Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pavle
Postovi: 932
Pridružio se: 12 Jan 2014, 13:36
Garaža: Alfa Romeo 159 2009 2.4 211 hp
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pavle » 18 Jan 2015, 00:16

Svajcarac nece ici na 150, posto bi to tek nanelo veoma ozbiljan udarac njihovim njihovim izvoznicima......

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Delija » 18 Jan 2015, 00:19

Koga zabole za to koliko dinara vredi CHF iliti i EUR moze da skoci na 150 (bitan je odnos CHF/EUR). Jel onda treba "spasavati" i one koji su uzeli kredit u EUR?


@Vladapetr
Zato sto su tako bili u mogucnosti iliti imali su dobru volju i vreme za gubljenje da bi osigurali glasove na izborima tako sto su resavali tudj problem i to preko grbace ostatka gradjana jer "drzava" = njeni gradjani.
Poslednja izmena od Delija u 18 Jan 2015, 00:29, izmenjeno 3 puta ukupno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Sinisa92
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Avg 2014, 00:03
Garaža: Omega 2.0 16v http://forum.garaza.rs/viewtopic.php?t=2996
Lokacija: Beograd-borca

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Sinisa92 » 18 Jan 2015, 00:19

Ja sam tako video na par mesta ne znam daj boze da ne ode iskreno nije lako nikome pa ni tim ljudima koji su uzeli te kredite ali secam se kao juce kako je bilo za gorivo 2007-2008 kad je bilo 70-80 din isto sam tako procitao kako ce ici na 150-160 din i znam sta je bilo posle a isto je najavljivana propast ako ode gorvio ali ziv se covek na sve navikne :)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Laki021 » 18 Jan 2015, 00:20

Ma kakvih crnih 150, ovo je vec nepodnosljivo.
Ovde svi planiraju da kupuju evre, u menjacnicama je nestalo evra, trebalo bi vec u ponedeljak da krene dole.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Floyd » 18 Jan 2015, 00:23

Ma kakvi 150. Vratiće se on brzo na 1.2 u odnosu na evro... lokalci već navalili da troše lovu van CH tj. da ga masovno konvertuju u evro.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Rakhil » 18 Jan 2015, 00:23

Čovek napiše "nek vrate pare koje su zaradili dok je chf bio džabe", drugi to ponovi kao argument. Nalazim primere da je neko uzeo npr kredit za stan vrednosti 60k eura, do sada platio u vrednosti 30k eura a sada je dužan još 90k. I on je nešto "zaradio što bi mogao da vrati"? Dva puta pitam i nema odgovora.
Da ne bude da te nisam ispostovao na direktno pitanje, kad vec povrsno citas...
U nekom momentu, recimo, 2008-e, dva korisnika biraju kredite za iste stanove. Jedan uzme u CHF, drugi u EUR. Razlicite kamate, rate, kursevi - prvi placa ratu 12000 dinara, drugi placa 24000. U jednom trenutku dolazi do skoka CHF, prvi sad placa 18000 i kuka, drugi i dalje placa 24000. Onda CHF podivlja a EUR padne, prvi placa 30000 dinara, drugi 20000. Prvi trazi da drzava pomogne, a drzava su poreski obveznici. Pored toga trazi da se krediti reindeksiraju u eure, ali po odnosu kad su krediti uzimani.
E, na to ja kazem, moze, ali vrati ono sto si zaradio kockanjem. Ako si par godina placao manje, i mislio da si super pametan, onda budi spreman da platis i vise kad se nesto nepredvidjeno desi. Dakle, reindeksiraj se u evre, ali da ti se racuna ono sto si manje placao godinama zbog razlike CHF-EUR, ili cuti. U svakom poslu, ako sam uzivas u dobitku, sam snosis i gubitak.

E sad, dragan je ovde najosteceniji licno koliko vidim, a napisao covek jedan vrlo razuman i odmeren post. Mislim da i on prilicno dobro kapira sta ja hocu da kazem i da me ne shvata bukvalno, te da ga ne ljute moji stavovi. Da je takva diskusija od pocetka, super bi bilo, ali nije. Sto se tice tvog obracanja meni, vrlo je neprijatno od starta i zalazi i u licno. Ja sam se vrlo trudio da to ne radim, ako sam negde omasio i isklizao, meni je zao, ali mislim da je prilicna razlika izmedju tvog i mog pisanja. Mozemo mi da imamo razlicita misljenja, ali neki nivo bi morali da drzimo, a ti si se ispod tog nivoa mnogo spustio.
Malo frljanja floskulama na prazno i varijanta "ubij, zakolji, ko drugačije misli da ne postoji". Šta bi drugo očekivao?
Vidis ovo boldovano? E, preko poredjenja mene sa onima koji takve stvari skandiraju ne zelim da predjem. Sve najbolje.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Floyd » 18 Jan 2015, 00:30

Rakhil je napisao:U svakom poslu, ako sam uzivas u dobitku, sam snosis i gubitak.
:plusone:
Laki021 je napisao:Ovde svi planiraju da kupuju evre, u menjacnicama je nestalo evra, trebalo bi vec u ponedeljak da krene dole.
Slažem se da će da pada ali baš od ponedeljka neće. Potrajaće to malo...

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Rakhil » 18 Jan 2015, 00:37

Potrajace taman toliko da ce ljudi platiti recimo dve rate kredita po visokom kursu i onda ce nazad negde oko prethodnog stanja. Em nema zasto da bude jaci od evra duze vreme, em je steta kod nas mikroskopska u odnosu na potrese u svetu koje je ovo izazvalo. Banke ovde vec trube svima da iskuliraju dok se ne stabilizuje kurs.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 18 Jan 2015, 00:47

Delija je napisao:Koga zabole za to koliko dinara vredi CHF iliti i EUR moze da skoci na 150. Jel onda treba "spasavati" i one koji su uzeli kredit u EUR?

@Vladapetr
Zato sto su tako bili u mogucnosti iliti imali su dobru volju i vreme za gubljenje da bi osigurali glasove na izborima tako sto su resavali tudj problem i to preko grbace ostatka gradjana jer "drzava" = njeni gradjani.
Da, tako mali Perica tumači politiku :mrgreen: Država leči bolesne "preko grbače" zdravih, platila je školovanje obrazovanih "preko grbače" neobrazovanih itd... Nikada neće svi građani jedne države biti u istom problemu pa da ih država namiri jednako, tu se gleda neki opšti interes i univerzalno dobro. Uostalom, u kapitalističkoj zemlji EU bi, da je tako kako pričaš, više popizdelo ovih par miliona "preko čije grbače" se pegla dugovanje ovih zaduženih u chf.

@Rakhil:
opet mi daješ priču koja lepo zvuči na papiru ali je u stvarnosti bezvredna. To koliko je neko platio jednog ili drugog meseca je nebitno, sabereš koliko su za isti stan do sada platila 2 lika od kojih je jedan indeksirao u chf a jedan u eur. Dakle, uporedi totale! Ogromna razlika koja će se pojaviti u korist ovog čiji je kredit u eurima nije posledica kreditnih paramatera za čiju je promenljivost korisnik znao i sa kojom se saglasio. Chf krediti su u buli zbog stvari na koje običan građanin ne može da utiče, zato se sa time i ne može sam boriti. A što se tiče samih diskusija, opasno si se istripovao oko mog tona i obraćanja. Jesam direktniji ali bez ikakve tenzije, pišem malo brže ali je puls uvek isti ;) I nemam nameru da vređam niti spuštam na lično (navedi jedan post bilo gde koji sam ti lično uputio) stoga ti ni ovaj patetični citat nekog mog karikiranja koji si boldovao - ne priliči. Uostalom, većinu mojih postova sa kojima se ne slažeš si proglasio banalizovanjem, zašto bi ovaj put bilo drugačije. Uzdravlje i tebi :doubleup:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Одг: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Blackshadow » 18 Jan 2015, 00:59

Ako država "stisne" banke da olabave dužnike
(kao mađari, bosanci), kako se to tiče nas građana?
To se naravno u banani neće desiti, da država mrdne đokom i reši bilo koji problem!
Sigurno postoji fora da se napravi kompromis.
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Laki021 » 18 Jan 2015, 01:05

Vladapetr je napisao:Moram se naterati da pišem kraće postove, ove duže slabo ko čita :mrgreen: Jel sam napisao ovde:
Vladapetr je napisao:...Čitam isto tako da je rast franka napravio problem i u Bosni, Hrvatskoj, Poljskoj. U Mađarskoj ima milion kredita u chf, ali nemaju problem zbog toga što je franak skočio. Zašto? Zato što je država fiksirala konverziju chf za kredite, po kursu drugačijem nego što je zvaničan. Vidi čuda, glupi Mađari :loool: što ne rekoše "ko vas šiša alavi stvorovi, plaćajte ili crknite"?
Vidim i da se u svim navedenim zemljama država angažuje oko rešavanja ovog problema, vidim da udruženja korisnika kredita sa pravom traže pomoć od iste.
Što se država angažuje oko toga, ako je "ko vas yebe" ispravan fazon? Jel ti zaista ne shvataš da 20 'iljada porodica na ulici ne može biti "ma ko vas yebe" fazon?
Ko moze biti na ulicama?
Ako mogu da isplacuju ratu od npr 500eur mesecno, onda mogu i da placaju iznajmljivanje istog takvog 250... jos ce stedeti.

Prvo svako ko uzima kredit u Srbiji na 30god u bilo kojoj valuti se vec u startu zahebao, pre svega zbog odnosa cena kupovine i iznajmljivanja. Iznajmljivanje je daleko isplativije. Verovatno posledica toga sto je srpski san da kupe 5 stanova iznajmljuju ih i nista ne rade...

Pogotovo je pre 7-8 god bilo besmisleno kada ste na stednju mogli dobiti i 10% tokom nedelje stednje. Tada sam izveo racunicu da mozes da biras, uzmes stan na kredit i otplacujes ga 30god, ili zivis kao podstanar jos 5 godina i kupis isti takav stan u kesu. Debelo sam bio u pravu, a jedan drug me je i poslusao pa sad ima svoj stan bez kredita...

