Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Jul 2012, 23:44

I meni je ta cifra od 2k eura neto proseka u DE bliza pameti nego neke vise cifre. Ono sto sam cuo iz prve ruke da je u Berlinu, koji budi receno nije grad sa bas najvisim standardom u DE, plate za neke obicne poslove tipa prodavacica i slicno oko 1200-1500e. Meni deluje realno, mada, ako su mene lagali i ja lazem vas. Ono sto znam da su u NY panduri pocetnici imali platu $35k godisnje, naravno bruto. Na taj nivo plata u USA nije velik porez, pa recimo da mesecno izadju sa oko 2-2.5k neto, sto je za zivot u NY tako tako, ni previse lagodno, ni lose, a ono sto su mi ljudi pricali da je to neka prosecna plata. Inace minimalac je $7.25/h, sve ovo vazi za NYC. Evo, cak sam i nasao na sajtu.
$34,970 Starting salary (including holiday pay, uniform pay and night differential)
http://www.nyc.gov/html/nypd/html/faq/faq_police.shtml
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Texonja » 05 Jul 2012, 00:27

Poznajem 3 porodice iz Nemacke, a plate su neverovatno razlicite. Sve mi to govori da prosek ne mora znaciti nista ako ima velikih odstupanja, a rekao bih da ima. Nije u euro, ali +/- 100 eur ovo sto cu napisati:

1) on 5000 eur graficki dizajner, ona 1200 eur sluzbenica
2) on 1000 eur radnik, ona 800 eur radnica
3) on 10.000 eur menadzer, ona 800 eur vaspitacica

** u trecem slucaju se radi o rodjaku koji je menadzer u velikom koncernu i njegova supruga uopste ne radi za tih 800 eur tj dala je otkaz, jer on ima olaksice na platu ako mu supruga ne radi nigde. Mislim da je nesto tipa on plati mesecno 1200 eur manje na konto poreza ako mu je supruga nezaposlena, pa mu se vise isplati da ona sedi kuci i imaju olaksice 1200 eur, nego da ona radi za 800 eur.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 05 Jul 2012, 01:16

Xepoj87 je napisao:Ja licno sa diplomom Singidunuma imam pocetnu platu od 800e. Sutra da pozelim,imam posao od 400e bez ikakve diplome.
Pa ti mozda i mozes sto nije pravilo za sve tvoje kolege.
Znam ih masu koji su zavrsili te privatne fakultete sa jako dobrim ocenama pa "kuvaju kafe" po raznim bankama gde su upali preko veze ;)
Imam i drugaricu koja je preko veze sa megetrendom upala u jedno javno preduzece i za nekih 600e chatuje na FB po ceo dan, mada ima i onih koji rade po buticima za 300-400e.
Znam i primer mog dobrog prijatelja koji sa srednjom zaradjuje 1000e u BG ali ne zato sto je previse talentovan vec zato sto ima rodbinu na pravim polozajima.
Sto bi rekao Delija...
Delija je napisao: Za "sinovca" ce se naci posao i sa osnovnom :kezo:
E sad, sto se tice prihoda, oni se na zapadu kao sto su i napisali Laki i Dragvorl, uvek prikazuju u bruto iznosu, pa tako i one podatke za plate u IT sektoru.
Evo i liste najplacenijih zanimanja u DE...
http://www.gehaltsvergleich.com/wer-ver ... ommen.html

Kao sto se vidi, sa 8159e bruto u proseku najplaceniji je nacelnik klinike...
Xepoj87 je napisao:Ali poenta cele teme jeste zivotni standard i zapoceta je tako sto je Floyd rekao da su retki ljudi u Nemackoj sa 5.000e platom,a meni nekom osnovnom matematikom,logicno da u zemlji sa 2.720e prosecnom platom od 82 miliona stanovnika,ima bas mnogo njih koji imaju toliku platu,minimum na desetine hiljada puta vise nego sto se prodaje mladih polovnjaka sa veoma niskom cenom ;)
Jesu retki i stojim pri tome...
Koliko je od tih 82 miliona stanovnika radno sposobno i koliki je procenat radno sposobnih zaposlen?
Prosek od 2720$ odnosno, po danasnjem kursu 2172e nije tesko dobiti ako se uzme u obzir da u DE niko za puno radno vreme ne dobija ispod 1000e.
Jos nesto cu ti reci iz prve ruke a to je da "nasi" ljudi na zapadu imaju obicaj da s'oprostenjem kenjaju kako zaradjuju neke basnoslovne sume.
Ja nemam nameru nikom da prosipam lazi ovde vec iznosim cinjenicno stanje za zemlje koje su mi poznate (FR, CH i DE).

Naravno da su mogucnosti velike pa ce dobar strucnjak koji je iole sposoban za biznis stvoriti svoju firmu koja ce samo njemu donosti velike prihode.
To je moguce i sa zanatom...znam i takve primere.

