Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 25 Mar 2019, 15:32

Imamo i lepših tema. Proleće je, sajam automobila... Ostavljamo temu još danas da se ispucate ako baš morate. Sutra ide pod ključ.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 25 Mar 2019, 15:46

Ne mora pod ključ. Biće nešto drugo za razglabanje.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 25 Mar 2019, 17:34

Nego, šta kažete...
Udara li čiča onu malu bez vijagre i da li će ući u Parove ili u Zadrugu?
:kezo:

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedjaks » 25 Mar 2019, 18:01



Da je tada bilo vijagre, možda bi sloba imao čime da zanima julovku, pa bi bilo 'vodite ljubav, a ne rat", a ovako prođosmo kao bosi po trnju.

Za kraj (neću više)

@superboss
Iz prve ruke mogu da ti potvrdim da da su ti tekstovi više nego korektni i da naročito tekst iz vremena ti pokazuje u kakvom je stanju VJ bila tada, bre avioni nam sami padali zbog kvarova !!!

Ogi je napisao: I nemoj da nipodastavas nasu tadasnju vojsku.
Nisi shvatio, nipodaštavao sam te koje su gurnuli u rat protiv nato-a nespremnu i nereformisanu vojsku sa doktrinom zaostalaom iz prošloga veka i rezervistima koji su išli tamo po borinoj 'rado srbin ide u vojnike' sa AK47 protiv apaca, f16 itd.

Ne idealizujte vojsku tog vremena i mislite svojom glavom.


Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin » 25 Mar 2019, 18:36

trojanac je napisao:
25 Mar 2019, 15:32
Imamo i lepših tema. Proleće je, sajam automobila... Ostavljamo temu još danas da se ispucate ako baš morate. Sutra ide pod ključ.

Neka gosn admin - diskusija je baš kulturna, s obzirom na ozbiljnost teme. :thumbup:

Deo naše tužne istorije....

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od starac vujadin » 25 Mar 2019, 20:03

Potpuno neprimerena diskusija s obzirom na godišnjicu. Možemo da mislimo o Miloševiću šta hoćemo, ali ovakva priča na godišnjicu bombardovanja je samo posredno pravdanje tog čina, a to je potpuno neprimereno i nezamislivo za bilo koji narod koji iole drži do sebe. To neka drugi rade da bi sebe pravdali, a na nama je da sada u ovim danima odamo poštu nedužnim ljudima koji su tada stradali.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 25 Mar 2019, 21:38

nikaragva je napisao:
25 Mar 2019, 09:07
Zivo me zanima koji je pritisak bio na Slobu da se potpise posle vise od dva meseca bombardovanja. Cime su mu pretili?
Pojeli smo previse govana, pre bombardovanja, za vreme bombardovanja, da bi na kraju potpisali predaju.
Heinz je napisao:
25 Mar 2019, 10:21
Ostali smo bez struje i vode.
Pulp Fiction je napisao:
25 Mar 2019, 11:21
Ili mu beše neko pokazao rukom ravno po stolu, kao sravnićemo sve? Je l' to bilo, nešto mi se čini da sam to pročitao negde...
DukeNS je napisao:
25 Mar 2019, 12:08
Bila je prica da mu je to Cernomidin pokazao...
U pitanju je Marti Ahtisari. Živadin Jovanović ga u svojoj knjizi (ne sećam se naziva, čitao sam kao feljton u "Politici") naziva "donosilac ultimatuma". Ali ni Jovanović, ni drugi ne kažu u čemu se tačno ultimatum sastojao. Nazvanično se pominje to "biće ravna kao ovaj sto", ali to je po meni suviše naivna pretnja. U tehničkom smislu, naravno da su Amerikanci od prvog dana mogli da umesto preciznih oružja koriste tepih bombardovanje gradova u vijetnamskom stilu. Ono što ih je sprečavalo je podrška drugih zemalja NATO-a za takav vid ratovanja protiv jedne evropske zemlje. Većina je od starta nerado ušla u taj "poduhvat" i nije bila ubeđena da je navodna "humanitarna katastrofa" dovoljan razlog za nju. Grčka je prakično odbila da učestvuje. Češka se protivila, ali nije smela da glasa drugačije od ostalih jer je samo 15 dana pre toga bila primljena u NATO. Norveška je ucenjena time da će, ako se ne uključi, biti izbačena iz NATO i "neće imati ko da je brani kad im Rusi dođu na vrata". Kako je bombardovanje odmicalo, podrška u NATO je samo opadala. Naročito u Italiji, Francuskoj i Španiji. Osim otpora u vojnom vrhu, zabaleženi su i slučajevi da piloti odbijaju da polete na zadatak. Neki su viđeni na terenu kako izbacuju bombe na par km od cilja (francuski avion i Zastava u Kragujevcu).

Čak je i Bil Klinton sa oklevanjem i pod pritiskom dao pristanak za bombardovanje SRJ. Izgleda kao da je Madlen Olbrajt bila glavni mozak operacije i da je direktno komandovala CIA i Ministarstvu odbrane (ako se dobro sećam, ministar je tada bio Vilijam Koen koji je takođe bio protiv, a ona mu je rekla: "imaš najjaču vojsku u istoriji, a nećeš da je upotrebiš"). Ostaje pitanje odakle njoj tolika moć i još važnije, koji joj je bio motiv.

CIA je naravno, kao i tokom rata u Bosni, sa svojom armijom psihologa bila više nego sposobna za plasiraranje lažnih vesti u medijima i druge vrste psihološkog rata. Vidi se i da je "pregovarač" Marti Ahtisari pažljivo izabran. Rođen je u gradu Vyborg u Kareliji (koja je od 1918. do 1945. pripadala Finskoj, a pre i posle toga Rusiji). Dok je bio dete, njegovu porodicu su odatle proterale sovjetske vlasti. Izrazito je pro-nacistički i anti-ruski orijentisan. Svoju rusofobiju je, kao i mnogi slični "slučajevi", lako projektovao na drugi slovenski i pravoslavni narod - Srbe. Posle ultimatuma i potpisivanja uslovne kapitulacije dela teritorije (tzv. "Kumanovski sporazum"), on je napravio i "mirovni plan za Kosovo" a ubrzo dobio i Nobelovu nagradu za mir. :glavomuzid: Ono što je poražavajuće je da Kumanovski sporazum i Ahtisarijev plan, ma koliko bili loši za nas, Albanci i njihovi američki mentori nemaju nameru da poštuju. U suštini im je ideja bila samo da nas prevarom nateraju da se povučemo odatle.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Ji 4Tze » 26 Mar 2019, 00:52

Ma šta ima tamo toliko bitno za Madlenu, Amerikance i NATO? Aj sad posle 20 godina, šta je pravi motiv bio, siguran sam da ima analitičara, sposobnih da izbace neki objektivan zaključak?
Nemojte samo reći vojna baza kad su naširoko sve države u NATO...
I rudna bogatstva...

Čuj neprimerena diskusija...

Meni je bre neverovatno da je za tih 20 godina, koliko je prošlo od bombardovanja NATO, zapravo od nebezbedne vožnje tj. u saobraćajnim nesrećama poginulo preko 15,000 osoba dok je povređenih oko 400,000!!!
Cifre umrlih od nezdravog života, prekomernog stresa, loše ishrane, zagađenog vazduha zbog mikročestica, nezaštićenih polnih odnosa (uključujući i abortuse) daleko prevazilaze žrtve svih sukoba tokom potpunog raspada SFRJ.
I sad mi i dalje drvimo o tome kako je vojska spasila tehniku koju su kasnije pretopili ili nesrećnim pilotima koji su mislili da je '41. i odleteli u onim raspalim kantama u smrt zbog apsolutno ničega, nesrećnicima na karaulama koji su branili neku iluziju od teritorije.
Pa ko bi drugačije očekivao od najveće hajdučke tradicije u svetu, da ćemo da ih pustimo da nas pokarambase?
Zagađenje tla i vazduha za tih 20 godina je nemerljivo više nego od tih bombi, preleta i koječega a mi i dalje svoje dupe ne umemo da obrišemo nego živimo u smradu i prljavštini, hiljadu puta gore i prljavije od nas samih nego od te nesrećne agresije.

:palica: :pop:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 26 Mar 2019, 01:53

Ji 4Tze je napisao:
26 Mar 2019, 00:52
Čuj neprimerena diskusija...

Meni je bre neverovatno da je za tih 20 godina, koliko je prošlo od bombardovanja NATO, zapravo od nebezbedne vožnje tj. u saobraćajnim nesrećama poginulo preko 15,000 osoba dok je povređenih oko 400,000!!!
Cifre umrlih od nezdravog života, prekomernog stresa, loše ishrane, zagađenog vazduha zbog mikročestica, nezaštićenih polnih odnosa (uključujući i abortuse) daleko prevazilaze žrtve svih sukoba tokom potpunog raspada SFRJ.
I sad mi i dalje drvimo o tome kako je vojska spasila tehniku koju su kasnije pretopili ili nesrećnim pilotima koji su mislili da je '41. i odleteli u onim raspalim kantama u smrt zbog apsolutno ničega, nesrećnicima na karaulama koji su branili neku iluziju od teritorije.
Pa ko bi drugačije očekivao od najveće hajdučke tradicije u svetu, da ćemo da ih pustimo da nas pokarambase?
Zagađenje tla i vazduha za tih 20 godina je nemerljivo više nego od tih bombi, preleta i koječega a mi i dalje svoje dupe ne umemo da obrišemo nego živimo u smradu i prljavštini, hiljadu puta gore i prljavije od nas samih nego od te nesrećne agresije.
Slažem se da diskusija nije neprimerena, štaviše korektan je i sadržaj i ton kojim se piše. Takođe, slažem da su razmere gubitka života i zdravlja zbog ekoloških i saobraćajnih razloga, kao i generalno nižeg civilizacijskog nivoa u odnosu na razvijene zemlje katastrofalno velike.

Ali to ne znači da je nebitno što nas je neko bombardovao, niti da o tome ne treba da pričamo. Takođe, ne možeš kriviti pilote koji su uradili ono što im je svrha posla i za šta su se spremali ceo život. A pogotovo ne vojnike koji su branili državnu granicu od napada terorista, regularne vojske Albanije i NATO trupa.

Ji 4Tze je napisao:
26 Mar 2019, 00:52
Ma šta ima tamo toliko bitno za Madlenu, Amerikance i NATO? Aj sad posle 20 godina, šta je pravi motiv bio, siguran sam da ima analitičara, sposobnih da izbace neki objektivan zaključak?
Nemojte samo reći vojna baza kad su naširoko sve države u NATO...
I rudna bogatstva...
Verovatno nije reč o jednoj stvari. Možda je neko "bacio oko" na najveće rezerve lignita i olova u Evropi (kao onaj američki general koji je hteo da njegova firma pravi benzin od tog lignita)? Možda je Madlena htela da ima svoju "državu" sa vernim podanicima (i da tamo bude vlasnik kompanija, npr. telekomunikacione)? Možda je CIA htela da drži pod kontrolom teritoriju preko koje avganistanski heroin dolazi u Zapadnu Evropu? A možda je NATO, na 50 godišnjicu osnivanja, samo hteo da pokaže da i dalje ima razlog da postoji?

Što se tiče NATO baze, tada nisu "naširoko sve države" bile u tom savezu. Mađarska, Češka i Poljska su postale članice baš 1999. uoči bombardovanja. Rumunija i Bugarska 2004. A Hrvatska i Albanija tek 2009. Baza je najveća u Evropi, napravljena da se u njoj može stacionirati nuklearno oružje. Danas u njoj nema mnogo aktivnosti i deluje da im nije potrebna.
Ђенерал Јанковић

pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedjaks » 26 Mar 2019, 08:43

A možda smo imali nesposobnog vođu još od 90-tih, koji je prvo poslao vojsku na svoj narod, a onda krenuo dalje, nedogovorljivo, bez osećaja za međunarodnu politiku.
Period 1990-2000 je bio izuzetno izazovan i sa mnoštvom problema, kojima nije bio dorasao i koje je jedino znao da rešava silom.

