Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 25 Jan 2024, 18:24

Saša je napisao:
25 Jan 2024, 14:16
Devet sati avionom... Nije to više kao nekad.

Zavisi gde si. Da, ko je u NY ima direktan let. Za sve drugo su ti neophodna presedanja. Meni je sad poslom dolazio gari iz Ohaja (što je isto bliža varijanta), pa mu je kasnio let za Pariz i stigao je 16 sati kasnije od planiranog.

A i učestalost dolazaka se mnogo razlikuje od Grujićevih "Slovenaca". Imam blisku rodbinu u USA i znam kako ide sa dolascima u praksi. U najboljem slučaju jednom godišnje, a i to je glupo da svaki odmor koristiš samo za dolazak u zemlju predaka kako bi obišao rodbinu i prijatelje.

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 25 Jan 2024, 18:37

Saša je napisao:
grujicd je napisao:
25 Jan 2024, 14:29
Nije samo vreme nego i cena karata. Ovi što su u Sloveniji dolaze 5-6 puta godišnje, sednu svi u kola i tu su, za svaki praznik i još po malo. Žena ima poznanicu u Australiji, nisu ni jednom došli za 5 godina. Kad dodaš i karte za decu bude dosta. Iz USA bi trebalo da je povoljnije.
Australija je zaista skupa jer bukvalno nema dalje od toga i leti se ceo dan. USA za divno čudo nije toliko skupa (u stvari zavisi kada i gde letiš i sa kime letiš) ali evo recimo ja sam u oktobru 2022. povratnu kartu do Kolumbije u Južnoj Karolini platio 80.000 din (oko 680 evra) što je bila fantastična cena. Tamo ako kupuješ karte su mnogo skuplje.
Kakva crna Australija, sve same zmije, paukovi i bube SlikaSlika

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13048
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Saša » 25 Jan 2024, 18:43

Uveli su nedavno i direktan let i do Čikaga.

Da, nezgodni su i rizični ti letovi sa više presedanja, ja sam recimo imao zezancija u povratiku, otkazan kasni večernji let American Airlinesa iz Filadelfije za London gde bih hvatao Air Serbiu za BG, pa sam proveo noć u hotelu u Filadelfiji i onda ujutro leteo za Njujork odakle sam se direktnim letom Air Serbie vratio za BG.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od blaugrana » 25 Jan 2024, 18:46

Pa, nije to bilo tako lose :)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Ji 4Tze » 25 Jan 2024, 18:48

sebekkg je napisao:
25 Jan 2024, 16:51
Slovenija jeste lepa i uredjena i meni je to delovalo kao lepo mesto za život dok nisam tamo bio 2020/21. Kada sam video kako se vlada ophodi prema narodu. Kako vade vodene topove na ulice protiv protestanata, a nigde na vestima van države da se to obajvi. Ovaj sprski tigar da je to uradio pa svi zapadnjaci bi krenuli na sva zvona o ugnjetavanju ljudakih sloboda. (postoji sloboda mišljenja dok je mišljenje isto kao i mišljenje vlasti).
Onda maltretiranje dece na parkingu jer ne smeju nigde da odu da se druže zbog tadasnjih zabrana. To mi ju je ogadilo maksimalno.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk
srećom nas ovde vlada tretira mnogo bolje :kezo: :kezo: :kezo:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin » 25 Jan 2024, 18:56

AleksandarAca je napisao:
25 Jan 2024, 16:46
Pod brojem 1 je ubedljivo vazduh. Dalje da ne pricamo.
Samo zato bih otisao, bez da krecem da nabrajam druge stvari koje su verujem u rangu nekih Africkih zemalja.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
:plusone:

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 25 Jan 2024, 18:58

Po onome što čitam na srpskim portalima, Nemačka je očigledno već propala. Deindustrijalizacija, skupi energenti, crnci i arapi koji po ulicama jure ljude sa noževima medju zubima i sve drugo što ide uz to. NIje to baš tako.
Svaka vest o nekom štrajku se dočeka u stilu "ahaaa, evo, još više su propali". A da je štrajk legitiman način borbe za svoja prava, što je zapisano i u ustavu Nemačke, o tome se baš i ne priča. Ovde kad štrajkuju, na kraju i izvuku ono što im odgovara. Pa i mi smo kao bolnica imali "štrajk opomene" pre oko dve godine, i ostvarili smo povećanje plate onako kako je sindikat mislio, a ne onako kako je hteo savez poslodavaca.

Sad, da se razumemo, situacija se i u Nemačkoj, kao i u ostalim zemljama Evrope definitivno promenila u odnosu na vreme od pre 5-6-7 godina, ali ovo što ja ovde svakodnevno doživljavam je još uvek jaaako daleko od propadanja. Deca mi studiraju, sin na TUM, završna godina mastera za automotive engineering, a ćera na HM, finansijsku informatiku. Troškovi studiranja na državnom fakultetu su 85€ po semestru (osamdeset i pet evra). Iako je ,izgleda, Nemačka auto industrija pred propadanjem, headhunteri / scouti svih bitnih nemačkih firmi su non stop na TUM i "vrbuju" mlade inženjere za svoje firme (koje propadaju :-| ). Nešto tu baš i ne štima 100%, neko očigledno laže.
Posla definitivno ima na svakom koraku, od svog rada još uvek može pristojno da se živi, cene u prodavnicama možete da uporedjujete i sami na webu.
Sa normalnim tarifnim ugovorom se u zdravstvu(gde radim) ima najmanje 30 radnih dana plaćenog odmora (ja recimo imam 33, supruga 36). Bolovanje je plaćeno od strane poslodavca 100% prvih 42 dana, ovo je zagarantovano ustavom i tu poslodavac nema prostor za manipulisanje. Od 43 dana ovu obavezu preuzima zdravstveno osiguranje, s tim što je tada isplata 70% poslednje neto plate. Dečji dodatak dobija svako dete koje ima adresu u Nemačkoj, 250€ za prvo i drugo dete, od trećeg na dalje nešto više. Taj dodatak se plaća sve dok dete pohadja bilo koji vid obrazovanja, max. do navršene 25. godine (moji "klinci" sad u maju pune 23 i 20 godina, još uvek ga dobijaju).

Moja školska drugarica, koju sam 1990. godine nagovarao da podje u Nemačku tada nije otišla (udaja, deca, ovo-ono). Posle nekih 25-26 godina je ostavila jako kulturnu poziciju u apoteci kragujevačkog KBCa i otišla u jednu bolnicu ovde na Bodenskom jezeru. Kad sam je pitao , u fazonu :zbunjen: :zbunjen: , kaže mi: nisam mogla više da gledam to oko mene. Šta god "TO" bilo, nisam dalje pitao, da joj još stajem na muku.

O kvalitetu vazduha i sredjenosti okoline u drugim zemljama Evrope ne treba trošiti reči, mada su drugi već "načeli" tu temu.

Prošli put kad se povela diskusija "ostatak sveta vs. Srbije" sam napisao da su u Srbiji tri stvari bolje nego u ostatku vasione, to još uvek mislim:
1. bolje se jede
2. bolje se zabavlja (kome je "noćni život" način života ili potreba) i veseli
3.mnogo smo lep narod

Po ove tri stvari Nemačka nikada neće stići Srbiju, to stoji.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Jan 2024, 19:12

Dovoljno je otici na selo ili periferiju grada i osetiti vazduh zimi, kad komsa krene da gruva sve u pecku, od starih papuca, guma, stiropora...mada ima toga i u EU.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 25 Jan 2024, 20:11

A meni kada dune povetarac sa Schiphool-a samo gledam da li neko pali cigaretu da svi odemo u vazduh :) Ima vise kerozina nego kiseonika u vazduhu :) Srecom vetrovi su ovde uvek jaci…. I cesto vuku sa mora pa je samim tim vazduh ekstra dobar..

I kada se setam po lokalnom seocetu kada nema vetra spusti se teski miris peci na drva samo tako - verovatno kamina…

PS: Pricate o ceni karata za Ameriku. Sestra mi je letos platila 1500$ po osobi najjeftinije karte iz NY za Amsterdam… Kaze u 2023 odlepile cene karata…

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 164
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dzona » 25 Jan 2024, 20:16

Ja i supruga smo išli septembra za NY i KLM-om povratna 1400eur za oboje sa koferima...
Karta uzeta mesec dana pre puta

Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vukasin994 » 25 Jan 2024, 20:41

