Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Apr 2021, 15:21

Skupo meso jbg. :kezo: Ko je u Minhenu ima dobar burek, kad sam zadnji put isao bas smo jeli sa drugarom, ne mogu sad da se setim kako se zove. Takodje dobri i cevapi, Moosacher Paradies i Desetka cini mi se. U prvom sam jeo nekoliko puta.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2339
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Woodoo » 04 Apr 2021, 15:24

dispy je napisao:
04 Apr 2021, 14:50
Ne zezajte, ja sam sa 22 godine bio na praksi u Španiji 3 meseca, praktično bez dinara u džepu, ne znate šta je patnja za hranom tamo. Jeste i njihova klopa ukusna, ali nema pršute (ove naše, zlatiborske)
Kako nema?

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bogdan » 04 Apr 2021, 15:30

Generalno nemam problem sa hranom ovde, mesa u izobilju ima ovde, svakakvog, o kobasicama i da ne pričamo. Kako žena tako i ja svašta pravimo, većinom je ručak meso obaveza i svašta ponešto.
Meso kupujemo kako u Lidl, tako i u Marktkauf, a ide se bogami i u mesaru, klanica je na 2min od mene, pa sve sveže i frisko.
Cevape, pljeske, pravimo sami, i svako ko je probao kod nas, oduševio se, žena i ja smo napravili neki recept i držimo se toga
Bogami ja sam ovde nabacio 25kg


Gesendet von meinem LM-G850 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Apr 2021, 15:32

Woodoo je napisao:
04 Apr 2021, 15:24
dispy je napisao:
04 Apr 2021, 14:50
Ne zezajte, ja sam sa 22 godine bio na praksi u Španiji 3 meseca, praktično bez dinara u džepu, ne znate šta je patnja za hranom tamo. Jeste i njihova klopa ukusna, ali nema pršute (ove naše, zlatiborske)
Kako nema?




Naravno da ima, ima da se kupi i u marketima bas spanska, ima i u Lidlu, Sparu. Ja generalno najvise volim da kupim dalmatinski prsut od Panone, i po testovima je od najboljih. Ovo sve pricam za inostranstvo. U Italiji sam bio u nekom marketu i u mesari sve neke mortadele, sunke i prsute. I narucim da mi isece neku onako bordo crvenu cisto meso. A kad sam probao ukusa nema. Bas sam se skenjao.

Slika
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 04 Apr 2021, 15:54

Woodoo je napisao:
dispy je napisao:
04 Apr 2021, 14:50
Ne zezajte, ja sam sa 22 godine bio na praksi u Španiji 3 meseca, praktično bez dinara u džepu, ne znate šta je patnja za hranom tamo. Jeste i njihova klopa ukusna, ali nema pršute (ove naše, zlatiborske)
Kako nema?
Pa kako nisi boldovao ovaj deo u zagradi :D Jeo sami njihov pršut, maltene svakodnevno (ekipa sa posla je bila super, pa su me vodali I po kafanama, a i po svojim kućama i vikendicama), svašta ima od tih njihovih pršuta, ali nema ovo na šta smo mi navikli. Kad sam maltene ceo život na ovoj našoj domaćoj pršuti, onoj tankoj, ta španska ne može da je zameni. A naročito posle 2 ipo meseca u tuđini, kao klinac, sa jednom jedinom osobom sa kojom možeš da progovoriš srpski (cimer mi je došao kad I ja, isto iz Srbije), nostalgija me ubila. Poslednjih par nedelja sam bukvalno samo brojao kad ću se vratiti.

Inače, bilo je fenomenalno iskustvo, i svakome bih poželeo da tako nešto iskusi u mladosti. Sad mi je naravno žao što nisam ostao, ljudi mi nudili da ostanem ali nije imalo teorijske šanse tada, poludeo bih. Falilo je još nekoliko godina u dupetu i glavi da bih mogao to da izdržim.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 04 Apr 2021, 20:39

Kada smo kod teorija zavera u temi “koju ne smemo da imenujemo” :) uci sestric od 11 godina u Americi o prvom svetskom ratu - zemlje prikazane kao zivotinje Ameri zecevi, Srbi lisice :) prvo je konstatovao da je pola Srbin (inace je i pola Holandjanin) i to mu je bilo strasno interesantno, drugo da mu je jako dobar drugar poreklom iz Beca :) znaci (Austrougarska) suprotna strana a trece da je Amerika bila glavni pobednik :) na sta je moja sestra rekla - pa nije bilo bas 100% tako :) ali ajde necemo da idemo u teorije zavere :) Super je sto su ih maksimalno animirali da citaju klnjige prilagodjene uzrastu, a citaju o svemu i svacemu i klinci bas gutaju... Inace u knjizi pise da je rat zapoceo u Srbiji, odmah je pitao u kom gradu se rodila i kada je rekla Beograd, on kaze sta Belgija :) (na Holandskom slicno se kaze Belgrado - Belgie)

Kao ja mojoj cerci pre neki dan, jesi ponela knjigu iz Srpskog, ona mene belo gleda i pita sta, ja kazem pa bre knjigu iz Holandskog :)

PS: Kod nas ima fantastican izbor belih sireva / fete za male pare 1kg oko 5 eur u konzervi u Turskoj radnji..

