Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 25 Jan 2024, 22:47




milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od milanns » 25 Jan 2024, 22:54

Uh, imam dosta bliskih poznanika/rodjaka preko koji bi ovde sa svojom profesijom zaradjivali bas bas lepo. I imaju vec dosta nekretnina i/ili bi ih ovde lagano jos dokupili. I jeste da sada, logicno, dosta vise pricaju o manama, niko ni ne pomislja da se vrati. Uglavnom su vec 10ak godina preko. Ima tu na primer lekar u Nemackoj koji bi mogao ovde da preuzme polikliniku od roditelja, ali ostaju tamo, pa preko onih koji imaju 3+ nekretnina ovde a roditelji su takodje lekari, pa IT-jevca koji praktično dobijaju manje ili isto nego ovde (u Nemackoj)...itd itd...sve parovi...e sad neki nemaju decu a neki imaju decu koja studiraju sada po prestiznim svetskim fakultetima. Mnogi nemaju nekretninu tamo. Ukratko, za vecinu lova nije bila razlog i priiilično su svesni nedostataka na Zapadu, ali, eto, ne vracaju se u naš "sistem".


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 26 Jan 2024, 00:43

Saša je napisao:Uveli su nedavno i direktan let i do Čikaga.

Da, nezgodni su i rizični ti letovi sa više presedanja, ja sam recimo imao zezancija u povratiku, otkazan kasni večernji let American Airlinesa iz Filadelfije za London gde bih hvatao Air Serbiu za BG, pa sam proveo noć u hotelu u Filadelfiji i onda ujutro leteo za Njujork odakle sam se direktnim letom Air Serbie vratio za BG.
Mogao si od File do Nyc i kolima. Malo manje od dva sata Slika

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 26 Jan 2024, 00:55

Vukasin994 je napisao:Na studijama sam svako leto išao u USA na šljaku, poslednji put 2018te, pretežno Severna Dakota i pola jednog leta u Njujorku. Dosta moje generacije je ostalo i mahom me ljudi pitaju zašto sam se vratio, dal sam lud itd. Moj utisak ne bio da je to zemlja isključivo za zaraditi pare i bežati, nikako nisam mogao tamo da zamislim život. U stvari lažem, možda u Njujorku dok je čovek mlad mada i to ako radiš neki specifičan posao tipa šanker i tome slično i gde će imperativ biti na zabavi. Mada to je pitanje i koliko je Amerika, ulaziš u filijalu Bank of America da otvoriš račun, a komplet osoblje priča ruski...
Što se tiče ovog ruralnog srednjeg zapada, utisak je, dobro da se zaradi lova i da se beži.
Dobre strane:
Vrlo brzo se ističeš, napreduješ i imaš utisak da je jako lako napraviti pare ako samo malo imaš inicijative.
Maksimalno si prihvaćen bez obzira što si stranac i što nemaju pojma gde je Srbija (ovo ne važi ako si crnac, latinos itd, onda si kriv i kad nisi kriv)
Sudska vlast funkcioniše i za malog gradjanina
Loše strane:
Potrošačko društvo u najgorem obliku - ma koliko zaradjuju uvek si u problemu sa kreditnim karticama i non stop kuknjava oko novca čini mi se gora nego ovde
Porodica kao ćelija razjebana (baba naplaćuje što čuva unuku)
Zdravstveni sistem - ako nemaš para, jbg. Naši ostanu na crnu, viču super je ovde, svako leto po zub manje, jer je jeftinije nego popravljati :glavomuzid:
90% ljudi nema pasoš, mnogi nisu nikad napustili state u kom su rodjeni. Ovi što su milioneri eventualno imaju kuću na Floridi ali ni oni nemaju pasoš
Priča se samo o američkom fudbalu, izborima (iako će tek dogodine). Knjigu niko nikad nije pročitao
Obrazovni sistem od prvog razreda do fakulteta baziran na zatvorenim pitanjima što ima svoje posledice. Pritom preskup, fakulteti po vukojebinama koštaju kao Harvard, a možeš sa njim dupe da obrišeš.
Izuzev doktora/advokata za ostale grane work/life balans ne postoji. Godišnji mizeran
Birokratija gora nego ovde, vrati me žena iz Poreske, nakon vožnje od 200km, jer nemam zakazano, iako nema nikog. Zakazivanje samo telefonom, zakažu mi sutra...
Svi non stop lažno nasmejani, najbolji prijatelji se znaju 3 meseca
Sa 18 možeš da se prijaviš u marince da ideš u svet da gineš, ali u bar ili podrum pića ne možeš dok ne napuniš 21 :rofl:
Ko misli da se ženi jedino može juriti neku migratkinju, jer su domorotkinje ili ružne ili ekstremno gojazne ili oba :D
A jbg sad. Ima i lepih mesta u USA ali generalno da, vecina ljudi nije napustila me svoju drzavu nego i grad.
Jedina razlika u odnosu na Evropu, bar za nas koji smo cepali kamion, je bezbednost. Nema lopovluka. Ne mogu 100% da tvrdim, cuo sam da se svasta desava u Arkanzasu, Misuriju i Luiziani, a tu nisam ni bio. Ostalo, nikad problem cak sam se toliko opustio da nisam ni stavljao plombu na prikolicu dok ne dodjem do granice. Policija na vagama isto maksimalno kulturna iako imaju nadrkani stav ali kad se udje u razgovor maksimalno kulturni. E sad, mogu je i sto sam ziveo uz Mejn, pa je to totalno drugacija sorta ljudi.
Mejn je, po meni, vrhunska drzava ako izuzmemo zimu. Opusteni i ljubazni ljudi, brinu samo za kampovanje, kajak, hajking, lov i ribolov.
A za zene si u pravu odvratne su. Valjda taj ostvrski gen, gradjene su kao balvani. Od ramena do stopala sve je u istoj ravni. Nema struka, oblina. Jedine obline su ravno dupe i izbacen stomak Slika

