Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 25 Feb 2021, 22:55

dispy je napisao:
25 Feb 2021, 10:07
Koliko znam, nije mafija uzela da prodaje loš ugalj iz Kolubare građanima, nego je taj ugalj katastrofalno loš. Generalno se kolubarski ugalj smatrao lošijim od kostolačkog po donjoj kalorijskoj moći, ali je kostolački imao veći udeo šljake i sumpora. Za obična ložišta se definitivno ne preporučuje, da trujete sebe i svoju decu. Kostolački ugalj se vadi iz jednog polja - Drmno.

Kolubarski ugalj se vadi iz nekoliko polja, i onda se mešanjem dozira kvalitet. Koliko znam, za široku potrošnju je išao uvek najkvalitetniji ugalj iz jednog polja (čini mi se Crljeni). Međutim, prilikom poplava pošto je potpoljena tamnava zapad koja daje najviše uglja, forsirani su Crljeni I potpuno su ispražnjeni te godine, a to je bio najbolji ugalj iz Kolubare. Od tada, kvalitet uglja je katastrofa, drastično ispod minimuma iz prethodnih godina. Kad pogledate proizvodnju uglja na nivou godine, još je i veća nego ranije, ali se proizvodnja u termoelektranama smanjuje, što znači da je ugalj izuzetno lošeg kvaliteta. Prema podacima koji su dostupni svakog dana, proizvodnja im praktično nikad ne dostiže nominalnu, a sve je to zbog lošeg uglja.

Dakle, nije to zavera protiv građana, nego jednostavno, loš ugalj postao je još lošiji. Treba zabraniti da se taj ugalj troši bili gde mimo termo elektrana, i praviti strategiju kako da se što bolje utroši u budućnosti u tim elektranama. I naravno, nuklearna elektrana.
Dispy, hvala na vrlo informativnom tekstu! :pivo:

Meni iskreno nije jasno ko i zbog čega koristi lignit u kućnim pećima. Kad smo se u kući nekada davno grejali na ugalj, kupovali smo samo mrki - ili Resava, ili iz Bosne - Kreka, Banovići. Posle raspada SFRJ, bio je i neki poljski iz uvoza, mislim da je taj bio još bolji (kameni). Gasovod postoji u blizini, ali nikada nije stigao do naše ulice. Posle smo prešli na drugu vrstu peći i ugalj zamenili drvima. Sušimo ih dve godine, jedne na otvorenom pod nadstrešnicom, druge u zatvorenom. Drva su mnogo čistija u svakom pogledu, i ostaje mnogo manje pepela (zapravo, od uglja ostaje pepeo + šljaka). Ako se seča vrši kontrolisano i prati je bilo prirodno širenje šume, bilo pošumljavanje, reč je o obnovljivom izvoru energije. Naravno, bilo bi bolje da se čvrsta goriva skroz "proteraju" iz gradova.

Kod nas je problem i previsoka cena gasa, kao i zavisnost od samo jednog izvora - Rusije. Preduzeće "Srbija gas" npr. nema nikakve veze sa NIS-om, ali je Rusima 2008. uz prodaju 50 % NIS-a, dato i skladište gasa "Banatski dvor". :glavomuzid: :glavomuzid: :glavomuzid: To je bio jedini mehanizam kojim je naša država mogla da kontroliše kada će nabavljati gas (kad već ne može od koga će) i tako amortizuje neizvesnost i zimski porast cene na tržištu. Tu je naravno i Bajatović, večni direktor ove firme i ruski čovek. Ali ok, da ne širimo priču u ovom smeru...

U medijima se javljaju lobisti za nuklearnu elektranu na teritoriji Srbije, ali mislim da za to nemamo novca, niti bi bilo dobro prihvaćeno u narodu. Umesto toga, Bugari nude učestvovanje u izgradnji nuklearne elektrane "Belene", koja je blizu granice. To bi trebalo prihvatiti.
Ђенерал Јанковић

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 25 Feb 2021, 23:20

dragvorl je napisao:
25 Feb 2021, 11:55
Sta si ovim hteo da kazes? Beli "dim" moze biti para od sagorevanja zemnog gasa koje je jedno od najcistijih goriva. Prerada drveta sama po sebi nije stetna ako se odgovarajuce planira. Da nema toga ne bi bilo ni namestaja, podnih obloga, itd...a toga verujem da jako malo nas nema u stanu.
hteo sam da kažem to što si objasnio, da čovek i njegova sebičnost uništavaju planetu
živeli smo vekove bez laminata i pločastih materijala... a sad mora.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 25 Feb 2021, 23:32

Taj mit o visokoj ceni gasa mi nije jasan trenutno. Možda su troškovi veliki u startu, ali jedan kubni metar Srbija gas naplaćuje već godinama oko 32-35 din npr (nije mi pri ruci račun).
To je oko 4 din za 1 kW toplote, neka je i 5 din. Struja je skuplja, centralno grejanje je skuplje.
Problem je što ljudima kuće nisu izolovane, i onda umesto da lože smederevac u jednoj prostoriji krenu da greju 4x veću površinu, i naravno da će biti skupo.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od sebekkg » 25 Feb 2021, 23:39

