Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dispy » 30 Apr 2021, 14:54

ftj je napisao:Predsednik reprezentativnog sindikata moze biti otpusten samo na osnovu teze povrede radne discipline(ne moze kao tehnoloski visak) tako da nije uopste zgodno pretiti predsedniku sindikata a nije potrebna saglasnost vlasnika da bi se formirao nego odredjeni procenat zaposlenih.

Kolko ja znam, rad subotom i nedeljom ne postoji u zakonu kao dan koji se dodatno placa. Postoji nocni rad koji treba dodatno da se placa osim ako u ugovoru o radu nije definisano u startu da je to normalno vreme za tu poziciju. Rad praznikom se placa 110% na platu a radna nedelja je po definiciji 40 radnih sati.

E sad, druga je stvar sto cak i veliki trgovinski lanci ne postuju ovo, pa se najcesce neplaceno radi vise od 40 sati i to je po meni ono na sta bi sindikalna borba trebalo da bude usmerena kod nas, tj. da se postojeci zakonski okviri postuju. Inace sad je dobro vreme za promenu posla jer je sad mnogo teze naci radnika u bilo kojoj bransi i samim tim su plate koje se nude vece i kao sto se i ovde pominje, novi radnici koji nista ne znaju cesto imaju vece plate od seniora. Naravno ovo pricam za BG, sigurno da nije svuda takva situacija.
Ja se izvinjavam, mislio sam da se rad nedeljom dodatno plaća jer je kod mene u firmi tako, a mislio sam da nam daju samo ono što je obavezno. Sad sam pogledao, rad noću je minimum 26% uvećanje, kod nas je 50, nedelja je 15, praznik 110.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10
Birthday

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od BigMazzy » 30 Apr 2021, 15:08

По закону стоји и ставка "сменски рад" али такође постоји и квака да је примена, плаћање, сменског рада искључиво на послодавцу. Некад је тај сменски рад био око 20%, дакле није ноћна смена, то се плаћа посебно, већ накнада за мењање смена.
Код мене у фирми се колега из револта одлучио да оснује синдикат, иако већ имамо један који иде уз длаку власницима, и ево већ две године тај "опозициони" синдикат функционише.
Сакупио довољан број чланова, отишао у савез синдиката, распитао се о процедури и врло брзо је постао легитиман синдикат.
Што се тиче вишка радних сати, 6 месеци је у "прерасподели" где вишак радних сати иде у тзв банку сати и запослени може да их користи по вољи као слободне дане а других шест месеци се плаћа сваки прековремени сат кроз плату.
Кад ће који месец бити у прерасподели се менаџмент договара са синдикатима.
Наравно, ретке су фирме где се овако ради, ал их има.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dispy » 30 Apr 2021, 15:23

Kad sam ja bio u smeni, nije mi se plaćalo dodatno, sad su uveli od pre 2-3 godine I to, ide čini mi se 8% na osnovnu platu, plus ostala uvećanja. Takođe, kod nas se ne plaća prekovremeno, možeš da skupljaš sate pa da radiš manje sledećeg meseca, ili kad je baš gužva vuče se to i nekoliko meseci, i na kraju se ispegla. Ne znam da je iko dobio naknadu za prekovremeni rad.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od sebekkg » 30 Apr 2021, 17:39

U mojoj firmi da bi radio prekovremeno moraš imati odobrenje od šefa koje proslediš obračunskom i to ti se plaća. Ako želiš da ostaneš prekovremeno da radiš na svoju ruku, onda ti se ne plaća. Vikend i smenski rad samo radi service desk i l2 support koji ima dežurstva. Ostali standardno 8-16, 9-17. Ko radi smenski i noć ima dodatno na platu. Sve po slovu zakona Republike Srbije.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ikac2000 » 30 Apr 2021, 18:45

Kada sam radio u CH, isto kao i sada u DE, za rad subotom moram da imam odobrenje sindikata, i da najavim 2 nedelje unapred uz jak razlog, a za rad nedeljom moram da imam odobrenje grada ili kantona.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Bogdan » 30 Apr 2021, 19:24

