Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedjaks » 24 Mar 2019, 20:09

Vojno, finansijski, ostavili nam miloševića i svitu.
Na svaki mogući način.

Korisnikov avatar
STrider90
Postovi: 142
Pridružio se: 16 Sep 2017, 17:08

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od STrider90 » 24 Mar 2019, 20:27


pedjaks je napisao:
Za potrebe rata na kosovu mobilizacija je vršena selektivno u okruzima koji se graniče sa kosovom (da se ne talasa previše) i naravno posle nekog vremena bez zamene rezervisti su izrazili revolt i masovno se vratili kući, dok je većina srpskog življa sa kosova krenula u kupovinu nekretnina u ostatku Srbije.

Takoda pustite marketing, sve ratove smo izgubili, red je malo da se smirimo i konsolidujemo, da se ne bi ugasili kao narod.
Namasovnija mobilizacija je baš bila na Kosmetu, ja ne znam nijednu porodicu iz koje nijedan član nije bio na ratištu. Takođe, ne znam lično ni jednog dezertera. Rasprodaja imovine i kupovina nekretnina po centralnoj Srbiji od strane Kosovaca je počela nekih 6 meseci posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma i traje i dan danas, samo u manjem obimu.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od HKS » 24 Mar 2019, 20:59


pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedjaks » 24 Mar 2019, 22:41


STrider90 je napisao: Namasovnija mobilizacija je baš bila na Kosmetu
Tvoja lična impresija. Po podacima najveći broj rezervista koji su mobilisani na kosovu 1999 su iz raškog, rasinskog, topličkog okruga itd (inače rezervisti topličkig okruga su naplatili ratne dnevnice)
STrider90 je napisao: Takođe, ne znam lično ni jednog dezertera.
Dezerter je teška reč, ne bih je tako lako upotrebljavao.
Mobilisali su rezerviste, bez mogućnosti da dalje izdržavaju porodice i bez zamene. Raspitaj se i dešavanjima krajem maja 1999 i "povratku" par hiljada rezervista (Aleksandrovac, Raška, Prokuplje i Kruševac) koje je gen Pavković jedva uspe da vrati.
STrider90 je napisao: Rasprodaja imovine i kupovina nekretnina po centralnoj Srbiji od strane Kosovaca je počela nekih 6 meseci nakon kumanovskog sporazuma
Opet pretpostavka, masovno doseljavanje je krenulo već početkom 1999, posebno iz krajeva pretežno naseljenih albancima .


Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Pulp Fiction » 24 Mar 2019, 23:28

Gledao sam i ja te dokumentarce na rts i najbolje od svega toga, (inače msm da su korektni) su izjave 3 direktna učesnika na kraju: Pilota Ilje Arizanova, oficira iz 63. padobranske i nekog policijskog pukovnika... Da parafraziram. - Oni kažu pobedili ste, šta smo pobedili, koga smo pobedili, sami sebe? 63. padobranska; Nećemo vise da ratujemo, kao sad smo pobedili, a u stvari smo se mi predali i po mom misljenju potpisali kapitulaciju, Iljo Arizanov...

To mi je dosta. A naročito što se sad priča o nekoj pobedi pogotovo otkad nam je nova/stara vlast, pa se sve nesto uvija u oblande...

Ja naravno mislim da se sve moglo izbeći... Generalno sve što se tiče ljudi i njihove interakcije a politika je to, ima rešenje samo treba volje.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od superboss » 25 Mar 2019, 05:59

pedjaks je napisao:
24 Mar 2019, 19:35
Bombardovanja nije smelo da bude.


Nato je u prvih par dana uništio aerodrome i radare, a posle se igrao sa nama.
PVO su bili stacionirani u par većih gradova , a i šta je mogao tadašnji rvo i pvo protiv nato avijacije?

Realno da su hteli mogli su da nas satru, ovako su nas (hladnorazumski) i vojno i finansijski izmrcvarili.

Sad je pitanje da li je do toga moralo doći ili je milošević bio loš političar.
Ne smatram da smo pobedili u bombardovanju-do njega nije smelo ni da dodje naravno ali lupaš kao maksim po diviziji.

Kao bivši pripadnik PVO(a VS sam napustio i nemam neka romantizirana sećanja za istu) mogu da ti kažem da je NATO po pitanju vojnih ciljeva uradio jako malo-skoro ništa.

Ako se uzme teritorija na kojoj su vršili dejstva,koliko je aviona dejstvovalo itd to je stvarno bitan podatak.

Moguće da njima vojni ciljevi nisu bili bitni i da je akcenat bio na civilnim metama. Ne bi me čudilo.