Slika

Slika

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Cherokee » 05 Apr 2021, 01:26

dragvorl je napisao:Skupo meso jbg. :kezo: Ko je u Minhenu ima dobar burek, kad sam zadnji put isao bas smo jeli sa drugarom, ne mogu sad da se setim kako se zove. Takodje dobri i cevapi, Moosacher Paradies i Desetka cini mi se. U prvom sam jeo nekoliko puta.
Sto se tice Moosacher Paradies i Desetke, da se razumemo - ok su cevapi, ali i dalje poprilicno losiji nego u Srbiji...

Za burek si verovatno bio u Tepsiji, to je najpopularnije mesto sa burekom/pitama u Minhenu - slicna prica kao i sa cevapima, ok je ali nije to to, narocito ako si jeo burek ispod saca u Srbiji. Sa druge strane, uvek sam naletao tamo na konobara koji me svojom neljubaznoscu terao u iskusenje da ga raspizdim necim :kezo:

Ko je u Minhenu i zanima ga pecenje, postoji mesto koje se zove "Land in Sonne 2", nemacki je naziv i mesto je iskusno sakriveno medju onim nemackim bastama, ali vlasnici su Hrvati poreklom iz Slavonije. Pecenje i usluga jednostavno vrh.

Sent from my MI 8 using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 05 Apr 2021, 01:47

Meni nedostaje da kupim usput pljesku ili gurmansku sa lukom u svezoj lepinji, sa papricicama i paradajzom.

Lako je ja kuci napravim ili da odem u restoran :-)

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 05 Apr 2021, 03:33

Cherokee je napisao:
05 Apr 2021, 01:26
dragvorl je napisao:Skupo meso jbg. :kezo: Ko je u Minhenu ima dobar burek, kad sam zadnji put isao bas smo jeli sa drugarom, ne mogu sad da se setim kako se zove. Takodje dobri i cevapi, Moosacher Paradies i Desetka cini mi se. U prvom sam jeo nekoliko puta.
Sto se tice Moosacher Paradies i Desetke, da se razumemo - ok su cevapi, ali i dalje poprilicno losiji nego u Srbiji...

Za burek si verovatno bio u Tepsiji, to je najpopularnije mesto sa burekom/pitama u Minhenu - slicna prica kao i sa cevapima, ok je ali nije to to, narocito ako si jeo burek ispod saca u Srbiji. Sa druge strane, uvek sam naletao tamo na konobara koji me svojom neljubaznoscu terao u iskusenje da ga raspizdim necim :kezo:

Ko je u Minhenu i zanima ga pecenje, postoji mesto koje se zove "Land in Sonne 2", nemacki je naziv i mesto je iskusno sakriveno medju onim nemackim bastama, ali vlasnici su Hrvati poreklom iz Slavonije. Pecenje i usluga jednostavno vrh.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Pa dobro, ja sam rekao za Minhen, ne poredim sa Srbijom Bosnom, Hrvatskom, tamo ima to sto ima. Ko zna bolje neka napise, sledeci put i ja da probam, sto da ne.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 05 Apr 2021, 16:50

Svi ti turski sirni prizvodi su koliko znam na bazi mladih i feta sireva. Ja sam rekao da ovakav ne mogu da nađem:

Slika

Najsličniji je frisch käse, ali mi je on nekako žilav, gumenast, suv, nije kompaktan kao kad kod nas kupiš na tezgi na pijaci...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Jumbo » 07 Apr 2021, 09:52

Izvinavam se ali moram malo stručne ispravke.

1. Feta sirevi ne postoje već postoji samo jedan feta sir koji inače spada u zreli beli kriška sir u salamuri.
Može da sa kaže da liči na bele kriška sireve u salamuri gde recimo spadaju i zlatarski, sjenički, vlašićki .....
Inače ono što je kod nas poznato kao feta sir nema nikakve veze sa fetom već predstavlja ultrafiltrat mleka u salamuri i to je bio pokušaj Danaca da ukradu naziv Grcima.

2. Frisch käse nije jedan sir već je opšti naziv za sveže sireve i oni mogu biti veoma različiti.
- sitan sir najčešće obrani, a može biti i punomasni (recimo sremski sir)
- sveži kriška sir (isti kao zreli samo pre salamurenja)
- albuminski sir koji se dobija iz surutke (urda je najpoznatiji)
- i .......

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 07 Apr 2021, 10:04

Iskren da budem, jako sam se uzeleo tvojih postova na ovu temu jos od doba VG :)

Cak bi mozda mogli da zavisno od inspiracije malo obnovimo gradivo sa po nekim lepim teskto. :)

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 07 Apr 2021, 10:13

Ta zabuna oko fete postoji iz razloga sto su kod nas svaki sir tog tipa krstili sa feta i onda im je u jednom trenutku zabranjeno to da rade i samo prava feta(grcka u krisci) sad sme tako da se zove.

Kabal
Postovi: 2878
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kabal » 07 Apr 2021, 11:20

Kad smo vec kod sireva, preporuka za ovaj sa linka
https://www.zapistare.rs/asortiman/doma ... -sir-400g/

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7018
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 07 Apr 2021, 22:20

Ima da se uzme u NS-u?

Odgovori