Sve zavisi od firme do firme sto se tice placanja subotom ko zeli da radi. Bar je tako gde ja radim, slobodno ko zeli subotom da radi, moze da dodje i olaca se na sat jos dodatnih 25% od redovno sat ice, kako je ko pogodio sto pise u ugovoru.
Inace se radi u dve smene, prva smena ima dodatak 12%,druga smena od 14h do 18 20% dodatak, od 18h do 22:30h 30‰, ako se ostane duze na poslu, racunaju kao trepca smena svaki sat, a ostajali smo dosta puta i do 24h uvece.
I lepo se nakupi i prekovremenih sati, i dodataka itd itd...
Prekovreni sati se uvek mogu ispaltiti ili koristi ti u odmor, kako ko zeli.

Gesendet von Xiaomi Mi10T Pro


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 30 Apr 2021, 21:18

baš čudno s obzirom na plate i druge uslove. nađite ispovest žene koja radi u lancu delhaize šta im rade, kružilo je mrežama

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 30 Apr 2021, 21:52

Svašta bi neko mogao napisati i za neke druge trgovačke lance, ali često se u tome i preteruje. Kad pljuju onda nemaju granicu. Da ne pričamo kako je možda sve ili dobar deo izmišljen.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 30 Apr 2021, 23:51

gazza je napisao:
30 Apr 2021, 21:18
baš čudno s obzirom na plate i druge uslove. nađite ispovest žene koja radi u lancu delhaize šta im rade, kružilo je mrežama
To je vec neko kacio skoro ovde.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od shandu90 » 01 Maj 2021, 09:20

dragvorl je napisao:To ti je generalno tako. Stari radnici su potpisali pod starim uslovima, plate manje bile, nisu rasle ili su rasle mizerno. Novi kad dodju dobijaju po novim okolnostima uslove. Zato ko juri finansijsku nadoknadu treba da menja cesce firme u velikoj vecini slucajeva. U firmi gde sad radim se godisnje vrsi korekcija po stopi inflacije, mada je za ovu god izostala zbog situacije jel.
Kod nas nema tog godisnjeg uskladjivanja zarada. Imamo jednog farmaceuta koji je dugo radio po starom ugovoru. I padne mu klapna i da otkaz, u sred leta. Dodje posle letovanja i ispregovara nove uslove. I svake godine tako radi. U subotici farmaceuti imaju odlicne plate. Isto tako i po selima. U NS-u brisu guzicu sa njima. Ne treba da zavara fensi utegnuto odelce i poslovna kartica...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 01 Maj 2021, 09:31

Ko nosi fensi utegnuto odelce i poslovnu karticu i koga to zavarava?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od shandu90 » 01 Maj 2021, 09:32

Predstavnici iz farmaceutskih kuca.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 01 Maj 2021, 09:46

Vidim u BG plata 80k, ne znam da li to vazi za dobro i sta uopste vazi za dobro.
Prikačeni fajlovi
Screenshot_2021-05-01-09-44-58-128_com.viber.voip.png
Screenshot_2021-05-01-09-44-58-128_com.viber.voip.png (100.05 KiB) Pogledano 673 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Grujic » 01 Maj 2021, 09:51

Sto se farm kuca tice ne znam sta bih rekao...

Kolega to radi, plata dobra, jaca nego moja, uslovi i posao takodje dobri. Sluzbeni auto 24/7 (iako tu nesto mislim da placa), kvaratlni bonusi, za sluzbena putovanja posebno placene dnevnice itd.

Problem je sto tu nema dugorocne sigurnosti, tj koliko mi se cini manji broj nadje trajno uhlebljenje. On je do sada promenio 3 ili 4 kuce, iz jedne otisao jer su pogorsali uslove i obaveze, u jednoj dobio otkaz i tako u krug.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Kabal » 03 Maj 2021, 23:09

B92: Kolumbija: Najmanje 17 mrtvih u višednevnim protestima zbog poreskih reformi http://www.b92.net/bbc/index.php?yyyy=2 ... id=1851995

Sindikati negde u svetu...

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Odgovori