Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ji 4Tze » 24 Sep 2019, 20:33

jaksa je napisao:
24 Sep 2019, 16:11
Češka 1990 - zelenilo i sve skupa uredno, zgrade bez grafita...
Oni nisu imali bezvlašće i državnu mafiju kao mi
a i realno, nisu nešto preterano kreativni kao mi :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od klisko » 24 Sep 2019, 20:53

Pitanje za Nemačku: kako je definisano standardno radno vreme? Da li je na nedeljnom nivou 38-40 sati ili je dnevno 8, 8.5? Kako se uklapa pauza za ručak u to, da li se računa u radno vreme (koliko) ili je preko toga?
Sarađujem sa nekima i dobijam oprečne informacije, imam osećaj da stranci ostaju (mnogo) duže nego domaći.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 24 Sep 2019, 20:55

Pauza za rucak se nikad nije uracunavala u radno vreme kad sam radio tamo. Sat vremena pauze od 12-13 i to se naravno ne racuna u radno vreme. Stranci uglavnom vole prekovremene i lovu da uzmu, narocito ovi iz Istocne Evrope.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 24 Sep 2019, 20:58

Meni pauza od 30 min. ulazi u radno vreme. Da li cu da je iskoristim odjednom ili cu da "cepkam" je moj izbor. Ne radim duze od domacih.


Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk




Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 24 Sep 2019, 21:00

Kod mene u mešanoj ekipi, svi misle da ovi drugi ostaju duže. U principu, ne plaća se pauza ali uvek se ostane malo duže. Sat vremena zvanično, kako se dogovore ljudi ali Nemci poštuju 12-13 h da bude pauza.

OnePlus 6T via TT


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 24 Sep 2019, 21:07

Kod mene je full fleksibilno, gde se ne kucas nigde, niti ti iko meri vreme. Zvanicno je 40h nedeljno, kafe pauza i rucak ne ulaze u to. Mozes da izadjes kada hoces i odes do grada, ili da ostanes i radis od kuce ako cekas paket.

Bitno je da ostvaris ciljeve.

Inace nemam ni budilnik na telefonu, mada sam uvek izmedju 8 i 10h ujtru na poslu.

Interesantno je sto mi je skoro isto bilo i u Poljskoj i u Srbiji i to u drugim firmama.

I nema razlike izmedju domacih i gostiju.



Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk






Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od klisko » 24 Sep 2019, 22:02

Ovo što sam imao prilike da vidim, Nemci dolaze i odlaze prvi. Nisam nikome merio vreme, ali čini mi se da oni rade 8h, možda pola sata duže. Stranci (razni, uglavnom Indijci, ali ima baš svega) dođu na posao malo posle Nemaca, ali čini mi se da ostaju redovno 9h ili duže. Plus, u večernjim satima redovno stižu mailovi, 90% od stranaca, Nemci se jave samo kad je neko veće sr...
Možda je samo utisak pošto je Nemaca relativno malo. Hvala svima na odgovorima.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 24 Sep 2019, 22:13

Nemci odrade knjiski radno vreme, retko ko ostaje duze, to je iskustvo iz prosle i druge firme gde trenutno radim. Retko ko se javlja na telefon posle radnog vremena, sto je u Srbiji bio default, da ne kazem ocekivano.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 24 Sep 2019, 22:27

U Srbiji su nas (mene nisu, na srecu) terali nekada i laptopove u Grcku na more da nosimo. Nasi su bili veci katolici od pape vrlo cesto.

Ja mail gledam samo dok sam na poslu, posle iskljucim notifikacije do jutra, osim kada nemam nesto planski. Tako svi rade mahom. Tako su nam i rekli da radimo.

Po meni, nakon srpskog feudalnog kapitalizma, ovo cini zivot zivotom.

A i u Srb, kako naviknes sefa, tipa da odgovaras na mailove u ponoc, to ce i da se ocekuje nadalje.

Sve je u trzistu radne snage. Dok imas previse izbora, mozes da zezas i trazis svasta, cim se malo proredi, onda su drugaciji uslovi.

Poljaci su mi pricali da je kod njih 90ih bilo kao meni 2015. u Srbiji, dok nisu postali kriticni sa radnom snagom, pa su se uslovi odjedared prilagodili civilizaciji.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk





Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 24 Sep 2019, 23:02

Meni je nedeljno radno vreme 38,5 sati oduvek. Na poslu smo osam sati a računa se 7,7, mada je pauza pola sata. Prva smena od 0600 do 1412. Sa odeljenja odlazim u 1400,ovih 12 minuta je plaćeno vreme koje nisi na odeljenju zbog presvlačenja. Druga je od 1318 do 2130, ali sam na odeljenju u 1330 (presvlačenja, 12 minuta). Iz druge smene se obično izadje 15-20 minuta ranije. Nema kucanja, kartica i čipova. Ako se desi da se ostane duže (dešava se jaaako retko) sve beležimo preko softwera za plan rada (Breitenbach).
Noćne smene ne radim već više od 10 godina, a vreme u drugoj smeni od 20.00-do 21.30 se računa kao noćni rad. Tako može da se desi da ako recimo odradim 15 drugih smena u mesecu imam 22,5 sati noćnog rada a nisam radio ni jednu noćnu smenu. A samo na 22,5 sati tog "pseudonoćnog" rada je dodatak oko 100€ koji se ne oporezuju (na dodatke za noćne smene, nedelje i praznike se porez ne plaća).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 25 Sep 2019, 00:26

ikac2000 je napisao:
24 Sep 2019, 22:27
U Srbiji su nas (mene nisu, na srecu) terali nekada i laptopove u Grcku na more da nosimo. Nasi su bili veci katolici od pape vrlo cesto.

