Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 28 Avg 2022, 23:47

To neki ovaj fazon

https://ba.n1info.com/vijesti/ovo-je-is ... -njemacke/


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 28 Avg 2022, 23:58

Da ali kako ja svojoj deci da objasnim ovo

Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 29 Avg 2022, 01:04

Bar jedno drugom nisu zabili jezik do grkljana.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 29 Avg 2022, 01:06

blaugrana je napisao:To neki ovaj fazon

https://ba.n1info.com/vijesti/ovo-je-is ... -njemacke/


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Vi koji zivite tamo bolje znate kakvo je stanje. Ja nit sam tamo nit planiram, samo prenosim sta su mi pricali. Znam samo da planiraju ovde da se vrate.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 29 Avg 2022, 07:29

Prva stvar koju treba nauciti kada se ode u Nemacku, a i generalno bilo gde na zapad je da se manje prica sa kolegama o privatnim stvarima. Nisu ni otvoreni niti se sale kao kod nas. I uvek se nadje neko ili vise njih ko ce to preneti dalje i cesto dodati jos nesto sto i nije tacno. Zidovi imaju usi, a i ljudi imaju usi samo su kao antene. Imao sam licno iskustvo sa tim i drago mi je sto sam prosao relativno bez vecih problema.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 29 Avg 2022, 08:02

Prvo što se treba naučiti kad se ode na taj zapad je da se tušira hladnom vodom u inat Putinu.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 29 Avg 2022, 08:16

I da se pocne uciti ruski?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 29 Avg 2022, 08:43

DukeNS je napisao:
28 Avg 2022, 22:16
Šogorov kum je programer i sa porodicom se pre nekoliko godina odselio u Nemačku (nije se mučio, otišao na gotovo - način na koji bih se ja rado odselio). Elem, sedi on u kancelariji sa još 5 kolega i odjednom im se spolja na prozoru pojavljuje onaj spajdermen što pere prozore. Cimnuli se svi i on prokomentariše nešto u fazonu kako je od ovog jedino moglo biti gore da im se stvorio Škotlandjanin u kiltu. Inače je gari prilično duhovit i uvek spreman za šalu. Sutradan ga direktor zove u kancelariju i dobije ozbiljnu opomenu i upozorenje da se tako nešto više ne ponovi. ‘ladno ga je neko od “politički korektnih” kolega odrukao za banalnu šalu i digla se frka. I sad ti treba da sediš kao robot i ponašaš se protiv svoje prirode do kraja karijere… Inače kaže da ih non-stop teraju na neka predavanja o ravnopravnosti, ljudskim pravima itd…
Ovo se redovno desava u Americkim firmama (vlasnici i menadzment) ili firmama na berzi (Americkoj). Cak sam skoro imao priliku da vidim jednu veliku Hrvatsku firmu koju koja je otisla na berzu pa su poceli to da praktikuju (nema vise zezanja na javnim kanalima i na skupovima na tu temu). Ima logike i nema. Ako znas sa kim sedis u kancelariji uvek mozes da pricas sta god si do tada pricao - odnosno da budes opusten (manje vise ipak si u kancelariji :)), a ako ima nekih novih (spoljnih) ljudi uvek treba da se lepo ponasas :) u bilo kojoj zemlji...
shandu90 je napisao:
28 Avg 2022, 23:30
Meni pricali prijatelji iz Njemacku da je vaspitacica dovela svoju devojku (radi u vrticu), pred decom je poljubila i pricala im LGBT bajku. Pa je imao problem sa komsijom koji lakira nokte, mali video i prokomentarisao kako to muskarci ne treba da rade. Komsa ‘objasni’ malom neke stvari i prijatelj kad je cuo padne mu klapna. Uglavnom kolko je Njemacka za neke stvari vrh, za druge stvari je katastrofa i ne zeli da mu deca to prihvate kao normalno.
Pazi nama su u Holandiji to redovno radili u osnovnoj skoli. Od pedera preko lezbejke i prostitutke kao i policajca ili pripadnici ratnog vazduhoplovstva da vrbuju malu decu sa knjigicama i propagandom. Pa dete gde se nadje :) Ja nisam protiv toga ni najmanje. Zasto skrivati nesto od deteta. Nece ono da ga preobrati :) Druga stvar je to jako konstantno favorizovati i naglasavati gde neki umeju da preteraju, e to je bas druga prica i balans je tu kljucan...
dragvorl je napisao:
29 Avg 2022, 07:29
Prva stvar koju treba nauciti kada se ode u Nemacku, a i generalno bilo gde na zapad je da se manje prica sa kolegama o privatnim stvarima. Nisu ni otvoreni niti se sale kao kod nas. I uvek se nadje neko ili vise njih ko ce to preneti dalje i cesto dodati jos nesto sto i nije tacno. Zidovi imaju usi, a i ljudi imaju usi samo su kao antene. Imao sam licno iskustvo sa tim i drago mi je sto sam prosao relativno bez vecih problema.
Recimo Holandija je 100% drugacija. Za Nemce znam da su prilicno rigidni za mnoge stvari. A da zidovi imaju usi imaju ih tek u Srbiji gde je tek zeznuto pricati o svojim ultra licnim stvarima (kao i svuda). Jel zaposleni se vole i cene medjusobno tek u Srbiju ;))))))))))))) Inace u mojoj firmi svi jako pricaju o svojim stvarima i skoro se nista ne ostavlja za sebe, mada tu Holandjani malo preteruju, sto uvrnutije to se pre kaze... A tek zezanje sto masnije i uvrnutije to bolje ....

