Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 05 Apr 2023, 10:22


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 17 Apr 2023, 22:28

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 24 Apr 2023, 19:43

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 24 Apr 2023, 22:29

A šta je tu pa čudno, i kod nas se prodaje i to i svašta još nešto za tu istu namenu- potpalu kotlova bilo tako direktno sirovo bilo preosvano u obliku briketa.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 24 Apr 2023, 22:32

Čudna je cena, 8 evrića 15 komada, a kilogram kukuruza 26 dinara. Više mi se isplati da prodajem upakovane čokanje.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 25 Apr 2023, 00:11

Sve ti se više isplati prodavati upakovano za gradske fensere.😆

Takvih nebuloza može čovek videti i u Merkatoru. Voćna salata solidno skuplja i od najskuplje voćke sadržane u njoj.... Fensi upakovana u plastičnu čašu, dabome.😎

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 25 Apr 2023, 01:03

Imali smo u Petrovcu skoro puna kolica tih sapurika. Sve smo iskoristili za potpalu naravno, rostiljalo se bogumi. Da sam znao koja lova lezi u tome, sad bi izdavao apartmane po Grckoj :kezo:


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 25 Apr 2023, 05:43

Sve ti se više isplati prodavati upakovano za gradske fensere.😆
Ovo je tako tačno :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 02 Maj 2023, 20:40

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 02 Maj 2023, 21:19

Nećete posedovati ništa i bićete srećni!
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 09 Maj 2023, 08:37


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 12 Maj 2023, 20:43


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 24 Maj 2023, 10:15


qstudio
Postovi: 28
Pridružio se: 04 Nov 2021, 18:24

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od qstudio » 24 Maj 2023, 17:20

Risto je napisao:
28 Jul 2018, 18:14
Obećao sam jedan lep post na temu "Traženje posla u EU za ekonomiste i slična zanimanja" :)

Kao što sam već pisao ovde, uspeo sam nađem posao i sada sam u procesu sređivanja radne dozvole u Austriji.

Analizu ću krenuti korak po korak:

- Prvi korak je "doneti odluku", naravno, mislim da ipak trebate imati ideju kako i šta možete "prodati" na zapadu. Nakon donošenja odluke, ažuriranja CV-a, počelo je informisanje o siteovima gde i kako tražiti posao.

- Traženje posla: Ovde sam prvih par meseci potrošio na "učenje", prvo sam krenuo da tražim isključivo poslove na engleskom jer mi je nemački bio malo zakržljao i nisam imao hrabrosti da apliciram i za poslove na nemačkom. U skladu sa tim sam napravio ozbiljnu grešku, tražio sam poslove po celoj Evropi (NL, DE, AT, IT, FR, SWE, DK, NOR). Nakon mesec - dva sam srećom odustao od te strategije, nije baš realno da neko iz Francuske dovodi nekog tamo iz Srbije ko nema pojma reč francuskog. Doneo sam odluku da se fokusiram na nemačko govorno područje, AT I DE.

- Traženje posla i apliciranje: Ja sam tražio posao preko više izvora (LinkedIn, Xing, monster.de i karrire.at), ali se konkuriše najčešće preko sajta kompanije koja ima oglas. Skontao sam da neke firme i ne kače oglase na te "opšte" siteove, tako da nije loše ni ispratiti site-ove tih firmi koje su vam potencijalno zanimljivi.

- Intervjui: Nakon što krenu intervjui, tada kreće ludnica i opšta vera da možete da uspete. Meni je trebalo skoro pola godine intervjua da bi me neko pozvao na intervju uživo. U toku tih pola godine sam prošao kroz krizne periode, bio utučen zbog raznih razočarenja i sl. Nakon jedno pola godine, negde u martu, sam odlučio da odustanem od DE i posvetim se Austriji. Iako je DE za mene obećana zemlja, ja sam u AT mogao da dobijem veću platu nego u DE i imao sam mnogo bolju prođu aplikacija. Recimo da mi je na 100 aplikacija u AT na intervju zvalo bar 10-15 firmi iz AT dok je u DE taj procenat bio mnogo manji. Poseban nivo razočarenja nastupa kada shvatite da ste otišli u recimo Innsbruck, odradili intervju, potrošili solidnu količinu svog novca jer za moju struku nije običaj da se plaćaju troškovi dolaska na intervju, i onda niste prošli. Puknete 400 evra i ništa, ali to morate da shvatite kao investiciju. Ja sam na proces traženja poslao potrošio bar 1000 evra, ili da kažem budžet za letovanje ove godine :)

Bar u mom slučaju, ja sam hteo posao u Beču ali sam brzo zaključio da su mi šanse male. Jednostavno, znam da sam vrlo dobar kadar za svoje godine, znaju to i oni, ali oni imaju bar još jednog takvog u Beču i uzeće pre njege nego mene. Moja šansa su bila manja mesta i uglavnom su me i zvali na intervjue iz takvih mesta.

