O kafama...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: O kafama...

Post od tlazar » 25 Dec 2020, 23:56

Ja bih uvek pre birao klasican aparat sa kasikom. Veci izbor kafe i jeftinija kafa su mi glavne prrdnosti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Djole
Postovi: 587
Pridružio se: 16 Jan 2012, 16:50
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od Djole » 26 Dec 2020, 00:10

@ikac200 Hvala na savetu, da li ima previse razlike u modelima i gde da jurim kp ili ovako neke akcije?

@tlazar Ne konzumiram kafu svakodnevno, ponekad samo, vise bih zeni kao poklon.. ovo mi je ok sto je sve " na dugme " nema previse cimanja :)
I don't have a short temper, I just have a quick reaction to bullshit !

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od ftj » 26 Dec 2020, 11:42

Razlike u modelima su cisto estetske, sto se tice kako ispadne kafa trebalo bi da je svaki isti. Nespresso je bolji od DG svakako, al treba imati u vidu da su znacajno skuplje kapsule, pa jos sad korona, pa ako je rad od kuce, ovo ono ispadne mi da trosim vise na kafu nego na internet i telefon :)

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od noodles » 30 Dec 2020, 14:37

Da, razlike u modelima su samo estetske/dizajnerske, tj. i po rezervoaru za vodu, barem za DG koji ja imam. Pritisak je svuda isti i svi aparati prave isti kvalitet kafe. Razlike ima i u modu rada, neki imaju (polu)autom. rad, gde se na aparatu podesi tačno koja jačina/nivo (koja je označena na kapsuli) i aparat sam prestane sa pravljenjem.
Neko je već pomenuo, za Nespresso ima kapsula i u Lidlu, poprilično jeftine.
Nespresso sam probaoi sad, dal sam navikao na DG, ali i u odnosu na kafe u kafićima, meni to sve deluje isto/slično. Uglavnom pijem espresso, bez mleka i šećera.
Video sam na akciji u Tehnomaniji, neki od modela Nespersa su na akciji uz koji se dobija gratis odlična mutilica (kao manji termos) za mlečnu penu (Aeroccino). Odlično napravi penu za kapućino ko voli. Mislim da je stariji model tog Aeroccino, ali je skroz ok.
I kao što neko reče, Nespresso je dosta skuplji, kao aparat. Ja sam svoj DG (mini) uzeo čim se pojavio kod nas, bio je tačno 100€. Skoro sam ga zamenio, neko mi je doneo isti model iz Austrije, iz onog njihovog tržnog centra, za 29€.
DG kapsule su na pijacama oko 450din, 16kom u kutiji, uglavnom ih donose iz Mađarske. Po maxijima su dosta skuplji (preko 600din, ili tu negde, kad su akcije).
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: O kafama...

Post od Heinz » 30 Dec 2020, 14:47

Nespresso je bolja kafa od Dolce Gusto, veći je izbor kapsula, 19 bar vs 15 bar.
Bolji aparati imaju 3 dužine predefinisane, automatski buše i izbacuju kapsulu... Nije baš sve isto.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: O kafama...

Post od nidza » 30 Dec 2020, 15:42

Nije ni princip ubrizgavanja isti, mada je krajnji efekat svih tih razlika u praksi manji - ako se uzmu u obzir prave kraće kafe u DG. Nespresso svašta nešto ima što mi se sviđa, DG samo svetlo plava i sad se pojavila Starbucks, odlična je.

Inače tih 15 i 19 bar uslovno uzeti, jer čim se probuši kapsula taj pritisak pada drastično. Kafedžije tvrde da je za espresso optimalan pritisak oko 9 bar, a ovde u piku grune, pa posle je cedi ko moku.

Meni, lično, je sve to dobro, kad je dobra kafa, nije isto, i lepo je piti različitu kafu. I dalje mi je najpuniji ukus, tj. puna usta kofeina, običan moka pot za 3 kraće kafe, pa napraviš sebi jednu od tog.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: O kafama...

