Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ChobbyNS » 24 Jan 2024, 22:18

Meni poznanik automehanicar kaze da u proseku dnevno uzme 200e ciste zarade.
I verujem da je tako, veliki deo novca je rabat na delove koji je oko 30% plus ruke.
Da uradi veliki servis jedan dnevno i eto ga na toj cifri.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 24 Jan 2024, 22:23

Prijavljen verovatno na minimalac, pa tako placa i porez?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ChobbyNS » 24 Jan 2024, 22:34

pa verovatno, nisam ga pitao.
I ako jeste razumem ga, bolje da ulozi u nekretnine ili bilo sta drugo osim penzionog fonda srbije.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 24 Jan 2024, 23:16

Ma jasno (iako ne placa doprinosima samo penzioni fond), samo cisto da se ne porede babe i zabe.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljubitelj » 24 Jan 2024, 23:17

dragvorl je napisao:
24 Jan 2024, 22:14
Heinz je napisao:
24 Jan 2024, 22:07
ftj je napisao:
24 Jan 2024, 18:43
Ali onda bi se i mnogi vratili da zive u blagostanju :)
Čuo sam da neki majstori (frigomehaničari, keramičari) nemaju potrebe da idu napolje. 30-40e kvm pločica navodno.
Ih 40e, pa 45-50 eura na sat (bruto) zaradjuje manje od 30% ljudi u Svajcarskoj.
A te satnice kod nas se podrazumevaju neto i na (polu) crno. Sad, kvadrat plocica ne treba vise valjda od sat vremena.
Tako nekako.
60-80 evra za 10sati rada, to je neki prosek (na ruke, dakle bez prijave) navedenih majstora za poslove koji nisu danas i sutra tj neki sitniš sada i nikada više.

Nešto više imaju podopolagači i vodovodžije koliko znam.
Priče o 40evra na sat su bajke.
Znam dosta majstora raznih struka (sa najvećeg gradilišta u Bgd) i nijedan nema ni pribižno toliko.
Pričamo o zaradi a ne o prihodu (uz sve prateće troškove).

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 24 Jan 2024, 23:19

Prijatelji koji su otišli u Sloveniju pre 3 godine planiraju da se vrate. I ovde su odlično zarađivali (IT i ekonomija), imali su svoju nekretninu, nisu krenuli napolje zbog para već što ih je nervirao sistem. Sad ih tamo nervira što više para troše, jbg u Ljubljani porodičan stan 1300e, +400e za struju (greju se tako), gde su ostali troškovi. A ovde je taj deo troškova bio 100-200e. U stvari smeta im što ne vide mogućnost da tamo kupe nekretninu u gradu jer je 5-6k kvadrat a treba im dosta za troje dece. Kaže drugar da tamo i kolege IT-evci uzimaju kuće van grada, ali ga ne zanima da putuju svaki dan, kaže da je kolaps u špicu. Inače prvo su otišli u Novu Goricu i tamo je imalo matematike i da se skuće, ali su se dibidus smorili u malom gradu te odatle preseljenje u Ljubljanu. Pored toga smeta im i lošiji zdravstveni(!) i obrazovni(!) sistem. Kažu za zdravstvo ne mogu da dobiju izabranog doktora u Ljubljani gde žive (zbog zauzetosti) već ih šalju u sela. Plus u Srb za nekog ko dobro zarađuje relativno je lako i brzo da odeš privatno kod bilo kog specijaliste. E sad, ko zna kako je ako se teže razboliš.

A za obrazovanje ako ništa drugo imaš mnogo širi dijapazon i državnih i privatnih fakulteta u Beogradu nego tamo. Jbg mnogo veći grad.

Tako da se oni vraćaju, ali zato sad moja sestra hoće da ode isto u Sloveniju, isto imaju dosta para i nekretninu ovde (opet IT), ali je još više nervira Srbija. Videćemo kako će to proći.

Još jedan data point iz Slovenije. Čuo sam za ljude koji su otišli pre par godina, i kad je došao trenutak da ćerka upiše faks ona je htela medicinu ali crvc - ne daju da se upiše medicina ako nisi EU državljanin. A ubija školu. I dete se vrati i upiše medicinu u Bgd kao druga na listi. Roditelji se smorili, najviše zbog nje i otišli.

Inače imam utisak iz relativno malog uzorka da ljudi koji su se ovde snašli - ne mislim na politiku i drp sistem, već inženjeri (ne samo IT), doktori koji rade po privatnim bolnicima, ekonomisti na boljim pozicijama - u malo su boljoj poziciji nego par ljudi koje znam da su otišli preko. Glavna razlika je baš u nekretninama, ovde ko je u zadnjih 10-15 godina krenuo da zarađuje par hiljada (porodično) mogao je da kupi solidan stan u Beogradu, Novom Sadu, Pančevu... Više to pričam za period pre desetak godina, sad mi deluje da je teže čak i kad se više zarađuje. Sad su ovde i primanja od 2-3k tesna ako hoćeš da kupiš iole veći stan na boljoj lokaciji.

Ne pričam za ljude koji ne mogu ovde da nađu dobro plaćen posao, ili su u kandžama politike, ucenjuju ih za posao, itd. I treba da odu da probaju preko da se snađu.

