Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 05 Sep 2021, 17:55

https://nltimes.nl/2021/09/02/dutch-cit ... ghborhoods

Dutch cities want to ban property investors in all neighborhoods

The large municipalities in the Netherlands plan to make wide use of a legislative amendment that will allow them to designate neighborhoods where investors won't be allowed to buy cheap and medium-priced homes and rent them out, NOS found after surveying the municipalities.

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BRABUS » 05 Sep 2021, 19:20

Zapadna Evropa polako ali sigurno ide ka komunizmu

Razumem motivaciju, jer je ogroman deo stanovnistva onemogucen da priusti nekretninu, ali totalno pogresan pristup je da se suspenduje slobodno trziste i uvede kontrola vlasti nad privatnim transakcijama

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 05 Sep 2021, 19:54

Nekog sam mišljenja da su, pogotovo u "Nemačkim" zemljama, plate i cene nekretnina za 90% stanovništa direktno povezane. Šta hoću reći, kolike su plate u nekom regionu tolike su i cene nekretnina i da jebe rak raka ogromna većina stanovništa ne može sebi da priušti nekretninu, a da pritom može i dalje normalno da živi, iako su plate solidne.

Znači u šiiirokom krugu oko Štutgarta ne možeš naći stan od 100kvm ispod 350.000 evra. Učešće za takav stan je 30-50.000 evra, i onda plaćaš ratu 900-1.000 evra narednih 40 godina. Neki kažu toliko plaćaš kiriju, i jeste tako ali u to mi ulaze komplet troškovi. Nemam "hausgeld", nemam osiguranje, što tu ratu od stana podiže za bar još 200 evra kad moraš i to da plaćaš.

Ja ne kažem da ne treba kupiti stan, i sam gledam stanove ovde aktivno, ali su to kalkulacije neverovatne. U Americi naši ljudi za 5 godina kupe stan, kuću, 3 auta, kamion, i opet žive. Ovde sa malom decom i ženom koja zbog njih ne može da radi posao sa punim radnim vremenom - jednostavno bi eto živeo, bez nekih velikih godišnjih ili nekih proseravanja i ništa drugo.

I sad da se vratim na ono sa početka, mislim da je sve to tako namerno napravljeno da raja ne može puno da talasa nego zarobi se na 40 godina i prdi u svoja 4 zida. Obuci pidžamu i radno, šta će ti košulja?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 05 Sep 2021, 20:10

Ne bih baš rekao da možeš da porediš Ameriku i Evropu. Za IT sektor (to mi je struka jelte) plate su mnogostruko veće u poređenju sa Evropom. Jedini izuzetak toga je Švajcarska.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ji 4Tze » 05 Sep 2021, 20:10

Pa ti lepo kupi u NS/BG/NI ko i svi ostali :D
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ChobbyNS » 05 Sep 2021, 20:19

Šta reći tek za NS gde ti za kuću od 100kvm treba isto para kao u Štutgartu a većina raje šljaka za 500€ otprilike.
To je tek tragedija.
Zamisli da za stančić od 40kvm tresneš 60-70.000€, divim se ljudima koji se upuste u takvu avanturu.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 05 Sep 2021, 20:57

Al ne moraš kupiti stan na Bulevaru Evrope, imaš na Telepu ili u Veterniku gomilu novogradnje gde su cene kvradrata soma evra, ako sam dobro čuo. A na 5-7km si od centra NS...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 05 Sep 2021, 21:05

U mom slucaju kupili smo stan u novogradnji, i rata kredita sa troskovima ce nam biti 150 evra veca nego sadasnja kirija, ali obzitom da renta skace 40ak evra godisnje kod mene, za 3 god sam na istom, a sve posle toga jos me dodje povoljnije, plus nesto poreza preko.

Fora je sto nam je efektivna kamata fiksna na 15 god i iznosi 0,84%, bila bi 0,66% da je fiksna na 10 god, nema euribor i tako to, iz mogucnost prevremene otplate, tako da ko moze da dobaci ucesce, onda nije problem. Inace nismo imali ni hausgeld niti bilo sta, i nismo u obavezi ni zivotno, ni zirante, sve se zavrsava online za par dana.

Inace je u DE u zadnjih 12 meseci inflacija 4% tako da verujem da je dobra investicija.

Ali veoma je tesko uopste naci nekretninu, a posebno to sto ima puno starijih koje su radjene sa azbestom, pa treba traziti uvek iznad 1995 gradnju.

