Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od shandu90 » 25 Feb 2021, 08:39

Mora administracija svoju guzicu da nahrani. Problem je sto se strane fabrike kunu da su ekoloski svesne i da vode racuna, a praksa pokazuje drugacije. I ko ce da ih kazni. Ovi sto su podmazani nece sigurno.


Sent from my iPhone using Tapatalk

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od lami » 25 Feb 2021, 08:40

Kod mene je to mislim do grejanja na ugalj. Železara je dovoljno udaljena od centra, plus je ruža vetrova takva da zagađenje ide u drugom smeru. Tu nikakvi filteri ne pomažu, jedino strategija države kako da se preorjentišu kuće na gas ili neku drugu alternativu, ali trebaju tu velike pare. Svi nešto pričaju da je kvalitet uglja sve lošiji i da možda i to ima uticaj, pa čim stane vetar, možeš da se slikaš.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gaginh0 » 25 Feb 2021, 08:46

Velik je problem prebaciti sve kuće na gas, pogotovo na centralno grejanje. Prvo jako je skupo uvesti cg, zatom cena gasa je tolika da većina ljidi nebi mogla da plaća grejanje, a takođe gomila kuća ima izolaciju malo jaču od automobila pa se sva ta energija rasipa - a skupa je.

Moji imaju u komplet kući centralno, radilo je prve dve zime i to je to. Ne ugreješ se, račun 500e (aj ovi u stanovima sto su priključeni na toplanu, njima bar bude toplo pa znaju šta plaćaju). Sad, pogotovo kako ja ne živim, moji se greju na gas i struju. Dnevna soba sa trpezarijom i kuhinja na gas, bratova soba na struju, ostalo se ne greje, u kupatilu kao kod pravog Srbende - hladnije nego napolje :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10347
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od sebekkg » 25 Feb 2021, 08:49

Pricao je neki covek iz Petnice da je razlog ovome sto je neka ekipa uzela primat na prodaju uglja, ali ne normalnog uglja nego nekog krsa koji ima dosta gline. Kada on gori, zbog pare koja nastaje susenjem gline u njemu, zadrzava cestice cadji da ostanu pri zemlji.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od rade74 » 25 Feb 2021, 09:10

Ljudi pogledajte gradove sa neke visine, Cacak, Uzice, Sarajevo to nije normalno koliko se vidim golim okom sa okolnih brda i planina zagadjenje.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Rolla » 25 Feb 2021, 09:15

sebekkg je napisao:Pricao je neki covek iz Petnice da je razlog ovome sto je neka ekipa uzela primat na prodaju uglja, ali ne normalnog uglja nego nekog krsa koji ima dosta gline. Kada on gori, zbog pare koja nastaje susenjem gline u njemu, zadrzava cestice cadji da ostanu pri zemlji.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ne znam jesam negde gledao ili citao, problem sa nasim ugljem je sto ne prolazi fazu pecenja gde sw kvalitet uglja drasticno povecava i tako prljav ugalj je pusten na trziste.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od schonenk » 25 Feb 2021, 09:17

Direktor Petnice je dao izjavu, ovo je bio neki polu demanti> https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/ko-je ... 78451.html

Zivim vec 8 godina u zgradi koja je kao i jos 3- 4 ostale okruzila jednu kucicu u kojoj godinama vec koriste ugalj za ogrev. Ove godine bas primecujemo razliku, kad zaloze trci zatvaraj prozor. Nije dim ni zute, ni crne boje, uglavnom bela dimna zavesa, ali je smrad nesnosan.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dispy » 25 Feb 2021, 10:07

Rolla je napisao:
sebekkg je napisao:Pricao je neki covek iz Petnice da je razlog ovome sto je neka ekipa uzela primat na prodaju uglja, ali ne normalnog uglja nego nekog krsa koji ima dosta gline. Kada on gori, zbog pare koja nastaje susenjem gline u njemu, zadrzava cestice cadji da ostanu pri zemlji.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ne znam jesam negde gledao ili citao, problem sa nasim ugljem je sto ne prolazi fazu pecenja gde sw kvalitet uglja drasticno povecava i tako prljav ugalj je pusten na trziste.
Koliko znam, nije mafija uzela da prodaje loš ugalj iz Kolubare građanima, nego je taj ugalj katastrofalno loš. Generalno se kolubarski ugalj smatrao lošijim od kostolačkog po donjoj kalorijskoj moći, ali je kostolački imao veći udeo šljake i sumpora. Za obična ložišta se definitivno ne preporučuje, da trujete sebe i svoju decu. Kostolački ugalj se vadi iz jednog polja - Drmno.

