pocnes da ga koristis sve ide dosta lakse. Najgora je inicijalna inercija i mentalno prilagodjavanja :) Sve ide posle lako :) Nisu oni g***a nego tako to funkcionise :) na zalost i srecu :) istovremeno... A samo se treba truditi da bas ne budes onaj sa jeftinijim ulaznicama :)
...ali reći nisu oni go*na nego to tako funkcioniše, je bezveze. Tako se isto može reći za bilo šta i kod nas, pa opet skoro niko ne opravdava nego kritikuje i pljuje. Ne vidim zašto isto ne bi govorili i za Švabe..
Sasvim je ok reći licemeru da je to, i ovde i tamo. Ako nećemo da kažemo, i čekamo trenutak da provalimo sistem i bude nam lakše, onda se to može i kod nas po principu ''snašao se čovek''.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6740
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Feb 2020, 16:26

Pa izmedju snasao se covek i sistem tako funkcionise se nalazi okean. Ali sistem jednostavno definise neka pravila ponasanja, koja skoro svima idu u korist. Kao i svaki sistem ima mana i prednosti, ali je bar sistem, nije snasao se covek... Prema tome u jednoj recenici si spoijo nespojivo..

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 22 Feb 2020, 16:39

^^
Nisi ti razumeo suštinu. Ukratko, sistem funkcioniše da svako gleda svoja posla i neće da se cima ni za milimetar niti za sekundu, ako to utiče na njegov ritam.
I ja se sećam kad sam tako prvi put "promašio".
Imao termin u 10h, i nešto me omelo i stignem u 10:15h, i ona riba u kancelariji neće da me primi. U tom momentu nije ni imala stranku, bila je slobodna, mogla da me primi bez problema ali nije htela, nego mi zakaže novi termin.
Doduše, da se zovem Wolfgang, verovatno bi me primila bez po muke, ali eto, može joj se.

A inače ,isterivanje bilo kakve pravde se uvek završi na isti način.
Toga tamo jednostavno nema.
A i ovo što reče Gagi, šamaranje na telematiku...ako mu to predje u naviku, to se završava tako što će mu dati bolje radno mesto, ili će mu reći dovidjenja.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 22 Feb 2020, 16:51

Apropo isterivanja pravde, skoro sam iz prve ruke cuo pricu kako su u Svici pokusali da proguraju neku protivzakonitu pricu za prekovremene sate u jednom vecem trgovinskom lancu. Dakle APP varijanta, kao kod nas. Neko od zaposlenih (Svajcarac) je nazvao advokata, i vec sledece nedelje je taj pokusaj uvodjenja prekinut u firmi. Sta bi bilo da je neki Balkanac pokrenuo i da li bi uopste mogao da pokrene...

Apropo isterivanja pravde, uglavnom ko tu strci prvo ga pozovu na razgovor, pa ako ne uspe onda crveni karton. Par kolega iz bivse firme su imali taj slucaj.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 22 Feb 2020, 16:53

Šta znam ne gledam to tako, ali ok možda ako odem promeni mi se perspektiva.

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 354
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 22 Feb 2020, 17:27

Birokratija je poebna prica,posebno za nas sto imamo deficit po pitanju jezika. Slicno je i domacima ali su opet u velikoj prednosti zbog jezika jer se sve informacije mogu naci na puno mesta i lako mogu da se verbalno izbore ako neko pocne da ih zavlaci. . Greske prave non stop i to tako uglavnom prolazi kod stranaca koji nemaju dovoljno znanje jezika da se sami izbore ili nemaju advokatsku podrsku,koja se moze dobiti "dzabe" uz redovno uplacivanje pravne zastite ( oko 10-20e mesecno).
Sto se tice mentaliteta to je po meni 100 ljudi 100 cudi,kao i svuda. Ima onih koje ne bih usranim stapom pipnuo pa sve do onih kod kojih imas osecaj da se znamo vec 100 godina, sto kazu kod nas pravi ortaci.
Ja sam nedavno dve cure ,nemice na poslu totalno odjebao sto se tice bilo kakve komunikacije osim strogo poslovne,ovaj put totalnim ignorisanjem i totalnom podelom posla,nista drugarski.Nekad treba nasuprot ignorisanja to odraditi glasno i jasno da svi cuju.Na proslom poslu sam se pred 7-8 kolega svadjao sa likusom zaduzenom za personal da bi na kraju posle svega(3-4 meseca) kad sam dao otkaz doslo do toga " kazi sta hoces da ostanes"
Kad se tako covek postavi i pokaze im da je dosta i da znas da ne moras da trpis ako te zajebavaju i da posla ima na svakom cosku onda je drugaciji odnos....
Naravno preduslov za sve ovo je da covek zna da dobro radi ono za cega je zaduzen i da sa te strane nema problema.

Sto kaze Gagi, ima minusa ,ali se sa njima covek moze u vecini situacija na neki nacin manje-vise izboriti.

Sad se bakcem sa birokratijom vezanom za otvaranje firme.... Ljudi moji ,meni je to i u Srbiji bilo katastrofa na maternjem jeziku, a tek ovo sad,glava mi puca samo kad vidim da moram nesto da se bakcem po tom pitanju, a tek je pocetak.
Opet srecom ima cestitih ljudi svuda,pa hoce i da pomognu kad vide da skripi sa jezikom.
A naci kvalitetnog knjigovodju i savetnika za porez a da je pritom slobodan za nove klijente.... igla u plastu sena. :glavomuzid: :glavomuzid:

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 22 Feb 2020, 18:45

Dokle god ljudi smatrali Nemce nekim "vanzemaljcima" tako ce biti.

Oni su isti kao i svi ostali, samo imaju uredjen sistem.

Treci dan na poslu sam uvideo da nista to nije razlicito od nas. I ovde se 'vataju krivine, o "bolovanjima" da ne pricam...

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
rele
Postovi: 354
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 22 Feb 2020, 19:17

Da, bolovanja su posebna prica. Mislim da po zakonu mogu 2 dana da se uzmu kao bolovanje a bez lekarskog izvestaja i nekog posebnog pravdanja.
Jos kad sam dosao rece mi jedna nemica koja je tad bila pred penzijom da je to sasvim normalno i da cesto one koji to ne rade smatraju " cudnim".

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Feb 2020, 19:26

Meni jedan Hrvat rekao da samo odes kod lekara i kazes da imas proliv i da odmah dobijas 5 dana bolovanje, odes u ponedeljak i eto :kezo:

Naravno ovo je rekla kazala, sprdnja :D

Nisam jos to radio, ali kako su krenuli da nas zezaju nece mi biti zao nisamlo, kucni lekar mi je poreklom iz Bosne :)
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori