Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Momčilo » 30 Apr 2021, 07:44

Uvozicemo mi radnu snagu, koliko vec za par godina. A i mozda nisi dobro koncipirao oglas, trebao si osmisiti neko cool radno mesto, jer "radnik u maloprodaji" ili kako vec, nije privlacno ljudima.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 30 Apr 2021, 08:11

Juče sam obišao 32 prodavnice u Novom Sadu. Uobičajena ruta. I svi rade za praznike. I onda pomislim koliko sam privilegovan jer ne radim sledećih 5 dana. Tehnički.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 30 Apr 2021, 08:19

Nedostatak je već duže vreme, u svim velikim sistemima, a verujem da ni u manjim nije puno bolje.

Prvo su otpuštali ljude da bi smanjili troškove poslovanja i sveli broj zaposlenih na minimum minimuma. Radi se više, pokriva se nekoliko pozicija, ostaje duže na poslu, a plata ista.
Onda su i ti koji su ostali počeli da odlaze čim im se ukaže iole bolja prilika, a kad radiš za minimalac onda se čini boljom prilikom svako zaposlenje gde dobiješ neki dinar više.
Onda nova runda, traži zaposlene, stalno otvoren konkurs. Al sad neće niko da dođe i da radi za minimalac. Onda više gotovo da nema selekcije kandidata nego primi bilo koga, a od takvih se retko ko zadrži dugo. Nekako ćeš i naći prodavca, kasira, ali mesara, ribara i slične pozicije, to je već ozbiljan problem.
Poslednji pokušaj je dizanje minimalne zarade da bi privukli nove i zadržali stare zaposlene. Hoće li to uroditi plodom videćemo.
Posetite www.garaza.rs !

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dispy » 30 Apr 2021, 08:25

Meni je iskreno ranije, dok sam bio na radnom mestu gde se radilo svaki dan, nekad i noću, odgovaralo. Radim subotu i nedelju i onda sam slobodan nekim radnim danom. Ionako izbegavam bilo gde da se krećem vikendom kad su gužve, najlepši su izleti radnim danom. Kupovinu obavim isključivo radnim danom u radno vreme. A kad radim vikend ili noć, ili još bolje praznik dobijem dodatak na platu. Recimo 11. novembar, ili Sretenje, koga taj praznik interesuje? A dobijem duplu platu za taj dan. Jeste, radio sam svojevremeno i na Božić, radio sam i novogodišnju noć, ali to je cena tog posla.

Sad radim samo radnim danom, 7-15, pa mi često nedostaje slobodan dan preko nedelje. Ko nije imao priliku da radi i vikendom pa da dobije radni dan slobodno, ne može da zna koliko to vredi. Srećom, i dalje nešto mogu da "izmajmunišem", ali smenski rad ima i te kako prednosti.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od pedja » 30 Apr 2021, 08:37

Nije teško primetiti da imaju problema sa radnicima. Sve su lošiji i lošiji po marketima, ne znaju gde biju, nema šlifa, kulture, na sav glas izražavaju nezadovoljstvo...

Pre neki dan mi bilo žao starije gospođe, u novootvorenom Univeru. Radi na kasi, ne zna gde bije, red katastrofa (nije neka navala, već njoj jednostavno ne ide). Osim što nema praksu (a ima i godina), pa sporo kuca, sporo naplaćuje, pare ispadaju, i sl, greškama je napravila nervozu, pa je sve gore i gore. Srećom svi kupci su bili OK, vide kakvo je stanje.

Ispred mene, u nizu, napravila je sledeće:

Gospođi je dva puta kucala jagode. Otišla žena i uzela još jedno pakovanje, da ne komplikuje.

Penzionerka plaćala na dva računa (nosi komšinici), trajalo je i trajalo, jer je mešala artikle, a ova joj jasno govori šta kuca na jedan, a šta na drugi račun. Pritom stalno gazi pokretnu traku, pa nabija na gomilu, sve što su ljudi lepo rasporedili

Zatim nije kucala banane, a pritom je uredno stavila na onu njihovu vagu na kasi, ali verovatno nije potvrdila. Gospođa se vratila, jer je pregledala račun (videvši da joj ne ide baš), da plati.

Ja sam pratio šta meni kuca, pa sam primetio da je kucala 2x somun, pre naplate. Probala da stornira, zabode sofver, šou. Sreća, bio moj kolega iza, pa sam dodao njegov somun, da ne komplikujemo. Pa onda problem sa naplatom karticom - maši tastere od nervoze. Tu sam opet priskočio, nacrtano lepo sve na kasi, završih sebi naplatu :D






TapaT


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 30 Apr 2021, 08:38

Ne znam, meni juče gde god da sam došao pitaju da li radimo za praznike. Rekoh ne radimo 5 narednih dana. Svi ti ljudi su izgovorili 1 istu rečenicu : "Blago vama (firmi), mi radimo (tokom praznika)."
I svi ti ljudi rade u tim mikromarketima i ideama I trpe. Rade za 40 - 55000 RSD. Što kaže trojanac, multipraktik radnici.
I onda se ja na ovom forumu čudom čudim kako ovde ljudi pišu o letovanjima od 3 - 5 000 €, skijanjima na Kopaoniku od 3000 evra, limuzinama od 30-50000 €... Kozmetičkim tretmanima, tenisima i ostalim "pizdinim strinama"... I ti ljudi takođe žive tu, među nama. I oni su naše kolege forumaši... Baš kao i ovi koji rade u marketu za pola boba na sat. Its hard to understand but it is.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Bax » 30 Apr 2021, 08:49

Pa razliciti su ljudi, moj rodja ima visu skolu, pa se zadovoljio da radi na uplatnom mestu.

Neko nema nista od skole pa je direktor postao, pa naknadno kupio skolu.

Razni putevi do uspeha postoje, zavisi od "specijalnih" vestina, i tvoje sposobnosti i zelje.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 30 Apr 2021, 08:52

Naravno, ne sporim.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Darko » 30 Apr 2021, 09:19

srdjanyo je napisao:
30 Apr 2021, 08:38
Ne znam, meni juče gde god da sam došao pitaju da li radimo za praznike. Rekoh ne radimo 5 narednih dana. Svi ti ljudi su izgovorili 1 istu rečenicu : "Blago vama (firmi), mi radimo (tokom praznika)."
I svi ti ljudi rade u tim mikromarketima i ideama I trpe. Rade za 40 - 55000 RSD. Što kaže trojanac, multipraktik radnici.
I onda se ja na ovom forumu čudom čudim kako ovde ljudi pišu o letovanjima od 3 - 5 000 €, skijanjima na Kopaoniku od 3000 evra, limuzinama od 30-50000 €... Kozmetičkim tretmanima, tenisima i ostalim "pizdinim strinama"... I ti ljudi takođe žive tu, među nama. I oni su naše kolege forumaši... Baš kao i ovi koji rade u marketu za pola boba na sat. Its hard to understand but it is.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
Jedna osoba sto je radila u najluksuznijem univerexportu u TC promenada mi je pre godinu dve rekla da ima 38k platu.
Treba da odes na cars forum. Tamo sve ispod novog premimum auta je truba :D


@Bax ja i fakultet i master i strani jezici pa radim u marketu. :kezo: :D

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Bax » 30 Apr 2021, 09:45

Ti si gazda, to je drugo.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 30 Apr 2021, 09:55

Darko je napisao:
srdjanyo je napisao:
30 Apr 2021, 08:38
Ne znam, meni juče gde god da sam došao pitaju da li radimo za praznike. Rekoh ne radimo 5 narednih dana. Svi ti ljudi su izgovorili 1 istu rečenicu : "Blago vama (firmi), mi radimo (tokom praznika)."
I svi ti ljudi rade u tim mikromarketima i ideama I trpe. Rade za 40 - 55000 RSD. Što kaže trojanac, multipraktik radnici.
I onda se ja na ovom forumu čudom čudim kako ovde ljudi pišu o letovanjima od 3 - 5 000 €, skijanjima na Kopaoniku od 3000 evra, limuzinama od 30-50000 €... Kozmetičkim tretmanima, tenisima i ostalim "pizdinim strinama"... I ti ljudi takođe žive tu, među nama. I oni su naše kolege forumaši... Baš kao i ovi koji rade u marketu za pola boba na sat. Its hard to understand but it is.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
Jedna osoba sto je radila u najluksuznijem univerexportu u TC promenada mi je pre godinu dve rekla da ima 38k platu.
Treba da odes na cars forum. Tamo sve ispod novog premimum auta je truba :D


[mention]Bax[/mention] ja i fakultet i master i strani jezici pa radim u marketu. :kezo: :D
Ali stvarno. Raduje me da postoje uspešni i snalažljivi ljudi. To je dokaz da je tranzicija iz jednog sistema u drugi uspešna. Ili to ili mnogo bre lažemo na forumima. :kezo:
OK, sad zvučim kao pozicioni/opozicioni bot.

Veruj mi, kad ovako vidim da ljudi pišu koji su završili fakultete, magisttirali, doktorirali, budem u bedaku da upišem filozofski ili filološki fakultet i to u 37. godini. Tek da imam neku diplomu.

Iskreno, raduje me skora legalizacija marihuane. Nisam korisnik, ali je to dobro.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6740
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 30 Apr 2021, 09:59

Evo moj drugar u 52 ide na fakultet, a pre 2 godine dobio drugo dete... Nikada nije kasno. Svako ulaganje u sebe je uvek najisplativija investicija.. Mnogo jaca od od bilo koje druge... Naravno licna energija je uvek limitirajuci faktor...

Meni licno je rad nedeljom i praznicima (dok sam radio u Beogradu) uvek bio najsladje posto je beio neki ekstra mir i opustenost :) Plus sam imao radnu nedelju da sredjujem ostale stvari...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Darko » 30 Apr 2021, 10:10

@srdjanyo ne zvucis kao opzicionar. U ns je najezda novih skupocenih automobila. Vidis po tek registrovanim tablicama (500+). Ne sporim da ima posteno zaradjenih ali koliko njih nije.
Par mojih drugara sto su programeri u dobrim firmama sa iskustvom (realno krem radne pozicije naseg drustva) pa voze mazde 3, megane, kaskai, itd. Nesto ne vidim da oni mogu da pazare G63 amg, m5, RR sport i slicno..

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od BigMazzy » 30 Apr 2021, 10:12

Лично мислим да би требало да се уведе да недељом не ради ништа, мислим на продавнице, ТЦ и слично.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Gaginh0 » 30 Apr 2021, 10:15

Ja bih ovde radio nedeljom bez ikakve ekstra nadoknade, samo da mi je jedan radni dan nedeljno slobodan. Ovde je svaka nedelja kao 1.januar u Srbiji. Pre podne.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori