Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 07 Maj 2022, 21:39

To sam i ja prokomentarisao. Najčešće voze "izdržavana lica". Devojčice i dečaci od 18-25 godina.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Geza » 07 Maj 2022, 21:44

Prodaš kola, pa naplatiš. ¯\_(ツ)_/¯
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 07 Maj 2022, 22:41

srdjanyo je napisao:... Slika

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
Sećam se da je bila vest da su, još dok je Nokia bila №1 tako ožežili po džepu njihovog tadašnjeg CEO, da mu sigurno nije bilo svejedno...

A to o takvom sistemu naplate su mi potvrdili i Finci kada sam 2014. godine bio tamo, ali su moji tadašnji sagovornici bili prezadovoljni što to tako funkcioniše.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 07 Maj 2022, 22:48

I u CH je tako mislim.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 07 Maj 2022, 23:04

pedja je napisao:Kod nas oni koji imaju pare nemaju prihode, pa ti posle obračunaj %


TapaT
Tu bi Ameri "obračunali" utaju poreza.Slika Bolje da je dilovao ispred škole nego da je porez utajio.Slika

Zanimljivo pitanje kako bi u Švici i Finskoj rešiti s tim izdržavanim licima? Možda i to ide proporcionalno primanjima izdavaoca. Kad mu je dao auto da se sili na putu, neka mu sad da i za kaznu. A ako je takva sirotinja da ne može da plati jer ne radi, neka otplati svoj dug zatvorom. Nadam se da tako nekako za njih to ide.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 08 Maj 2022, 00:23

Da bi se uveo tah sistem kaznjavanja, potrebna je dobra podloga koja nema veze sa zakonom o saobracaju.

A drugo, iako pompezan i popularan, nije bas ni uvek pravedan

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 08 Maj 2022, 00:53

Mislim da jeste pravedan, tj. mogao bi biti pravedan ako celokupna podloga kako kažeš bila dobro pripremljena. Pitanje je samo da li je formula po kojoj se to računa dobra, i da li je treba doraditi. Nažalost, pravnici obično hoće po tom pitanju da naprave stvari što jednostavnijim, pa to postavlja i značajno ograničenje u konstruisanju takve formule.

Svakako mislim da bismo se svi složili da nije pravedno ni kada istu kaznu plaćaju neko na minimalcu i programer. Tj. ako je suštna kazne da se koriguju vozači, a ne da se puni budžet, u tom slučaju kazna na ovu dvojicu nema jednako dejstvo. Eto, ja sam za punu liniju platio 30.000, neko ko je na minimalcu bi radije ostavio auto parkiran na 3 meseca ili bi to otplatio s većom mukom, a DJ Žeksovom sinu bi to bilo kao da ga je ujeo komarac.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nikaragva » 08 Maj 2022, 09:58

Srbija će biti mnogo bolje mesto kada isteramo odavde i poslednjeg programera.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 08 Maj 2022, 10:10

Da, kako se usuđuju s imaju više nego ja!

Ovo sam ja samo naveo za primer poređenje kako ista suma nema istu vrednost za osobe s različitim primanjima. Programeri svoje pare pošteno zarađuju, i nikog ne eksploatišu da bi došli do te zarade.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 08 Maj 2022, 10:24

Ali je isto tako nepravedno da neko plati nista ili minimalno jer je socijalni slucaj, a da neko plati 100k jer eto ima.

A o istom delu pricamo, ispada da je ovaj soc privilegovan.

Savrsenog resenja svakako nema jer svako ima manu

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ftj » 08 Maj 2022, 10:41

Ja bi i lebac skuplje naplacivao programerima.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 08 Maj 2022, 11:56

Dole programeri, dole plava buržoazija, dole džipadžije, trotoaroparkiraši!
Gore keramičari, zidari, tesari, trgovci, konobari, čistačice, profesionalni kuvari, vozači i vozačice, teoretičari društvenih mreža!
Dole ljubitelji Stelantis brendova!
Gore ljubitelji VAG!

