Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Floyd » 27 Nov 2014, 16:42

Dusan je napisao:Reci mi samo kada bi sutra sproveli istrazivanje na temu ko su nam ''prijatelji'', politicki i vojni parteri i ostalo, koliko bi Rusi imali procenata?
Pa imali bi puno jer je narod jos uvek pod utiskom bombardovanja. Sumnjam da ce neko reci da su nam Ameri prijatelji jer ja to prvi ne bih rekao. Ne smatram da su prijatelji ni EU ;)
S druge strane ja stavljam znak jednakosti izmedju filije ili fobije prema nekoj velikoj naciji. Za pocetak postuj (nema potrebe da se voli neko ko je u svakom smislu jako daleko) velike a saradjuj pre svega sa najblizima. Nasa realnost je EU iako je ona suplja prica kojoj se sve vise nazire kraj.

Okretanje Rusiji u fazonu "udacu se dobro i necu nista da radim" o kome pricaju rusofili a i neki politicari je smesno.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od McGruja » 27 Nov 2014, 16:45

Prijatelji ne postoje odavno

Korisnikov avatar
Incognito
Postovi: 611
Pridružio se: 01 Apr 2012, 22:06
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Incognito » 27 Nov 2014, 16:51

jaksa je napisao:U čemu je problem sa Vatikanom? Pa Vatikan ne priznaje Kosovo i za sada ni ne namerava da taj stav menja.
Nije nikakav problem. Doduse, jeste da su preko svojih kardinala stvorili Jasenovac (licno platili kopanje jama kao i nabavku pusaka), stvorili Pavelica i hrvatsku drzavu na temeljima pokatolicenog srpskog naroda od kojeg je jedan milion ubijen najbrutalnijim metodama, a druga dva miliona prevedena u katolicku veru. Ali to nije ni bitno. ;)

@Nidza

Od ekonomske saradnje sa regionom nema nista i sto pre tu pricu zaboravimo, pre cemo ici napred. Zemlje regiona su kao prvo suvise male (kako po populaciji, tako i po velicini ekonomije) da bi mi imali neku vidljivu korist od njih, kao drugo, zemlje regiona malo pametnije razmisljaju od nas pa tako dok prosecan Srbin ima neodoljivu zelju da u korpu stavi smdrljivu linoladu ili hrvatsku "originalnu" domacicu sa povisenim nivoom aspartana samo zato sto voli da kupi tudje, prosecan Hrvat ce uvek kupovati hrvatske proizvode. Bio sam u njihovim supermarketima poput Lidla i jos ponekih, s druge strane gledam sta se najvise kupuje u nasim trgovinama tako da znam sta pricam.
Nasa sansa je prevashodno okretanje samima sebi (sto vece plasiranje domacih proizvoda unutar domaceg trzista), a kad na taj nacin stvorimo zdravu osnovu za ozbiljnu produkciju hrane u svim oblastima nece biti problema da to izvezemo bilo u Rusiju, evropsku uniju ili neka treca trzista jer svi kupuju sve i od svakoga - uslov je jedino KVALITET ! :)

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 27 Nov 2014, 17:34

Foodland jeste "propao" tj.za dalji razvoj su im bile potrebne velike sume svezeg novca ,a oni su vec bili visoko zaduzeni i nisu imali gde da nabave kapital. Nasli su se u procepu i prodaja je bila jedino logicno resenje. Da se nisu prodali, krenuli bi nizbrdo jer im je profit veoma mali i urusili bi se kao kula od karata. Jbg.da su imali Bogicevica, mozda bi se ogrebali za par miliona.
Od nekog razvoja Srbije nema nista u blizoj buducnosti, a verovatno ni u daljoj. Sve dok drzava ne spusti namete, dok ne pocne da placa svoja dugovanja prema privredi, dok ne pocne da postuje zakone, dok ne ukine protekcionizam bla-bla-bla , nema srece u privredi. A privreda treba drzavu da izvuce iz govana,nece je valjda penzioneri izvlaciti.

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od fq400 » 27 Nov 2014, 17:39

Incognito je napisao:uslov je jedino KVALITET ! :)
Zbog toga ja i kupujem Linoladu (originalnu, ne znam da li se i ona računa u 'smrdljivu'). Kad neko od 'domaćih' napravi nešto slično ili bolje, prelazim na to, taman će da me spasi svraćanja u Konzum ili Merkator u HR/SLO.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od TheWickerMan » 27 Nov 2014, 17:55

FQ, postoji domaći krem bolji od Linolade ali većina se izvozi ali ipak završi deo i kod nas ;)

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od methane.master » 27 Nov 2014, 18:44

Jel onaj iz Vršca? :kezo:

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 27 Nov 2014, 18:53

Iz General Motorsa :mrgreen:

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Rakhil » 27 Nov 2014, 18:57

Nikad mi nece biti jasni ljudi koji kupuju nesto samo zato sto je domace (da ne pominjem da pola domaceg drzi strani kapital, pa je dupli zajeb). Meni je logicno da kupujem ono sto ima najbolji odnos cena-kvalitet i sto mi je po ukusu, a zasto bi me tangiralo iz koje je zemlje?
Sasvim je legitiman cin da ne kupujes proizvode jedne firme ili jedne zemlje iz politickih razloga, dokle god ne kenjas drugima zbog toga. Reci da prosecan Srbin kupuje smrdljivu Linoladu samo zato sto vise voli strano je vrhunska nadmenost.

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dusan » 27 Nov 2014, 19:21

pavle je napisao:U cemu se razlikuje trenutni kapitalizam u ove 3 drzave ????
Naravno da se kapitalizam svuda razlikuje, u Rusiji imas, sto bi Rakhil rekao, corny kapitalizam, nesto slicno nasem, gde je visok stepen korupcije, institucije na jako niskom nivou, ne razvijena indrustrija i najvaznije, nepostojanje sistema, a pored toga imas autoritarizam, slivanje novca u dzepove velikog vodje i par desetina satelita.
Amerika ti je neka vrsta oligarhije, gde se sve podvodi profitu multinacinalnih kompanija, bogacenju onog cuvenog 1% stanovnistva i sve to na racun prosecnog coveka. Korupcija isto israzena samo je skoro pa je legalna. Jedino pozitivno sto postoji neka vrsta sistema, ali su i tamo slobode pojedinca ugrozene i raslojavanje je sve gore i gore.
Nemacka po meni mozda ima ''najzdraviji'' vid kapitalizma, sa jakom industrijom, jakim institucijama i sistemom, dobrim socijalnim programom, itd, itd...

Barem ja tako vidim stvari. :zbunjen:
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Korisnikov avatar
pavle
Postovi: 932
Pridružio se: 12 Jan 2014, 13:36
Garaža: Alfa Romeo 159 2009 2.4 211 hp
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pavle » 27 Nov 2014, 19:23

Pa Rakhil najbitnije je gde se placa porez i ostale dazbine, da se koriste nasi resursi i da rade nasi ljudi....Potpuno je nebitno da li da li je vecinski vlasnik nekog privrednog subjekta Miskovic ili neki Rus, Kinez, Arapin.... Bitno je koju drzava i gradjani imaju korist od toga...
Ps Da ne pricam koliko se dolaskom na domace trziste neke firme uposle druge domace firme...

@Dusan
Ps Ove razlike sto si naveo su vise prakticno-obicajne prirode samog poslovanja, zakonska regulativa je svuda manje vise ista danas...
Naravno postoje razlike u zemljama koje pocivaju na Anglosaks. i Kontinentalnom pravu..
Poslednja izmena od pavle u 27 Nov 2014, 19:27, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Rakhil » 27 Nov 2014, 19:26

Crony, ne corny :kezo:

Pavle, nisam shvatio sta si hteo da mi kazes. Ako je ono sto pretpostavljam, reci cu ti da gradjani nemaju nikakvu razliku sta ja kupujem, a koja drzava od toga ima korist me posebno zabole jer me dobrobit drzave ne interesuje, samo dobrobit drustva i moja licno. Ja kazem da je bezobrazno nekome odredjivati da li sme da kupuje srpski ili hrvatski krem, na to se ne odgovara opstim mestima o investicijama

Korisnikov avatar
pavle
Postovi: 932
Pridružio se: 12 Jan 2014, 13:36
Garaža: Alfa Romeo 159 2009 2.4 211 hp
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pavle » 27 Nov 2014, 19:33

Ja sam se vise fokusira za ono sto si u zagradi napisao, vezano za vlasnistvo... Za ovo drugo se slazem... Zasto bi neko kupovao losiji proizvod i skuplji npr zato sto je nas...

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Uroš S. » 27 Nov 2014, 19:38

Ko god da je vlasnik, njegova zarada ide napolje.

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dusan » 27 Nov 2014, 19:39

Rakhil je napisao:Crony, ne corny :kezo:
:rofl: :rofl:

Bio sam ubedjen da je corny, kao corny joke. :kezo:
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Odgovori