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 164
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dzona » 26 Jan 2024, 10:49

USA nije država ljudi ovde pogrešno shvataju to - to je federacija država (Federalna Država, nešto nalik na SFRJ nekada).
Pa i razlika između samih US država zna da bude velika u svemu, od kulture, ekonomije , sigurnosti...
Ogromna je teritorijalno - pa i ne može biti drugačije

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 26 Jan 2024, 11:16

USA ti je, sto bi rekao Dzordz Karlin, jedan veliki trzni centar od istoxne do zapadne obale.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vukasin994 » 26 Jan 2024, 12:16

Slažem se, saobraćajna kultura je na izuzetno visokom nivou. Pandur te zaustavi, kazni 20$, pita zašto žuriš, kažeš da žuriš na avion na kraju te uputi na prečicu kako brže da stigneš. Ne čuješ sirenu za 5 meseci. Doduše ima i svoje krajnosti, prijave te firmi jer se prestrojavaš izmedju traka da bi brže prošao...
Slažem se da postoje razlike jer je država ogromna ali se u Dakotu doselilo poslednjih godina brdo ljudi iz pretežno tih siromašnijih americkih drzava i razlike u mentalitetu koje sam ja primetio su minimalne. Čak i kod prve generacije iseljenika vidiš kako brzo teče taj proces amerikanizacije.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 26 Jan 2024, 12:25

Vozio sam samo malo po Floridi, ali glavni utisak - sa jedne strane motori se ne mere ccm3 nego na cilindre i litre, a sa druge za 5 dana nisam video da je neko iole jurcao ili se nervozno ponašao u saobraćaju. Praktično svi voze isto, disciplinovano i sve teče glatko.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Saša » 26 Jan 2024, 12:33

Meni je najčudnije bilo što se nigde ne ide (uglavnom i ne sme) peške. Trotoari u Kolumbiji (SC) gde sam bio maltene i ne postoje, pa kako i da ideš peške... :D

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ftj » 26 Jan 2024, 13:08

I zato je evropa na visem stupnju razvoja covecanstva u ovoj simulaciji.

