Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 12:31

Testiranje dokle moze tj. APP, kao sa koronom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 09 Jun 2022, 12:36

Hebena Minakva od 2 litre, sa 43 na 62 dinara...
Završavamo jabuke sa cenom od 60 dinara, sledeće sezone će izgleda biti skuplje. Ima na pijaci svakakvih kupaca, i onih kojima je sve skupo, i onih koji kažu da natrpam punu kesu.
Odneo sam u nedelju dve gajbe bresaka, prvih ovogodišnjih. Nemaju neku veličinu, niti su preslatke, ali se po ceni od 200 dinara razgrabilo sve. Iskreno, bilo mi je glupo da stavim toliko, sve dok nisam video da se kupuju trešnje i višnje po 250 dinara. Lepo se vidi raslojavanje društva, jer je ta pijaca odlični pokazatelj stanja u društvu.
Što se organizovanog protesta tiče, ne računajte na to. Vođe prethodnih blokada su namirene jeftinom opštinskom zemljom i ne pada im na pamet da se negde guraju.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 12:38

Poskupela voda iz bunara.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 09 Jun 2022, 12:44

Поскупео транспорт, гасни енергенти и индустријски гасови, који врло утичу на производњу газираних и не газираних пића. На то додати поскупљења сировина за амбалажу, тј саме амбалаже и ето рачунице.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 09 Jun 2022, 12:55

Gajba jabučarka je sada 110 dinara, bilo je 80...
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3661
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 09 Jun 2022, 13:32

Ko ima, po guzici se maže. Ko nema,ko ga jebe.

Prošle sedmice sam bio na svadbi. Orkestar narodne muzike, plus još 5 pevača iz Granda je plaćeno preko 15.000eur unapred.
I na sve to, u toku same svadbe, količina datog/bačenog novca za bakšiš je bila stravična. Nije Bilo novčanice manje od 50eura. 100-tke su letele ko dobar dan, a posle po 200 i 500eur. I tako kad sve pospadaju sa harmonike, oni pare u kesu, pa udri kolo i sve ispočetka.
Gosti kao da se takmiče ko će pre da da, ko će više da da. Ovi ne znaju kod da guraju tolike pare.
Bukvalno me bilo sramota da gledam šta se radi s parama.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 09 Jun 2022, 14:46

Heinz je napisao:
09 Jun 2022, 10:59
Ubeđen sam da trgovci dižu cene i profite jer im se može.
Pošto sam trgovac.. vec neko vreme svakodnevno nam stizu cenovnici sa povecanim nabavnim cenama od direktnih dobavljaca i proizvodjaca. Cesto salju mailove gde obrazlazu zasto idu cene gore (od poskupljenja goriva, transporta, bazicnih namirnica tipa brasno, aditivi.. do toga da sirovinu uvoze iz rusije i ukrajine, itd).
Mi konkretno marze nismo menjali. (sa tim sto svakako i trgovcima ostaje dodatna zaraza jer nije isto kad stavis 15% marzu na proizvod od 100 din ili novu cenu od 120 din).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 15:13

Minakva ima svoje masine za izradu preformi, tako da im je ulaz samo PET sirovina. Utice i transport, ali sa koliko %.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 09 Jun 2022, 15:25

dragvorl je napisao:Minakva ima svoje masine za izradu preformi, tako da im je ulaz samo PET sirovina. Utice i transport, ali sa koliko %.
Улаз им је "само" ПЕТ сировина , а где су индустријски гасови?
Као неко ко је радио годинама на машинама за ПЕТ амбалажу уз ту "само" ПЕТ сировину иду и чепови који су скупљи него сама ПЕТ претформа, па затим сировине за екструдере за бојење претформи..... Транспорт је скоро па најважнија ставка јер цена горива нон стоп расте.
А пошто сам годинама уназад у пунионици сокова и воде, има много више инпута који утичу на цену једног паковања него што можете претпоставити.
Вода је још и најмање погођена.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 15:51

Radio sam i jos uvek radim u toj industriji, na odrzavanju. Cene generalno svega su porasle pod raznim izgovorima, prvo kovid, pa sad rat. Koji je izgovor za rast cene struje recimo, ako se energenti dobavljaju unutar drzave, sem remonta recimo, koji se ne rade svaki dan. Nema sta nije poskupelo, ali 20-30-40% samo zbog transporta ne verujem bas.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ChobbyNS » 09 Jun 2022, 15:58

Ja se bavim transportom, cene prevoza su gotovo iste kao pre godinu-dve. Možda je skočila cena toliko da samo pokrijem razliku u ceni goriva.
Možda cena i jeste skočila ali te pare ne vidi prevoznik nego velike špedicije koje drže monopol i prodaju te naloge krajnjem prevozniku uz ogromno ugrađivanje u cenu.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dispy » 09 Jun 2022, 16:48

dragvorl je napisao:Radio sam i jos uvek radim u toj industriji, na odrzavanju. Cene generalno svega su porasle pod raznim izgovorima, prvo kovid, pa sad rat. Koji je izgovor za rast cene struje recimo, ako se energenti dobavljaju unutar drzave, sem remonta recimo, koji se ne rade svaki dan. Nema sta nije poskupelo, ali 20-30-40% samo zbog transporta ne verujem bas.
Crna električne energije je u najvećoj meri zavisna od cene gasa, jer gasne elektrane pokrivaju manjak u proizvodnji od ostalih elektrana. I ovih dana kada je potrošnja niska cena struje je 50-100e. Razlog za to su prvo zatvaranje termoelektrana na ugalj, pa onda skok cene gasa na berzama, jer je drastično povećana tražnja za proizvodnju električne energije, a zatim je nešto povećana potrošnja od strane industrije.

E sad, kod nas je to i najmanje izraženo jer ne EPS u vlasništvu države i ovde firme rade kako država kaže, a u drugim državama elektroprivrede vide priliku da zarade na berzi od prodaje struje iako je njihova proizvodna cena daleko manja. Zato skače i cena za domaćinstva jer ne želi niko da subvencioniše domaćinstva već jure profit, i države tu reaguju na drugačiji način nego kod nas, prave neke povraćaje poreza za građane, umanjenja nekih drugih plaćanja itd, ali se ne ograničava cena.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 17:02

Sto se struje tice mislio sam na Srbiju konkretno sto sam napisao. Koliko znam iz domacih elektrana je vecinom ugalj i energija vode energent.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 09 Jun 2022, 17:16


BigMazzy je napisao:Поскупео транспорт, гасни енергенти и индустријски гасови, који врло утичу на производњу газираних и не газираних пића. На то додати поскупљења сировина за амбалажу, тј саме амбалаже и ето рачунице.
Као што видиш навео сам више инпута не знам шта си се ухватио за транспорт само.
dragvorl je napisao:Radio sam i jos uvek radim u toj industriji, na odrzavanju. Cene generalno svega su porasle pod raznim izgovorima, prvo kovid, pa sad rat. Koji je izgovor za rast cene struje recimo, ako se energenti dobavljaju unutar drzave, sem remonta recimo, koji se ne rade svaki dan. Nema sta nije poskupelo, ali 20-30-40% samo zbog transporta ne verujem bas.
Не улазим у то који су изговори за поскупљења генерално на светском нивоу, држим се онога у шта сам упућен , говорим да је улаз , инпут, поскупео, ми га плаћамо скупље и производ је скупљи.
На жалост плате не прате та поскупљења. Дефинитивно сви на тржишту лове сад у тим разликама цена колико могу.

Да се осврнем на транспорт, кад сте већ запели, а они који су из бранше производње сокова би требало да знају, већина сировина за производњу иоле квалитетнијих сокова се увози и то не из комшилука већ и са других континената, што је и логично. Дакле ту је укључен и поморски и авио транспорт а не само друмски у локалу. Тако да итекако утиче на цену производа.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 09 Jun 2022, 17:18

Ali su vodu potrošili i zalihe su na nekim minimumima. Zato cepaju uvoz.
A Nemci i dalje ne odustaju od gašenja nuklearki dok cene idu u nebesa.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Odgovori