Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od superboss » 22 Maj 2019, 15:00

O ovome se pričalo mnogo, o krađi beba konkretno pre par godina i odjednom je utihnulo.


Primeri kao ovaj su najveći razlog koji mene odbija da postanem donor recimo, ili uopšte bilo ko u SRB. Postali bi rezervni delovi za bogatije zemlje-ko da gledam
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Maj 2019, 15:05

Već smo postali, novi zakon, pa valjda ide automatski. Ko neće da bude mora da se "odjavi".

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 22 Maj 2019, 15:15

Takav je sistem u Austriji, a u Nemačkoj su sad upravo u velikim diskusijama zato što hoće da promene da bude kao u A.
Za sada u D mora da se ima donorska kartica.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nick79 » 22 Maj 2019, 16:36

Pa ja sam kao nešto čuo da smo svi mi koji se odjavimo donori po automati mu ali da se ipak pita porodica? Tek to mi nema logike, ali jbg možda u Srbiji i ima logike

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 22 Maj 2019, 18:31

Heinz je napisao:Već smo postali, novi zakon, pa valjda ide automatski. Ko neće da bude mora da se "odjavi".
Na sta mislis?

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Maj 2019, 18:44

Mislim na zakon iz 2018.

http://www.vma.mod.gov.rs/sr/specijalno ... nja-organa
...
Новим законом завештање органа регулисано је претпостављеном сагласношћу што подразумева да се сви пунолетни грађани наше земље у случају мождане смрти сматрају потенцијалним даваоцима органа уколико се нису писменим или усменим путем изјаснили супротно Управи за биомедицину Министарства здравља.
Због свега наведеног донорске картице више нису потребне, али је, као што је било и до сада, неопходно да грађани са својом одлуком упознају најближе чланове породице. Јер упркос измени закона и даље је потребна сагласност најближих чланова породице како би се органи особе која је доживела мождану смрт употребили за лечење других људи трансплантацијом.
...

Ono što plaši ljude je da će saglasnost biti nekako smuvana i da će se deca otimati na ulicama zbog organa (ne pišem napamet, prisustvovao sam jednom razgovoru na tu temu).

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 22 Maj 2019, 21:30

Ključna je poslednja citirana rečenica.

Bez saglasnosti nije moguće uzeti organe. I to svih, ne može tipa muž saglasan a otac nije, u tim slučajevima nema ništa od donatora.

Što se tiče muvanja saglasnosti, iskreno ne verujem u to, jako je velika pažnja oko svega toga i teško da ima tu ikakvog muvanja.

Što se tiče dela oko otmice to nema veze sa ovim zakonom i spada u domen trgovine na crnom tržištu. Tu se bre govori o ubistvu, kakav zakon o donaciji...

Inače je tu ostvaren veliki napredak, svest ljudi je na dosta višem nivou, dosta češće daju saglasnost nego pre.

A ja lično tvrdim da priče tipa "nisu hteli da ga leče da bi uzeli organe" ne stoje, iz više razloga.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 22 Maj 2019, 21:50

Brat od tetke moje supruge je pre deset godina poginuo u saobraćajnoj nesreći blizu Sombora. Imao je 30 godina. Da vam ne bih kvario veče neću da vam pričam koliki i kakvi su rezovi bili na telu kada je vraćeno roditeljima. Niko ih ništa nije pitao niti je niko od njih dao sam od sebe ikakav pristanak/potpis/ štagod.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 22 Maj 2019, 21:56

Aj molim te, sta su ovim rekao?

Nisi rekao ni da li su organi uzeti, niti kako se to zna?

Nisi rekao da li je negde lecen, operisan, ili je poginuo na licu mesta?

Nisi rekao da li je radjena obdukcija.

Znaci post onako, na nivou kurira a zdravstveni si radnik.

Dalje, kazes kod Sombora, tesko da je Sombor bio centar za uzimanje organa od donora, al opet nisi dao neki podatak.

I trece, ljudi, ne prica se ovde o kradji organa za crno trziste, ovde se prica o sistemu regularne zakonom dozvoljene kadavericne transplantacije. Nadam se da se pravi razlika, to sto ce negde nekog da otmu nema veze sa ovom saglasnoscu.