I smederevac u jednoj sobi potrosi 6-7m drva za sezonu. Pa puta 45-48e po metru i vidis cenu.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 25 Feb 2021, 23:45

gazza je napisao:
25 Feb 2021, 23:20
dragvorl je napisao:
25 Feb 2021, 11:55
Sta si ovim hteo da kazes? Beli "dim" moze biti para od sagorevanja zemnog gasa koje je jedno od najcistijih goriva. Prerada drveta sama po sebi nije stetna ako se odgovarajuce planira. Da nema toga ne bi bilo ni namestaja, podnih obloga, itd...a toga verujem da jako malo nas nema u stanu.
hteo sam da kažem to što si objasnio, da čovek i njegova sebičnost uništavaju planetu
živeli smo vekove bez laminata i pločastih materijala... a sad mora.
Pa ne mora ko nece, ne mora se ni kolima ici u Grcku, ni prati ves u masini...ko voli moze da bira. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 25 Feb 2021, 23:51

sebekkg je napisao:
25 Feb 2021, 23:39
I smederevac u jednoj sobi potrosi 6-7m drva za sezonu. Pa puta 45-48e po metru i vidis cenu.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
dobro to je egzemplar vrhunskog nerazuma

1 smederevac potrosi kao 3 kaljeve peći za zimu, to sam zaključio poredeći potrošnju moje rodbine u šumadiji i moje u beogradu

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 26 Feb 2021, 00:12

Heinz je napisao:
25 Feb 2021, 23:32
Taj mit o visokoj ceni gasa mi nije jasan trenutno. Možda su troškovi veliki u startu, ali jedan kubni metar Srbija gas naplaćuje već godinama oko 32-35 din npr (nije mi pri ruci račun).
To je oko 4 din za 1 kW toplote, neka je i 5 din. Struja je skuplja, centralno grejanje je skuplje.
Problem je što ljudima kuće nisu izolovane, i onda umesto da lože smederevac u jednoj prostoriji krenu da greju 4x veću površinu, i naravno da će biti skupo.
Pa to je onda ekstra. Nije skupo. Centralno (ko plaća po potrošnji) je trenutno 7.6 din / kWh sa uračunatim PDV-om od 10 %. Plus se plaća "instalisana snaga" koja zavisi od ukupnog broja rebara i veličine radijatora.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 26 Feb 2021, 00:32

Mislim da je pre gas bio oko 50 din m3, dosta je to smanjeno...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od masaivan » 26 Feb 2021, 21:58



Kragujevac se oduvek greje na ugalj, 1999 je rađena rekonstrukcija posle bombardovanja,
Sama toplana nekada Zastava energetika imala je namenu da proizvodi svu potrebnu energiju za Zastavu, a višak da se koristi zimi za grejanje grada.
Koji ugalj je korišćen 80 tih nije mi poznato ali verovatno je bio bolji-kvalitetniji jer tu je bila i livnica kovačnica.

Sad najveći problem je što je enegetika 200 metara vazdušnom linijom od centra grada.

Posle 2000 po naseljima su radjene modernije
manje kotlarnice na gas kao primarno gorivo i mazutom kao alternativom.
Pogađate mazut je primarno gorivo a gas se ne koristi.
Videćemo šta će biti...

end_user
Banned
Postovi: 134
Pridružio se: 14 Avg 2020, 17:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od end_user » 27 Feb 2021, 08:34

sasha015 je napisao:Beogradjani,jel ovo montaza novinarska ili je stvarno"vako"?
Jeste tako je nazalost, 25 sam dakle sad pre 2 dana uslikao bas smog i da i kod Genexa je tako ali ne vidi se bas sa zemlje moras da odes u pticiju perspektivu da bi zaista video, ceo BG je pod smogom od Zvezdare do Zemuna, katastrofa, imam 2 fotke koje sam fotkao sa Gardosa kod kule samo ni kamera ne moze da zabelezi sve jedino sto se nisam setio da pucam sa glavnom od 108MP jbg sad se setih ali ono sto sam ocima video a sto kamera nije zabelezila je katastrofa sta mi udisemo i posle se pitamo sta nam je.
Ne znam da li jos forum ili sam TT smanjuju kvalitet fotke ali se nadam da vidite ovo zagadjenje od pre 2 dana u BG.

SlikaSlika

Послато са Mi 10T Pro помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7025
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 01 Mar 2021, 00:02

Slika

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 02 Mar 2021, 15:02



u ovoj teretani možeš da biraš kako ćeš da zakovidašiš....

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 22 Mar 2021, 08:38

https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... janin.html
...
Na preporuku Evropske unije, odlukom Rečne kapetanije, zabranjuje se rad skela koje se kreću uz pomoć čeličnih sajli. Moraće da ih vuče brod. Takva odluka je izazvala nezadovoljstvo meštana sela Taraša, koji s druge stane Tise obrađuju oko 2.000 hektara oranica.
...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Geza » 25 Mar 2021, 21:18

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 26 Mar 2021, 08:00

World's most polluted cities 2020 (PM2.5)
The most polluted cities according to data aggregated from over 80,000 data points.

Evropa
https://www.iqair.com/world-most-pollut ... 50&cities=

Srbija
https://www.iqair.com/world-most-pollut ... 50&cities=

Odgovori