Inace svaka druga zemlja malo drugaciji ljudi i mentalitet. To moze da smeta, a i smeta vremenom sve vise i vise. To je tek neka druga prica. A posebno sto covek kada ode daleko u potrazi za necim drugim nije u potpunosti ni tamo gde je dosao a vremenom se odrodio od onoga odakle je dosao ...

PS: A sto se tice hladne vode i tusiranja, pa jel rat ili nije. Mislim zapada vodi rat sa Rusijom preko Ukrajne, to bi i slepac mogao da vidi. A u ratu sve je dozvoljeno ....
Poslednja izmena od ljuba u 29 Avg 2022, 09:04, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 29 Avg 2022, 08:55

shandu90 je napisao:
blaugrana je napisao:To neki ovaj fazon

https://ba.n1info.com/vijesti/ovo-je-is ... -njemacke/


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Vi koji zivite tamo bolje znate kakvo je stanje. Ja nit sam tamo nit planiram, samo prenosim sta su mi pricali. Znam samo da planiraju ovde da se vrate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bas zato sam i okacio link

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 29 Avg 2022, 09:47

Ispostavilo se da je žena iz niša i zaista živi u nemačkoj tako da je to neko izmislio. Sad što je izmislila tu priču je druga stvar.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 29 Avg 2022, 09:49

Debilana u svakom slucaju

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 29 Avg 2022, 10:03

ftj je napisao:
28 Avg 2022, 09:59
Sta je 70% ruling u srbiji?
https://tackapovratka.rs/programi/radi/ ... a-pitanja/

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od tlazar » 29 Avg 2022, 11:05

DukeNS je napisao:Danas čuh za jedan slučaj koji bi išao u prilog ostajanju u Srbiji…

