Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Krojf
Postovi: 80
Pridružio se: 24 Jun 2020, 15:37
Garaža: Citroen C5 Business line

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Krojf » 18 Avg 2020, 09:39

Ima ljudi kojim ne prija inostranstvo. Jednostavno im ne legne, ali i one priče nema tamo života, druženja... Ti ako hoćeš naćićeš društvo bilo gde.

Meni tetak kaže svi koji budu tamo dugo polude, imamo radno odelo i pidžamu. I onda sa strane neko ko ga sluša i ne zna da on radi od jutra do mraka i zadovoljan je sa četvrtinom onog što prvi njegov sin zaradi preko pomosliš u pravu je čovek.

Ne trebs generalizovati ni banalizovati stvari. Ja bih voleo da mogu u Srbiji da živim , ali i nemam taj trip da mi je da se vratim... Da me sahrane u selu i slične stvari.

Ljudi sve više odlaze jer vide da neće biti bolje.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 18 Avg 2020, 09:57

Povrće, voće i meso su ovde (u mom slučaju AT) skuplji a često kupujem kod discountera da ne bi neko mislio da zbog toga to toliko košta.

Ja volim maline, srećan sam kad god ih nadjem ispod 10 evra po kg, češće je bliže 15 ili 20 evra za kilogram. Ovde je prosek za kilo voća 3-4 evra, tipa neko obično voće poput nektarina ili sl., dole to ipak ne košta toliko.

Meso, mleveno je tipa 6-7 evra na sniženju, kila belog mesa bliže 10ak (sniženo na 7.5-8 evra I sl). I nekim stejkovima od 18, 25 ili 40 evra po kg da ne pričam jer to (bar ja) ne kupujem često. O ceni ribe da ne pričam, sveža riba za 10e po kg ne postoji, ili da ne idem u detalje oko nekih specifičnih namirnica.

Ako nekom igra ulogu da li daje 100e više ili manje na hranu za mesec dana ovde, taj čovek treba da menja posao jer o tim stvarima ne bi trebalo da se diskutuje.

Sistem ti daje višu platu, ali samim tim su i cene više. Uvek je bitna priča, gde god da živite, koliko minimalnih dohodaka zarađujete. Sa minimalcem je u svakoj zemlji borba.



Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23815
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 18 Avg 2020, 10:07

pedja je napisao:
18 Avg 2020, 09:20
Moj paša je majstor. Svašta radi, ali je tamo (u DE) otišao da montira grejanje.

Polomili su se da ga odvedu. Dolazili na razgovore, sredili papire, školu jezika, "našeg" čoveka za kontakt u svakom momentu.

Odlučio je da se vrati u SRB, po isteku ugovora, iako je tamo došao na gotovo (počevši od stana), plus su mu tamo rođeni brat i neko društvo, u istoj firmi. Iskustva su mu mešana. Svakako uvek može opet otići.

T-T
Price su razne, ali je cesto problem sto ljudi izostave neke detalje. Mozda jer su otisli sami, a zena kuci ostala ili ni nemaju zenu, ili ne mogu bez nacina zivota kao kod kuce, ili je lova u pitanju ili jos x razloga. Monter za grejanje koji cemu valja ce uzeti vrlo solidne pare i u Srbiji, pitanje da li se takvim ljudima isplati ici ako su solo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19285
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 18 Avg 2020, 10:15

Paša je valjda ženine sestre muž, tako da valjda ima ženu :)

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 18 Avg 2020, 10:21


Krojf je napisao:Svako ko želi na brzinu da zaradi lovu preko mislim da je to vreme prošlo. Najveći problem je ako imaš nekog ko je tamo došao sedamdesetih pa ti soli pamet kako da uštediš, kako ovo kako ono...

Imam jedan život i ne pada mi na pamet da se vozim tramvajem da bih preko leta pravio vilu, radionicu, neke pomoćne zgrade i lavove po ogradama....

Treba biti realan prilikom odlaska i postavljati što niže standarde sebi da bi vremenom kako ti plata raste i sam kvalitet života bio bolji i da ti u glavi bude ej ja napredujem, polako....

Zalete se ljudi često na razne stvari, često baš na automobile i onda posle tri meseca shvate da im je za start bio dovoljan i golf 7 koji je takođe luksuz ali koji možeš da nađeš i za 120 evra mesečno a ne Audi A6 koji će te sa porezima i gorivom izaći pola plate.

Ja sam gurman, volim ukusnu i kvalitetnu hranu ali ne znam da li sam ikada za svoju porodicu potrošio više od 120 eura sedmično. Sa sve slatkišima, voćem, mesom....

A priče ljudi da je sve skupo u inostranstvu ne slušajte jer sem hleba sve je jeftinije nego u Srbiji.
Bas tako.
Sve sam sebi isto tako postavio cilj itd... I eto, ide se napred.
I istina živa kako se ljudi koji tek dodju zalete u kredite sa autima, strasno, ali svako zna svoje.

Gesendet von meinem EVR-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 10:22

Suprug od koleginice radi u DE na varenju nekih cevi, 3 m tamo pa 3 u NS, prezadovoljan je.

Off...

Naleteh sada na sliku od pre 3-4 godina, sedimo pored Luvra, prvi i jedini do staklene piramide, cene...


U Parizu je skupo meso, slično ovom što kaže Risto u AT. Junetinu, teletinu da ima ukusa nisam mogao naći ispod 18-24 e kg, nema šanse. Jedino Turci imaju perfektnu jagnjetinu 13-15e kg i stvarno se može uvek naći sveža, pogotovo kod jednog što mu se radnja zvala Konstantinopolj.