- Lična edukacija dok tražite posao: Traženje posla je veština, i tokom istog učite i uviđate gde su vam slabe tačke. U mom slučaju, vrlo brzo je postalo jasno da moram ponovo da ispoliram nemački jer sam imao mnogo manju ponudu poslova na engleskom jeziku. Upisoo sam kurs, vidno je bilo da nisam u formi i krenuo sam od B2.2., kroz par meseci vrlo intenzivnog rada došao sam na C1.2. Mnogo je bolje kada odradite baš lepo intervju na nemačkom, kada budu vrlo pozitivno iznenađeni da tako dobro pričate jezik a da ga zapravo ne koristitie. Pored toga, uzeo sam i naučio par alata koji su tamo must have a kod nas se baš i ne koriste.

- Plata: Ja sam ciljao gornju realno granicu za nekog ko dolazi sa strane, znao sam koliko je realno da dobijem u Beču u firmi gde sam trenutno, pitao sam kolege iz AT i dobio sam neku procenu. Cenim da bi moj proces išao lakše da sam pristao na manje novca, ali ja to nisam hteo. Mislim, da kada već idem tamo, treba da imam i bar pristojnu platu za tamo, ne bi pristao da odem i radim tamo za neku platu u rangu 500 evra ovde. Ovde sam u međuvremenu odbio dve - tri ponude (finansijski solidno bolje od ovog što ovde u firmi imam) jer sam rekao sebi da je ovo strateški prioritet. Plata koju sam izvukao tamo je vrlo blizu tražene, u rangu plate koju bi imao u Beču ali ipak idem u jeftiniji grad pa se može reći da sam prošao i bolje nego da sam tamo (mada bi ja menjao tih par stotina evra za Beč :D ).

Vi, u zavisnosti od lične situacije, procenite kako i koliko love da tražite, to je indivudalna stvar, ali ja se nisam potcenjivao :D Ako tražite malu platu, onda tražite dobar "reallocation package", tipa da vam plate kurs jezika, proviziju agenta za stan i sl.

- Odlazak tamo na intervju: Dosta su fleksibilni, retko će Vas zvati danas za sutra, troškove dolaska ne plaćaju (bar ove moje firme, a bilo je jakih firmi). Ja sam uvek išao na par dana, da se upoznam sa gradom, da procenim da li bi tu eventualno mogao da živim. Ovo smatram vrlo važnom stavkom, džaba od posla i plate ako se Vi ne vidite tamo. Budite spremni ili da živite na nekom selu (manjem gradiću) ili da putujete. Kompanije su neretko smeštene u nekim selima koja su par desetina kilometara udaljena od većih gradova.

- Ponuda: Dobićete ponudu pismenu od njih, ja sam dobio i tipski primer Ugovora kako bi video i taj deo ta i kako izgleda. Nisam dobio opis posla, pretpostavljam da je generički ali sam se svejedno već na intervjuu izjasnio gde se vidim u timu i šefica je rekla da me i ona vidi baš tu. Ja sam konkretno dobio posao u firmi Mahle, ovo je auto forum, ne moram više ništa da objašnjavam :D

Koraci koji mene čekaju:

Ja sam poslao sve u Austriju, u ponedeljak bi trebala gospođa iz hr-a firme da podnese aplikaciju za mene, tada ću znati da li sam sve dobro pripremio ili ću morati da radim dopunu papira.

- RWR: Rot - Weiss - Rot karte je radna i boravišna dozvola, postoji tačna procedura kako se za nju konkuriše i šta je od dokumenta potrebno. Sve prevodite na nemački, dokumentacije treba malo više nego kada ovde tražite posao. Ukratko ću nabrojati šta ide od papira iz Srbije: diploma, sken pasoša, radna knjižica, izvod iz centralnog regista PIO fonda, rodni list, potvrda od poslodavaca sa opsima posllova iz Srbije, potvrda o nekažnjavanju iz MUP-a i eventualno sertifikat znanja jezika (nemački ili engleski). Pored toga, šalje se i popunjen formular za RWR i slike u formatu za AT vizu, kao i neka forma dokaza da imate tamo smeštaj.

Ovaj deo oko smeštaja je meni bio najveći problem, teoretski bi vam trebao Ugovor o najmu stana ili "Wohnrechtsvereinbarung" (saglasnost da stanujete kod nekoga). Ako imate nekog u tom gradu gde idete, ovo je mačiji kašalj, ja u Klagenfurtu poznajem nula ljudi pa sam se dobrano pomučio oko ovog i nisam imao pravo rešenje. Tu mi je HR moje firme pomogao, našli su rešenje za koje se ndam da će "raditi posao", nisam siguran da li bi ovo svuda prošlo, ja sam dobio saglasnost jednog hotela, a videćemo već prekosutra kako će to proći.