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Delija » 18 Jan 2015, 01:07

@Blackshadow
Imali su vec opciju za konverziju koja im nije odgovarala, a sada hoce da se vrate nedelju dana unazad i da vrate tu istu opciju koja im nije odgovarala - sad bi se sutali u dupe za nju. E pa jbg. Kockali su se i izgubili.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od starac vujadin » 18 Jan 2015, 01:14

Laki021 je napisao:
Vladapetr je napisao:Moram se naterati da pišem kraće postove, ove duže slabo ko čita :mrgreen: Jel sam napisao ovde:
Vladapetr je napisao:...Čitam isto tako da je rast franka napravio problem i u Bosni, Hrvatskoj, Poljskoj. U Mađarskoj ima milion kredita u chf, ali nemaju problem zbog toga što je franak skočio. Zašto? Zato što je država fiksirala konverziju chf za kredite, po kursu drugačijem nego što je zvaničan. Vidi čuda, glupi Mađari :loool: što ne rekoše "ko vas šiša alavi stvorovi, plaćajte ili crknite"?
Vidim i da se u svim navedenim zemljama država angažuje oko rešavanja ovog problema, vidim da udruženja korisnika kredita sa pravom traže pomoć od iste.
Što se država angažuje oko toga, ako je "ko vas yebe" ispravan fazon? Jel ti zaista ne shvataš da 20 'iljada porodica na ulici ne može biti "ma ko vas yebe" fazon?
Ko moze biti na ulicama?
Ako mogu da isplacuju ratu od npr 500eur mesecno, onda mogu i da placaju iznajmljivanje istog takvog 250... jos ce stedeti.

Prvo svako ko uzima kredit u Srbiji na 30god u bilo kojoj valuti se vec u startu zahebao, pre svega zbog odnosa cena kupovine i iznajmljivanja. Iznajmljivanje je daleko isplativije. Verovatno posledica toga sto je srpski san da kupe 5 stanova iznajmljuju ih i nista ne rade...

Pogotovo je pre 7-8 god bilo besmisleno kada ste na stednju mogli dobiti i 10% tokom nedelje stednje. Tada sam izveo racunicu da mozes da biras, uzmes stan na kredit i otplacujes ga 30god, ili zivis kao podstanar jos 5 godina i kupis isti takav stan u kesu. Debelo sam bio u pravu, a jedan drug me je i poslusao pa sad ima svoj stan bez kredita...
Da, naši ljudi robuju potpuno zastarelim gledištem u vezi kredita "bolje da plaćam svoje, nego da plaćam kiriju". Ameri su tu mnogo praktičniji i oni jednostavno gledaju - dok god je kirija kraća od otplate kredita više se isplati nego kredit.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 18 Jan 2015, 01:14

Laki021 je napisao:Ko moze biti na ulicama?
Ako mogu da isplacuju ratu od npr 500eur mesecno, onda mogu i da placaju iznajmljivanje istog takvog 250... jos ce stedeti.

Prvo svako ko uzima kredit u Srbiji na 30god u bilo kojoj valuti se vec u startu zahebao, pre svega zbog odnosa cena kupovine i iznajmljivanja. Iznajmljivanje je daleko isplativije. Verovatno posledica toga sto je srpski san da kupe 5 stanova iznajmljuju ih i nista ne rade...

Pogotovo je pre 7-8 god bilo besmisleno kada ste na stednju mogli dobiti i 10% tokom nedelje stednje. Tada sam izveo racunicu da mozes da biras, uzmes stan na kredit i otplacujes ga 30god, ili zivis kao podstanar jos 5 godina i kupis isti takav stan u kesu. Debelo sam bio u pravu, a jedan drug me je i poslusao pa sad ima svoj stan bez kredita...
Kad sam rekao "na ulici" nisam mislio da će bukvalno spavati u parkiću, nego da će ostati bez svog krova nad glavom. A to šta je ovde bolje mislim da, kao 15 godina podstanar, znam dovoljno dobro. I moja familija u CH je sva podstanarska a svi do jednog imaju mogućnost da se skuće, ali razmišljaju isto kao ti i to poštujem. Međutim, moja strina živi kao podstanar u istom stanu već 40 godina, otkako se doselila u CH, a to je ovde misaona imenica. Burazer je sa ženom već skoro 20 god u istoj gajbi.
Ja sam mogao da rizikujem sa lošim stanodavcima i njihovim biznis poduhvatima dok sam bio solo, čak i kao sveže oženjen. Sutra sa malom decom da se seljakam i gledam gde ću i kako ako gazdi dune da me šutne, ili šta će moji ako mi se, daleko bilo, nešto desi: rado bih da izbegnem ;)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Laki021 » 18 Jan 2015, 01:17

Sinisa92 je napisao: Ja sam sa roditeljima bio podstanar 15 god (1995-2010 i za to vreme je otisao jedan stan racunali smo pre par godina znaci svi negde plate dal ovako ili onako)
Molim te, po kojoj matematici?

Odgovori