DSC-0103.jpg
DSC-0103.jpg (62.99 KiB) Pogledano 931 put
DSC-0102.jpg
DSC-0102.jpg (59.85 KiB) Pogledano 931 put


@Krojf

Svaka čast ako Vas 4-oro trošite samo 120e sedmično na hranu i to da je ok.

Sestra, zet i dva sina 11 i 13g u FR nikada nisam video sedmično ispod 180-230e i to najnormalnije onako sadržano fino kako treba kao svaki normalan čovek.

Korisnikov avatar
Krojf
Postovi: 80
Pridružio se: 24 Jun 2020, 15:37
Garaža: Citroen C5 Business line

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Krojf » 18 Avg 2020, 10:36

@Puzo81
Sve zavisi gde ko šta kupuje.

Ko hoće može ozbiljno da uštedi na hrani ako može da je skladišti, ja to ne radim jer ne volim meso iz zamrzivača ali primera radi u klanici gde nabavljam pršute možeš lagano par puta godišnje da uzmeš prase od 18 do 20kg za nekih 25 do 30 eura. Kod turaka džakovi sa 10kg recimo bataka koštaju 10 evra. Tako da mislim da može i ispod ove cifre od 120.

Normalno ne može se ni porediti Roterdam i recimo Minhen.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 10:52

Turci su nam najpribližniji sa hranom dok sam bio tamo i brzo sam se navikao. Dok Francuzi samo salate, testenine

Bez lagerovaranja, nema smisla, bude bez ukusa, standardne kupovine, Auchan, Careffour...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6766
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 18 Avg 2020, 11:04

Pricate o najjeftinijem zivotnom trosku - hrani :) Ako se ne izlazi cesto skoro je zanemarljivo u ukupnim troskovima :) Zivot na zapadu je kao monopol, cekas da obrnes krug, sve potrosis, nesto ulozis i cekas da profitiras u buducnosti, ali gomilanje para je u potpunosti nepotrebna misija :) a i nema se potrebe, kada radi ima se para i onda uzivanje a kada ne radi manje se uziva i to je to :) A ko zeli da divlja uvek ima posla u kriminalu :)
Poslednja izmena od ljuba u 18 Avg 2020, 11:10, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 11:08

Izlasci, restorani, izleti...baš baš lepa para treba tamo što se retko praktikuje da se ne lažemo!

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6766
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 18 Avg 2020, 11:12

Pa nije bas tacno, sve zavisi na kom nivou :) zelis da izlazis... Za sve ima po nesto. Ko ne divlja moze bas lepo da uziva za male pare....

Korisnikov avatar
Krojf
Postovi: 80
Pridružio se: 24 Jun 2020, 15:37
Garaža: Citroen C5 Business line

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Krojf » 18 Avg 2020, 11:13

Pa kapiram da ljudi koji idu sa namerom da zarade ne izlaze, mislim na noćne izlaske. A i toga ako se dotaknemo koka kola je 1,5 u kafićima a kod nas ne verujem da je jeftinij, ovo govorim za dnevnr izlaske.

A i kurve nisu skupe da se čovek osladi s vremena na vreme. :D

Ja i kad idem u restoran to je ili italijanski ili turski, eventualno neki američki roštilj i sve ispod 20 evra po osobi je pesma.

Mada više volim vikendom sam da se bakćem oko roštilja sa društvom.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14197
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 18 Avg 2020, 11:17

dragvorl je napisao: Price su razne, ali je cesto problem sto ljudi izostave neke detalje. Mozda jer su otisli sami, a zena kuci ostala ili ni nemaju zenu, ili ne mogu bez nacina zivota kao kod kuce, ili je lova u pitanju ili jos x razloga. Monter za grejanje koji cemu valja ce uzeti vrlo solidne pare i u Srbiji, pitanje da li se takvim ljudima isplati ici ako su solo.
Kako Heinz reče, ima ženu, a i sina.
Međutim, imao je sve otvoreno da ih odvede, sve su Nemci činili da to i uradi. Nikakav problem sa te strane. Čak je i jezik dosta dobro naučio ovde, a tamo nadogradio.

U firmi mu radi i neko društvo odavde, plus brat rođeni (otišao god.ranije), sa kojim je i živeo tamo (odobrili su im, iako to ne rade inače sa Balkancima - princip je jedan zaposleni jedan stan). Dolazila im i majka, a i oni su više bili ovde nego tamo :D

Imali su dosta slobodnih aktivnosti van posla, čak i ekipu za fudbal. Nije sam u tuđini bio, niti je oskudevao u nečemu.

Nije se vratio da pljuje po DE, ali nije ni sve ekstra. Sabrao je i oduzeo, vratio se. Brat (mlađi) je ostao, za sada.




T-T


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 18 Avg 2020, 11:21

ljuba je napisao:
18 Avg 2020, 11:12
Pa nije bas tacno, sve zavisi na kom nivou :) zelis da izlazis... Za sve ima po nesto. Ko ne divlja moze bas lepo da uziva za male pare....

Slažem se :thumbup:


Ja sam se ukenj na srednjem nivou budući da sam gurmančina.

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 18 Avg 2020, 11:29

Meni je fascinantno kako sve moguce i nemoguce troskove znate tamo u evro. Nikad mi nije palo na pamet da racunam kolko nedeljno trosim na hranu i slicno, al kapiram da bi trebalo.

Odgovori