Kolubarski ugalj se vadi iz nekoliko polja, i onda se mešanjem dozira kvalitet. Koliko znam, za široku potrošnju je išao uvek najkvalitetniji ugalj iz jednog polja (čini mi se Crljeni). Međutim, prilikom poplava pošto je potpoljena tamnava zapad koja daje najviše uglja, forsirani su Crljeni I potpuno su ispražnjeni te godine, a to je bio najbolji ugalj iz Kolubare. Od tada, kvalitet uglja je katastrofa, drastično ispod minimuma iz prethodnih godina. Kad pogledate proizvodnju uglja na nivou godine, još je i veća nego ranije, ali se proizvodnja u termoelektranama smanjuje, što znači da je ugalj izuzetno lošeg kvaliteta. Prema podacima koji su dostupni svakog dana, proizvodnja im praktično nikad ne dostiže nominalnu, a sve je to zbog lošeg uglja.

Dakle, nije to zavera protiv građana, nego jednostavno, loš ugalj postao je još lošiji. Treba zabraniti da se taj ugalj troši bili gde mimo termo elektrana, i praviti strategiju kako da se što bolje utroši u budućnosti u tim elektranama. I naravno, nuklearna elektrana.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


A.M.
Postovi: 28
Pridružio se: 22 Jul 2012, 18:03
Garaža: Peugeot 3008
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od A.M. » 25 Feb 2021, 10:25

Pošto sam se oko zagadjenja vazduha dosta interesovao u poslednje vreme, par informacija koje nekima mogu biti korisne.

Po pitanju toga da nije ceo Beograd isti, pa da je negde bolje, a negde gore, situacija je takva da je u celoj Srbiji jako loše, s tim što je po naseljima katastrofalno, a na ostalim mestima samo loše. Na vrhovima planina je kako kad, prihvatljivo u proseku (ne i dobro). U Beogradu ne postoji mesto gde možete da se sakrijete (uključujući Avalu, koja jeste bolja, ali nije dobra).
Sve ovo se lako vidi sa običnim ručnim meračem pm2.5 čestica (koji košta 30-tak $). Sve preko 35 je veoma loše (smatra se da vrednost treba da bude ispod 10 da nema posledica po zdravlje). Vrednosti od 100 i više su katastrofalne.
Trenutne vrednosti koncentracija pm 2.5 čestica po Srbiji možete videti putem aplikacije aircare, koja sakuplja podatke sa svih mernih stanica (državnih i privatnih), pa će vam odmah biti jasno da li je to što vidite magla ili smog,
Zatvoren prozor smanjuje koncentraciju čestica okvirno na 50-60% u odnosu na napolje, filter (u zavisnosti od kapaciteta i dimenzija sobe) u proseku to spusti još na 1/2 ili 1/3. Ali se i prozor mora otvarati da udje kiseonik.
Ukoliko nekoga interesuje više o ovoj temi, puno informacija može naći na FB ekostraža.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 25 Feb 2021, 11:21

https://nova.rs/vesti/drustvo/vazduh-u- ... MEU9keq60E


Ovo sve ili jako dugo traje ili se nesto odjednom poremetilo, sto je malo verovatno...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Feb 2021, 11:37

Poremetilo se sad, nije samo u Srbiji. Tacno se vidi sezonski, kad krene lozenje raste. Ja uvek primetim ogromne kolicine prasine u NS, obrises za dva dana opet puno, isto na kolima. U Nemackoj se bas primeti razlika, bar gde sam ja bio.
Prikačeni fajlovi
IMG_20210225_113451.jpg
IMG_20210225_113451.jpg (68.96 KiB) Pogledano 790 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 25 Feb 2021, 11:47

večito pljujemo kineze a meni se zgrči želudac kada prođem pored kronospan fabrike na autoputu tamo oko lapova.
uvek beli dim u nebo, OK može nije crni garež ali ipak, a more debala od srpskih šuma, bukvalno stotine metara pa u vis. i stalno ulaze šleperi u krug fabrike sa novim drvetom sveže posečenim negde ovde. ali eto austrijska fabrika pa niko ne prigovara, nisu kinezi i slično.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Feb 2021, 11:55

Sta si ovim hteo da kazes? Beli "dim" moze biti para od sagorevanja zemnog gasa koje je jedno od najcistijih goriva. Prerada drveta sama po sebi nije stetna ako se odgovarajuce planira. Da nema toga ne bi bilo ni namestaja, podnih obloga, itd...a toga verujem da jako malo nas nema u stanu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 25 Feb 2021, 12:20

A.M. je napisao:
25 Feb 2021, 10:25
Po pitanju toga da nije ceo Beograd isti, pa da je negde bolje, a negde gore, situacija je takva da je u celoj Srbiji jako loše.
Evo upalio sam MI, kaže 60-70. Kod novog Merkatora na NBG. A deluje sunčan dan i na oko sve ok. Zimus je bilo 10-20 kad je subjektivno zbog prirodne izmaglice delovalo gore. Već sam mislio da prodam aparat nekom na forumu za male pare, takoreći da ga poklonim, ali sad - jok! :kezo:

Korisnikov avatar
Vlada11070
Postovi: 156
Pridružio se: 29 Jan 2017, 01:33
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vlada11070 » 25 Feb 2021, 15:27

grujicd je napisao:Šta je bre ovo, je li se tu pušilo ili samo otvoren prozor?
Otvorio vrata od terase 5 minuta pre nego što sam fotografisao! Slika

Odgovori