Naravno-iskustva su izvučena u našem maniru: RV i PVO u gorem stanju nego '99, ljudi koji su imali dragoceno isjustvo tada su penzionisani bez ikakvog interesivanja da se njihovo znanje sačuva.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6239
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heineken » 25 Mar 2019, 08:07

^
Bolje batali tu pricu, nema svrhe

pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedjaks » 25 Mar 2019, 08:38

superboss je napisao:
25 Mar 2019, 05:59
lupaš kao maksim po diviziji.

Da li su te u VS učili kulturnom ponašanju ?

Za početak:
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D ... 0%A0%D0%88

superboss je napisao:
25 Mar 2019, 05:59
mogu da ti kažem da je NATO po pitanju vojnih ciljeva uradio jako malo-skoro ništa.
uhh! :glavomuzid:

Pa onda primeti da su bombardovali šta su hteli, kada su hteli i gde su hteli -kako bi ti to nazvao ???

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1 ... 0%A0%D0%88

Stanje VJ najbolje opisuje sledeći tekst:
"Uveče, 24. marta 1999. četiri borbena aviona JRV-a tipa MIG-29 (naša oznaka tipa: L-18 i NL-18) uzletela su da se suprotstave letelicama NATO-a koje su te večeri počele bombardovanje teritorije SR Jugoslavije. Sva četiri su oborena. Avion majora Ilje Arizanova pogođen je zbog neispravnosti SPO uređaja (sistem koji pilota upozorava da je u snopu neprijateljskog radara) i kursnog sistema (vrsta inercione navigacije) i uništen; pilot se spasao katapultiranjem. Zbog tehničke neispravnosti KSI (navigacijskog sistema) i otkazivanja radara, pogođen je avion majora Nebojše Nikolića; avion je uništen, a pilot se katapultirao. Zbog neispravnosti radara i TP uređaja, uništen je avion majora Dragana Ilića, koji je uspeo da iskoči. Zbog otkazivanja generatora naizmenične struje pogođen je avion majora Predraga Milutinovića; avion je uništen a pilot se spasao katapultiranjem. Dve noći kasnije, 26. marta 1999, pogođena su dva aviona, kojima su upravljali major Slobodan Perić i kapetan prve klase Zoran Radosavljević (kao pratilac): na jednom avionu iz tog para otkazali su radar i SPO uređaj, a na drugom samo radar; kapetan Radosavljević je poginuo, dok se vođa para major Perić spasao katapultiranjem. Dva meseca kasnije, 4. maja 1999, zbog otkaza kursnog sistema i generatora naizmenične struje pogođen je i poginuo je komandant lovačkog puka major Milenko Pavlović."

https://www.vreme.com/arhiva_html/514/09.html

Na kraju samo još da dodam:
Hladno bez emocija i od strane Miloševića i svite (samo da napomenem da su svi sklonili svoju decu, da niko od njihovih nije bio ni u rezervistima ni u redovnoj vojsci) žrtvovan je naš narod, gurnut u rat da se goloruk snalazi protiv (kako se zove odnos 518;1) više(stotina)struko jačeg NATO-a. Ako nije znao da vodi politiku prosperiteta naše zemlje, trebao je da prepusti drugima.
Ovako, "pobedu" smo završili sa par hiljada žrtava, zagađenom okolinom, uništenom privredom, infrastrukturom, vojskom toliko da će nam i praunuci osećati posledice.
Ostaje pitanje da li moglo drugačije ?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nikaragva » 25 Mar 2019, 09:07

Zivo me zanima koji je pritisak bio na Slobu da se potpise posle vise od dva meseca bombardovanja. Cime su mu pretili?
Pojeli smo previse govana, pre bombardovanja, za vreme bombardovanja, da bi na kraju potpisali predaju.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 25 Mar 2019, 10:21

Ostali smo bez struje i vode.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Pulp Fiction » 25 Mar 2019, 11:21

Ili mu beše neko pokazao rukom ravno po stolu, kao sravnićemo sve? Je l' to bilo, nešto mi se čini da sam to pročitao negde...

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od superboss » 25 Mar 2019, 11:57

pedjaks je napisao:
25 Mar 2019, 08:38
superboss je napisao:
25 Mar 2019, 05:59
lupaš kao maksim po diviziji.

Da li su te u VS učili kulturnom ponašanju ?

Za početak:
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D ... 0%A0%D0%88

superboss je napisao:
25 Mar 2019, 05:59
mogu da ti kažem da je NATO po pitanju vojnih ciljeva uradio jako malo-skoro ništa.
uhh! :glavomuzid:

Pa onda primeti da su bombardovali šta su hteli, kada su hteli i gde su hteli -kako bi ti to nazvao ???

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1 ... 0%A0%D0%88

Stanje VJ najbolje opisuje sledeći tekst:
"Uveče, 24. marta 1999. četiri borbena aviona JRV-a tipa MIG-29 (naša oznaka tipa: L-18 i NL-18) uzletela su da se suprotstave letelicama NATO-a koje su te večeri počele bombardovanje teritorije SR Jugoslavije. Sva četiri su oborena. Avion majora Ilje Arizanova pogođen je zbog neispravnosti SPO uređaja (sistem koji pilota upozorava da je u snopu neprijateljskog radara) i kursnog sistema (vrsta inercione navigacije) i uništen; pilot se spasao katapultiranjem. Zbog tehničke neispravnosti KSI (navigacijskog sistema) i otkazivanja radara, pogođen je avion majora Nebojše Nikolića; avion je uništen, a pilot se katapultirao. Zbog neispravnosti radara i TP uređaja, uništen je avion majora Dragana Ilića, koji je uspeo da iskoči. Zbog otkazivanja generatora naizmenične struje pogođen je avion majora Predraga Milutinovića; avion je uništen a pilot se spasao katapultiranjem. Dve noći kasnije, 26. marta 1999, pogođena su dva aviona, kojima su upravljali major Slobodan Perić i kapetan prve klase Zoran Radosavljević (kao pratilac): na jednom avionu iz tog para otkazali su radar i SPO uređaj, a na drugom samo radar; kapetan Radosavljević je poginuo, dok se vođa para major Perić spasao katapultiranjem. Dva meseca kasnije, 4. maja 1999, zbog otkaza kursnog sistema i generatora naizmenične struje pogođen je i poginuo je komandant lovačkog puka major Milenko Pavlović."

https://www.vreme.com/arhiva_html/514/09.html

Na kraju samo još da dodam:
Hladno bez emocija i od strane Miloševića i svite (samo da napomenem da su svi sklonili svoju decu, da niko od njihovih nije bio ni u rezervistima ni u redovnoj vojsci) žrtvovan je naš narod, gurnut u rat da se goloruk snalazi protiv (kako se zove odnos 518;1) više(stotina)struko jačeg NATO-a. Ako nije znao da vodi politiku prosperiteta naše zemlje, trebao je da prepusti drugima.
Ovako, "pobedu" smo završili sa par hiljada žrtava, zagađenom okolinom, uništenom privredom, infrastrukturom, vojskom toliko da će nam i praunuci osećati posledice.
Ostaje pitanje da li moglo drugačije ?
S obzirom da je odnos snaga bio 518:1 ovo što si naveo je sa tehničke strane, kao i taktičke praktično ništa.

Oboreni su i njihovi avioni ako ništa drugo, barem u razmeri 1:1 i to sa tehnikom koja je prevaziđena pre 30g.

Pri tom su imali apsolutnu vazdušnu nadmoć od početka. To znači da smo izgubili, pre nego što je i počelo.

Ni jedan ljudski život nije vredan bombardovanja.

Bombardovanje je moglo da se izbegne.

Ako je Milošević bio ludak sa kojim se nije moglo pregovarati, što smo mi bili krivi ostatku sveta(Evropi ponajpre)?

NATO i USA su želeli takav razvoj situacije. Da nisu hteli, mogli su je rešiti kao da Bin Ladenom npr

Što se tiče kulture, ako ti prilično blaga poštapalica smeta nemoj komentarisati nešto oko čega se informiše iz 3 i 4 ruke i kao prvi izvor navodiš wikipediju? Online izvor informacije čije pojedine članke može da edituje ko hoće?
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 25 Mar 2019, 12:08

Pulp Fiction je napisao:
25 Mar 2019, 11:21
Ili mu beše neko pokazao rukom ravno po stolu, kao sravnićemo sve? Je l' to bilo, nešto mi se čini da sam to pročitao negde...

Bila je prica da mu je to Cernomidin pokazao...

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Ogi » 25 Mar 2019, 14:12

pedjaks je napisao:
25 Mar 2019, 08:38
Ostaje pitanje da li moglo drugačije ?
Nije moglo. Bombardovanja bi bilo svakako. A ti ako ti je tako lakse mrzi Slobu. I nemoj da nipodastavas nasu tadasnju vojsku. Prikazali su otpor kakav niko drugi ne bi u tim uslovima, u to sam ubedjen. Nato je vojsci zaista naudio jako malo.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 25 Mar 2019, 15:14

Hoces da kazes da se Sloba ne treba mrzeti?

Odgovori