Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Geza » 05 Apr 2023, 20:34

Ostalo je dosta kukuruza iz 2021. godine, pa se to sve izmešalo. Imali smo zabranu izvoza žitarica, sa jedne strane loša odluka, sa druge dobra.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 11:46

Nemanja987 je napisao:
05 Apr 2023, 14:51
Niska kao niža od definisane temp za nisku pasterizaciju???
Sve temperature preko 65 stepeni su temperature pasterizacije. U zavisnosti od temperature se određuje i vreme dužine pasterizacije.

Mleko u kesama jeste pasterizovano ali recimo na 72 stepena dok je ono spremno za konzum išlo na 90 ili 98 stepeni.

Kod ovog za konzum može da se radi i dvostruka pasterizacija sa nižim temperaturama.

Laički prevedeno pasterizacija ubija žive mikroorganizme dok spore ostanu. Pa onda uradite prvu pasterizaciju i pobijete žive bakterije, pa date vremena da se razviju spore koje su ostale, ali da ne stvore nove, pa ponovo pasterizacija i onda bude skoro kao sterilizovano mleko, ali na temperaturama ispod 100 stepeni i zato ima duži rok trajanja nego pre, ali kraće od sterilizovanog.

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 11:48

Kabal je napisao:
05 Apr 2023, 20:13
Ovo je zanimljivo, posto je 2022 izuzetno veliki problem aflatoksina

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
A odakle je ta informacija živo me zanima.

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 12:17

Heinz je napisao:
05 Apr 2023, 15:10
Ako neko kojim slučajem pije Balans, neka obrati pažnju da to NIJE jogurt. Ne znam tačno šta sve ne ispunjava, ali nije ni deklarisan kao jogurt. A probiotski je, "fermentisani proizvod od mleka".

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Jeste jogurt pošto je tečni, ali sa netipičnim kulturama bakterija. Fermentisani proizvodi od mleka su jogurt, kiselo mleko i kefir. Postoje još neki ali se kod nas ne proizvode. Ta nomenklatura zavisi od zemlje do zemlje tako da ono što je recimo u Grčkoj jogurt kod nas je kiselo mleko tako da ne treba se držati nekih naziva striktno.
U suštini za sve te proizvode tačan naziv je fermentisani proizvodi od mleka t.j. proizvodi koji nastaju fermentacijom mleka zasejanih različitim vrstama kultura.

Kabal
Postovi: 2889
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Kabal » 06 Apr 2023, 12:27

Jumbo je napisao:
Kabal je napisao:
05 Apr 2023, 20:13
Ovo je zanimljivo, posto je 2022 izuzetno veliki problem aflatoksina

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
A odakle je ta informacija živo me zanima.
Od velikih izvoznika i laboratorija koje uzorkuju i ispituju robu

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19278
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 06 Apr 2023, 12:43

Jumbo je napisao:
Heinz je napisao:
05 Apr 2023, 15:10
Ako neko kojim slučajem pije Balans, neka obrati pažnju da to NIJE jogurt. Ne znam tačno šta sve ne ispunjava, ali nije ni deklarisan kao jogurt. A probiotski je, "fermentisani proizvod od mleka".

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Jeste jogurt pošto je tečni, ali sa netipičnim kulturama bakterija. Fermentisani proizvodi od mleka su jogurt, kiselo mleko i kefir. Postoje još neki ali se kod nas ne proizvode. Ta nomenklatura zavisi od zemlje do zemlje tako da ono što je recimo u Grčkoj jogurt kod nas je kiselo mleko tako da ne treba se držati nekih naziva striktno.
U suštini za sve te proizvode tačan naziv je fermentisani proizvodi od mleka t.j. proizvodi koji nastaju fermentacijom mleka zasejanih različitim vrstama kultura.
Isti taj Imlek na drugim flašama piše jogurt, na Balansu ne.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 14:54

Kabal je napisao:
06 Apr 2023, 12:27
Jumbo je napisao:
Kabal je napisao:
05 Apr 2023, 20:13
Ovo je zanimljivo, posto je 2022 izuzetno veliki problem aflatoksina