Šogorov kum je programer i sa porodicom se pre nekoliko godina odselio u Nemačku (nije se mučio, otišao na gotovo - način na koji bih se ja rado odselio). Elem, sedi on u kancelariji sa još 5 kolega i odjednom im se spolja na prozoru pojavljuje onaj spajdermen što pere prozore. Cimnuli se svi i on prokomentariše nešto u fazonu kako je od ovog jedino moglo biti gore da im se stvorio Škotlandjanin u kiltu. Inače je gari prilično duhovit i uvek spreman za šalu. Sutradan ga direktor zove u kancelariju i dobije ozbiljnu opomenu i upozorenje da se tako nešto više ne ponovi. ‘ladno ga je neko od “politički korektnih” kolega odrukao za banalnu šalu i digla se frka. I sad ti treba da sediš kao robot i ponašaš se protiv svoje prirode do kraja karijere… Inače kaže da ih non-stop teraju na neka predavanja o ravnopravnosti, ljudskim pravima itd…
Ne znam za konkretan slucaj, ali mi zvuci kao nesto sto moze da se desi i u programerskoj firmi u srbiji. U npr microsoftu sigurno...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 30 Avg 2022, 17:29

Prva godina života u inostranstvu uglavnom “treba” da služi više za slušanje a manje za pričanje, pri čemu posebno mislim na iznošenje stavova i šala :)

Grubo govoreći, naši ljudi često ne obraćaju pažnju na efekat koji njihove reči ostavljaju. Za mene je to još jedan razlog da svako provede nekoliko godina van zemlje, po mogućstvu u protestantskim zemljama. To svakako pomaže u ličnom razvoju, da shvatimo sa se ne okreće svet oko nas, itd.

Pri tom je “gari” napravio cool foru, al’ su ga kolege dočekale na penal. Jbg, na to sam mislio u prvoj rečenici - sa strancima samo korektno, dok ne provalite da možete i drugačije

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 31 Avg 2022, 09:08

Slika
Inflacija na novi maksimum: 13,6 odsto u avgustu

Inflacija u Holandiji je dodatno porasla u avgustu na 13,6 odsto. Nikada ranije inflacija ove godine nije bila tako visoka. Državni zavod za statistiku (CBS) je to izračunao na osnovu evropske metode izračunavanja.

Stopa inflacije od 13,6 odsto znači da su cene u avgustu u proseku bile više za 13,6 odsto nego pre godinu dana. Poskupljenje je uglavnom uzrokovano višim cenama energenata. U avgustu je nastavio da raste cena gasa, što se reflektuje na račune domaćinstava za energiju.

Inflacija je u Holandiji visoka više od godinu dana. U avgustu prošle godine inflacija je prvi put posle dugo vremena premašila 2 odsto. Najviša stopa inflacije izmerena je ranije u martu kada je inflacija iznosila 11,7 odsto.

NOS
Najviša inflacija ikada izmerena u Holandiji iznosila je 11,1 odsto, u januaru 1975. Ta cifra je izračunata prema holandskoj metodi obračuna. Statistika Holandije će sledeće nedelje saopštiti cifru za protekli mesec po ovoj metodi obračuna, kako bi se videlo da li inflacija premašuje taj rekord.


4:06 Šta tačno znači stopa inflacije i možemo li da uradimo nešto povodom toga?
Centralni planski biro očekuje da će inflacija za sada ostati visoka. Za ovu godinu se očekuje stopa inflacije od 9,9 odsto, a za sledeću od 4,3 odsto. Ekonomisti Kancelarije za planiranje upozoravaju da će se zbog toga povećati siromaštvo.

Vlada radi na planu obezbeđivanja veće naknade za domaćinstva koja su u problemima zbog visokih cena energije. O tome je sinoć postignut dogovor.

Evropska i holandska metoda proračuna
Ova stopa inflacije se izračunava prema Evropskom indeksu cena (HICP). HICP je razvijen da uporedi stope inflacije u državama članicama Evropske unije. Osnovna razlika između nacionalnog indeksa potrošačkih cena (CPI) i HICP (harmonizovanog indeksa potrošačkih cena) je sastav paketa roba i usluga na kome se zasnivaju oba indeksa. U CPI, na primer, cena za život u kući u kojoj žive vlasnici takođe je uključena u pripisanu kiriju. Ta računica biće objavljena sledeće nedelje.
https://nos.nl/artikel/2442682-inflatie ... n-augustus

Odgovori