Samo nekako iz mog okruženja svi završili fakultete, imaju ovde dobre poslove, stanove, kola, putuju... Realno žive kako smo oduvek zamišljali da živi dobro situirana srednja klasa. A od par ljudi koje lično znam preko pola njih i posle 10-15 godina iznajmljuju nekretninu. A već imamo 5 banki i počinje razmišljanje šta kad dođe penzija. Tu je nekako najveća razlika.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 24 Jan 2024, 23:26

Medicina i stomatologija u SLO kvote popunili Ukri. Zato samo EU. Fašisti :)
Iz priče kao da o istoj osobi pišeš, ovo dete koje ja znam je tamo završilo gimnaziju (Maribor), i ovde paralelno III BGD.

Na temu dnevnica: pomoćni radnik aka fizikalac 50€ u BGD.
A keramičara nisam proverovao, samo čuo. Kao što sma čuo i da potpuno drugim ljudima dve ekipe dale ponudu od 4000€ samo za ruke za kupatilce (blokovi na NBG, malo kvm i ništa od velikih radova da ja znam).

I još nešto: prestalo je sipanje para u ledine i beton, samo treba neko da objavi kolapsić. Tako kažu neki upućeni.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 24 Jan 2024, 23:44

Ne znam kakva je situacija sa priznavanjem diploma iz Srbije u EU.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 24 Jan 2024, 23:54

Heinz je napisao:
24 Jan 2024, 23:26
Iz priče kao da o istoj osobi pišeš, ovo dete koje ja znam je tamo završilo gimnaziju (Maribor), i ovde paralelno III BGD.
Ne znam te detalje pošto te ljude ne znamo lično, već je mojoj ženi to pričala njihova rođaka ne nekom skupu. Ali ovi što su otišli prvo u Novu Goricu i sad hoće da se vrate su mi baš bliski prijatelji. Mada i njihova priča išla od oduševljenja pa do toga da ih sve nervira, slično kao Mujo u Kanadi sa grtalicom :D

Uostalom to je i ljudski tako.

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 24 Jan 2024, 23:55

Ma banana smo. Zovem tetku za Bozic, kad dezurna u domu zdravlja. Cepa deset sati smenu. Pitam je hoce li dobiti nesto dodatno zbog praznika, kaze valjda. Nekad zaracunaju za platu, nekad ne. Kad te sama drzava zajebava.
Pa ona nasa prica kako je minimalac X evra ali to se uvek odnosi ma drzavni sektor. U Kanadi provincija objavi koliko ke minimalna satnica i to se odnosi ma sve.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 24 Jan 2024, 23:57

Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:
1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od osnovice;

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 25 Jan 2024, 00:04

Zanimljivo cuti ova iskustva sto Grujic pise. Pogotovo sto je meni Slovenija uvek delovala kao interesantna opcija za iseljenje.

Ja znam za nekoliko njih koji nisu bas zadovoljni zivotom preko, ali nikom ne pada na pamet da se vrati.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Jan 2024, 00:16

Ne treba ni zaboraviti odvojenost od prijatelja i porodice. Onda nekako lakse isplivaju i ostale negativne strane. Ipak je veliki udarac placati stan 1000+ eura. S druge strane od nekoliko boravaka tamo, deluje da je zivotno okruzenje i uredjenost na poprilicno visokom nivou, poredio bih recimo sa Ceskom. Pitanje koliko su finansijski zaista odmakli u odnosu na Srbiju kada se sve uzme u obzir, to je dosta bitno, jer u ovom trenutku retko gde u Evropi su zaista zarade na nekom izdasnom nivou.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 25 Jan 2024, 00:35

Drugi primer, prijatelji u Beču već 15 godina, IT, otišli odavde ne zbog para već iz privatnih razloga. Doduše žena ne radi što mislim da pravi dosta veliku razliku. Žive oni ok, ali malo stisnuto, dosta su opuštenije živeli dok su ovde oboje radili u stranim firmama. No nije to njima presudno. Ali ono što ih žulja je što nemaju nekretninu u vlasništvu. Dobili su pre 10 godina opštinski stan koji je u stvari strava, nova zgrada, super zajedničke prostorije, čak i bazen na krovu deljen sa susednim zgradama. U Beču ima ta neka fora ako ispunjavaš neke uslove možeš da dobiješ takav opštinski stan. Daš neki depozit, koji nije bio ni tako mali, ali onda plaćaš manje nego što bi plaćao takav stan na tržištu. I skoro je nemoguće da te izbace iz takvog stana. Austrija je dosta socijalna država po tom pitanju. Ali stan nikad ne postaje tvoj, i nikad ne prestaješ da plaćaš. Doduše kirija ne može da raste nešto mnogo. Postojala je opcija da recimo posle 10 godina otkupe stan, odbiju im oni depozit ali stan računaju po tržišnoj ceni. Pa je ispalo da bi umesto 800e sigurica varijante imali ratu od 1500-2000e sa sve hipotekom i mogućnošću izbacivanja ako ne mogu da plaćaju. Ne znam sve detalje ali znam da nisu očekivali da će biti toliko i baš su se smorili. A sad sa 50 godina već mora da se razmišljaju šta će biti kad se stigne do penzije i koliko će im para ostajati za život.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30025
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 25 Jan 2024, 01:02

Niko ne prodaje ovde nekretninu da bi tamo kupio. Beograd je sa cenama već vrlo blizu gradova po Evropi.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori