Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21091
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nidza » 15 Apr 2019, 09:47

Možda za manji deo ljudi ima veze trenutno materijalno stanje i perspektiva sa nezadovoljstvom, a trebalo bi. Ogroman broj ljudi živi loše, a uz svaku je vlast, i uz svaku vlast živi loše, bez realne perspektive. Ozbiljnu inerciju i stabilnost daju svakom lošem sistemu, jer dobrih nije ni bilo, u kom smo se nalazili.

U osnovi razloge zašto neko dobro, a neko loše živi, treba najpre potražiti u sebi samom, a tek onda zatim argumente tražiti u okolini i u vlasti. Takvo stanje svesti u ljudima bi se u startu odrazilo vrlo efektno na društvo, pa i na vlast u istom vrzinom kolu, ali u uzlaznom smeru.

U paradoksu smo, gde ljudi koji dobro žive žele da žive bolje i kvalitetnije, dok je onima kojima je objektivno loše i na ivici su siromaštva u stvari "dobro". Ogroman segment društva je u pitanju koji ne treba zloupotrebljavati, nego ga razdrmati.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od aviator » 15 Apr 2019, 09:50

Pitanje je kako "razdrmati" to stado?

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 15 Apr 2019, 10:02

I jos vece pitanje da li ga treba razmrdati? Posto svako razmrdavanje na ljude razlicito deluje. Kod nekih isplivaju dobre stvari a kod nekih lose... Inace ovo je sustina u svakom sistemu i nije ni malo lako to poboljsati ma koliko naivno deluje:
U osnovi razloge zašto neko dobro, a neko loše živi, treba najpre potražiti u sebi samom, a tek onda zatim argumente tražiti u okolini i u vlasti.
A najgore je sto ovo u samom sebi toliko kompleksno - jel se tu nalaze i odnosi sa drugima, mogucnost komunikacije, saradnje ....

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nikaragva » 15 Apr 2019, 10:05

srdjanyo je napisao:
15 Apr 2019, 09:28
Ljudi, ne poznajem vas, ali čitam šta pišete po forumu. Dugo sam ovde. Stekao sam utisak da vam je OK.
Pitanje je sta je kome OK?
Neko ko ima 100e platu misli da ce sve biti ok kad bude imao 500e. A onaj sto ima 500e misli da ce biti sve ok kada bude imao 1000e.

Ali to nece napraviti vrtice, vratiti sudstvo, iskoreniti korumpiranost, napraviti puteve, mostove, pruge, ...

To ce se eventualno osetiti recimo u usluznim delatnostima oko vas. Npr. svi ce poceti da kupuju nove gume, a ne polovne. Pa ce onda i vulkanizeri kupovati racunare i skuplje telefone. A onda ce i prodavci racunara kupiti novi bicikl, i tako u krug. Ali to je sve sitno i beznacajno, spram svega kapitalnog sto je uruseno u zemlji.


@ljubo
Ne treba nikog razdrmavati. Treba samo vratiti institucije. Pre svega sudstvo, pa onda i sve ostalo.
Neki ce i posle toga raditi za 100e, jer nemaju kapaciteta za vise. Jbg, nismo svi isti.
To ne moze niti treba da menjamo.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 15 Apr 2019, 10:15

srdjanyo je napisao:
15 Apr 2019, 09:28
Ljudi, ne poznajem vas, ali čitam šta pišete po forumu. Dugo sam ovde. Stekao sam utisak da vam je OK.

Samo sam konstatovao da mnogima sasvim lepo ide uprkos vlastima.
Bojim se da nemaš baš potpuni uvid i time ti je pogrešan utisak. Svako će ovde da napiše kad kupi nešto, to je lepa vest. Ali niko neće napisati da je možda digao kredit za to ili prodao neku imovinu. Niko neće radosno napisati da patike kupuje na rate, isto kao i što plaća letovanje. Ko ima decu tek zna koliko su troškovi veliki, imao platu 500 ili 1500 evra, a verujem da većina ovde je debelo ispod 1000 evra što bi sa trenutim cenama bila neka normalna plata.

Uvek kažem da tuđi život uvek izgleda lakše i bolje. I uvek mislimo, blago njemu ili njima. Vidi ovaj kupio nov auto, blago njemu kupio stan. Nekad je neko to pomislio i za mene ili će sutra kad se desi neka velika promena u mom životu. A samo mi znamo kako smo to ostvarili i koliko je zaista lako ili teško doći do tako nečega.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 15 Apr 2019, 10:23

Istina, Trojke. Što bi rekli u Brnjici kod Donjeg Milanovca: "Lako je tuđim pimpekom koprive mlatit!"

Uglavnom, bolje je nego 90-ih, ma koliko čudno zvučalo. Npr. moja porodica nije mogla kraj sa krajem da izvuče da joj u pomoć nije uskakala rodbina od preko.
Znači, ponekad dobijemo 300 DEM, ponekad nam kupe svinju za zimnicu, meni pribor i odeću za školu... Ali, bez njih ne bi smo preživeli, tj. pristojno živeli.

Ovom narodu ne treba puno. Samo malo da im se olakša svakodnevnica, da imaju trotoare, staze, puteve i da mogu da "isplivaju" do kraja meseca. Ništa puno. Namučen smo mi narod. Nismo bahati.


Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od McGruja » 15 Apr 2019, 10:33

Treba da rade institucije i pravosuđe
Posle je sve lakše i lepše

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 15 Apr 2019, 10:37

Devedesete su sasvim neka druga priča. Ali recimo 2000-2010 pamtim kao period kad je nekako krenulo na bolje iako isto nije bilo sjajno, isto smo pljuvali političare i tražili bolje. Od 2011 na ovamo prvo neka stagnacija, a onda sunovrat. Bar tako izgleda iz mog ugla.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 15 Apr 2019, 10:57

Tako se i meni čini(lo), tamo negde od 2005-2010.
Dolazili smo jednom godišnje na odmor u KG, krajem avgusta/početkom leta. Pošto je izmedju dolazaka prolazilo nekako tačno godinu dana, moglo se svašta pozitivno primetiti u gradu. Te ova i ona ulica sredjena, te ovo i ono sagradjeno, nešto renovirano, trotoari popravljeni, drvoredi potkresani, primećivao se neki red i sistem, bila milina gledati da se konačno posle jako dugog perioda propadanja nešto kreće u pravom smeru. Onda je sve stalo, otprilike 2011 godine, kako Trojanac pravilno napisa. Ono što je uradjeno to nije dalje održavano, od tada se iz godine u godinu primećuje konstatno pomeranje na dole. Grad je (KG), bar po onome što mi je u sećanju od prošle godine na najboljem putu da se vrati u devedesete godine, kada je bio prozvan "dolina gladi". Ne vrede tu šljašteći šoping molovi, ne može da se sakrije realno stanje stvari.
Daj Bože da grešim.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nikaragva » 15 Apr 2019, 11:10

U moju kucu (tada roditeljski dom) je prvi put usao trapist sir 2000 i neke.
Do tada smo samo culi za tako nesto da postoji.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od superboss » 15 Apr 2019, 14:05

srdjanyo je napisao:
15 Apr 2019, 09:28
Ljudi, ne poznajem vas, ali čitam šta pišete po forumu. Dugo sam ovde. Stekao sam utisak da vam je OK.
Izvinite, ako vam je loše, ali živite bolje od 70% ljudi u Srbiji.Među njima sam I ja.
Neki rade i 3 posla da bi živeli lepo i tome se lično divim. Neki su otišli "trbuhom za kruhom" jer tamo bolje i više zarađuju.
Oko mene ljudi kukaju, rade za 20-30000 i loše žive.
Vlast nikome nijedna neće biti dobra.
Samo sam konstatovao da mnogima sasvim lepo ide uprkos vlastima.
Možda vi ne volite ove ili one od pre 2012. samo zato što su to oni. Meni je jedino nejasno zašto u "zemljama regiona" vladaju političari iz komunističkog šinjela još od 1987.?

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока

Potpuno te razumem, jer sam i sam bio u sličnoj sitjaciji i kretao se u sličnom krugu ljudi...Mislim, nisam ja sad nikakav nobles postao, nego 2000km čini svoje i to u pozitivnom smislu samo.

Ja nisam hteo da ostanem na čemu sam. Ne zbog sebe-nego zbog dece. Morao sam da prelomim.
Generalni problem je izreka koja se odomaćila u narodu i primenljiva je na sve: ćuti može i gore!

Problem je što je sve gore i gore zaista,a narod kao da to ne primećuje.

Moj ti je savet da se ne uzdaš ni u koga i ni u šta. Ako ti je loše, gledaj kako ćeš najlakše to da promeniš. Ako želiš promenu naravno. Mnogo ljudi želi bolje, ali ako jemogućw da se ništa ne menja mnogo oko njih. To je nemoguće.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Pulp Fiction » 15 Apr 2019, 14:28

Fora kod tih ljudi kojima je objektivno loše, a podržavaju vlast ili ne žele promene je samo u tome, što ne znaju za bolje, za njih važi to ''Ćuti samo da nema rata'', ili ''Dobro je kad nije gore''. Teško je njih razdrmati, jer oni ne idu na letovanja, zimovanja, ne putuju po svetu pa da vide nesto lepo i to požele ovde, jednostavno sa malim se zadovolje...
Mada ni taj siromašni svet više nije glup, iako ih ništa ne interesuje oni odoše, Slovačka, Malta, Slovenija, Nemačka, kruzeri, šta god...
ALi pustimo njih nisu oni problem, nego uvek, 40,50% onih koje ništa ne interesuje i ne izlaze na izbore, a verujem da oni uglavnom nisu baš sirotinja...

Što se tiče života jeste do 2010. bilo korektno, jer je vladao entuzijazam kako unutar tako i spolja - međ. pomoć. Msm da su oni gledali da nas oporave, vrate na pro EU put, a da nas usput zajedno sa Kosovom skinu s one stvari.. Te 2009/10, je bila i svetska kriza pa nas i to zakucalo na nekoliko godina, a onda i stranci sa otvorenim podržavanjem nove opcije koja bi trebala da reši to što njih interesuje. Međutim, kako vidim do sada, AV je i njih zeznuo i nema od toga ništa, jer on nije glup to je nepopularan potez. Poverenje koje je dobio i još ima, je iskoristio da kupi celu državu da se osigura kad ga odbace, jer će imati prejaku mašineriju...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Darko » 15 Apr 2019, 14:48

@srdjanyo nisi razmatrao neku opciju odlaska? Posto vozis teretnjaka pretpostavljam da imas c kategoriju a to se sad dosta trazi po evropi?
Bez obzira na buduci kolaps nedostatka ljudi, veoma se radujem kad neko ode odavde na bolje.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od sasha015 » 15 Apr 2019, 16:02


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heineken » 15 Apr 2019, 16:04

:rofl:

Odgovori