Iz iskusava par ljudi koji su ovo radili već, kod svakog se ovaj deo oko dokumentacije i papira malo razlikovao, tu će vam biti od pomoći HR vaše firme. Dokumentacija iz Srbije je standardna, to nije problem ali ima par caka tamo koje vam oni pomažu. Ceo proces u imigracionom treba da traje 4-6 nedelja, ali može da se oduži ako naletite na nekog ko vas malo "sabotira". AMS će tražiti od vašeg poslodavca da se izjasni zašto baš niko sa birao u toj opštini nije adekvatan nego oni žele baš vas, ovo je formalnost ali može da produži proces. Vi kod imigracionog imate dva paalelna procesa, AMS (biro za zapošljavanje) koji daje radnu dozvolu i boduje vas na osnovu obrazovanja, godina, iskustva i znanja jezka. Sa druge strane, imigraciono vas boduje prema plati, zdravstvenom osiguranju, stanu i sl. faktorima.

Kada dobijete RWR, odlazite tamo da date otiske i da ga podignete.

- Stan: Ovo je logistički i potencijalno finansijski problem. Nije lako naći odgovarajući stan, tu će vam pomoći ako idete u manji grad kao ja jer vam lokacija manje igra ulogu. Depozit je u rangu 3 kirije, nekada i više, računajte bar 1.500 evra, dajete odmah i prvu kiriju, proviziju agentu (1-2 kirije) i dobijete prazan stan. Treba taj stan i opremiti, ja računam da ispod 5.000 evra ne mogu da to sredim. Preporuka, uštedite novac ovde da imate za tamo.

- Auto: Možete uvesti trenutni auto, pitanje je da li to želite i koliko to košta, u svakom slučaju planiram napraviti posebnu temu za ovaj topic kako bi čuo tuđa mišljenja. Tu postoje dva problema, da li vam treba auto tamo i koliko vam novca fali da kupite ono što želite tamo. Austrija tu nije baš najsećniji izbor, kada su auta u pitanju, godišnji porez ide po KW tako da registracija za npr. moj trenutni auto (85kw - u rangu 800-900 evra bez kaska). U AT su i auta skupa, pored PDV-a, plaća se i dodatni porez prilikom kupovine "NoVA", računa se po CO2, tako da je svaki jači auto skup za kupiti i posedovati.

Ovo je najosnovnije, ima tu još detalja, koga zanima više neka slobodno pita. Ja ću da pišem kako se šta bude odvijalo, da imate pravi info. Napominjem, neke stvari sam pisao iz ličnog ugla, verujem da priča varira iz ugla nekog doktora, inženjera ili IT stručnjaka.
Hteo bih da ti se zahvalim na ovom postu i na svim informacijama koje si ovde podelio. :) :bravo:

Verujem da je svakome ovo znacilo ko nije u tematici ili ko nema nekog da ga vodi kroz sve ovo na samoj destinaciji. Ima bas malo proverenih informacija na ovu temu, a ovo sto si podelio je ovako i danas. Ima par sitnih razlika, zavisi od opstine do opstine i slucaja do slucaja, ali u principu to je to. :)

Koga god zanima ova tema, uz odlican post iznad moze da poseti https://www.workinaustria.com/ to je legitiman drzavni sajt koji nudi besplatnu pomoc za migraciju. Sve informacije su na engleskom i nemackom. Pun je sajt informacija. I naravno https://www.migration.gv.at/en/welcome/ gde imate sve neophodne informacije. Ovo je poprilicno "ziva" stvar i informacije se menjaju kako sam mogao da primetim na svakih par meseci, tako da preporucujem da pratite te sajtove, jer bukvalno sve pise i na jednom i na drugom sajtu sto je vezano za migraciju.

Hvala ti jos jednom za ovaj ovako detaljan post. Sve najbolje! :)

Posto je ovo auto forum imam i jedno pitanje ako neko zna informacije bio bih takodje jako zahvalan. :) Posto mi je auto sada mladji od dve godine razmisljao sam da li da ga prijavim kao imovinu i uvezem. Koliko sam razumeo, placa se samo NoVA i to je sve. Uz naravno registraciju, novu saobracajnu, tablice...

Nisam bas siguran, koristio sam ovaj kalkulator: https://onlinerechner.haude.at/BMF-NoVARechner

Da li bi neko mogao da podeli iskustvo ili ako zna kakva bi situacija bila sto se tice toga? Tj. koliko bi sve to kostalo? Mogu da podelim ovde sve informacije o autu ako bi neko mogao bar okvirno da mi kaze koliko bi kostalo osiguranje, tablice, sta sve treba da platim i slicno.

Hvala jos jednom svima koji su delili informacije u ovoj temi o zivotu preko. To stvarno puno znaci nama koji smo to citali. :)

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od milekmilek » 24 Maj 2023, 18:34

Ne znam za A ali ja sam svoj automobil uvezao u De, pre 3 godine. Trošak samog uvoza bio je oko 20 e. Naravno, odmaih ideš na tehnički, biraš osiguranje i registruješ auto. Potreban je samo CoC obrazac i uslov da si vlasnik automobila najmanje godinu dana.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Odgovori