BDP je uspo da spusti za više od 50% (ratovi, sankcije, Srbija se saginjati neće)
Slika

БДП по глави становника

БНД (текући амерички долар)

Da imaš firmu i da za 10 godina uspeš da proizvodnju prepoloviš, smanjiš broj radnika, smanjiš plate radnicima, smanjiš prihode, rasturiš sve dobavljače i kupce, pa kakav bio direktor bio ?
Da li bi te konkurencija pokušala da te zaustavi za tvoje dobro ?

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dusan » 26 Mar 2019, 20:05

Na kraju krajeva, mi smo sami odgovorni i za svoje uspehe i za svoje neuspehe. Mnogo je lakse kriviti nekog drugog, sudiju, komsiju ili strani faktor, lakse je analizirati da li smo se uspesno branili ili ne, da li smo im oborili dovoljno aviona ili ne. To je sve lakse nego okrenuti se sam sebi i preispitati svoje postupke. Posle 20 godina covek u ovoj temi i dalje ne uvidja zasto je miloseviceva politika za osudu. Lako je osuditi nato, ali nato je nato, i nato radi stvari koje nato radi, (konstanta na koju ne mozemo da uticemo) a tasko je osuditi Milosevica, jos teze osuditi sam sebe ili svoje roditelje koji nisu ranije sprecili Slobu da nas odvede u propast. Kada se u milionima ljudi probudi ideja da su sve stvari u nasim rukama i da sve zavisi od nas, kada prestanemo da kukamo i krenemo da radimo, tek tada ce nam biti bolje.
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 26 Mar 2019, 20:10

Znači nikad.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6741
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 26 Mar 2019, 20:45

Pazi najlakše je optužiti Miloševića. Nisam siguran gde tvoja prica vodi. A protiv njega sam se borio najstrasnije. Nego je u tvom vidjenu je Nato bio milosrdni andjeo?

Zato postoje međunarodni zakoni i pravila. Tada su ih promenili i do danas nisu sigurni da li su od tada napravili bolji i sigurniji svet ili ne - sto je retoricko pitanje posto vidimo gde je otišla njihova politika od tada i koji su im uspesi.. A to mi je zao najstrasnije posto sebe identifikujem sa zapadnom demokratijom..

PS: Sa zadnjom rečenicom se više nego slažem, ali treba sve pamtiti i vratiti na pravi način. Jer ljudi bez prošlosti nemaju budućnost u bilo kom sistemu. Nego će svoje greške beskonačno ponavljati..

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Uroš S. » 26 Mar 2019, 21:04

Meni je i dalje zanimljivo da je opšte prihvaćeni naziv operacije Milosrdni anđeo a ne Allied force.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 26 Mar 2019, 21:23

Dusan je napisao:
26 Mar 2019, 20:05
Na kraju krajeva, mi smo sami odgovorni i za svoje uspehe i za svoje neuspehe. Mnogo je lakse kriviti nekog drugog, sudiju, komsiju ili strani faktor, lakse je analizirati da li smo se uspesno branili ili ne, da li smo im oborili dovoljno aviona ili ne. To je sve lakse nego okrenuti se sam sebi i preispitati svoje postupke. Posle 20 godina covek u ovoj temi i dalje ne uvidja zasto je miloseviceva politika za osudu. Lako je osuditi nato, ali nato je nato, i nato radi stvari koje nato radi, (konstanta na koju ne mozemo da uticemo) a tasko je osuditi Milosevica, jos teze osuditi sam sebe ili svoje roditelje koji nisu ranije sprecili Slobu da nas odvede u propast. Kada se u milionima ljudi probudi ideja da su sve stvari u nasim rukama i da sve zavisi od nas, kada prestanemo da kukamo i krenemo da radimo, tek tada ce nam biti bolje.
Nekako mislim da se Vujadinov post odnosio upravo na ovakve postove...

Taj koncept "mi smo krivi", "narod je takav", "poimo od sebe" je jaaaako klizav teren i više tema za teoretisanje.

Odgovori