Na studijama sam svako leto išao u USA na šljaku, poslednji put 2018te, pretežno Severna Dakota i pola jednog leta u Njujorku. Dosta moje generacije je ostalo i mahom me ljudi pitaju zašto sam se vratio, dal sam lud itd. Moj utisak ne bio da je to zemlja isključivo za zaraditi pare i bežati, nikako nisam mogao tamo da zamislim život. U stvari lažem, možda u Njujorku dok je čovek mlad mada i to ako radiš neki specifičan posao tipa šanker i tome slično i gde će imperativ biti na zabavi. Mada to je pitanje i koliko je Amerika, ulaziš u filijalu Bank of America da otvoriš račun, a komplet osoblje priča ruski...
Što se tiče ovog ruralnog srednjeg zapada, utisak je, dobro da se zaradi lova i da se beži.
Dobre strane:
Vrlo brzo se ističeš, napreduješ i imaš utisak da je jako lako napraviti pare ako samo malo imaš inicijative.
Maksimalno si prihvaćen bez obzira što si stranac i što nemaju pojma gde je Srbija (ovo ne važi ako si crnac, latinos itd, onda si kriv i kad nisi kriv)
Sudska vlast funkcioniše i za malog gradjanina
Loše strane:
Potrošačko društvo u najgorem obliku - ma koliko zaradjuju uvek si u problemu sa kreditnim karticama i non stop kuknjava oko novca čini mi se gora nego ovde
Porodica kao ćelija razjebana (baba naplaćuje što čuva unuku)
Zdravstveni sistem - ako nemaš para, jbg. Naši ostanu na crnu, viču super je ovde, svako leto po zub manje, jer je jeftinije nego popravljati :glavomuzid:
90% ljudi nema pasoš, mnogi nisu nikad napustili state u kom su rodjeni. Ovi što su milioneri eventualno imaju kuću na Floridi ali ni oni nemaju pasoš
Priča se samo o američkom fudbalu, izborima (iako će tek dogodine). Knjigu niko nikad nije pročitao
Obrazovni sistem od prvog razreda do fakulteta baziran na zatvorenim pitanjima što ima svoje posledice. Pritom preskup, fakulteti po vukojebinama koštaju kao Harvard, a možeš sa njim dupe da obrišeš.
Izuzev doktora/advokata za ostale grane work/life balans ne postoji. Godišnji mizeran
Birokratija gora nego ovde, vrati me žena iz Poreske, nakon vožnje od 200km, jer nemam zakazano, iako nema nikog. Zakazivanje samo telefonom, zakažu mi sutra...
Svi non stop lažno nasmejani, najbolji prijatelji se znaju 3 meseca
Sa 18 možeš da se prijaviš u marince da ideš u svet da gineš, ali u bar ili podrum pića ne možeš dok ne napuniš 21 :rofl:
Ko misli da se ženi jedino može juriti neku migratkinju, jer su domorotkinje ili ružne ili ekstremno gojazne ili oba :D

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 25 Jan 2024, 20:41

Naše muško dete je letelo sa FinnAir u oktobru MUC-JFK preko Helsinkija, sa zadržavanjem u HEL od 90 minuta. Cena bila 560€, karte kupljene oko dva meseca pre leta.
Direktan let MUC-JFK sa Lufthansom je u tom momentu bio 810€.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Jan 2024, 21:29

ljuba je napisao:
25 Jan 2024, 20:11
A meni kada dune povetarac sa Schiphool-a samo gledam da li neko pali cigaretu da svi odemo u vazduh :) Ima vise kerozina nego kiseonika u vazduhu :) Srecom vetrovi su ovde uvek jaci…. I cesto vuku sa mora pa je samim tim vazduh ekstra dobar..

I kada se setam po lokalnom seocetu kada nema vetra spusti se teski miris peci na drva samo tako - verovatno kamina…

PS: Pricate o ceni karata za Ameriku. Sestra mi je letos platila 1500$ po osobi najjeftinije karte iz NY za Amsterdam… Kaze u 2023 odlepile cene karata…
Tamo bar znas sta gori...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gaginh0 » 25 Jan 2024, 21:32

Moj brat od tetke je od 2017. u USA, do sada je bio jednom u Srbiji, što zbog posla, što zbog obaveza tamo.

Sa druge strane poznanik koji je otišao 2014. u USA je razvio takav biznis da se vratio u Srbiju i vodi poslove odavde i naravno da mu ne pada na pamet da se vraća u USA za stalno, već ide povremeno.

Kada sam ja birao destinaciju gde ću otići namerno sam birao Evropu da bih mogao češće da dođem dole. Eventualno sam možda mogao Austriju da izaberem, al šta je tu je. Mislim da sve i da imam milione ovde, oni bi samo učestali moje odlaske dole, ili bih se za stalno vratio, kako god.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od maniaxxx » 25 Jan 2024, 21:52

nidza je napisao:
25 Jan 2024, 17:19
maniaxxx je napisao:
25 Jan 2024, 16:14
nidza je napisao: https://www.stat.si/StatWeb/Field/Index/15

Sad da li ja ovo dobro razumem, ali 1594€ je prosečna neto plata u Slo, podatak iz Novembra 2023.

1318€ prosečna za 2022.

Ljubljana bi morala biti ozbiljno jača.
Ne vodi se Ljubljana bas posebno, nego ko regija u kojoj je, i nije toliko jaca, koliko su nekretnine npr skuplje. Uvek postoji opcija voznje, ali onda se spremi na guzve svakodnevne, gubljenje dva tri sata svaki dan u autu. A to dugorocno ubija kvalitetu zivota bas bas
Niko nije rekao da nema mana, ali ovde kod nas je čemer u punom zamahu. Uzmi u obzir da ako je statistika tačna prosečan bračni par kod vas donese kući 3200e, kod nas 1400e, a cene su vam 25% više, za 125% viših primanja.

Da ne nabrajam druge prednosti, koliko imaš cigana koji pale kablove na 300m od tvog naselja i da im ne možeš ništa zbog EU?
Nemam cigote, imam sipce :mrgreen:

Doduse ne pale nista osim guma na svojim bmw jima

Odgovori