Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 05 Jul 2012, 09:14

Ajde ja da otvorim petu. Da li i vama ide na živce kad se tema razdvoji na samu pomisao o nečem drugom što je milimetarski udaljeno od teme?

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Jumbo » 05 Jul 2012, 09:21

Ovo sa platama ima mnogo "lovackih prica" u tome. Sticajem okolnosti znam za pricu da menadzeri u jednoj firmi primaju platu 3.000-5.000 evra, a sa druge strane znam da im se isplacuju plate od 120.000-250.000 dinara u zavisnosti na kom se nivou u firmi nalaze. Znaci price su jedno, a stvarnost je drugo.
Isto tako mnogo je bajki o platama na zapadu. Poznajem jednog Francuza koji ima bruto platu izmedju 2000-2500, i kad plati sve sto placa (porez, zdravstveno, penziono t.j. ono sto se nama odbija od plate) ostane mu 1200-1500 evra neto i kaze da je to sasvim solidna plata u Francuskoj (Strazbur).

Kod nas je veoma izrazen sindrom preuvelicavanja, pa oni koji imaju dobre plate govore da imaju vise nego stvarno, a oni koji imaju male govore da su im jos manje nego sto jesu.

Realnost je da je kod nas zvanicno prosecna bruto plata 56.206 dinara ili oko 490 evra ili neto oko 350 (40.442 dinara) evra, i da je stvarni prosek nesto veci, recimo 400-450 evra, zato sto je vecina zaposlenih kod nasih privatnika prijavljeno na minimalac.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 05 Jul 2012, 09:24

ftj je napisao:Ajde ja da otvorim petu. Da li i vama ide na živce kad se tema razdvoji na samu pomisao o nečem drugom što je milimetarski udaljeno od teme?
Treba da razumete i nas moderatore. Često se u raspravama dođe do tačke u kojoj diskusija nema baš nikakve veze sa pitanjem postavljača teme. Da bi to sprečili, unapred razdvajamo teme na dve ili više potrebnih, da bi se smisao svake od tih tema održao do kraja.
Veći broj različith tema je tu i da pospeši diskusiju među članovima foruma i donese svim zainteresovanim čitaocima veliku dozu zabave :kokice:
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bax » 05 Jul 2012, 09:25

Trenutno je u Srbiji 80.000 - 120.000 din plata koja se nudi u dobrim firmama za dobrog inzenjera sa iskustvom.
Za ostalo mora mnogo da se pomuci i potrudi, a i ovih 100.000nak nije lako navuci...

1500 evra je neki maksimum za koji moras da budes i ekstra sposoban i da te ukaki.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 05 Jul 2012, 09:51

@geza

Sve je to ok ali po meni se malo preteruje u tome. Kao da je cela poenta moderisanja zaključavanje i razdvajanje teme.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 10:36

Odlicno je ovako, ja tu nista ne bih menjao :)

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aleksandar194 » 05 Jul 2012, 12:57

Uroš S. je napisao:Na tom Singiju se ne uci nista, znam dosta ljudi odande, i niko me nece ubediti u suprotno pricama da moze da se nauci tamo, moze, al to ne upisuje neko ko ima nameru ozbiljno da uci. Isto ili jos gore vazi za ostale privatne fakultete kod nas, uz duzno postovanje.

Brate, završio sam i ja Singidunum. Kažeš ništa se ne uči, nije baš tako, ako si upisao neki fakultet na Singidunumu i želiš samo da ga završiš uz prosek 6,00, bukvalno je potrebno minimalno pročitati skripte koje neko od studenata pravi.
Ali ako stvarno hoćeš dosta da naučiš, imaš dobar prosek, lako nađeš posao, onda moraš da zapneš sa učenjem. Dosta ljudi sa fakulteta znam iz obe 'grupe'. Jedna koleginica ima prosek 10,00, ali ona stalno priča o učenju, visi po forumu, ide na konsultacije kod profesora, itd...
Inače, ljudi sa dobrim prosekom na Singidunumu, konkretno na mom fakultetu - Finansije i bankarstvo imaju dobru prođu.
Sa prosekom preko 9,50 može se ostati na fakultetu, pomagati profesorima u nastavi, a kasnije postati asistent, za sasvim finu platu.
Drugar sa prosekom preko 9,00 se zaposlio u PVC-u. Neki su uleteli u Komercijalnu i još neke banke, da ne nabrajam dalje... Ali ja, evo ne mogu da nađem posao, da li zato što imam niži prosek od njih (zajebavao sam se na faxu i ne kajem se :) ) ili šta, ne znam...
Imam drugare koji su završili državnu ekonomiju i druge državne fakultete, pa ne mogu da nađu posao, znači, nema pravila. Na drugu stranu, drugar iz srednje završio je Bankarsku akademiju sa prosekom 10,00 i sad radi u Ministarstvu finansija.
Generalno se slažem sa tobom da su privatni fakulteti lakši od državnih, ali samo ako ti je cilj da završiš fakultet. Ako hoćeš da imaš dobar prosek i da učiš, nema razlike. Čak imam primer gde su bolje prolazili studenti mog fakulteta od nekih sa ekonomije.

Da ne idem više u off.
Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Uroš S. » 05 Jul 2012, 13:46

Ako imaš kintu da isfinansiraš BBA onda tata i zna ljude koje treba da zna, zar ne(tamo je godina 3000e ako se ne varam, ja studiram za dž, faks me košta manje nego srednja škola)? Ne mislim ja loše o ljudima koji studiraju privatno da ne bude zabune. Sve koje znam sa Singidunuma otvoreno priznaju i sprdaju se na račun toga da je u pitanju "lažni fakultet", isto tako i ja kažem da i na državnom može na foru, ako si bezobrazan, preko veze. Ako znaš ljude koje treba, reče delija, bitno je samo da imaš diplomicu, to se vidi i po instituciji Predsednika Republike.
KPMG, PWC, Deloitte, E&Y takođe, tamo se ne zapošljavaš preko Career Days-a i ostalih marketinških mazalica očiju.

Ne tvrdim da imaš siguran posao i veću platu s državnim fakultetom(nažalost, u takvoj smo državi), isto kao ni sa privatnim, a mislim da je utisak drugačiji iz sledećeg razloga, obično ko ima para da isfinansira privatni fakultet, a to je najmanje 6000e po studijama školarine, plus su sporedne stvari dosta skuplje nego na državnim(prijave ispita, overe semestara, udžbenici), ti ljudi su obično dobrostojeći i znaju neke druge dobrostojeće ljude i onda nalaze posao, zato se čini da sa privatnim prolaziš podjednako dobro ili bolje.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 05 Jul 2012, 13:58

Kod nas vlada mišljenje da si time što si završio fakultet(bilo privatni ili državni) rešio sve probleme u životu i da je neko obavezan da ti na osnovu toga da posao. A onda kad krene potraga za poslom dolazi do susreta sa surovom realnošću. I onda ti je naravno najlakše da za sve okriviš državu i da kažeš kako se svi zapošljavaju preko veze i da živiš na račun roditelja do 40e godine bez da pokušavaš nešto da promeniš. Jeste, kod nas se većinom zapošljava preko veze ali isto tako postoji i manjak kvalitetnog stručnog kadra, tako da ako si uporan uvek možeš nešto da radiš(na kraju i celodnevno traženje posla je posao) i kvalitet pre ili kasnije dođe do izražaja. Da sam sad svršeni student bez dana radnog staža i ne mogu da nađem posao išao bih od firme do firme koja je vezana za moju struku i nudio da radim za džabe ne bih li stekao potrebno radno iskustvo i imao nešto da ponudim budućem poslodavcu.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 14:02

Slika




Nemojte previse ozbiljno shvatiti sledecu sliku, ali moram da je stavim jer odgovara razgovorima koji se vode:


Slika

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nixa » 05 Jul 2012, 14:17

Uroše, pišeš gluposti.

Ja jesam na privatnom faxu (pre toga sam stekao zvanje inženjera na državnom, pa sam potom upisao i privatni, pa se smatram kompetentnim da uporedim) i komotno mogu da kažem da ima stvari koje se lako polažu, kao i da ima stvari za koje tvrdim da se 10x teže polažu nego na državnim. Npr, ja sam informatičke struke i jeste lako položiti npr. pravo EU, ali javu, c++, itd... jako teško ide...

Što se tiče cena, informatika je na singiju 6000e (imaš udžbenike, prijava ispita je 500rsd). Na FONu je školarina 4500e. Nije neka razlika.
Po tome da svako ko ima taj novac za privatni fax, ispada da svako ko ima na forumu auto od preko 6000e zna ljude gde ga neko može ubaciti... Budalaština.

U priču bih dodao i RAF kao top programerski fakultet.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Delija » 05 Jul 2012, 14:21

Na kom drzavnom i koje tacno zvanje?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nixa » 05 Jul 2012, 14:22

Viša elektrotehnička, inženjer elektrotehnike za računarsku tehniku.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 14:23

Ne znam sto se uvek na negativno pominjanje privatnih faxeva trgnu par njih sa nekih redjih smerova ili fakulteta. Pogledajte samo masovnu produkciju lako stecenih diploma sa kojekakvim znanjima. To je vecina o kojoj se prica Oni fax nisu osetili, a dalje zaposlenje zavisi ili od veze ili od srece, uglavnom malo ko tu ima da se istakne nekom strukom. Npr jedan prijatelj se zaposlio u nekoj firmi jer im je hitno trebao neko ko ima znanje italijanskog i engleskog jezika, a on oba zna ko srpski i uletelo mu ko kec na deset.

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nixa » 05 Jul 2012, 14:27

Ja reagujem jer sam i sam tako pričao dok nisam upisao jedan takav i video da nije sve baš tako kao što se priča.

Npr. Na mom smeru na Singidunumu, se predmet projektovanje IS radi tako da ko na praktičnom delu osvoji dovoljno bodova, dobija IBM RSA sertifikat. Čisto sumnjam da to što se radi ne valja da bi IBM delio sertifikate bez osnova, već se program sprovodi po IBM licenci.

Takođe, kroz 4 godine, postoje dva strana jezika, dvosemestralni ispiti. To ne postoji nigde (osim na filološkom).

Odgovori