Post od Heinz » 30 Dec 2020, 16:29

Koja kafa u pot? Koliko krupno samlevena?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: O kafama...

Post od Uroš S. » 30 Dec 2020, 21:36

Šupljiji je Dolce gusto drastično od Nespresa. Baš primetno. Probao više kraćih i par dužih, a Nespreso probavam svakog dana kod kuće i na poslu.

Taj moka pot mi je isto bljak, ili ja negde grešim mada sam gledao više tutoriala na yt i malo čitao, a nema se ni bog zna gde pogrešiti. Probao sa više široko dostupnih namenskih kafa.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: O kafama...

Post od nidza » 31 Dec 2020, 10:48

Heinz je napisao:Koja kafa u pot? Koliko krupno samlevena?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Imaš gotove smeše za moka pot. Za početak po pijaci imaš za oko 350 kinti Lavazza Crema de gusto u dve varijante. Probaj prvo običnu, plavo pakovanje. Posle probaj Strong.
Uroš S. je napisao:Šupljiji je Dolce gusto drastično od Nespresa. Baš primetno. Probao više kraćih i par dužih, a Nespreso probavam svakog dana kod kuće i na poslu.

Taj moka pot mi je isto bljak, ili ja negde grešim mada sam gledao više tutoriala na yt i malo čitao, a nema se ni bog zna gde pogrešiti. Probao sa više široko dostupnih namenskih kafa.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
Može se pogrešiti, ima i do pota, do temperature, do vrste kafe, a treba se igrati mall da bi potrefio ukus koji želiš. Moguće je od vrlo gorke, da je teško popiti, do filter kafe ukusa, pa se nađeš između.

Bolje početi od slabe vatre, duže se sprema, ali kafa će svakako da izbije kad proključa. Na poslu je klasičan infra grejač i sa alu potom ispada bolja kafa na podešavanju 7 ili 8 od 9. Kod kuće indukcija, 6-7.

Na poslu umem da napravim kafu koja izlazi "gusta kao ulje". Ovde sa slike kad bi je prekinuo u tom trenutku bila bi baš teška za piti u većoj količini. Svako dalje čekanje je oslabljuje, pa presečeš po svom ukusu. Slika

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od ftj » 31 Dec 2020, 12:03

Ipak cu pre samo da pritisnem dugme.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: O kafama...

Post od ikac2000 » 31 Dec 2020, 12:30

Najomiljenija kombinacija „na dugme“ vec par godina :-)

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: O kafama...

Post od nidza » 31 Dec 2020, 12:36

ftj je napisao:Ipak cu pre samo da pritisnem dugme.
Ako ti je ćeif da je rezultat uvek isti i očekivan. Pijem 15 dana na dugme, mrzelo me da odem da kupim pa sam se baš uželeo i danas aktivirao ovaj indukcioni. Nikad sa njim nisam napravio kafu kao sa aluminijumskim.

Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: O kafama...

Post od Uroš S. » 31 Dec 2020, 13:00

Pot je aluminijumski, kupljen u Rimu pre par godina. Ne kažem da u Rimu nema kineski moka pot, ali ono, kapiram da nije najgori koji postoji.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2297
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od Skipper » 31 Dec 2020, 13:02

Meni prija kafa iz moka pota. Ja na šporetu imam do 9-ke jačinu, kuvam na 5. Koristim rosa vodu i trenutno lavazza crema e gusto. Meni je pot za 2 kratka i to mi je prava mera.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: O kafama...

Post od gazza » 01 Jan 2021, 11:19

Mi smo davno, pre desetak godina, u firmi imali Lavazza aparat na njihove kapsule koje su bile osetno vece od svih drugih. Ta kafa je bila mnogo bliza pravom espresu iz ozbiljne profi masine nego bilo sta sto sam kasnije probao. Sad vidim da je i Lavazza smanjila velicinu kapsule na velicinu ovih sto pravi Nes, nisam probao ali se ne bi iznenadio da je ukus vise nalik na ove moderne kapsule, ja ih zovem veštak.

Odgovori