Ja mail gledam samo dok sam na poslu, posle iskljucim notifikacije do jutra, osim kada nemam nesto planski. Tako svi rade mahom. Tako su nam i rekli da radimo.

Po meni, nakon srpskog feudalnog kapitalizma, ovo cini zivot zivotom.

A i u Srb, kako naviknes sefa, tipa da odgovaras na mailove u ponoc, to ce i da se ocekuje nadalje.

Sve je u trzistu radne snage. Dok imas previse izbora, mozes da zezas i trazis svasta, cim se malo proredi, onda su drugaciji uslovi.

Poljaci su mi pricali da je kod njih 90ih bilo kao meni 2015. u Srbiji, dok nisu postali kriticni sa radnom snagom, pa su se uslovi odjedared prilagodili civilizaciji.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Poljaci mi pricaju da je tamo do sredine 2000-ih i mozda malo kasnije bio problem za posao, mnogi nisu mogli da nadju drugo nego policija i slicno. Sada dosta rade napolju a i kod kuce su sve bolje plate.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 25 Sep 2019, 08:49

Kod mene u firmi ima bas bas Poljaka. Kazu preko nedelje sva sela u Poljskoj prazna, kad dodje vikend puna :) Puno njih radi u DE.
Svake 2 nedelje ide u Poljsku, 600km u jednom pravcu, jbm ti takav zivot

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 25 Sep 2019, 09:41

Meni je bilo isto u Srbiji i u Holandiji. Najvise zavisi u kom tipu firme radis, i naravno i na kom nivou ti je pozicija - pricam za visoko skolske - visoko strucne (npr da tako nazovem) pozicije skoro do menadzerskih
- (Polu)Drzavnu firmu brine samo forma i odradis ono sto ti kompjuter naredi, i pronadjes rupe u sistemu i svi prezadovoljni, posle posla nema teoretskih sanse da cujes ili pomsilis nesto o poslu. Obicno se radi 8,5h gde je kao uracunata pauza od 30 min ali te niko ne ogranicava da imas jedno od 30 min ili 5 od 30 min - sto smo redovno i 1mali. I godisnjeg od nekih 10 nedelja - mada to nije cisto godisnji nego slobodni (razlicitih vrsta) dani koje mozes da uklapas kako hoces (kako kompjuter SAP dozvoli :)) Bile su kolege koji su citav juli i avgust kamperima kruzili Evropom, i zaboravim da rade. A to dodje sa prekovremenim koji se racunaju i do 2x radni dan pa se onda skupi i par meseci slobodnog :) a i tako je to samo bit u kompjuteru :)
- Privatne firme, gde niko ne pita za radno vreme, nego gledas kako sef i kolege reaguju, pa se nadje neka zlatna sredina. Radis od 5-10h dnevno koliko zelis odnosno koliko si ih navikao. Isto tako i za odmor, kako se dogovoris i koliko izboksujes. U proseku je od 6 nedelja pa na vise. Sve dok im doprinosis i ne stojis im na putu :) tolerisace te, a kada ne bude vise tako postaje problem :)

A prica stranci/domaci je obicno neinteresantna, odnosno zelje se najvise razlikuju, sranci zeljni para, posla i pozicija se razbijaju, a domaci odradjuju posao u skladu sa zeljama i uzivanja na poslu. Slicna situacija je i Beogradu - ljudi iz unutrasnjosti i Beogradjani....

Sve se na kraju svede na ono da li radis posao da bi preziveo ili radis posao da bi uzivao u njemu, sto se kao jako forsira na zapadu. Sto bi rekli u filmu Office Space i od socijale se zivi jako dobro :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 25 Sep 2019, 10:21

Ja vidim generalno dve faze idealne karijere:

1. Da steknes stan, kola, i neki bonus, tj. osiguras sigurniju buducnost. Prema istoriji civilizacije koju sam citao davno, ovo je uslov napretka drustva, jer tek onda mozes da bezbrizno stvaras dodatne vrednosti.

2. Onda mozes da uzivas potpuno u svim carima plate, i da te bas briga da li vozis Focusa ili M5, Xiaomi 9T ili Sporet 11 Pro Max, sve po zelji, jer si pokriven u svakom slucaju. I onda biras posao prema svojim potrebama.

Koliko razumem Ljubu, NL je idealna za ovaj scenario.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 27 Sep 2019, 00:17

Realan tekst o nemackim penzionerima sa malim penzijama.

Ima i dobar video na dnu.

Inace od vise starijih Nemaca sam cuo ideju o zivotu u penziji van Nemacke.

https://www.dw.com/sr/bugarski-san-nema ... a-50559370



Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Odgovori