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 164
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Dzona » 26 Jan 2024, 13:41

@Saša dosta zavisi od toga gde si (mesta koja sam ja posetio) - recimo NYC, Boston, Philadelphia, Washington DC ('stara' Amerika) su dosta 'pristupačni' za pešake i imaju javni prevoz (a da i San Francisco je skroz okej)
Dok su mi Majami i Orlando haos (osim manjih mesta na obali, pa pored okeana) i tu ni u prodavnicu preko puta ne ideš pešaka

A Evropa je, po meni lično, bolja - mesta su mi lepša i sve ti je dostupno i bez auta. Da kažem da mi je turistički primaljivija jer je ponuda daleko raznovrsnija i bolja (muzeji, kulture, kuhinje...)
Edit: ovo iz ugla turističkih poseta gradovima - za zaljubljenike u prirodu, nisam pametan

zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od zuzazu » 26 Jan 2024, 17:25

IMG-20240126-WA0000.jpg
IMG-20240126-WA0000.jpg (40.95 KiB) Pogledano 362 puta

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 26 Jan 2024, 18:28

Nije isto kad odeš preko sa 23-25 godina kao solo momak, i sa 35 godina kad imaš ženu i 1-2-3 dece. Sa 35 je teže da odeš, ali tad si već oformio porodicu pa je sa te strane mnogo lakše.
U varijanti kada si solo- tad je lako da se spakuješ i odeš, ali kad dodje vreme da se ženiš i stvaraš porodicu, e onda počinju problemi.
Ja nisam mogao da "svarim u stomaku" da oženim strankinju pa sam se najviše zbog toga vratio.
Znam mnoooogo naših koji bi se sutra vratili u Srbiju,ali se ne vraćaju iz jednog jedinog razloga a to je : Korupcija i bezakonje na svim nivoima države.

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Branya » 26 Jan 2024, 18:38

grujicd je napisao:Vozio sam samo malo po Floridi, ali glavni utisak - sa jedne strane motori se ne mere ccm3 nego na cilindre i litre, a sa druge za 5 dana nisam video da je neko iole jurcao ili se nervozno ponašao u saobraćaju. Praktično svi voze isto, disciplinovano i sve teče glatko.
A vidis najvise sam bas na Floridi video da se na ap ne sklanjaju kad policija nekog zaistavi ili se neko pokvari, nego cepaju u desnoj kao da niceg nema.
Treba otici na americke farme lubenica, borovnica... ono iz robovlasnistva nije odmaklo. Ni Florida, ni Nju Dzersi.
Moj prvi odlazak na Floridu po lubenice nikad necu zaboraviti. Filmska scena. Kao da sam usao u Django.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk



Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od blaugrana » 26 Jan 2024, 19:48

member je napisao:Nije isto kad odeš preko sa 23-25 godina kao solo momak, i sa 35 godina kad imaš ženu i 1-2-3 dece. Sa 35 je teže da odeš, ali tad si već oformio porodicu pa je sa te strane mnogo lakše.
U varijanti kada si solo- tad je lako da se spakuješ i odeš, ali kad dodje vreme da se ženiš i stvaraš porodicu, e onda počinju problemi.
Ja nisam mogao da "svarim u stomaku" da oženim strankinju pa sam se najviše zbog toga vratio.
Znam mnoooogo naših koji bi se sutra vratili u Srbiju,ali se ne vraćaju iz jednog jedinog razloga a to je : Korupcija i bezakonje na svim nivoima države.
Uvek ponavljam kada su u pitanju porodice. Mora da postoji 100% odlucnost sa obe strane da se ode negde.
Ako to ne postoji bolje nigde ne ici.


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Odgovori