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
A odakle je ta informacija živo me zanima.
Od velikih izvoznika i laboratorija koje uzorkuju i ispituju robu

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
U ovoj zemlji postoji jedan veliki i nekoliko manjih izvoznika mleka i mlečnih proizvoda i ja koliko znam nijedan transport nije vraćen zbog aflatoksina, a i direktna kontrola aflatoksina se radi samo u pasterizovanom i UHT mleku i mlekarama je interesu da to bude kako treba da ne dođe do povraćaja. Nijedan drugi mlečni proizvod se ne kontroliše na aflatoksin pošto jednostavno ne postoje referentne vrednosti.
Sama kontrola aflatoksina je vezana za sirovo mleko koje se koristi za proizvode i sve mlekare su u obavezi da je rade.

A oko laboratorija nema smisla da ja govorim o tome.

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 16:32

Samo još da se nadovežem o priči o aflatoksinu u mleku i tome stvarno nemam nameru više da raspravljam.

Tu granicu od 0,05 mikrograma po litru su donele zemlje koje same ne proizvode kukuruz u zrnu. I u samoj EU zemlje kao što su Francuska, Rumunija, Mađarska i Bugarska (to su zemlje proizvođači kukuruza u Evropi) za sopstveno tržište povremenu donesu odluku o povećenju granice (periodi u godini kada se javlja povećani nivo aflatoksina).
Ostali veliki svetski proizvođači kukuruza kao što su USA, Rusija, Kina, cela Latinska Amerika, Južnoafrička republika kao i neke zemlje uvoznici kukuruza kao što je Japan i dan danas drže normativ od 0,5 mikrograma po litru osim za mleko koje će se koristiti za proizvodnju hrane za bebe koji je na nivou od 0,025 mikrograma po litru i koji važi u skoro celom svetu pa i kod nas.

Danas su u već u toku studije koje se bave štetnim uticajem preparata koji se koriste za snižavanje nivoa aflatoksina u kukuruzu kao i antimikotika koji sprečavaju razvoj gljivica koje stvaraju aflatoksin B1. Odnosno da li je štetnija koncentracija aflatoksina M1 u mleku u rasponu od 0.05 do 0.5 ili je štetniji uticaj preparata i antimikotika koji se koriste za snižavanje aflatoksina B1 u kukuruzu i koliko je njihov uticaj na kvalitet mleka.

Inače u kukuruzu se nalazi aflatoksin B1 koji se da kažemo kad prođe kroz kravu pretvara u M1. Za sada je jedino utvrđeno da je B1 mnogo štetniji (ima ga u kukuruzu, kikirikiju, lešniku, orasima, ....) od M1.

Ko hoće neka veruje ko neće ne mora, ali sama priča oko aflatoksina je toliko prenaduvana i došla je od farmaceutske i hemijske industrije (marketing kao i većina drugih stvari) ili se kod nas recimo koristila u političke svrhe. Tako da vama kao krajnjim korisnicima mlečnih proizvoda po meni je rasprava o aflatoksinu je bespredmetna.

Na vama je da odlučite da li vam je draže da koristite uvozno mleko od krava koje su u ishrani dobijale kukuruz tretiran antimikoticima i preparatima za neutralizaciju aflatoksina ili ćete piti mleko koje u recimo Holandiji, Nemačkoj, Velikoj Britaniji i Švedskoj ne valja, ali valja u USA, Japanu, Kini i Rusiji i bez dodatnih tretmana kukuruza.

Toliko od mene što se tiče aflatoksina.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od YUgisa » 06 Apr 2023, 17:25

Nisam nikad shvatao zasto se u drzavi koja nije u stanju da se izbori sa divljim deponijama, ekologijom vozila, ekoloskim grejanjem objekata i proizvodnjom struje, kvalitetom vazduha, bombardovana bog te pita kakvim smecem ljudi raspravljaju da li ih truje nesto na mikropskopskom nivou... Pri tome baziraju svoje (ne)znanje na novinskim clancima... Kad ljudi raspravljaju o zdravoj hrani, a kuvaju hranu iz kesice, kupuju iskljucivo iz megamarketa itd...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Bogdan » 06 Apr 2023, 17:31



Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Jumbo » 06 Apr 2023, 18:42

Heinz je napisao:
06 Apr 2023, 12:43
Isti taj Imlek na drugim flašama piše jogurt, na Balansu ne.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
To su marketinške stvari. Pokušaj da se od nečega napravi prepoznatljivi poseban brend. Tehnološki gledano i stručno gledano to je jogurt. Ali kad deklarišete proizvod niko nije u obavezi da napiše jogurt već fermentisani proizvod od mleka.