Vec sada su znacajno skocile cene od pre godinu dana kada smo mi uzeli, tako da verujem da je investicija sigurna.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 05 Sep 2021, 21:13

A može i ovako da se posmatra.
Proporcionalno, tih 350,000€ U Štutgartu je povoljnije/ manje rada/ nego ovde 150(200),000 €.
Za istih 100 kvadrata.

350k je sasvim ok za nemačke plate, tipično na zapadu je da 120 plata kupuje stan (10 godina rada).
Sve ispod toga je bagatela, jeftino, povoljno, ekstra prilika.

Suština je da i na zapadu treba dobra plata/ prihod da bi se kupila i kasnije posedovala /održavala nekretnina, pri čemu 250kvadrata je neki prosek beše bio za zapadni deo Nemačke da se uzima kao reper kupovne moći.

Uprošćeno, sa solidnom platom trebalo bi da svaki zaposleni (puno radno vreme) može da sebi priušti nekretninu laganica kroz taj period od 40 godna.

A i inače, kapitalizam na zapadu je pravljen/ projektovan da se zaradjeno od plate i potroši najvećim delom, ne da se gomilaju zalihe (zarobljenog) novca, oduvek bilo tako...
USA, Kanada, Australija su neki drugi svet, ne potpadaju pod zapad kakav se kod nas podrazumeva..
Konkretnije, u SAD jako zavisi cena nekretnine od makro lokacije, u Kaliforniji ili Njukorku teško da se išta nadje ispod 1,000,000 evra za početak, a da valja.
U poredjenju sa tim 350,000 u Štutgartu dodje super povoljno.


Btw, ja sve Nemce koje sam upoznao su imali svoj stan/kuću do svoje 40te godine, svi su iz zapadnog dela. Plus standardno 2 auta, eventualno 3 po familiji.

Isto i 2 familije koje znam iz Beča, tj severnog predgradja Beča. Ista situacija, stanje mada su oni na jednom autu po familiji.(malo mesto ne treba im u lokalu auto, Strasshof an der Nordbahn).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 05 Sep 2021, 21:55

Realna zarada porasla tekza 20% za 30 godina.

Slika
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 05 Sep 2021, 22:32

Nisu ni blizu tako veće plate u IT u Americi osim ako ne računas Kaliforniju, u kojoj su tek odlepila cene stanova a i svega ostalog. Uvek kada se sve normalizuje na zapadu su svuda slične realne zarade- uključujući i Švajcarsku...

Verstuurd vanaf mijn SM-A515F met Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 05 Sep 2021, 22:45

Po Evropi su i drugaciji sistemi, npr u NL ljudi mahom kupuju nekretnine, uz neke kredite koji su drugaciji, tipa placa se kamata a glavnica ostaje, kako mi rece kolega, Ljuba verovatno zna bolje kako to ide.

U DE polovina porodica ne poseduje vec uzima u najam.

U CH je poreska politika takva sa se uglavnom i ne isplati posedovati, jer se hipoteticki prihod izdavanja dodaje na licne prihode i tako oporezuje, a ima kredita kako sam cuo i na po vise od 50 godina, ne znam koliko je ovo tacno.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 06 Sep 2021, 08:16

Zgodna tabela za promenu nemačke cene rada ali ima i manjkavost da je osnovni index nivo iz zapadne Nemačke a potom relativno poredjenje indexa koji uključuje i istiočnu Nemačku a znamo da su tamo plate bilo kudikamo.

Bilo bi mislim jasnije videti indexe po pokrajinama kako se kretala cena rada.

Ja bih rekao impreisvni rast ukupne Nemačke za posmatranih 30 godina, nisu imali velikih padova cene rada kao što je bilo kod nas i širom istočne Evrope /tranizcija/.

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 08 Sep 2021, 14:49

programer je napisao:
05 Sep 2021, 17:55
https://nltimes.nl/2021/09/02/dutch-cit ... ghborhoods

Dutch cities want to ban property investors in all neighborhoods

The large municipalities in the Netherlands plan to make wide use of a legislative amendment that will allow them to designate neighborhoods where investors won't be allowed to buy cheap and medium-priced homes and rent them out, NOS found after surveying the municipalities.
Hvala za ovaj link, vrlo korisna informacija.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Okt 2021, 18:44

Zna li neko koliko bi bilo para poslati 4 alu felne busom u Svajcarsku, ako uopste to neko radi? I ako neko zna pouzdanog prevoznika.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori