Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 14 Mar 2023, 22:37

lami je napisao:
14 Mar 2023, 22:01
Zavisi, bio pre koji mesec nesto u Budimpesti, Nemice su bez pardona otisle bez baksisa, jos je ovaj kelner bio bas direktan, da li ste nezadovoljne uslugom...

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Nisam mislio da je standard da se ostavlja napojnica, nego da je moguce platiti karticom i napojnicu. Izgleda da nisam bio jasan. :kuku: :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 15 Mar 2023, 04:45

Ja juče kupujem nešto u BestBuy u SAD i na kasi da platim karticom a ono pre nego što mi daje da prislonim/ubacim karticu izlazi na aparatu opcija kolio želim da ostavim tip (1, 2, 5, 10$ kao i "neki drugi iznos"). Gledam ih i pitam se za koju uslugu da im ostavim u prodavnici tehničke robe ali im ipak dadoh 1$ jer mi bilo glupo da kliknem na "No, thanks" iako je realno to bilo jedino logično s obzirom da nije bilo nikakve usluge.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 15 Mar 2023, 04:53

Kad sam bio u Kanadi isto vec imaju ubacenu opciju na terminalu, doduse se secam samo u restoranima.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 15 Mar 2023, 05:06

U restoranu mi ima logike ali u prodavnici tehničke robe mi je van svake pameti.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 15 Mar 2023, 05:12

Meni su u NY na selidbama davali napojnicu, a prvo placanje koje sam imao u USA je bilo taksisti koji me vozio sa aerodroma. Ja mu platim, vidim on nesto pizdi i ode. Posle sam skapirao da je bilo zbog toga sto mu nisam ostavio tip. :rofl:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 15 Mar 2023, 05:14

Da, to se podrazumeva...
Meni u obaveštenju da, ukoliko avion kasni i niko me ne čeka na aerodromu, uzmem taksi ali da ne zaboravim da taksisti ostavim napojnicu.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dzonic87 » 15 Mar 2023, 07:20

US je dosta dosta drugačija od Evrope. U US se podrazumeva napojnica za sve usluge, jer su ljudi minimalno plaćeni od strane firmi, restorana... Pa im je najveći deo zarade od napojnica (moguće i jedini vid zarade)

U Evropi svi su prijavljeni i imaju i ok plate, napojnica je vaš lični stav u tom trenutku - u većini Jevropljani uopšte ne ostavljaju napojnice

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Martin Mystere » 15 Mar 2023, 07:27

Sve je to OK ali mišljenja sam da napojnica treba da se zaradi nekom uslugom i odnosom prema onom ko daje napojnicu a ne samo na osnovu prisustva tamo negde.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od grujicd » 15 Mar 2023, 07:53

Prošle godine sam u Italiji nailazio na dosta šarenu situaciju. Bilo je da mi donesu račun, posle vidim da je već dodata stavka 10-15% za uslugu, pa kad to ne primetim i dam im dodatni bakšiš ništa ne pominju da je već uključeno. Ili kao da je neki put bilo ako kažeš da ćeš da platiš karticom da ti onda sami dodaju, a ako kešom onda ne... Ili je to možda bio ono što se kod nas zove kuver? Uglavnom mi je bilo konfuzno i onda sam počeo da gledam na račun da li je uključen tip ili bi ih pitao.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od 123456 » 15 Mar 2023, 08:16

To je česta praksa u Italiji, njihova "coperto", stave ti regularno na račun oko 15 %.
Zato uvek pre naručivanja pitam da li je coperto free, nije neki iznos ali ne volim da me tako jeftino varaju. Baksis je moja volja a ne obaveza.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dzonic87 » 15 Mar 2023, 08:23

Da u Italiji u nekim mestima naplaćuju uslugu ako sedneš i znaju da se razlikuju cene da li sediš unutra, napolje, sa pogledmon na neku znamenitost ili me

Mada u većini slučajeva servis bude fiksan, tipa 2eur. Takođe, negde znaju da prave i razliku ako se naručuje samo piće ili ako se naručuje ručak /večera

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 15 Mar 2023, 08:37

Coperto nije isto sto i baksis, tj. ne ide konobaru. Coperto restoran naplacuje da ne bi ostao na nekoj minimalnoj zaradi ukoliko se naruci samo kafa ili pice umesto obroka.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od 123456 » 15 Mar 2023, 09:58

Zato i ide na račun. Nekorektno je jer nije prepusteno slobodnoj volji nego ti naplaćuju nesto sta nisi dobio. Meni kako korisniku je svejedno kome ide dok ide iz mog džepa.

Inače, i te kako ti je uračunaju i ako imas obrok i to konkretan, ne samo pice ili kafa.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od dragvorl » 15 Mar 2023, 10:59

Pa naravno da uracunaju. Ko ide u restoran taj euro ili 2 nece bas nista znaciti, napisano je na racunu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 15 Mar 2023, 11:03

Heinz je napisao:
14 Mar 2023, 21:49
Najbolje i to da uvedu, malo im je ovako što uzimaju a ne plaćaju ljude.
dragvorl je napisao:
14 Mar 2023, 21:52
U Evropi, da ne kazem EU je standard da se ostavlja napojnica u restoranima karticom. Naravno, to se oporezuje.
dzonic87 je napisao:
15 Mar 2023, 07:20
US je dosta dosta drugačija od Evrope. U US se podrazumeva napojnica za sve usluge, jer su ljudi minimalno plaćeni od strane firmi, restorana... Pa im je najveći deo zarade od napojnica (moguće i jedini vid zarade)

U Evropi svi su prijavljeni i imaju i ok plate, napojnica je vaš lični stav u tom trenutku - u većini Jevropljani uopšte ne ostavljaju napojnice
Suština napojnice je da to bude novac koji mušterija daje direktno radniku, a da poslodavac i država nemaju uvid u taj iznos, pa samim tim i ne mogu da ga "obračunaju", ili ne daj bože oporezuju na bilo koji način. Tako da se slažem sa ovim što je Heinz napisao.

Tradicionalno shvatanje je da je to novac kojim zadovoljna mušterija dodatno nagrađuje radnika. Nažalost, tačno je i ono što je napisao Dzonic87 - u Americi poslodavci računaju na napojnicu i tako određuju plate radnika da oni bez napojnice ne mogu da prežive. Naravno, govorim o slabo plaćenim poslovima, kao što su npr. oni u restoranima brze hrane.

Taksistima je još gore. Sa ovim konceptom sam se prvi put sreo u UAE, a posle sam u nekoj TV emisiji o Las Vegasu video da i tamo (pa pretpostavljam i ostatku Amerike) funkcioniše slično: Taksista je radnik koji od poslodavca dobija auto, ali je dužan da svaki dan "stvori" određeni iznos. Iznos je obično dimenzionisan tako da treba imati solidan broj vožnji da bi se dostigao. Poslodavac u svakom slučaju uzima svoje i ako vozač ne ostvari određeni profit, zapravo je u minusu i razliku plaća iz svog džepa. Naravno, sve što zaradi preko tog fiksnog iznosa ide vozaču. S obzirom da se cena vožnje obračunava na propisani način (npr. po taksimetru), tu nema prostora za povećanje. Često ljudi bukvalno žive od napojnica.
Ђенерал Јанковић

Odgovori