Ali ko radi za platu (za gazdu), tu su stvari manje-vise jasne...svima se nudi prosek a za vise se pregovara ;)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Xepoj87 » 05 Jul 2012, 01:32

Delija,sa tim stavom ti necu odgovoriti dostojanstveno,ako nekoga hoces da ismevas,radi to uzivo na sledecem okupljanju.
A ja tebi da nesto dokazujem,stvarno mi ne pada na pamet.
Reci cu ti samo za kredit... Ne dize se to samo kada si socijala,pa iz nuzde,kada zelis vise nego sto mozes da priustis,nego neko ko je sposoban,moze te pare da obrne i cak za 10 godina otplate kredita,povrati ulozeno...
I moj cale ima kredit za 2 kuce i sledeca kola uzimamo na kredit,a verovatno i u svaku narednu vecu investiciju ulazimo kreditom,jer je isplativije...
A ti mora da si neki genije kada mozes za 3 godine sa platom od 3.500e da kupis stan od 180.000e...



Laki,eto,malo vise od 2.000e,to je svejedno dovoljno da pretpostavimo da barem 10% stanovnistva Nemacke ima 5.000e... Ma neka bude i 5%...
To je 4.000.000 ljudi minimum... Kao cela Srbija, bez Kosova.
A koliko se "novih" polovnjaka prodaje za male pare(kao oni primeri iz teme)?


A ako je to bruto,od cega onda zive ti Nemci,kada ja znam da tamo za 1.000e sklapas kraj sa krajem,a ovde ispada da neto plate imaju vecina mnogo manju od 1.000e,znaci maltene kao kod nas standard ispade... Ili gresim? Oni kupuju Mercedese sa 1.000e platom,a kod nas gde je sve 30% jeftinije,o tome mozes da sanjas?
Rece Floyd da su premiumi odmah posle VW-a najprodavaniji kod Nemaca... Svaka njima cast kada uspeju za te pare i da zive i da plate letovanje,zimovanje,odecu,racune,ovo i ono i jos da plate i ratu za kola od ~35,40.000e...

I jos jednom,jel zna neko od vas nekoga ko je zavrsio Statistiku i Verovatnocu,posto izgleda da je lagano zavrsiti i da znate koje su plate za to zanimanje,verujem da ne pricate napamet...?
Laki,znam dosta ljudi koji su matematicki fakultet zavrsili ,najvise Informatiku sa prosekom iznad 9 i dvoje od njih su i pomenuto dole,pa su mi rekli da samo psihopata bez zivota moze da upise statistiku i verovatnocu,jer je neverovatno dosadno i tesko. Ja se stvarno u to ne razumem dovoljno da bih ti objasnjavao sta je i kako je,znam samo sta su meni ljudi rekli...
Oni su mi rekli da taj smer ima fazon 30 upisa po godini,a zavrsava svega 5,6 ljudi godisnje... Ako svi oni mene lazu,lazem i ja vas.
Samo da ponovim,Statistika i Verovatnoca nema veze se IT-jem...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Day Walker » 05 Jul 2012, 01:42

Xepoj87 je napisao:Delija,sa tim stavom ti necu odgovoriti dostojanstveno,ako nekoga hoces da ismevas,radi to uzivo na sledecem okupljanju.
A ja tebi da nesto dokazujem,stvarno mi ne pada na pamet.
Reci cu ti samo za kredit... Ne dize se to samo kada si socijala,pa iz nuzde,kada zelis vise nego sto mozes da priustis,nego neko ko je sposoban,moze te pare da obrne i cak za 10 godina otplate kredita,povrati ulozeno...
I moj cale ima kredit za 2 kuce i sledeca kola uzimamo na kredit,a verovatno i u svaku narednu vecu investiciju ulazimo kreditom,jer je isplativije...
A ti mora da si neki genije kada mozes za 3 godine sa platom od 3.500e da kupis stan od 180.000e...
Na ovo cu samo da se nasmejem :)

Kredit za kola Ok, ali ocigledno ne shvatas kako kredit ide za stanove...

Za 7 godina otplacivanja, koliko je tetka uzela kredit koji je bio vezan za CHF, platila je kamatu od 26.000e za kredit koji je bio u iznosu od 36.000e...
Da li to deluje kao nesto sto je dobro u ovim trenutnim uslovima svetske ekonomije?

Da li znas koliko opada kreditni rejting zemljama koje su razvijenije od nas, i imaju daleko veci standard..
Ti zaista mislis da mozes da obrnes pare tek tako i zajebes banku, misleci da ces zaraditi vise od njih koji su ti dali kredit? :)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 05 Jul 2012, 01:44

Mi smo se sto se nasih vecih gradova tice dosta priblizili cenama u nekim malo ozbiljnijim zemljama, a prosek zarada nam dosta kaska za tim. Evo pogledajte cene iznajmljivanja stanova u Dresdenu, u Nemackoj. Nije vrh vrhova grad tamo, ima i boljih, ali samo obratite paznju na cene.http://www.property-dresden.com/rental- ... ouses.html
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Cherokee » 05 Jul 2012, 01:44

Nisam razumeo samo jednu stvar - ti sto su zavrsili statistiku i verovatnocu, cime se oni sada bave?

Mozda sam predvideo negde u ranijim postovima :zbunjen:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 01:46

Day Walker je napisao:
Xepoj87 je napisao:Delija,sa tim stavom ti necu odgovoriti dostojanstveno,ako nekoga hoces da ismevas,radi to uzivo na sledecem okupljanju.
A ja tebi da nesto dokazujem,stvarno mi ne pada na pamet.
Reci cu ti samo za kredit... Ne dize se to samo kada si socijala,pa iz nuzde,kada zelis vise nego sto mozes da priustis,nego neko ko je sposoban,moze te pare da obrne i cak za 10 godina otplate kredita,povrati ulozeno...
I moj cale ima kredit za 2 kuce i sledeca kola uzimamo na kredit,a verovatno i u svaku narednu vecu investiciju ulazimo kreditom,jer je isplativije...
A ti mora da si neki genije kada mozes za 3 godine sa platom od 3.500e da kupis stan od 180.000e...
Na ovo cu samo da se nasmejem :)

Kredit za kola Ok, ali ocigledno ne shvatas kako kredit ide za stanove...

Za 7 godina otplacivanja, koliko je tetka uzela kredit koji je bio vezan za CHF, platila je kamatu od 26.000e za kredit koji je bio u iznosu od 36.000e...
Da li to deluje kao nesto sto je dobro u ovim trenutnim uslovima svetske ekonomije?

Da li znas koliko opada kreditni rejting zemljama koje su razvijenije od nas, i imaju daleko veci standard..
Ti zaista mislis da mozes da obrnes pare tek tako i zajebes banku, misleci da ces zaraditi vise od njih koji su ti dali kredit? :)
Hteo je da kaze da iznosom koji imas za stan, ako ga iskesiras, neces imati za ulaganja, a ako razvuces na kredit imas odrobljen novac za ulaganja kojim teorijski mozes da zaradis vise nego sto ti banka uzme.


Al mi je upalo u oci Singidunum i pocetna plata od 800e... Ja ne znam da li zivimo u istoj zemlji :) Doduse, lepo si rekao da ti imas, al je to minimalni delic diplomaca koji imaju tako...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 05 Jul 2012, 01:50

Cherokee je napisao:Nisam razumeo samo jednu stvar - ti sto su zavrsili statistiku i verovatnocu, cime se oni sada bave?

Mozda sam predvideo negde u ranijim postovima :zbunjen:
Nevezano, igrom slucaja moj dosta dobar drugar je trenutno na doktoratu u Belgiji, cini mi se druga ili treca godina, nebitno. Uglavnom, pitam coveka sta ce raditi kada zavrsi, jer mu je oblast nuklearna fizika, ispitivanje cestica i tako to, i kaze on da bi hteo da se i dalje bavi tim ispitivanjima, ali to bas nije lako sto se trazenja posla tice, takodje ni tamo kod njega na faksu nije lako naci posao, ali kaze da se moze npr. naci posao u banci. A ja ga pitam, pa sta ces ti da radis u banci? Kaze, trebaju im ljudi za izracunavanje verovatnoce. :) Risk assessment i tako to...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Day Walker » 05 Jul 2012, 01:54

To je druga stvar ako imas kes u ruci...

Odes sa 100k e i pljusnes u kazinu sve na crveno... pa ako prodje, prodje.... :kezo:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 01:54

Tako je, znam mnogo ljudi sa epfl-a koji posle mastera ili doktorata rade po bankama, najvise verovatnoce i sl, e upravo to je jedan od razloga sto je svetska ekonomija u sr u kojima jeste. Ne zato sto to oni rade vec zato sto se to sve svodi na cistu verovatnocu VAR i presipanje iz supljeg u prazno, pa kad nas je verovatnoca zahebala ode sve u tri lepe...

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Uroš S. » 05 Jul 2012, 02:18

Heroj, cekaj, sa Singijem 800e cim te vide a s drzavnim Pravnim 200-300e dve godine pa onda tek da razgovaramo o duplo vise od toga? Get real... Na tom Singiju se ne uci nista, znam dosta ljudi odande, i niko me nece ubediti u suprotno pricama da moze da se nauci tamo, moze, al to ne upisuje neko ko ima nameru ozbiljno da uci. Isto ili jos gore vazi za ostale privatne fakultete kod nas, uz duzno postovanje.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Day Walker » 05 Jul 2012, 02:23

Isto vazi i za ekonomski.. Ako bilo koji privatni dalje bolje strucnjake od mog fakulteta, idem da ga secem odma'
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 05 Jul 2012, 02:31

Tema u vezi Obrazovanja je ovde.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 08:58

Nakon Novog auta do 10 000e, pa polovni VS novi, i ove o platama, tema o obrazovanju bi bila cetvrta na koju nas je ova rasprava dovela :)

Odgovori