Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 21 Nov 2022, 14:16

100 din po kvm ne zvuči puno, ali šta ako je realna cena 50 ili 70? Na temu onoga što je ljubitelj spomenuo, da se ne zna koliko kWh je ušlo u zgradu.

Za ljubitelja: da li ste uopšte probali da se kao zgrada prijavite za naplatu po potrošnji?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od motorista » 21 Nov 2022, 14:41

Moglo bi se izračunati, naročito što se može platiti i po utošenom kilovat-času energije — za delove koji imaju mogućnost merenja.

Verovatno je skuplje nego što bi moglo, sećam se kako je krajem devedesetih GT imala 130 zaposlenih i pričalo se kako je to previše, a 2010. 300, dok se broj priključaka mizerno povećao. Pretpostavljam kako je zaposlenih sada još više.

Ipak, ovo je i dalje najjeftinija opcija posle smrzavanja.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 21 Nov 2022, 18:56

Znači, stan od 50 kvadrata 5000 dinara. Ko se greje na struju, 50 kvadrata može zagrejati da mu račun bude do oko 10 hiljada (dok je u tu cenu uračunata i struja koja se i inače potroši), i to da plati samo jedan broj meseci - zaokružimo to na 6. Dakle, grejući se direktno na struju, izađe te duplo jeftinije. I da sam malo promašio sa procenom, teško da se može napraviti računica po kojoj su grejanje na struju i centralno grejanje približno slične cene.😁 Ma svi skoro u zgradama pričaju da im je to centralno grejanje skuplje, teško da su baš svi glupi. A zašto se sa toga odjavljuju ljudi u krajnjoj besparici - pa jer moraju iz baš tog razloga da povedu računa da šta troše pare. Ostali verovatno ugl. kaže "f*ck it, neka ga centralno, neću se sad oko toga j**ati".😄

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 21 Nov 2022, 19:40

Ja sa kalorimetrom u toku poslednjih 12 meseci (od prošlog novembra) nisam platio kompletan Infostan sa svim svojim troškovima više od 3.600 dinara mesečno i ti kalorimetri su definitivno i zakon i spas. Šest meseci godišnje plaća se instalirana snaga + utrošak koji je generalno prošlih zima bio minoran (videćemo za ovu). Naravno, veliku ulogu igra i to što je stan lepo ušuškan, sa samo jednim spoljnim zidom (komšije odozgo i odozdo, levo i desno) i dobrom izolacijom ali kada se plaća po kvadraturi to ne igra nikakvu ulogu...

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10
Birthday

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od BigMazzy » 22 Nov 2022, 00:08

Moj kolega ima skoro istu kvadraturu stana kao ja, greje se na struju,sopstveni etažno grejanje , u grejnih sezoni mu je temperatura u stanu 23-24 stepena i plaća oko 4000 više struju. Dakle nek je 6 meseci, 24000 dinara a ja na toplani oko 70000 dinara. Prosta računica.
Jedini, da kažemo luksuz nas priključenih na toplani je što imamo i toplu vodu pa nemamo bojlere. Tako da za stan od 50 kvadrata infostan izađe oko 10000 dinara mesečno sa svim stavkama, topla voda, hladna voda, grejanje, smeće, čišćenje zgrade, zajednička struja, zagrevanje vode (i tako neke nebulozno stavke).

Послато са 2203129G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od shandu90 » 22 Nov 2022, 01:34

Meni je struja za oktobar stigla skoro duplo veca nego za septembar (kobajagi sa 320kw na 500 i nesto sam skocio). Razlika u odnosu na pre je samo sto sam bojler drzao ukljucen stalno. Ulozio sam zalbu pa bi trebali da ocitaju brojilo. Poslali mi i racun za gas za pola meseca (od 15.10.) a ceh 830 kinti :bad


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Nov 2022, 07:47

Nama struja nikad nije ispod 500 kWh.
Grejanje sa kalorimetrima sam ranije pratio račune, poslednjih par godina baš i ne. Recimo da je na godišnjem nivou fiksni deo bio 18000 a potrošnja 28000 din. To je bilo oko 4000 kWh po sezoni, za 65 kvm grejne površine. Šetamo u gaćama naravno by precednik.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2304
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Skipper » 22 Nov 2022, 08:31

Ja sam znao da trošim manje struje nego prošle godine ali kad je stigao račun za oktobar baš sam se iznenadio, 45% manja potrošnja nego isti mesec prošle godine. Razlika je u novom bojleru i što je žena počela da radi a ćerka krenula u vrtić pa pola dana nema nikog kući.
Inače grejem se na struju ali još uvek nisam počeo da grejem pošto je u stanu toplo (22-23 stepena), ja se šetam u majci.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 767
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od AleksandarAca » 22 Nov 2022, 08:35

Od cega zavisi taj fiksni deo kod kalorimetara?
Ja placam samo instalisanu snagu koja je oko 780 din mesecno.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od motorista » 22 Nov 2022, 09:01

Idealno rešenje: karolimetar treba postaviti za svaku zgradu, a onda potrošnju rasporediti prema kvadraturi.
Gazu je napisao:
21 Nov 2022, 18:56
Znači, stan od 50 kvadrata 5000 dinara. Ko se greje na struju, 50 kvadrata može zagrejati da mu račun bude do oko 10 hiljada (dok je u tu cenu uračunata i struja koja se i inače potroši), i to da plati samo jedan broj meseci - zaokružimo to na 6. Dakle, grejući se direktno na struju, izađe te duplo jeftinije. I da sam malo promašio sa procenom, teško da se može napraviti računica po kojoj su grejanje na struju i centralno grejanje približno slične cene.😁 Ma svi skoro u zgradama pričaju da im je to centralno grejanje skuplje, teško da su baš svi glupi. A zašto se sa toga odjavljuju ljudi u krajnjoj besparici - pa jer moraju iz baš tog razloga da povedu računa da šta troše pare. Ostali verovatno ugl. kaže "f*ck it, neka ga centralno, neću se sad oko toga j**ati".😄
5.000x12=60.000

10.000x6=60.000, isto.

Jesam li dobro razumeo?

U svakom slučaju, uz par izuzetaka koji utvrđuju kako postoji pravilo, uvek mi je bilo hladno kada zimi odem kod nekog ko nema GC. Lično, tu dodatnu udobnost bih platio.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 22 Nov 2022, 10:15

BigMazzy je napisao:
22 Nov 2022, 00:08
Moj kolega ima skoro istu kvadraturu stana kao ja, greje se na struju,sopstveni etažno grejanje , u grejnih sezoni mu je temperatura u stanu 23-24 stepena i plaća oko 4000 više struju. Dakle nek je 6 meseci, 24000 dinara a ja na toplani oko 70000 dinara. Prosta računica.
Jedini, da kažemo luksuz nas priključenih na toplani je što imamo i toplu vodu pa nemamo bojlere. Tako da za stan od 50 kvadrata infostan izađe oko 10000 dinara mesečno sa svim stavkama, topla voda, hladna voda, grejanje, smeće, čišćenje zgrade, zajednička struja, zagrevanje vode (i tako neke nebulozno stavke).

Послато са 2203129G помоћу Тапатока


Ne znam koja je kvadratura stana i kako se tačno greje, ali ja imam jedan veći stan sa sopstvenik etažnim grejanjem na struju (strujni kotao) i u ukupnom godišnjem zbiru to izađe povoljnije od toplane, ali su u grejnoj sezoni baš velki računi - idu nekad i do 20k dinara. Hoću da kažem da mi ovih 4.000 više za struju što on plaća deluje baš malo...

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od motorista » 22 Nov 2022, 10:32

Kod grejanja je jednostavno - izračunaju se energetske potrebe stana, i odabere najjeftiniji energent. Konkretno, opet kruševačka G.T. naplaćuje kWč 50 dinara gde ima uslova za postavljanje kalorimetra i gde korisnik to želi ili kvadrat stambene površine 100 din/m² mesečno gde tih uslova nema. Malo sam izzaokruživao brojke, ali to znači da je granica isplativosti naplate u konkretnom slučaju 24 kWč/m²/godišnje - dakle, ako su energetske potrebe objekta manje, isplativije je imati karolimetar, a ukoliko su veće onda se više isplati naplata po kvadratu. Ilustracije radi, 2010. se račinalo kako je prosečna potreba objekata u Srbiji oko 150 kWč/m²/godišnje (nije mereno već je pretpostavljeno, ali svakako je bila užasavajuće visoka, moguće i viša). Kako je onda jeftinije - u pojedinim slučajevima - grejati se na struju? Pa, kWč el. energije je veoma jeftin:

https://www.servisinfo.com/cena-struje

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10
Birthday

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od BigMazzy » 22 Nov 2022, 10:43

Baš smo sinoć pričali, tih 4000 plus 1000 gore dole je za prošlu zimu, koja realno i nije bila nešto hladna pa nije bilo puno grejanja 24/7.. Stan mu je 45m². Nova zgrada, dobra izolacija.
Sa druge strane ovi sa stanovima 70m²+ kažu da ako greju 24/7 bude to 100€ opušteno.
E sad, jbg, svako ima svoju filozofiju, neki podešavaju tajmere da se ne greje kad nisu kod kuće, noću itd, drugi ne gase uopšte....

Ličnog sam mišljenja da imam grejanje na struju, da bi me izašlo nešto mizerno jeftinije od toplane plus ako bi dodao i struju za bojlere itd, ne znam dal mi me izašlo jeftinije na godišnjem nivou.
Inače struju plaćam od 2500-3000 mesečno.

Slika

Послато са 2203129G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Nov 2022, 13:40

AleksandarAca je napisao:
22 Nov 2022, 08:35
Od cega zavisi taj fiksni deo kod kalorimetara?
Ja placam samo instalisanu snagu koja je oko 780 din mesecno.
Od proračuna koliko kW (čitaj radijatora) je potrebno za zagrevanja konkretnog stana na propisanu temp pri propisanoj spoljnoj temp (mislim da je +20 unutrašnje pri -7 spoljašnje, ranije je bilo -12 spoljašnje pa su smanjili kad su smanjivali temp vode u sistemu - pišem za BG).

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 22 Nov 2022, 14:22


shandu90 je napisao:Meni je struja za oktobar stigla skoro duplo veca nego za septembar (kobajagi sa 320kw na 500 i nesto sam skocio). Razlika u odnosu na pre je samo sto sam bojler drzao ukljucen stalno. Ulozio sam zalbu pa bi trebali da ocitaju brojilo. Poslali mi i racun za gas za pola meseca (od 15.10.) a ceh 830 kinti :bad


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da, zato ja svakog meseca sam sebi očitam, i prijavljujem strane. Sad u Elektrovojvodini čak i daju papire na koje sve da upišeš, popuniš to, i predaš početkom meseca kod njih kod portira. Nikog ne čekaš za to, samo ubaciš u tu njihovu kutijicu.

S tim da bi to tebi bilo nepotrebno viđanje verovatno s obzirom da trošiš tako malo kilovata. Meni to znači pošto se na struju grejemo. Da se ne pazi, za dva uzastopna meseca bi u zbiru mogao dobiti nekoliko hiljada više pošto te za jedan od meseci na "varku" ubace u crvenu zonu.
motorista je napisao: 5.000x12=60.000

10.000x6=60.000, isto.

Jesam li dobro razumeo?
Ne, struju za grejanje tokom zime plaćaš maksimalno 5000 dinara dodatno tokom tih meseci. Dakle, standardno struja, pa na to još 5000 dinara struje za grejanje, i to samo tokom tih nekoliko meseci. To bi bilo manje od 30.000 dinara na struju za grejanje.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Odgovori