Ukoliko želite da marketinški pojačate proizvod onda u proizvođačkoj specifikaciji dodate nešto što tu ima, a ne traži se striktno po pravilniku. U slučaju Balansa koliko se ja sećam u pitanju je Lactobacillus bulgaricus koji je prisutan u kulturi za Balans (pored redovnih mikroorganizama), a koji oni posebno ističu zbog kao poboljšanja varenja, a on nije u obavezi da se iskazuje u jogurtu. Prilikom analize ako radite po pravilniku onda dajete samo ukupan broj mlečno-kiselinskih bakterija, a ako ga drugačije deklarišete onda ga date u proizvođčkoj specifikaciji i mora posebno da se iskazuje.

Kad se radi analiza nekog proizvoda on mora biti usaglašen sa pravilnikom ili proizvođačkom specifikacijom, a proizvođačka specifikacija mora imati munimum zahteve iz pravilnika ili strožije od njega ili dodate druge parametre koji nisu predviđeni pravilnikom.

Koliko znam ali nisam siguran oni su čak platili katnu zbog reklame za Balans da ubrzava metabolizam (što je glupost i laž) pa su posle prešli na to da ubrzava ili poboljšava varenje (što može da bude istina).

Moj lični stav prema Balansu je da ga u životu neću piti jer on je klasični primer onoga što sam pisao o proizvodima od obranog mleka. Napominjem da je to moj lični stav i apsolutno nema veze sa bilo kojom ispravnosti tog proizvoda. On je ispravan i odgovara svim zakonskim propisima.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od maniaxxx » 06 Apr 2023, 21:03

Jumbo, ti radis u mlekari ili?

Meni zena radi u laboratoriju u mlekari i upoznat sa dosta toga, koliko mi kaze, i posto pijem mnogo mleka i jogurta bitno mi je sta pijem.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5578
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin
Birthday

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dunx81 » 06 Apr 2023, 22:10

Mi tošimo baš dosta jogurta tj. klinci,ćerkica najviše. Samo ona popije 8dl do 1l svakog dana,ne može nijedan obrok da prođe bez šolje do dve. Čak smo u dilemi da li da je sputavamo,ne znam da ne valja svakodnevo toliko.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 06 Apr 2023, 22:17

Ja i mleko i jogurt i pavlaku, nekad i kiselo mleko. Samo nek ima nešto od mlečnih proizvoda. Beli krem sir za mazanje obavezno, pa tvrdi sir. Sve volim. I ništa mi ne fali. Imam čak i viška. :tanjir:
Posetite www.garaza.rs !

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od sasha015 » 07 Apr 2023, 10:28

Jumbo je napisao:
06 Apr 2023, 14:54
Kabal je napisao:
06 Apr 2023, 12:27
Jumbo je napisao:
Kabal je napisao:
05 Apr 2023, 20:13
Ovo je zanimljivo, posto je 2022 izuzetno veliki problem aflatoksina

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
A odakle je ta informacija živo me zanima.
Od velikih izvoznika i laboratorija koje uzorkuju i ispituju robu

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
U ovoj zemlji postoji jedan veliki i nekoliko manjih izvoznika mleka i mlečnih proizvoda i ja koliko znam nijedan transport nije vraćen zbog aflatoksina, a i direktna kontrola aflatoksina se radi samo u pasterizovanom i UHT mleku...
Verovatno je mislio na kukuruz.
Kukuruz je zarazen "alfatoksinom" .Rod 2022.
Susna godina,normalna pojava.
Vracene su neke izvozne posiljke.Izvoz je ionako stao skroz.
Seljak je najebao,kao i uvek.

Odgovori