:kezo:

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gazu » 08 Maj 2022, 12:18

Grujic je napisao:Ali je isto tako nepravedno da neko plati nista ili minimalno jer je socijalni slucaj, a da neko plati 100k jer eto ima.

A o istom delu pricamo, ispada da je ovaj soc privilegovan.

Savrsenog resenja svakako nema jer svako ima manu
To što opusuješ je samo loša formula po kojoj se bogatiji prejako kanjavaju odnosno siromašni previše simbolično, tj. to je formula koju treba popraviti.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Sinisa G. » 08 Maj 2022, 12:30

srdjanyo je napisao:
08 Maj 2022, 11:56

Dole ljubitelji Stelantis brendova!




Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
:D

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 08 Maj 2022, 17:50

Gazu je napisao:
08 Maj 2022, 00:53
...
Svakako mislim da bismo se svi složili da nije pravedno ni kada istu kaznu plaćaju neko na minimalcu i programer. Tj. ako je suštna kazne da se koriguju vozači, a ne da se puni budžet, u tom slučaju kazna na ovu dvojicu nema jednako dejstvo. Eto, ja sam za punu liniju platio 30.000, neko ko je na minimalcu bi radije ostavio auto parkiran na 3 meseca ili bi to otplatio s većom mukom, a DJ Žeksovom sinu bi to bilo kao da ga je ujeo komarac.
Ne bismo se svi složili. :)

Manje-više se svi koji trenutno učestvujemo u diskusiji znamo još sa starog foruma (ja sam konkretno tu 15 godina). Možete videti da sam u okviru "forumske liste prihoda i bogatstva" negde pri dnu. Pa se opet ne slažem sa takvim načinom kažnjavanja. Ne znam kakav je mentalitet severnjaka i zašto oni to prihvataju, ali mene podseća na boljševike i otimanje zemlje "kulacima".

Kao što ni hleb, struja, parking, bilo šta što se plaća nema cenu koja zavisi od prihoda, tako ne treba da imaju ni kazne.

Postojeći zakoni su sasvim dobri, kazne za saobraćajne prekršaje su dosta visoke (za neke i više nego npr. u Nemačkoj). Samo je stvar u primeni. Umesto što zaustavljaju i kažnjavaju ljude koji voze 10-20 % više od ograničenja, ili imaju akcije koje su posvećene jednoj stvari i tada ne gledaju ništa drugo (npr. "akcija pojas"), potrebno je da saobraćajna policija radi posao stalno i neselektivno, a najviše kada je i sama učesnik u saobraćaju.

Meni je npr. vrhunac saobraćajnog divljaštva i stvar koju bi trebalo najviše kažnjavati neuključivanje migavca pri prestrojavanju i skretanju (i zaustavljanju i kretanju iz mesta - tek ovo niko ne radi). Skoro svaki dan naletim na nekog "pacijenta" koji zakoči naglo da bi skrenuo u uličicu desno, ili još gore pretekne me pa onda uradi to isto. Ili na zelenom svetlu na semaforu samo tako stane bez migavca, i onda ne znam da li da ga obiđem regularno (ako skreće desno) ili s desne strane (ako skreće levo). Ili auto zaustavljen na ulici krene iz mesta neposredno pre nego što pokušam da ga obiđem - isto tako, bez ikakvog znaka da će to učiniti. Sada se sve ovo može videti i od profesionalnih vozača (kamioni i autobusi), što je nekada bilo nezamislivo.

A za "bogataše" ne brinite... kad bi plaćali po 10 kazni dnevno, ne bi ni njima bilo svejedno. Tu su i poeni, "nasilnička vožnja", drugi mehanizmi koji već postoje u zakonu a samo ih treba primeniti. Mene mnogo više brine "bahata sirotinja", koje ima 100 puta više, tipično u lošijim i nebezbednijim automobilima, a koju takođe niko ne kažnjava.
Ђенерал Јанковић

Odgovori