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od kragujevac » 22 Maj 2019, 22:03

Poginuo je na licu mesta, ne znamo gde je telo odvezeno, ali je vraćeno posle 48 sati sa rezovima koji se nisu poklapali sa onim što je vidjeno na mestu udesa (stub od šoferke mu je probio plućno krilo kada je udario u neosvetljenu prikolicu, vozio je Fiat Uno )
Za eksplantaciju ne treba "centar", treba eksplantacioni tim od jednog ili dva hirurga i dve instrumentarke.
Koleginica (iz NS) mi je godinama radila kao instrumentarka u timu za eksplantaciju, njen muž je hirurg koji je takodje bio u timu. Znam za slučaj, bili dežurni, dobiju poziv u pola noći da je u Mariboru bila saobraćajka sa dvoje mrtvih mladih motorista i odmah krenu svo četvoro kombijem u MB, eksplantiraju i ponesu šta treba za Klinikum Grosshadern i vrate se ujutru.
U toj klinici imaju u letnjim mesecima (kad je puno motorista na putevima) dva dežurna eksplantaciona tima. Inače je samo jedan tim u pripravnosti.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Maj 2019, 22:22

Kako je definisano to traženje saglasnosti, kako nađu koga treba da zovu?

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 22 Maj 2019, 22:34

kragujevac je napisao:
22 Maj 2019, 22:03
Poginuo je na licu mesta, ne znamo gde je telo odvezeno, ali je vraćeno posle 48 sati sa rezovima koji se nisu poklapali sa onim što je vidjeno na mestu udesa (stub od šoferke mu je probio plućno krilo kada je udario u neosvetljenu prikolicu, vozio je Fiat Uno )
Za eksplantaciju ne treba "centar", treba eksplantacioni tim od jednog ili dva hirurga i dve instrumentarke.
Koleginica (iz NS) mi je godinama radila kao instrumentarka u timu za eksplantaciju, njen muž je hirurg koji je takodje bio u timu. Znam za slučaj, bili dežurni, dobiju poziv u pola noći da je u Mariboru bila saobraćajka sa dvoje mrtvih mladih motorista i odmah krenu svo četvoro kombijem u MB, eksplantiraju i ponesu šta treba za Klinikum Grosshadern i vrate se ujutru.
U toj klinici imaju u letnjim mesecima (kad je puno motorista na putevima) dva dežurna eksplantaciona tima. Inače je samo jedan tim u pripravnosti.
Idemo redom...

Poginuo na licu mesta - veoma verovatno, da ne kažem 99% rađena obdukcija. U tom slučaju se radi sudska obdukcija koju nalaže tužilac, ranije istražni sudija i tu se naravno ne pita porodica niti ima reči o bilo kakvoj saglasnosti ili odbijanju.

Drugo, jel znaš šta znači kadaverična transplantacija? To je osoba koja je moždano mrtva, ali biološki živa, radi srce, rade bubrezi, dobijaju krv... Ne može se organ uzeti sa mrtvog tela na putu. Teorijski može ako bi neko bio spreman da odmah uleti i uzme šta treba, ali ono, malo je to SF. NIje problem izvaditi organ, treba on da ostane funkcionalan.

Da treba centar, ne može to baš bilo gde. Jeste tačno da postoje dežurne ekipe putuju po potrebi, ali se ne može eksplantacija obaviti baš na svakom mestu jer je to više od proste hirurške operacije u kojoj učestvuju 3 osobe, mora se raditi perfuzija organa, posebno čuvanje, transport...

A zavisno od slučaja nekad se pacijent prebacuje u centar višeg ranga.

Heinz, ne znam da li shvataš da osoba mora da leži u bolnici i da bude identifikovana. Nevezano za transplantaciju u slučaju saobraćajke policija obavesti rodbinu.

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ftj » 22 Maj 2019, 22:38

A jel po tebi moguce da je postojala zuta kuca koja se time bavila ili je i to ipak SF ? (ozbiljno pitam)

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 22 Maj 2019, 22:53

Sve je moguće, i to i krađe beba, ne mogu reći ni da nije ni da jeste.

Da se ciljano otimaju ljudi radi organa, ne mora biti SF. Izvodljivo je, zahteva ozbiljnu organizaciju i ljudstvo, ali "tehnički" mislim da je moguće.

Ja kažem da se sada desi saobraćajka, da neko leži na mestu mrtav i da mu se tom brzinom i u tim uslovima uzme organ a da on ostane funkcionalan za transplantaciju...teška priča. Na stranu sada gomile testova da se proveri poklapanje donatora i recipijenta...


Da rezimiram, krenula je priča oko novog zakona.

"Moćiće da mi uzmu organe bez saglasnosti!"

Ne, neće! Kraj i tačka.

Žute kuće i ostali kriminal i otmice sa ovom pričom, nemaju veze.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 22 Maj 2019, 23:00

Ne volim ovde ni da pratim ni da pisem, ali da kazem. Kada je baba umrla pre 3 godine nakon sto je izasla hitna pomoc da konstatuje smrt za par minuta bukvalno je caleta na telefon zvala privatna pogrebna sluzba. :srbin: Dobri ljudi neki. Da ti se zeludac prevrne.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori